Prawda

Środa, 22 listopada 2017 - 17:31

« Poprzedni Następny »


Tunele terroru i obrzucanie się błotem


Liat Collins 2017-11-11

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.     

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.    

 Westchnęłam we wtorek rano. Nie było to westchnienie ulgi. Było to jedno z tych westchnień, które zastępują słowa, kiedy trudno opisać stan emocjonalny. 

Poszłam spać poprzedniego wieczoru niepokojąc się, że albo Hamas, albo Islamski Dżihad przeprowadzą natychmiast atak odwetowy za stratę co najmniej siedmiu terrorystów, włącznie z dwoma wysokimi rangą członkami Islamskiego Dżihadu, kiedy Izrael wysadził w powietrze terrorystyczny tunel, który przechodził ze Strefy Gazy do punktu położonego niebezpiecznie blisko społeczności po izraelskiej stronie granicy.

Po zniszczeniu tunelu przyjaciele, którzy mieszkają blisko Gazy, napisali, że przygotowują się na trudną noc. Nie, żeby ktokolwiek z nas był zmartwiony tym, że terroryści zostali zabici.</>


Lokalni mieszkańcy mieliby znacznie bardziej bezsenne noce, gdyby sądzili, że Izrael nie podejmuje kroków dla wykrycia i zniszczenia tuneli.

Często nie docenia się niebezpieczeństwa, jakie stanowią te podziemne przejścia.

Nie stanowią one egzystencjalnego zagrożenia dla Izraela, ale terroryści mogą użyć ich do zabijania i okaleczania cywilów lub porywania żołnierzy jako zakładników.

Chociaż nikt w Izraelu nie pragnie zaostrzenia sytuacji, większość ludzi rozumie, że nie można po prostu ignorować podziemnej wersji tykającej bomby zegarowej. Organizacje terrorystyczne nie inwestują tak wielkich pieniędzy i wysiłku w budowę tych tuneli tylko dla zabawy. Są bardzo poważni na temat celu, któremu te tunele mają służyć.


Śmiertelnie poważni.

Ludzie z zewnątrz lekceważą zamachy terrorystyczne w Izraelu z użyciem prymitywnych środków, takie jak taranowanie samochodami i ataki nożowe „samotnych wilków” – ale nie są one tak niewinne kiedy terroryści uderzają bliżej ich domów. Ale, jak Nowojorczycy, znowu otrzymali w tym tygodniu tragiczne przypomnienie, globalny dżihad jest – globalny.

Podczas Operacji Ochronny Brzeg latem 2014 r. ujawniono wiele tuneli w Gazie. Wśród najlepszych memów, wyjaśniających wówczas ten konflikt, były dwa obrazki: na jednym był pokój małej dziewczynki cały w różowościach, bieli i kwiatach; pluszaki na łóżku – i wielka, czarna dziura w podłodze. Na ścianie wymalowane było hasło: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. I drugi mem przedstawiał zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, który wynurza się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku i podpisem: „Wyobraź sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak byś reagował?” Śmierć terrorystów Islamskiego Dżihadu w tym tygodniu w tunelu (zatrzymaj się na chwilę by przyswoić sobie znaczenie nazwy Islamski Dżihad) była niefortunna tylko dlatego, że posłużyła do szybkiego przykrycia wcześniej odkrytego tunelu terroru pod szkołą prowadzoną przez UNRWA w Gazie. A jak myślisz, czego uczą się dzieci w szkołach związanych z ONZ, gdzie tunele terroru przebiegają pod ich stopami? Rzecznik UNRWA, Chris Gunness, wydał oświadczenie w zeszłą sobotę, mówiące:

„Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim  odkryła istnienie tego, co wydaje się być tunelem, pod jedną ze swoich szkół w Gazie. Zgodnie z protokołem Agenda natychmiast podjęła niezbędne kroki, by szkoła była bezpieczna i zamknęła jamę pod jej budynkiem.

Szkoła została ponownie otwarta 25 października”.

Nie westchnęłam przy czytaniu tego; zagotowałam się.

Jeśli ONZ nie potrafi rozpoznać tunelu, kiedy go znajduje, to jak ma rozpoznać terrorystę? Czy reguły poprawności politycznej rozciągają się tak daleko, że UNRWA nie może nazwać tunelu tunelem, ale musi powiedzieć, że „wydaje się być” czymś takim? Czy nie jest oczywiste, czym jest tunel terroru zanim dojdzie do etapu zamaskowanych, uzbrojonych ludzi wyskakujących z jego wyjścia? Nie jest tak, że oficjele UNRWA nie widzieli nigdy tunelu: w czerwcu ta organizacja powiedziała, że znalazła „część tunelu, który przechodzi pod dwiema przylegającymi szkołami Agendy w obozie Maghazi w Strefie Gazy”.


„Obecność tunelu pod obiektem UNRWA, która cieszy się nienaruszalnością według prawa międzynarodowego, jest nie do przyjęcia. Naraża na niebezpieczeństwo dzieci i personel Agendy” – powiedział Gunness w oświadczeniu z zeszłego tygodnia.

Jak zwykle, Gunness nie powiedział, jaka grupa lub grupy dosłownie podkopywały obiekty ONZ. Być może zanadto się boi, by powiedzieć to głośno. Faktem jest, że Hamas, Islamski Dżihad i inne islamistyczne grupy terrorystyczne nie obchodzi, że narażają życie palestyńskich dzieci. Dla nich jest to zawsze sytuacja zwycięstwa. Mogą używać dzieci jako ludzkich tarcz, a jeśli dzieci spotka nieszczęście, mimo wszystkich starań Izraela, by uniknąć strat niewinnego życia, staje się to bezcennym zwycięstwem propagandowym.

Tunele z Gazy do społeczności izraelskich są częścią sieci terroru.

Jak pisałam wcześniej, gdyby niezliczone miliony dolarów z pomocy międzynarodowej wydano na budowanie Gazy od chwili, kiedy Izrael jednostronnie wycofał się stamtąd, zamiast na rakiety i labirynty tuneli terroru – których celem jest zniszczenie Izraela – Palestyńczycy w Gazie, a w rzeczywistości cały region, odnieśliby wielkie korzyści.

Publiczna sprzeczka w tym tygodniu między ministrem edukacji, Naftalim Bennettem i ministrem obrony, Avigdorem Libermanem, nie umacnia gruntu. W oczywistej próbie powstrzymania eskalacji tego incydentu (a wrogowie Izraela często atakują, nie zawracając sobie głowy znajdowaniem pretekstu) rzecznik IDF, generał Ronen Manelis, wyjaśnił 30 października: „Nie mieliśmy zamiaru uderzać w ich wysokich rangą członków. Akcja była na naszym terytorium, a ludzie zginęli na ich [terytorium]”. Maneli powiedział także, że ich śmierć była wynikiem zawalenia się tunelu, a nie samego wybuchu.

“Nie wolno nam przepraszać za sukces w eliminowaniu terrorystów” tweetował Bennett, który od dawna walczy z premierem Benjaminem Netanjahu w sprawie reakcji na zagrożenie tunelami w operacji w Gazie w 2014 r.

“Komunikat rzecznika IDF nie może być pretekstem do jawnego atakowania IDF i jej dowódców” – odpowiedział Liberman na Facebooku. (Jak walczyli ze sobą ministrowie przed erą mediów społecznościowych?) Politycy i członkowie społeczeństwa nie powinni tracić z oczu, kto jest prawdziwym wrogiem, a nie jest nim ktoś, kto siedzi wokół stołu w gabinecie ministrów w Jerozolimie.

Jak bardzo skomplikowana jest sytuacja można zobaczyć w incydencie z poprzedniego piątku, kiedy najwyższy funkcjonariusz bezpieczeństwa Hamasu, Tawfik Abu Na’im, został lekko ranny w eksplozji bomby podłożonej pod jego samochód. Jak, między innymi, pisał Bassam Tawil z Gatestone Institute, kilka wysoko postawionych postaci w Hamasie natychmiast obwiniło Izrael o ten zamach „twierdząc, że przez obranie za cel ‘generała’, Izrael stara się sabotować niedawne porozumienie o ‘pojednaniu’ między Hamasem a Autonomia Palestyńską prezydenta Mahmouda Abbasa”. Tawil wskazał, że jest bardziej prawdopodobne, iż Abu Na’im, założyciel militarnego skrzydła Hamasu, Izadin Kassam, był celem ISIS, które jest obecnie najbardziej niebezpiecznym rywalem Hamasu w Gazie.

Pod tym względem ciekawe (i przygnębiające) było obserwowanie spotkania we wtorek między zastępcą szefa politycznego Hamasu, Salehem Al-Arourim, a szefem Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem w Bejrucie. Podczas gdy tunele terroru w Gazie są teraz jawnym sekretem, izraelski establishment obronny musi być równie czujny na podobne zagrożenie ze strony Hezbollahu w Libanie, pod nosem sił ONZ, jak równie z kontrolowanego przez AP Zachodniego Brzegu.


Kopanie tuneli to brudny biznes, nawet kiedy jest ukryty przed oczyma publiczności. Nie ma niczego takiego jak czysty terroryzm.

 
Terror tunnels and mudslinging
 

Jerusalem Post, 3 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 897 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zmowa Europy z Palestyńczykami w zawłaszczaniu ziemi   Blum   2017-11-22
Wróg otwiera bramę     2017-11-21
Dymią kominy, dym nad Dąbrową…   Koraszewski   2017-11-20
Kanarek w kopalni   Lewin   2017-11-20
Zachować żydowskie państwo   Rosenthal   2017-11-19
Kto płaci Palestyńczykom rzucającym kamienie!   Flatow   2017-11-18
Liban: długi lament nad narodem z lewego łoża   Maroun   2017-11-17
Jak Iran próbował zamienić państwa arabskie w widma   Taheri   2017-11-16
Czy wielokulturowość jest utopią?   Koraszewski   2017-11-15
Amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu?   Tawil   2017-11-15
Dawa: sianie nasion nienawiści   Bergman   2017-11-14
Ignorujemy islamizm na własną zgubę   Maroun   2017-11-13
Problemem nie jest to, co dzieje się pod szkołami UNRWA   Bedein   2017-11-12
Tunele terroru i obrzucanie się błotem   Collins   2017-11-11
Cztery dekady irańskiej nienawiści     2017-11-10
Każdy naród ma swoją “Nakbę”   Yemini   2017-11-09
Niespodzianka! Badanie wykazuje, że islamski terroryzm jest islamski   Bergman   2017-11-08
Rewolucyjny romantyzm wiecznie żywy   Koraszewski   2017-11-07
Dlaczego jesteśmy w Nigrze?   Bryen   2017-11-07
Stalinowskie czystki Erdogana w Turcji   Meotti   2017-11-06
Milicje a palestyńskie “pojednanie”   Toameh   2017-11-04
Kryzys uchodźców Rohingja: rola islamistycznych terrorystów   Franklin   2017-11-03
Demistyfikacja Deklaracji Balfoura   Tsalic   2017-11-02
Dlaczego tak wielu twierdzi, że Iran stosuje się do porozumienia, skoro dowody pokazują, że tego nie robi?   Dershowitz   2017-11-01
Wielkie manewry na globalnej scenie   Koraszewski   2017-10-31
Europa: dziennikarze przeciwko wolności słowa   Bergman   2017-10-31
Najlepszy amerykański rektor uniwersytetu   Coyne   2017-10-30
Żydzi, mniejszość, która irytuje   Maroun   2017-10-30
Hiszpania głośno domaga się rozwiązania w postaci dwóch państw, ale nie w Katalonii   Jacoby   2017-10-29
Grona ich gniewu: Żydzi i Arabowie walczą o ugory   Dann   2017-10-28
Przekleństwo dobrych intencji   Ridley   2017-10-27
Francja: Islamiści Facebooka polują stadami   Mamou   2017-10-27
Wielka Brytania: Skrajnie selektywna wolność słowa   Bergman   2017-10-26
Na tropie islamofobów   Koraszewski   2017-10-24
“Nasz spór z Żydami jest religijny”     2017-10-23
Bajka: Gdyby arabscy przywódcy byli mądrzy   Maroun   2017-10-22
Patrząc z Jemenu na Singapur     2017-10-21
“Słodki handel” Monteskiusza i “dyplomacja Boga” Cobdena   Ridley   2017-10-20
Izraelscy Arabowie przełamują milczenie   Yemini   2017-10-20
Szwecja: kraj podwójnych standardów   Bergman   2017-10-19
Rakka zdobyta, Erdogan w Warszawie   Koraszewski   2017-10-18
Nazywam się Rachel ‘X’   Collier   2017-10-18
Islam i feminizm   Assaf   2017-10-17
Nieuczciwy artykuł redakcyjny z “Ha’aretz”   Rosenthal   2017-10-15
Państwo w państwie?   Toameh   2017-10-13
Palestyńska normalizacja – z Hamasem, nie z Izraelem   Tawil   2017-10-13
“Szlachetna dzikuska” przemówiła   Arbabzadah   2017-10-12
Odkrycie Ameryki zawdzięczamy islamowi i muzułmanom   Spencer   2017-10-12
Kiedy wilk pilnuje owiec   Nirenstein   2017-10-11
Uwolniony w umowie o Shalita pobożny Arab palestyński, morderca, wraca (zbyt późno) do więziennej celi   Roth   2017-10-10
Mowa obronna na rzecz kurdyjskiej niepodległości    Dershowitz   2017-10-09
Żydowskie matki i palestyńscy ojcowie   Bellerose   2017-10-08
Prawdziwe znaczenie “Nigdy więcej”   Rosenthal   2017-10-07
Mohammad Bakri, wróg Palestyńczyków   Yemini   2017-10-06
Walczymy z radykałami, nie z muzułmanami   Bauer   2017-10-05
Muzułmańscy reformatorzy potrzebują ochrony policyjnej   Meotti   2017-10-04
Najbardziej orwellowska instytucja świata   Koraszewski   2017-10-03
Islamskie reguły w duńskich szkołach   Bergman   2017-10-03
Demokratyczny Kurdystan zainspiruje wolność na Bliskim Wschodzie   Boteach   2017-10-01
Phyllis Chesler na wojnie z “fałszywymi feministkami” z lewicy   Landes   2017-09-30
A jednak moja żona niczego nie złamała   Koraszewski   2017-09-29
Narody Zjednoczone żądają powrotu do status quo   Koraszewski   2017-09-27
Islamiści odpowiedzialni za kryzys uchodźców Rohingya   Habib   2017-09-26
Lekcje dla Zachodu: Uwięzieni z powodu wiary   Rafizadeh   2017-09-25
Big Pharma i inne teorie spiskowe   Koraszewski   2017-09-25
Jak alarmistyczna retoryka wypacza politykę klimatyczną   Lomborg   2017-09-22
Masowe prześladowania chrześcijan i Kurdów przez Turcję   Bulut   2017-09-22
Argument przeciwko otwartym granicom i liberalna nieposkromiona pycha   Sixsmith   2017-09-21
Nazywanie Izraela państwem “białej supremacji” utrwala zachodni antysemityzm   Frantzman   2017-09-21
Testament palestyńskiego nożownika, Katiby Zahrana     2017-09-19
Czy huragan Irma był karą boską?     2017-09-18
Kulisy Porozumienia z Oslo   Carmon   2017-09-15
W poszukiwaniu merytorycznej bezstronności   Koraszewski   2017-09-14
Students for Justice in Palestine wrzucają syjonistów do jednego worka z faszystami i zwolennikami białej supremacji, i wzywają do przemocy   Coyne   2017-09-14
Centryzm: manifest umiarkowania   Winegard   2017-09-13
Oszczerstwo o eksmitowaniu Palestyńczyków z Jerozolimy szerzy się jak ogień na prerii   Julius   2017-09-12
Prawdziwy nauczyciel Chameneiego - Chomeini czy Kim?   Taheri   2017-09-11
Socjalizm głupców, czyli o lewicowym antysemityzmie   Koraszewski   2017-09-10
Patrząc na Afrykę oczyma Ryszarda Kapuścińskiego   Koraszewski   2017-09-08
Chrześcijanie, którzy kochają zbrodniarzy   MacEoin   2017-09-08
Czy pakistańska broń atomowa wpadnie w ręce dżihadystów?   Ahmad   2017-09-07
Czego lub kogo mamy się bać?   Koraszewski   2017-09-05
Czy kultura tolerancji jest zastępowana przez kulturę nietolerancji?   Fares   2017-09-03
Kiedy feministki dołączają do islamskich terrorystów   Rafizadeh   2017-08-31
Przypowieść o dobrym muzułmaninie   Koraszewski   2017-08-30
Apel do sekretarza generalnego   Prosor   2017-08-29
Turcy świętują bombardowanie Cypru napalmem w 1964 r.   Bulut   2017-08-28
Polowanie na muchosa   Kruk   2017-08-26
Marzenia o muzułmańskiej Hiszpanii   Fernandez   2017-08-26
Autonomia Palestyńska jest tworem terrorystycznym i tak powinna być traktowana   Milliere   2017-08-25
Chroniona droga do nuklearnego Iranu   i A. Savyon   2017-08-24
Edukacja turecka: dżihad wchodzi, ewolucja wypada   Bekdil   2017-08-23
Współistnienie czy ISIS   Charbel   2017-08-22
Wielka Brytania nadal zaprasza dżihadystów   Murray   2017-08-21
Wojna z nietolerancją wymaga nietolerancji   Koraszewski   2017-08-20
Liberalizm w niebezpieczeństwie   Palmer   2017-08-20
Obawy przed rosyjskim straszydłem osłabiają Zachód   Frantzman   2017-08-17
Dziecięca choroba „lewicowości”   Koraszewski   2017-08-15
Do wszystkich liberałów: Czy nikt nie zatroszczy się o prawa kobiet i dzieci?   Khan   2017-08-15
Obozy Hamasjugend, Gaza 2017     2017-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk