Prawda

Poniedziałek, 10 grudnia 2018 - 03:31

« Poprzedni Następny »


Tunele terroru i obrzucanie się błotem


Liat Collins 2017-11-11

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.     

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.    

 Westchnęłam we wtorek rano. Nie było to westchnienie ulgi. Było to jedno z tych westchnień, które zastępują słowa, kiedy trudno opisać stan emocjonalny. 

Poszłam spać poprzedniego wieczoru niepokojąc się, że albo Hamas, albo Islamski Dżihad przeprowadzą natychmiast atak odwetowy za stratę co najmniej siedmiu terrorystów, włącznie z dwoma wysokimi rangą członkami Islamskiego Dżihadu, kiedy Izrael wysadził w powietrze terrorystyczny tunel, który przechodził ze Strefy Gazy do punktu położonego niebezpiecznie blisko społeczności po izraelskiej stronie granicy.

Po zniszczeniu tunelu przyjaciele, którzy mieszkają blisko Gazy, napisali, że przygotowują się na trudną noc. Nie, żeby ktokolwiek z nas był zmartwiony tym, że terroryści zostali zabici.</>


Lokalni mieszkańcy mieliby znacznie bardziej bezsenne noce, gdyby sądzili, że Izrael nie podejmuje kroków dla wykrycia i zniszczenia tuneli.

Często nie docenia się niebezpieczeństwa, jakie stanowią te podziemne przejścia.

Nie stanowią one egzystencjalnego zagrożenia dla Izraela, ale terroryści mogą użyć ich do zabijania i okaleczania cywilów lub porywania żołnierzy jako zakładników.

Chociaż nikt w Izraelu nie pragnie zaostrzenia sytuacji, większość ludzi rozumie, że nie można po prostu ignorować podziemnej wersji tykającej bomby zegarowej. Organizacje terrorystyczne nie inwestują tak wielkich pieniędzy i wysiłku w budowę tych tuneli tylko dla zabawy. Są bardzo poważni na temat celu, któremu te tunele mają służyć.


Śmiertelnie poważni.

Ludzie z zewnątrz lekceważą zamachy terrorystyczne w Izraelu z użyciem prymitywnych środków, takie jak taranowanie samochodami i ataki nożowe „samotnych wilków” – ale nie są one tak niewinne kiedy terroryści uderzają bliżej ich domów. Ale, jak Nowojorczycy, znowu otrzymali w tym tygodniu tragiczne przypomnienie, globalny dżihad jest – globalny.

Podczas Operacji Ochronny Brzeg latem 2014 r. ujawniono wiele tuneli w Gazie. Wśród najlepszych memów, wyjaśniających wówczas ten konflikt, były dwa obrazki: na jednym był pokój małej dziewczynki cały w różowościach, bieli i kwiatach; pluszaki na łóżku – i wielka, czarna dziura w podłodze. Na ścianie wymalowane było hasło: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. I drugi mem przedstawiał zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, który wynurza się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku i podpisem: „Wyobraź sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak byś reagował?” Śmierć terrorystów Islamskiego Dżihadu w tym tygodniu w tunelu (zatrzymaj się na chwilę by przyswoić sobie znaczenie nazwy Islamski Dżihad) była niefortunna tylko dlatego, że posłużyła do szybkiego przykrycia wcześniej odkrytego tunelu terroru pod szkołą prowadzoną przez UNRWA w Gazie. A jak myślisz, czego uczą się dzieci w szkołach związanych z ONZ, gdzie tunele terroru przebiegają pod ich stopami? Rzecznik UNRWA, Chris Gunness, wydał oświadczenie w zeszłą sobotę, mówiące:

„Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim  odkryła istnienie tego, co wydaje się być tunelem, pod jedną ze swoich szkół w Gazie. Zgodnie z protokołem Agenda natychmiast podjęła niezbędne kroki, by szkoła była bezpieczna i zamknęła jamę pod jej budynkiem.

Szkoła została ponownie otwarta 25 października”.

Nie westchnęłam przy czytaniu tego; zagotowałam się.

Jeśli ONZ nie potrafi rozpoznać tunelu, kiedy go znajduje, to jak ma rozpoznać terrorystę? Czy reguły poprawności politycznej rozciągają się tak daleko, że UNRWA nie może nazwać tunelu tunelem, ale musi powiedzieć, że „wydaje się być” czymś takim? Czy nie jest oczywiste, czym jest tunel terroru zanim dojdzie do etapu zamaskowanych, uzbrojonych ludzi wyskakujących z jego wyjścia? Nie jest tak, że oficjele UNRWA nie widzieli nigdy tunelu: w czerwcu ta organizacja powiedziała, że znalazła „część tunelu, który przechodzi pod dwiema przylegającymi szkołami Agendy w obozie Maghazi w Strefie Gazy”.


„Obecność tunelu pod obiektem UNRWA, która cieszy się nienaruszalnością według prawa międzynarodowego, jest nie do przyjęcia. Naraża na niebezpieczeństwo dzieci i personel Agendy” – powiedział Gunness w oświadczeniu z zeszłego tygodnia.

Jak zwykle, Gunness nie powiedział, jaka grupa lub grupy dosłownie podkopywały obiekty ONZ. Być może zanadto się boi, by powiedzieć to głośno. Faktem jest, że Hamas, Islamski Dżihad i inne islamistyczne grupy terrorystyczne nie obchodzi, że narażają życie palestyńskich dzieci. Dla nich jest to zawsze sytuacja zwycięstwa. Mogą używać dzieci jako ludzkich tarcz, a jeśli dzieci spotka nieszczęście, mimo wszystkich starań Izraela, by uniknąć strat niewinnego życia, staje się to bezcennym zwycięstwem propagandowym.

Tunele z Gazy do społeczności izraelskich są częścią sieci terroru.

Jak pisałam wcześniej, gdyby niezliczone miliony dolarów z pomocy międzynarodowej wydano na budowanie Gazy od chwili, kiedy Izrael jednostronnie wycofał się stamtąd, zamiast na rakiety i labirynty tuneli terroru – których celem jest zniszczenie Izraela – Palestyńczycy w Gazie, a w rzeczywistości cały region, odnieśliby wielkie korzyści.

Publiczna sprzeczka w tym tygodniu między ministrem edukacji, Naftalim Bennettem i ministrem obrony, Avigdorem Libermanem, nie umacnia gruntu. W oczywistej próbie powstrzymania eskalacji tego incydentu (a wrogowie Izraela często atakują, nie zawracając sobie głowy znajdowaniem pretekstu) rzecznik IDF, generał Ronen Manelis, wyjaśnił 30 października: „Nie mieliśmy zamiaru uderzać w ich wysokich rangą członków. Akcja była na naszym terytorium, a ludzie zginęli na ich [terytorium]”. Maneli powiedział także, że ich śmierć była wynikiem zawalenia się tunelu, a nie samego wybuchu.

“Nie wolno nam przepraszać za sukces w eliminowaniu terrorystów” tweetował Bennett, który od dawna walczy z premierem Benjaminem Netanjahu w sprawie reakcji na zagrożenie tunelami w operacji w Gazie w 2014 r.

“Komunikat rzecznika IDF nie może być pretekstem do jawnego atakowania IDF i jej dowódców” – odpowiedział Liberman na Facebooku. (Jak walczyli ze sobą ministrowie przed erą mediów społecznościowych?) Politycy i członkowie społeczeństwa nie powinni tracić z oczu, kto jest prawdziwym wrogiem, a nie jest nim ktoś, kto siedzi wokół stołu w gabinecie ministrów w Jerozolimie.

Jak bardzo skomplikowana jest sytuacja można zobaczyć w incydencie z poprzedniego piątku, kiedy najwyższy funkcjonariusz bezpieczeństwa Hamasu, Tawfik Abu Na’im, został lekko ranny w eksplozji bomby podłożonej pod jego samochód. Jak, między innymi, pisał Bassam Tawil z Gatestone Institute, kilka wysoko postawionych postaci w Hamasie natychmiast obwiniło Izrael o ten zamach „twierdząc, że przez obranie za cel ‘generała’, Izrael stara się sabotować niedawne porozumienie o ‘pojednaniu’ między Hamasem a Autonomia Palestyńską prezydenta Mahmouda Abbasa”. Tawil wskazał, że jest bardziej prawdopodobne, iż Abu Na’im, założyciel militarnego skrzydła Hamasu, Izadin Kassam, był celem ISIS, które jest obecnie najbardziej niebezpiecznym rywalem Hamasu w Gazie.

Pod tym względem ciekawe (i przygnębiające) było obserwowanie spotkania we wtorek między zastępcą szefa politycznego Hamasu, Salehem Al-Arourim, a szefem Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem w Bejrucie. Podczas gdy tunele terroru w Gazie są teraz jawnym sekretem, izraelski establishment obronny musi być równie czujny na podobne zagrożenie ze strony Hezbollahu w Libanie, pod nosem sił ONZ, jak równie z kontrolowanego przez AP Zachodniego Brzegu.


Kopanie tuneli to brudny biznes, nawet kiedy jest ukryty przed oczyma publiczności. Nie ma niczego takiego jak czysty terroryzm.

 
Terror tunnels and mudslinging
 

Jerusalem Post, 3 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk