Prawda

Środa, 3 marca 2021 - 04:16

« Poprzedni Następny »


Twitter i Facebook rozdzierają nas


Matt Ridley 2016-07-21


Gdziekolwiek spojrzysz teraz krajobraz polityczny wydaje się pocięty górami nienawiści: policja kontra społeczność  czarnych w Ameryce, sunnici kontra szyici, wahabizm kontra Zachód, Trump kontra Hillary, Labour kontra samej sobie, Brexit kontra Remain, „panikarze” na temat klimatu” kontra „negacjoniści”. Gniewnie patrzymy wzajem na siebie przez cybernetyczne przepaści magmy słownej.

Oczywiście, nie jest to całkowicie nowe. Spory dwubiegunowe są paliwem historii: król czy parlament, prawica czy lewica. Niemniej już od pewnego czasu ma się wrażenie, że jest gorzej. Nawet starcie Leadsom kontra May stało się paskudne pod koniec zeszłego tygodnia – przynajmniej w mediach społecznościowych.


Istnieje przyczyna tego problemu: Twitter i Facebook. Media społecznościowe polaryzują nasz dyskurs boleśniej niż dawniej. Wzmacniają to, co osobiste i skrajne, podgrzewają echo w jaskini i dodają kłamstwom skrzydeł. Rządzi efekt potwierdzenia, dominuje nauczanie przekonanych, znikają niuanse, a umiarkowani milczą.   


W tej sprawie jestem trochę deterministą technologii. Uważam, że technologie komunikacyjne mogą decydować o temperaturze politycznej. Po dziesięcioleciach, w których media (poza autokracjami) na ogół pomagały moderować dyskurs, obecnie zaogniają go. Kiedy dziesięć lat temu blogi były najmodniejsze, była tam przynajmniej przestrzeń na niuanse. Obecnie opinie sprowadzają się do jednego okrzyku. 


Używam Twittera głównie, żeby znaleźć i przekazać dalej linki do artykułów i raportów na tematy, które mnie interesują. Żeby to zrobić, muszę jednak przebrnąć przez zażarte walki, przejść obok złośliwych ad hominem, przeskoczyć przez rażące upiększenia i potknąć się o absurdalne hiperbole. „W ogóle nie pamiętam, jak to jest kłaść się spać bez poczucia morderczej wściekłości” oznajmiał pewien tweet w piątek – nie od działacza Black Lives Matter lub krewnego policjanta z Dallas, ani od islamisty lub krewnego ofiary zamachu islamistycznego, ale napisany przez wybitnego dziennikarza, oburzonego na Brexit.


Nie ja pierwszy o tym mówię. Projekt Pew Research Centre w Ameryce odkrył, że “Spolaryzowane tłumy na Twitterze nie spierają się. Ignorują się wzajemnie, kierując do innych zasobów sieci i używając różnych hasztagów”. Grupa włoskich akademików opublikowała w zeszłym roku pracę, z której wynikało, że „selektywne wystawienie na treści… tworzy formowanie się homogenicznych grup, tj. ‘echo w jaskini’”.


Charlie Munger, wiceprezes holdingu Berkshire Hathaway, powiedział, że „kiedy zaczynasz wykrzykiwać ortodoksyjną ideologię, tym, co robisz, jest wbijanie jej w swój mózg i stopniowo rujnujesz sobie umysł”. Przedsiębiorca i psycholog Hreha mówi, że jesteśmy “nieustannie konfrontowani z politycznymi i społecznymi oburzającymi sytuacjami, ale osobista natura Facebooka oznacza, że nasze reakcje emocjonalne są na sterydach”.  


Nie wszystko z tego jest spontaniczne: część jest wynikiem świadomego, dobrze finansowanego działania. Dziennikarka Asra Nomani opisała jak Organizacja Współpracy Islamskiej zabrała się za stworzenie armii trolli w Internecie i „rozpoczęła próbę opanowania debaty o islamie. Członkowie tej szerokiej armii przyklejają etykietkę ‘islamofoba’ ekspertom, dziennikarzom i innym, którzy ośmielają się mówić o ekstremistycznej ideologii w religii… Obelgi mogą wyglądać podobnie do trollowania w Internecie i jadowitych komentarzy, jakie znajdziesz na każdym blogu lub informacyjnej witrynie internetowej. Są jednak bardzie skoordynowane, przerażające i uporczywe”.


Tej samej taktyki używają obrońcy ortodoksji zmiany klimatycznej. Przyłapano ich na wzajemnym zachęcaniu się do „wysłania swoich oddziałów, żeby wbiły zęby” wszystkiemu, co heretyckie i do „rozbudowania sił niszczycieli”.  To działa - niszczyciele zebrani przez autora tych wezwań zastraszyli Nate’a Silvera, by usunął rzetelnego i umiarkowanego Roberta Pielke jako współautora na stronie internetowej FiveThirtyEight. Dobrze poinformowani oskarżają Facebook o systematyczne tworzenie nurtu wiadomości z tendencją deprecjacji źródeł konserwatywnych. W tematach kontrowersyjnych Wikipedię dręczy ideologiczna infiltracja.


Świat już to przerabiał. Kiedy w latach 1930 radio było nowością, odegrało ogromną rolę w dojściu do władzy dyktatorów i doprowadzeniu do wojny. „Nie moglibyśmy przejąć władzy lub używać jej w sposób, w jaki to robimy, bez radia” – powiedział Joseph Goebbels w 1933 r. Najważniejsza prośba, jaką Oswald Mosley przekazał przez swoją żonę Hitlerowi, były fundusze na radiostację. Radio było idealnym narzędziem propagandy.


Fascynujące niedawne badanie przeprowadzone przez pięciu socjologów z Berlina, Barcelony, Moskwy, Michigan i Paryża odkryło, że „stosunkowo łagodne antynazistowskie nastawienie w informacyjnych programach radiowych w latach 1929-1933 było skuteczne, redukując znacznie liczbę głosów na partię nazistowską w trzech kolejnych wyborach parlamentarnych. W 1933 r. naziści przejęli kontrolę nad radiem i zaczęli nadawać pro-nazistowską propagandę; w ciągu zaledwie jednego miesiąca całkowicie zniweczyli efekt antynazistowskiego radia z ostatnich czterech lat”.


Radio odegrało tę samą rolę w ludobójstwie w Ruandzie w latach 1990. Niedawna praca w „Quarterly Journal of Economics” Davida Yanagizawa-Drotta stwierdza, że „główna radiostacja, nadająca propagandę przeciwko Tutsi podczas ludobójstwa w Ruandzie, znacząco podniosła uczestnictwo w przemocy przeciwko Tutsi”.  


Przez większość XX wieku jednak radio i telewizja wpływały na łagodzenie sytuacji, wykluczając ekstremistów i oddając wiadomości i informacje o sprawach bieżących w ręce umiarkowanych zawodowców, często ograniczonych wymogami bezstronności. Ed Murrow, Robin Day, David Frost, Dan Rather — choć byli irytująco zadufani – najprawdopodobniej nie zachęcaliby do popierania Trumpa lub Farage’a.


Donald Trump także najpierw zdobył sławę w telewizji, ale to w mediach społecznościowych wielokrotnie skandalizował, by utrzymać swoje nazwisko na czołówkach. Trochę jak Klaudiusz w starożytnym Rzymie, który prowadził rozognioną tłuszczę przeciwko patrycjuszom, by wyniosła go do władzy.


Czy nienawiść wzniecana w mediach społecznościowych może prowadzić do rzeczywistej przemocy, a nawet wojny? Z niedawnym podpisaniem kolumbijskiego traktatu pokojowego półkula zachodnia jest – chyba po raz pierwszy w historii – bez wojny. Niemniej po wydarzeniach w Dallas w zeszłym tygodniu, po Paryżu, Brukseli, Orlando i Stambule, po zamordowaniu Jo Cox i po tym, jak labourzystowscy posłowie do parlamentu obawiali się o swoje bezpieczeństwo podczas wiecu poparcia dla Corbyna na Parliament Square, możemy wkraczać w bardziej niebezpieczną epokę.


Musimy znaleźć sposób na poskromienie Twittera, na ograniczenie Facebooka, musimy nalegać na neutralność w sieci i odrodzić moderowanie. Zrobienie tego przy respektowaniu wolności słowa i bez wręczania rządowi uprawnień do prowadzenia propagandy i do stosowania cenzury nie będzie łatwe. Trzeba jednak spróbować, zanim wzajemne wrzaski staną się gorsze.


Pierwsza publikacja na łamach Timesa


Social media’s echo chambers may do to society what radio once did   

Rational Optimist, 14 lipca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk