Prawda

Piątek, 17 wrzesnia 2021 - 22:11

« Poprzedni Następny »


Wiara, woda, odsalanie i inne problemy


Andrzej Koraszewski 2021-07-29

Wysychający starożytny wodociąg.  (Źródło: Wikipedia)
Wysychający starożytny wodociąg.  (Źródło: Wikipedia)

Jak daleko zajdą obecne protesty w Islamskiej Republice Iranu? Tego oczywiście nie możemy wiedzieć. Trwająca od wielu lat susza zagraża rolnictwu, zagraża egzystencji mieszkańców wsi, zagraża egzystencji narodu. W jakim stopniu? Czy nie ma w tym przesady? Reakcja Najwyższego Przywódcy, który po raz pierwszy powiedział, że protestujący mają pewne powody do niepokoju, może wskazywać na to, że irańskie władze zaczęły się bać. Na ulicach irańskich miast coraz częściej słychać okrzyk „śmierć dyktatorowi”, nie widziałem transparentu z napisem: „nie chcemy bomby atomowej, chcemy odsalania wody”.

Pojawia się pytanie, czy prezydent Biden będzie umiał podać umierającemu z pragnienia szklankę wody, czy raczej będzie się upierał przy koncepcji, że trzeba zapewnić, żeby islamscy terroryści w Iranie nie mieli problemu z zaopatrzeniem w wodę swoich oddziałów, kiedy pacyfikują irański naród?


Dramatyczna wieloletnia susza jest faktem. Szaleje na całym Bliskim Wschodzie, w Afryce i w innych miejscach, (niedobory słodkiej wody zagrażają również Polsce, chociaż proporcje są zupełnie inne). W rejonie Bliskiego Wschodu podobny jak w Iranie spowodowany suszą dramat dotyka Iraku, Libanu i Syrii. Tylko Izrael nie musi się niepokoić, ponieważ niezależnie od ilości opadów, odsalanie wody gwarantuje pełne zaopatrzenie w wodę do picia, w wodę dla rolnictwa, a nawet rozważano już możliwość uzupełniania odsalaną wodą Jeziora Tyberiadzkiego (to chwilowo okazało się zbędne ponieważ obfite opady znacząco podniosły poziom wody w tym zbiorniku).


Jordania poprosiła Izrael o znaczne zwiększenie dostaw wody i Izrael nie miał żadnych problemów, żeby tę prośbę spełnić. Równo trzy lata temu (2 lipca 2018) generał brygady Gholam Reza Dżalali, dowodzący Irańską Obroną Cywilną (cokolwiek to znaczy w kraju, którego politykę wyznaczają spory o to, czy ukryty imam powróci lada chwila, czy dopiero po pewnym czasie), oskarżył na konferencji prasowej Izrael o kradzież irańskich chmur deszczowych. Generał zapewnił, że nie są to żadne spekulacje, tylko solidny wynik badań irańskich naukowców.


Możemy się zastanawiać czy naukowe rewelacje tak wysokiego przedstawiciela irańskiego establishmentu mogły mieć związek z wcześniejszą o niespełna miesiąc ofertą izraelskiego premiera udzielenia pomocy w rozwiązaniu dramatycznych niedoborów wody. Ta propozycja odbiła się w Iranie szerokim echem i nie można wykluczyć, że dowódca obrony cywilnej Iranu próbował zneutralizować obrzydliwy cywilny atak izraelskiego premiera.


Aczkolwiek Izrael jest mistrzem świata w dziedzinie oszczędzania wody w rolnictwie i w gospodarstwach domowych, odzyskiwania i wtórnego użytku wody, a wreszcie odsalania wody morskiej, jednak największe zakłady odsalania wody morskiej znajdują się w sąsiadującej z Iranem Arabii Saudyjskiej, gdzie od wielu lat znaczącą część dochodów ze sprzedaży ropy naftowej przeznacza się na przygotowanie się do zmian klimatycznych i zabezpieczenie zaopatrzenia w wodę niezależnie od warunków pogodowych.

Arabia Saudyjska jest największym krajem na świecie bez bieżącej wody powierzchniowej i ma jeden z najwyższych wskaźników zużycia wody na świecie. Zapewnienie nowych źródeł wody pitnej dla rosnącej populacji królestwa i rozwijającego się przemysłu od dawna ma kluczowe znaczenie w tym pustynnym kraju. Przy dobowym zużyciu wody na poziomie 263 litrów na mieszkańca (w 2019 r.), całkowite zużycie wody przekroczyło 8 mln m3 na dobę (m 3/d) i prognozowane jest na poziomie 12,3 mln m 3/d do 2040 r. Arabia Saudyjska od lat 50. polega na odsolonej wodzie i od tego czasu stała się wiodącym producentem odsolonej wody na świecie, z 7,6 mln m3 produkcji dziennej, co stanowi 22 procent światowej produkcji. Od 2019 r. 60 procent wody w kraju pochodzi z odsalania, przy czym większość pozostałej części przypada na niknące zasoby wód gruntowych, a odzyskane ścieki komunalne i przemysłowe dostarczają resztę.  (Źródło: https://ussaudi.org/water-in-saudi-arabia-desalination-wastewater-and-privatization/)

Islamska Republika Iranu prowadzi wojnę zastępczą z Arabią Saudyjską, więc raczej zleci bombardowanie saudyjskich zakładów odsalania wody przez zdjętą z listy organizacji terrorystycznych jemeńską milicję Huti, aniżeli zdecyduje się na poszukiwanie możliwości współpracy z muzułmańskimi kuzynami w sprawie zaopatrzenie swojego narodu w wodę.     


David Patrikarakos, brytyjski pisarz i dziennikarz (autor interesującej książki pod tytułem Wojna na 140 liter. Jak media społecznościowe zniekształcają konflikty w XXI wiekuopublikował w „Spectatorze” artykuł o irańskim dramacie zaczynając od interesującego porównania – litr ropy naftowej kosztuje dziś 45 centów (amerykańskich), litr butelkowanej wody do picia kosztuje w Wielkiej Brytanii dwukrotnie więcej. Iran siedzi na złożach ropy naftowej, ale jest „wodnym bankrutem” i grozi mu los króla Midasa. Żywiąca się nieustającym kłamstwem dyktatura przestała już zaprzeczać, że jest problem i Najwyższy Przywódca zlecił swoim dygnitarzom, żeby „załatwili problem”.          


Oczywiście brak wody jest problemem wyłącznie zwykłych ludzi, ponieważ ci, którzy znajdują się w pobliżu świątobliwej władzy, żyją w nieprawdopodobnym przepychu, a na ich zagranicznych kontach są miliardy dolarów.    


Jeśli idzie o zanikające zasoby wody pitnej, władcy Iranu otrzymywali ostrzeżenia od wielu lat (również od własnych specjalistów) i konsekwentnie ignorowali je, najwyraźniej licząc na to, że Allah nie opuści swojego ludu.

Iran wykorzystuje  około 90 procent swoich zasobów wodnych na rolnictwo, podczas gdy 71 procent z 82 milionów ludzi mieszka na obszarach, na których nadmierne wydobycia zasobów wód gruntowych doprowadziło do masowego wysychania studni. Oznacza to, że dziesiątki tysięcy ludzi ucieka z obszarów wiejskich do miast w poszukiwaniu możliwości życia. Ale bez odpowiednich umiejętności i kwalifikacji stoją w obliczu bezrobocia, większego ubóstwa, większego upokorzenia.

Islamska Republika Iranu od dziesięcioleci tłumi protesty bijąc demonstrantów, strzelając do nich, aresztując, torturując i zabijając ich w więzieniach. Bezwzględny terror jest skuteczny, ale w pewnym momencie może się zacząć bunt wśród tych, którzy zaczynają się obawiać, że tama pęknie i żadne siły bezpieczeństwa nie uratują ludzi władzy. W przepełnionych miastach koczuje coraz więcej uciekinierów ze wsi. Staje produkcja rolna, pojawia się coraz więcej kłopotów z elektrycznością. Dziesięciolecia temu przewidywano, że zbliża się czas wojen o wodę. Iran zajmuje się dziś podbojami Iraku, Jemenu, Syrii, Libanu, Afganistanu, krajów równie zrujnowanych jak sam Iran. Władcy Iranu liczą na pomoc Zachodu, a równocześnie w roli nowego prezydenta Najwyższy Przywódca obsadził człowieka, który niegdyś otrzymał polecenie wymordowania tych, którzy wcześniej pomagali obalić szacha, a który po wykonaniu tego zadania nadzorował irański wymiar sprawiedliwości. Chwilowo amerykańska administracja całkowicie ignoruje dramat irańskiego narodu i prosi pokornie irańskich tyranów, żeby łaskawie zechcieli rozmawiać o wzbogacaniu. Irański Najwyższy Przywódca ufa Allhowi, że hasła „Śmierć Ameryce” i „Śmierć Izraelowi” sprowadzą łaski Allaha i obfite deszcze oraz uśmierzą niepokoje Irańczyków. Głęboka wiara nie pozwala na żadną zmianę kursu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1912 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk