Prawda

Piątek, 22 stycznia 2021 - 07:46

« Poprzedni Następny »


Turecka “hakawati” w Lewancie


Burak Bekdil 2014-09-17


Na starym mieście w Damaszku są kawiarnie, gdzie mężczyźni zbierają się na długie rozmowy przy kawie, papierosach i sziszy. Te kawiarnie chełpią się starą tradycją snucia opowieści, „hakawati”, która może jest nadal żywa, a może nie. Jeśli jest, niektóre z opowieści mogą opisywać zdumiewającą podróż, jaką Półksiężyc z Gwiazdą odbyli przez ostatnich piętnaście lat na latającym dywanie w przestworzach nad Syrią.

W 1998 r. Turcja rozważała możliwość wojny z Syrią w związku z poparciem Syrii dla separatystycznych wojowników kurdyjskich. Dziesięć lat później, kiedy Amerykanie uznali  Syrię za państwo zbójeckie i terrorystyczne, Turcja stała się jej strategicznym sojusznikiem (i pierwszym krajem NATO, który wspólnie z Syrią przeprowadził manewry wojskowe). Jak na ironię, Amerykanie i Turcy zostali obecnie zmuszeni do uznania, że muszą walczyć z jednym z najbardziej niebezpiecznych wrogów reżimu syryjskiego.


“Nie można prowadzić wojny na Bliskim Wschodzie bez Egiptu i nie można doprowadzić do pokoju bez Syrii” – powiedział kiedyś Henry Kissinger. Polityka zagraniczna Turcji unieważniła tę słynną uwagę Kissingera, ponieważ Ankara próbowała wojny i pokoju zarówno z Egiptem, jak z Syrią – nadal bez cienia szansy na pokój na Bliskim Wschodzie.

Droga do pokoju na Bliskim Wschodzie jest równie odległa, jak była zawsze. Przywódcy Turcji uważają, że jest tak wyłącznie z powodu Izraela. Ja uważam, że jeden z najwyższych duchownych muzułmańskich Turcji ma bardziej realistyczne wyjaśnienie: „Każdego dnia zostaje zabitych tysiąc muzułmanów, a 90 procent z nich zabijają inni muzułmanie” – powiedział niedawno profesor Mehmet Görmez.

Datuje się to wstecz o tysiąc czterysta lat, kiedy rozpoczęła się schizma między rywalizującymi klanami plemienia Proroka Mahometa – Kurajszów – waśń rodowa, która przetrwała poza wszelkie ich wyobrażenia.

Zaślepienie sekciarskie wyjaśnia wiele złożoności: na przykład, dlaczego król Abdullah z Arabii Saudyjskiej zaciekle popierał opozycję syryjską lub posyłał wojska przez granicę do sąsiedniego Bahrajnu, by pomóc zdławić powstanie szyickie. Ta nienawiść wyjaśnia, dlaczego szyici i sunnici w Iraku  zabijają się wzajemnie tysiącami każdego miesiąca i dlaczego wysadzają wzajem w powietrze swoje meczety.

Wahabici są zjadliwie anty-szyiccy. Uważają szyitów za szatańskich heretyków. Szyici zaś uważają wahabitów za „zboczonych”. Dla każdej z tych sekt ta druga „nie jest nawet muzułmańska”. Szkoły saudyjskie uczą dzieci, że szyizm jest po prostu herezją żydowską.

W 2006 r. wysoki duchowny wahabicki, Abdul Rahman al-Barrak, wydał fatwę, w której stwierdził, że szyici są “niewiernymi, apostatami i hipokrytami… [i] są bardziej niebezpieczni niż Żydzi lub chrześcijanie”.   

Młodszy bliźniak Al-Kaidy, organizacja al-Nusra, ogłosiła w 2012 r.: “Błogosławiona operacja będzie trwała, aż ziemia syryjska będzie oczyszczona z brudu Nusajris [alawitów syryjskich] i sunnici zostaną wyzwoleni spod ucisku”.

Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS) jest turecką historią Frankensteina. Kiedy 11 czerwca  Frankenstein zastukał do drzwi swojego dawnego pana, było zbyt późno: 49 zakładników nadal przebywa w niewoli. *


Obecnie polityka światowa przydzieliła strategom tureckim i amerykańskim zadanie walki z Frankensteinem.

Zaledwie dzień przed atakiem na konsulat turecki w Mosulu parlamentarzysta z szeregów opozycji ostrzegał, że konsulat jest narażony na atak ISIS, na co z ław rządowych rozległa się gromka odpowiedź: “Przestań opowiadać kłamstwa!” Zaledwie 20 godzi przed atakiem na konsulat turecki ówczesny minister spraw zagranicznych, a obecnie premier, Ahmet Davutoğlu, napisał tweeta: „Podjęliśmy wszystkie środki ostrożności w konsulacie generalnym w Mosulu”.

Ponad dwa lata temu pan Davutoğlu prorokował, że dni al-Assada u władzy są policzone. Przewidywał, że „rzeźnik z Damaszku” odejdzie w ciągu tygodni.

Jest jednak jeszcze inny człowiek, który może konkurować z panem Davutoğlu w każdych zawodach dotyczących “Realistycznych przewidywań przyszłości Bliskiego Wschodu”. Pod koniec 2011 r., kiedy wojska USA opuściły Irak, prezydent Barack Obama opisał Irak jako kraj “suwerenny, stabilny i samodzielny”.


Frankenstein i “rzeźnik” muszą pokładać się ze śmiechu.

*Przypis tłumaczki – Kiedy oddziały ISIS zajęły Mosul 11 czerwca 2014 porwano 49 pracowników tureckiego konsulatu. Są oni nadal przetrzymywani jako zakładnicy.    

 

Turkish hakawati in the Levant

Hurriyet Daily News, 12 września 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".

Od Redakcji

Tytułem uzupełnienia artykułu Buraka Bekdila publikujemy depeszę MEMRi z fragmentami wystąpienia b.premiera Turcji, Erdogana, podczas jego kampanii prezydenckiej. (Prasa światowa całkowicie przemilczała to wystąpienie.) 

Premier turecki Erdogan porównuje Izrael do Hitlera, mówi: Utoną we krwi, którą rozlali


Na wiecu poprzedzającym jego wybór na prezydenta Turcji, ówczesny premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan powiedział: "Tak samo jak Hitler próbował stworzyć czysto aryjską rasę w Niemczech, państwo Izrael dąży obecnie do tego samego celu”. Dodał: “Im więcej krwi rozlewają, tym bardziej utoną w krwi, którą rozlali”. Tłum odpowiedział okrzykami: “Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!” Wystąpienie zostało zamieszczone w Internecie 3 sierpnia 2014 r.


Poniżej podajemy fragment wystąpienia Erdogana:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV


"Najpierw Żydzi zamienili Imperium Osmańskie w trupa… a potem zaczęły się straszliwe potworności dla Palestyny i Palestyńczyków”


Recep Tayyip Erdoğan
: "100 lat temu wycofaliśmy naszych żołnierzy z Szudżaijja w Strefie Gazy, ale nie wycofaliśmy naszych serc. Jeśli połowa naszego serca jest w Stambule, bądźcie pewni, że druga połowa nadal jest w Gazie. Theodor Herzl wysłał emisariusza do Sułtana Abdulhamid. Oferował wielkie ilości pieniędzy i złota w zamian za ziemię"Sułtan Abdulhamid odpowiedział następująco: 'Moje dwa regimenty z Palestyny i Syrii z miłością złożyły swoje życie do ostatniego żołnierza w obronie Pleven. Ani jeden nie pozostał przy życiu. Wszyscy padli bez życia na ziemię. Imperium Tureckie należy do ludu Turcji, nie do mnie. Nie oddam nawet najmniejszego jego kawałka. Niech Żydzi zatrzymają sobie swoje miliony… Kiedy imperium rozpadnie się na części, może wtedy będą mogli dostać Palestynę bez płacenia ani grosza. Ale tylko – i to jest najwyższej wagi – tylko naszego trupa będzie można pociąć na kawałki. Jak długo żyjemy, nigdy nie zgodzimy się, by nasze ciało zostało pocięte na kawałki i podzielone’.


Wszystko zdarzyło się dokładnie tak, jak powiedział Sułtan Abdulhamid: najpierw zamienili Imperium Osmańskie w trupa i pocięli go na kawałki, a potem straszliwe potworności zaczęły się dla Palestyny i Palestyńczyków. Krok za krokiem, centymetr za centymetrem, byli wyganiani, zabijani i uciskani. Palestyńczyków obdarto z możliwości życia na własnej ziemi”.  

[...]

"Tak samo jak Hitler próbował stworzyć czystą rasę aryjską w Niemczech, państwo Izrael dąży obecnie do tego samego celu”"Powiem teraz coś, co zirytuje wielu ludzi na świecie: Tak samo jak Hitler próbował stworzyć czystą rasę aryjską w Niemczech, państwo Izrael dąży obecnie do tego samego celu.


Grupa Przyjaźni Turecko-Amerykańskiej [Kongresu USA] przysłała mi list. W tym liście próbują mi grozić. Oczywiście, dostaną ode mnie właściwą odpowiedź.


Ale z tego miejsca pozwólcie, że powiem, co następuje: To jest rzeczywiście zdumiewające. Oni zabijają kobiety, żeby nie mogły dać życia dzieciom palestyńskim. Zabijają dzieci, żeby nie mogły wyrosnąć na mężczyzn. Zabijają mężczyzn, żeby nie mogli bronić swojej ojczyzny. Boją się nawet niemowląt w kołyskach. Boją się nawet dzieci bawiących się w parkach lub na plażach. Boją się nawet rannych i tych na wózkach inwalidzkich w szpitalach”.


"Im więcej krwi rozleją, tym bardziej utoną w krwi, którą rozlali… Ci mordercy niemowląt – ten Izrael – zostanie – pociągnięty do odpowiedzialności”„Bądźcie pewni, że im więcej zabijają, tym bardziej będą się bali. Im więcej rozlewają krwi, tym bardziej utoną w krwi, którą rozlali. Żadne okrucieństwo nie trwa wiecznie. Z pewnością nadejdzie dzień, kiedy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje potworności. Niecierpliwie czekamy na ten dzień rozliczenia. Wierzymy z głębi serca, że prawa zostaną zastosowane i sprawiedliwość zwycięży. Wiemy, że ci mordercy niemowląt – ten Izrael – prędzej czy później zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny, zgodnie z prawem”.

 [...]Tłum: Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!"

Recep Tayyip Erdoğan: "Bracia i siostry, z wolą Allaha, będziemy trwać po stronie sprawiedliwości. Pokój, Gaza i Palestyna – do ostatniego tchu". [...]


Źródło: MEMEI, Specjalny Komunikat NR 5842, 16 września 2014
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. NATO i Turcja Erdogana MEF 2014-09-18
1. Dziękuję za świetną robotę Daniel 2014-09-18


Notatki

Znalezionych 1745 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk