Prawda

Piątek, 22 czerwca 2018 - 13:05

« Poprzedni Następny »


Tunele terroru i obrzucanie się błotem


Liat Collins 2017-11-11

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.     

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.    

 Westchnęłam we wtorek rano. Nie było to westchnienie ulgi. Było to jedno z tych westchnień, które zastępują słowa, kiedy trudno opisać stan emocjonalny. 

Poszłam spać poprzedniego wieczoru niepokojąc się, że albo Hamas, albo Islamski Dżihad przeprowadzą natychmiast atak odwetowy za stratę co najmniej siedmiu terrorystów, włącznie z dwoma wysokimi rangą członkami Islamskiego Dżihadu, kiedy Izrael wysadził w powietrze terrorystyczny tunel, który przechodził ze Strefy Gazy do punktu położonego niebezpiecznie blisko społeczności po izraelskiej stronie granicy.

Po zniszczeniu tunelu przyjaciele, którzy mieszkają blisko Gazy, napisali, że przygotowują się na trudną noc. Nie, żeby ktokolwiek z nas był zmartwiony tym, że terroryści zostali zabici.</>


Lokalni mieszkańcy mieliby znacznie bardziej bezsenne noce, gdyby sądzili, że Izrael nie podejmuje kroków dla wykrycia i zniszczenia tuneli.

Często nie docenia się niebezpieczeństwa, jakie stanowią te podziemne przejścia.

Nie stanowią one egzystencjalnego zagrożenia dla Izraela, ale terroryści mogą użyć ich do zabijania i okaleczania cywilów lub porywania żołnierzy jako zakładników.

Chociaż nikt w Izraelu nie pragnie zaostrzenia sytuacji, większość ludzi rozumie, że nie można po prostu ignorować podziemnej wersji tykającej bomby zegarowej. Organizacje terrorystyczne nie inwestują tak wielkich pieniędzy i wysiłku w budowę tych tuneli tylko dla zabawy. Są bardzo poważni na temat celu, któremu te tunele mają służyć.


Śmiertelnie poważni.

Ludzie z zewnątrz lekceważą zamachy terrorystyczne w Izraelu z użyciem prymitywnych środków, takie jak taranowanie samochodami i ataki nożowe „samotnych wilków” – ale nie są one tak niewinne kiedy terroryści uderzają bliżej ich domów. Ale, jak Nowojorczycy, znowu otrzymali w tym tygodniu tragiczne przypomnienie, globalny dżihad jest – globalny.

Podczas Operacji Ochronny Brzeg latem 2014 r. ujawniono wiele tuneli w Gazie. Wśród najlepszych memów, wyjaśniających wówczas ten konflikt, były dwa obrazki: na jednym był pokój małej dziewczynki cały w różowościach, bieli i kwiatach; pluszaki na łóżku – i wielka, czarna dziura w podłodze. Na ścianie wymalowane było hasło: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. I drugi mem przedstawiał zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, który wynurza się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku i podpisem: „Wyobraź sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak byś reagował?” Śmierć terrorystów Islamskiego Dżihadu w tym tygodniu w tunelu (zatrzymaj się na chwilę by przyswoić sobie znaczenie nazwy Islamski Dżihad) była niefortunna tylko dlatego, że posłużyła do szybkiego przykrycia wcześniej odkrytego tunelu terroru pod szkołą prowadzoną przez UNRWA w Gazie. A jak myślisz, czego uczą się dzieci w szkołach związanych z ONZ, gdzie tunele terroru przebiegają pod ich stopami? Rzecznik UNRWA, Chris Gunness, wydał oświadczenie w zeszłą sobotę, mówiące:

„Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim  odkryła istnienie tego, co wydaje się być tunelem, pod jedną ze swoich szkół w Gazie. Zgodnie z protokołem Agenda natychmiast podjęła niezbędne kroki, by szkoła była bezpieczna i zamknęła jamę pod jej budynkiem.

Szkoła została ponownie otwarta 25 października”.

Nie westchnęłam przy czytaniu tego; zagotowałam się.

Jeśli ONZ nie potrafi rozpoznać tunelu, kiedy go znajduje, to jak ma rozpoznać terrorystę? Czy reguły poprawności politycznej rozciągają się tak daleko, że UNRWA nie może nazwać tunelu tunelem, ale musi powiedzieć, że „wydaje się być” czymś takim? Czy nie jest oczywiste, czym jest tunel terroru zanim dojdzie do etapu zamaskowanych, uzbrojonych ludzi wyskakujących z jego wyjścia? Nie jest tak, że oficjele UNRWA nie widzieli nigdy tunelu: w czerwcu ta organizacja powiedziała, że znalazła „część tunelu, który przechodzi pod dwiema przylegającymi szkołami Agendy w obozie Maghazi w Strefie Gazy”.


„Obecność tunelu pod obiektem UNRWA, która cieszy się nienaruszalnością według prawa międzynarodowego, jest nie do przyjęcia. Naraża na niebezpieczeństwo dzieci i personel Agendy” – powiedział Gunness w oświadczeniu z zeszłego tygodnia.

Jak zwykle, Gunness nie powiedział, jaka grupa lub grupy dosłownie podkopywały obiekty ONZ. Być może zanadto się boi, by powiedzieć to głośno. Faktem jest, że Hamas, Islamski Dżihad i inne islamistyczne grupy terrorystyczne nie obchodzi, że narażają życie palestyńskich dzieci. Dla nich jest to zawsze sytuacja zwycięstwa. Mogą używać dzieci jako ludzkich tarcz, a jeśli dzieci spotka nieszczęście, mimo wszystkich starań Izraela, by uniknąć strat niewinnego życia, staje się to bezcennym zwycięstwem propagandowym.

Tunele z Gazy do społeczności izraelskich są częścią sieci terroru.

Jak pisałam wcześniej, gdyby niezliczone miliony dolarów z pomocy międzynarodowej wydano na budowanie Gazy od chwili, kiedy Izrael jednostronnie wycofał się stamtąd, zamiast na rakiety i labirynty tuneli terroru – których celem jest zniszczenie Izraela – Palestyńczycy w Gazie, a w rzeczywistości cały region, odnieśliby wielkie korzyści.

Publiczna sprzeczka w tym tygodniu między ministrem edukacji, Naftalim Bennettem i ministrem obrony, Avigdorem Libermanem, nie umacnia gruntu. W oczywistej próbie powstrzymania eskalacji tego incydentu (a wrogowie Izraela często atakują, nie zawracając sobie głowy znajdowaniem pretekstu) rzecznik IDF, generał Ronen Manelis, wyjaśnił 30 października: „Nie mieliśmy zamiaru uderzać w ich wysokich rangą członków. Akcja była na naszym terytorium, a ludzie zginęli na ich [terytorium]”. Maneli powiedział także, że ich śmierć była wynikiem zawalenia się tunelu, a nie samego wybuchu.

“Nie wolno nam przepraszać za sukces w eliminowaniu terrorystów” tweetował Bennett, który od dawna walczy z premierem Benjaminem Netanjahu w sprawie reakcji na zagrożenie tunelami w operacji w Gazie w 2014 r.

“Komunikat rzecznika IDF nie może być pretekstem do jawnego atakowania IDF i jej dowódców” – odpowiedział Liberman na Facebooku. (Jak walczyli ze sobą ministrowie przed erą mediów społecznościowych?) Politycy i członkowie społeczeństwa nie powinni tracić z oczu, kto jest prawdziwym wrogiem, a nie jest nim ktoś, kto siedzi wokół stołu w gabinecie ministrów w Jerozolimie.

Jak bardzo skomplikowana jest sytuacja można zobaczyć w incydencie z poprzedniego piątku, kiedy najwyższy funkcjonariusz bezpieczeństwa Hamasu, Tawfik Abu Na’im, został lekko ranny w eksplozji bomby podłożonej pod jego samochód. Jak, między innymi, pisał Bassam Tawil z Gatestone Institute, kilka wysoko postawionych postaci w Hamasie natychmiast obwiniło Izrael o ten zamach „twierdząc, że przez obranie za cel ‘generała’, Izrael stara się sabotować niedawne porozumienie o ‘pojednaniu’ między Hamasem a Autonomia Palestyńską prezydenta Mahmouda Abbasa”. Tawil wskazał, że jest bardziej prawdopodobne, iż Abu Na’im, założyciel militarnego skrzydła Hamasu, Izadin Kassam, był celem ISIS, które jest obecnie najbardziej niebezpiecznym rywalem Hamasu w Gazie.

Pod tym względem ciekawe (i przygnębiające) było obserwowanie spotkania we wtorek między zastępcą szefa politycznego Hamasu, Salehem Al-Arourim, a szefem Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem w Bejrucie. Podczas gdy tunele terroru w Gazie są teraz jawnym sekretem, izraelski establishment obronny musi być równie czujny na podobne zagrożenie ze strony Hezbollahu w Libanie, pod nosem sił ONZ, jak równie z kontrolowanego przez AP Zachodniego Brzegu.


Kopanie tuneli to brudny biznes, nawet kiedy jest ukryty przed oczyma publiczności. Nie ma niczego takiego jak czysty terroryzm.

 
Terror tunnels and mudslinging
 

Jerusalem Post, 3 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1069 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk