Turecka “hakawati” w Lewancie


Burak Bekdil 2014-09-17


Na starym mieście w Damaszku są kawiarnie, gdzie mężczyźni zbierają się na długie rozmowy przy kawie, papierosach i sziszy. Te kawiarnie chełpią się starą tradycją snucia opowieści, „hakawati”, która może jest nadal żywa, a może nie. Jeśli jest, niektóre z opowieści mogą opisywać zdumiewającą podróż, jaką Półksiężyc z Gwiazdą odbyli przez ostatnich piętnaście lat na latającym dywanie w przestworzach nad Syrią.

W 1998 r. Turcja rozważała możliwość wojny z Syrią w związku z poparciem Syrii dla separatystycznych wojowników kurdyjskich. Dziesięć lat później, kiedy Amerykanie uznali  Syrię za państwo zbójeckie i terrorystyczne, Turcja stała się jej strategicznym sojusznikiem (i pierwszym krajem NATO, który wspólnie z Syrią przeprowadził manewry wojskowe). Jak na ironię, Amerykanie i Turcy zostali obecnie zmuszeni do uznania, że muszą walczyć z jednym z najbardziej niebezpiecznych wrogów reżimu syryjskiego.


“Nie można prowadzić wojny na Bliskim Wschodzie bez Egiptu i nie można doprowadzić do pokoju bez Syrii” – powiedział kiedyś Henry Kissinger. Polityka zagraniczna Turcji unieważniła tę słynną uwagę Kissingera, ponieważ Ankara próbowała wojny i pokoju zarówno z Egiptem, jak z Syrią – nadal bez cienia szansy na pokój na Bliskim Wschodzie.

Droga do pokoju na Bliskim Wschodzie jest równie odległa, jak była zawsze. Przywódcy Turcji uważają, że jest tak wyłącznie z powodu Izraela. Ja uważam, że jeden z najwyższych duchownych muzułmańskich Turcji ma bardziej realistyczne wyjaśnienie: „Każdego dnia zostaje zabitych tysiąc muzułmanów, a 90 procent z nich zabijają inni muzułmanie” – powiedział niedawno profesor Mehmet Görmez.

Datuje się to wstecz o tysiąc czterysta lat, kiedy rozpoczęła się schizma między rywalizującymi klanami plemienia Proroka Mahometa – Kurajszów – waśń rodowa, która przetrwała poza wszelkie ich wyobrażenia.

Zaślepienie sekciarskie wyjaśnia wiele złożoności: na przykład, dlaczego król Abdullah z Arabii Saudyjskiej zaciekle popierał opozycję syryjską lub posyłał wojska przez granicę do sąsiedniego Bahrajnu, by pomóc zdławić powstanie szyickie. Ta nienawiść wyjaśnia, dlaczego szyici i sunnici w Iraku  zabijają się wzajemnie tysiącami każdego miesiąca i dlaczego wysadzają wzajem w powietrze swoje meczety.

Wahabici są zjadliwie anty-szyiccy. Uważają szyitów za szatańskich heretyków. Szyici zaś uważają wahabitów za „zboczonych”. Dla każdej z tych sekt ta druga „nie jest nawet muzułmańska”. Szkoły saudyjskie uczą dzieci, że szyizm jest po prostu herezją żydowską.

W 2006 r. wysoki duchowny wahabicki, Abdul Rahman al-Barrak, wydał fatwę, w której stwierdził, że szyici są “niewiernymi, apostatami i hipokrytami… [i] są bardziej niebezpieczni niż Żydzi lub chrześcijanie”.   

Młodszy bliźniak Al-Kaidy, organizacja al-Nusra, ogłosiła w 2012 r.: “Błogosławiona operacja będzie trwała, aż ziemia syryjska będzie oczyszczona z brudu Nusajris [alawitów syryjskich] i sunnici zostaną wyzwoleni spod ucisku”.

Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS) jest turecką historią Frankensteina. Kiedy 11 czerwca  Frankenstein zastukał do drzwi swojego dawnego pana, było zbyt późno: 49 zakładników nadal przebywa w niewoli. *


Obecnie polityka światowa przydzieliła strategom tureckim i amerykańskim zadanie walki z Frankensteinem.

Zaledwie dzień przed atakiem na konsulat turecki w Mosulu parlamentarzysta z szeregów opozycji ostrzegał, że konsulat jest narażony na atak ISIS, na co z ław rządowych rozległa się gromka odpowiedź: “Przestań opowiadać kłamstwa!” Zaledwie 20 godzi przed atakiem na konsulat turecki ówczesny minister spraw zagranicznych, a obecnie premier, Ahmet Davutoğlu, napisał tweeta: „Podjęliśmy wszystkie środki ostrożności w konsulacie generalnym w Mosulu”.

Ponad dwa lata temu pan Davutoğlu prorokował, że dni al-Assada u władzy są policzone. Przewidywał, że „rzeźnik z Damaszku” odejdzie w ciągu tygodni.

Jest jednak jeszcze inny człowiek, który może konkurować z panem Davutoğlu w każdych zawodach dotyczących “Realistycznych przewidywań przyszłości Bliskiego Wschodu”. Pod koniec 2011 r., kiedy wojska USA opuściły Irak, prezydent Barack Obama opisał Irak jako kraj “suwerenny, stabilny i samodzielny”.


Frankenstein i “rzeźnik” muszą pokładać się ze śmiechu.

*Przypis tłumaczki – Kiedy oddziały ISIS zajęły Mosul 11 czerwca 2014 porwano 49 pracowników tureckiego konsulatu. Są oni nadal przetrzymywani jako zakładnicy.    

 

Turkish hakawati in the Levant

Hurriyet Daily News, 12 września 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".

Od Redakcji

Tytułem uzupełnienia artykułu Buraka Bekdila publikujemy depeszę MEMRi z fragmentami wystąpienia b.premiera Turcji, Erdogana, podczas jego kampanii prezydenckiej. (Prasa światowa całkowicie przemilczała to wystąpienie.) 

Premier turecki Erdogan porównuje Izrael do Hitlera, mówi: Utoną we krwi, którą rozlali


Na wiecu poprzedzającym jego wybór na prezydenta Turcji, ówczesny premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan powiedział: "Tak samo jak Hitler próbował stworzyć czysto aryjską rasę w Niemczech, państwo Izrael dąży obecnie do tego samego celu”. Dodał: “Im więcej krwi rozlewają, tym bardziej utoną w krwi, którą rozlali”. Tłum odpowiedział okrzykami: “Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!” Wystąpienie zostało zamieszczone w Internecie 3 sierpnia 2014 r.


Poniżej podajemy fragment wystąpienia Erdogana:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV


"Najpierw Żydzi zamienili Imperium Osmańskie w trupa… a potem zaczęły się straszliwe potworności dla Palestyny i Palestyńczyków”


Recep Tayyip Erdoğan
: "100 lat temu wycofaliśmy naszych żołnierzy z Szudżaijja w Strefie Gazy, ale nie wycofaliśmy naszych serc. Jeśli połowa naszego serca jest w Stambule, bądźcie pewni, że druga połowa nadal jest w Gazie. Theodor Herzl wysłał emisariusza do Sułtana Abdulhamid. Oferował wielkie ilości pieniędzy i złota w zamian za ziemię"Sułtan Abdulhamid odpowiedział następująco: 'Moje dwa regimenty z Palestyny i Syrii z miłością złożyły swoje życie do ostatniego żołnierza w obronie Pleven. Ani jeden nie pozostał przy życiu. Wszyscy padli bez życia na ziemię. Imperium Tureckie należy do ludu Turcji, nie do mnie. Nie oddam nawet najmniejszego jego kawałka. Niech Żydzi zatrzymają sobie swoje miliony… Kiedy imperium rozpadnie się na części, może wtedy będą mogli dostać Palestynę bez płacenia ani grosza. Ale tylko – i to jest najwyższej wagi – tylko naszego trupa będzie można pociąć na kawałki. Jak długo żyjemy, nigdy nie zgodzimy się, by nasze ciało zostało pocięte na kawałki i podzielone’.


Wszystko zdarzyło się dokładnie tak, jak powiedział Sułtan Abdulhamid: najpierw zamienili Imperium Osmańskie w trupa i pocięli go na kawałki, a potem straszliwe potworności zaczęły się dla Palestyny i Palestyńczyków. Krok za krokiem, centymetr za centymetrem, byli wyganiani, zabijani i uciskani. Palestyńczyków obdarto z możliwości życia na własnej ziemi”.  

[...]

"Tak samo jak Hitler próbował stworzyć czystą rasę aryjską w Niemczech, państwo Izrael dąży obecnie do tego samego celu”"Powiem teraz coś, co zirytuje wielu ludzi na świecie: Tak samo jak Hitler próbował stworzyć czystą rasę aryjską w Niemczech, państwo Izrael dąży obecnie do tego samego celu.


Grupa Przyjaźni Turecko-Amerykańskiej [Kongresu USA] przysłała mi list. W tym liście próbują mi grozić. Oczywiście, dostaną ode mnie właściwą odpowiedź.


Ale z tego miejsca pozwólcie, że powiem, co następuje: To jest rzeczywiście zdumiewające. Oni zabijają kobiety, żeby nie mogły dać życia dzieciom palestyńskim. Zabijają dzieci, żeby nie mogły wyrosnąć na mężczyzn. Zabijają mężczyzn, żeby nie mogli bronić swojej ojczyzny. Boją się nawet niemowląt w kołyskach. Boją się nawet dzieci bawiących się w parkach lub na plażach. Boją się nawet rannych i tych na wózkach inwalidzkich w szpitalach”.


"Im więcej krwi rozleją, tym bardziej utoną w krwi, którą rozlali… Ci mordercy niemowląt – ten Izrael – zostanie – pociągnięty do odpowiedzialności”„Bądźcie pewni, że im więcej zabijają, tym bardziej będą się bali. Im więcej rozlewają krwi, tym bardziej utoną w krwi, którą rozlali. Żadne okrucieństwo nie trwa wiecznie. Z pewnością nadejdzie dzień, kiedy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje potworności. Niecierpliwie czekamy na ten dzień rozliczenia. Wierzymy z głębi serca, że prawa zostaną zastosowane i sprawiedliwość zwycięży. Wiemy, że ci mordercy niemowląt – ten Izrael – prędzej czy później zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny, zgodnie z prawem”.

 [...]Tłum: Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!

Przeklęty Izrael! Precz z Izraelem!"

Recep Tayyip Erdoğan: "Bracia i siostry, z wolą Allaha, będziemy trwać po stronie sprawiedliwości. Pokój, Gaza i Palestyna – do ostatniego tchu". [...]


Źródło: MEMEI, Specjalny Komunikat NR 5842, 16 września 2014
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska