Prawda

Wtorek, 20 lutego 2018 - 12:27

« Poprzedni Następny »


Tunele terroru i obrzucanie się błotem


Liat Collins 2017-11-11

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.     

Tunel zaczynający się przy domu mieszkalnym w Gazie, do jego budowy zużyto 25 tysięcy bloków cementu, ciągnał się na długości 1800 metrów z tego 300 metrów na terytorium Izraela, pod granicą był na głębokości 22 metrów, miał dwa wyjścia na terenie Izaraela w odległości 100 metrów od siebie.    

 Westchnęłam we wtorek rano. Nie było to westchnienie ulgi. Było to jedno z tych westchnień, które zastępują słowa, kiedy trudno opisać stan emocjonalny. 

Poszłam spać poprzedniego wieczoru niepokojąc się, że albo Hamas, albo Islamski Dżihad przeprowadzą natychmiast atak odwetowy za stratę co najmniej siedmiu terrorystów, włącznie z dwoma wysokimi rangą członkami Islamskiego Dżihadu, kiedy Izrael wysadził w powietrze terrorystyczny tunel, który przechodził ze Strefy Gazy do punktu położonego niebezpiecznie blisko społeczności po izraelskiej stronie granicy.

Po zniszczeniu tunelu przyjaciele, którzy mieszkają blisko Gazy, napisali, że przygotowują się na trudną noc. Nie, żeby ktokolwiek z nas był zmartwiony tym, że terroryści zostali zabici.</>


Lokalni mieszkańcy mieliby znacznie bardziej bezsenne noce, gdyby sądzili, że Izrael nie podejmuje kroków dla wykrycia i zniszczenia tuneli.

Często nie docenia się niebezpieczeństwa, jakie stanowią te podziemne przejścia.

Nie stanowią one egzystencjalnego zagrożenia dla Izraela, ale terroryści mogą użyć ich do zabijania i okaleczania cywilów lub porywania żołnierzy jako zakładników.

Chociaż nikt w Izraelu nie pragnie zaostrzenia sytuacji, większość ludzi rozumie, że nie można po prostu ignorować podziemnej wersji tykającej bomby zegarowej. Organizacje terrorystyczne nie inwestują tak wielkich pieniędzy i wysiłku w budowę tych tuneli tylko dla zabawy. Są bardzo poważni na temat celu, któremu te tunele mają służyć.


Śmiertelnie poważni.

Ludzie z zewnątrz lekceważą zamachy terrorystyczne w Izraelu z użyciem prymitywnych środków, takie jak taranowanie samochodami i ataki nożowe „samotnych wilków” – ale nie są one tak niewinne kiedy terroryści uderzają bliżej ich domów. Ale, jak Nowojorczycy, znowu otrzymali w tym tygodniu tragiczne przypomnienie, globalny dżihad jest – globalny.

Podczas Operacji Ochronny Brzeg latem 2014 r. ujawniono wiele tuneli w Gazie. Wśród najlepszych memów, wyjaśniających wówczas ten konflikt, były dwa obrazki: na jednym był pokój małej dziewczynki cały w różowościach, bieli i kwiatach; pluszaki na łóżku – i wielka, czarna dziura w podłodze. Na ścianie wymalowane było hasło: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. I drugi mem przedstawiał zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, który wynurza się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku i podpisem: „Wyobraź sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak byś reagował?” Śmierć terrorystów Islamskiego Dżihadu w tym tygodniu w tunelu (zatrzymaj się na chwilę by przyswoić sobie znaczenie nazwy Islamski Dżihad) była niefortunna tylko dlatego, że posłużyła do szybkiego przykrycia wcześniej odkrytego tunelu terroru pod szkołą prowadzoną przez UNRWA w Gazie. A jak myślisz, czego uczą się dzieci w szkołach związanych z ONZ, gdzie tunele terroru przebiegają pod ich stopami? Rzecznik UNRWA, Chris Gunness, wydał oświadczenie w zeszłą sobotę, mówiące:

„Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim  odkryła istnienie tego, co wydaje się być tunelem, pod jedną ze swoich szkół w Gazie. Zgodnie z protokołem Agenda natychmiast podjęła niezbędne kroki, by szkoła była bezpieczna i zamknęła jamę pod jej budynkiem.

Szkoła została ponownie otwarta 25 października”.

Nie westchnęłam przy czytaniu tego; zagotowałam się.

Jeśli ONZ nie potrafi rozpoznać tunelu, kiedy go znajduje, to jak ma rozpoznać terrorystę? Czy reguły poprawności politycznej rozciągają się tak daleko, że UNRWA nie może nazwać tunelu tunelem, ale musi powiedzieć, że „wydaje się być” czymś takim? Czy nie jest oczywiste, czym jest tunel terroru zanim dojdzie do etapu zamaskowanych, uzbrojonych ludzi wyskakujących z jego wyjścia? Nie jest tak, że oficjele UNRWA nie widzieli nigdy tunelu: w czerwcu ta organizacja powiedziała, że znalazła „część tunelu, który przechodzi pod dwiema przylegającymi szkołami Agendy w obozie Maghazi w Strefie Gazy”.


„Obecność tunelu pod obiektem UNRWA, która cieszy się nienaruszalnością według prawa międzynarodowego, jest nie do przyjęcia. Naraża na niebezpieczeństwo dzieci i personel Agendy” – powiedział Gunness w oświadczeniu z zeszłego tygodnia.

Jak zwykle, Gunness nie powiedział, jaka grupa lub grupy dosłownie podkopywały obiekty ONZ. Być może zanadto się boi, by powiedzieć to głośno. Faktem jest, że Hamas, Islamski Dżihad i inne islamistyczne grupy terrorystyczne nie obchodzi, że narażają życie palestyńskich dzieci. Dla nich jest to zawsze sytuacja zwycięstwa. Mogą używać dzieci jako ludzkich tarcz, a jeśli dzieci spotka nieszczęście, mimo wszystkich starań Izraela, by uniknąć strat niewinnego życia, staje się to bezcennym zwycięstwem propagandowym.

Tunele z Gazy do społeczności izraelskich są częścią sieci terroru.

Jak pisałam wcześniej, gdyby niezliczone miliony dolarów z pomocy międzynarodowej wydano na budowanie Gazy od chwili, kiedy Izrael jednostronnie wycofał się stamtąd, zamiast na rakiety i labirynty tuneli terroru – których celem jest zniszczenie Izraela – Palestyńczycy w Gazie, a w rzeczywistości cały region, odnieśliby wielkie korzyści.

Publiczna sprzeczka w tym tygodniu między ministrem edukacji, Naftalim Bennettem i ministrem obrony, Avigdorem Libermanem, nie umacnia gruntu. W oczywistej próbie powstrzymania eskalacji tego incydentu (a wrogowie Izraela często atakują, nie zawracając sobie głowy znajdowaniem pretekstu) rzecznik IDF, generał Ronen Manelis, wyjaśnił 30 października: „Nie mieliśmy zamiaru uderzać w ich wysokich rangą członków. Akcja była na naszym terytorium, a ludzie zginęli na ich [terytorium]”. Maneli powiedział także, że ich śmierć była wynikiem zawalenia się tunelu, a nie samego wybuchu.

“Nie wolno nam przepraszać za sukces w eliminowaniu terrorystów” tweetował Bennett, który od dawna walczy z premierem Benjaminem Netanjahu w sprawie reakcji na zagrożenie tunelami w operacji w Gazie w 2014 r.

“Komunikat rzecznika IDF nie może być pretekstem do jawnego atakowania IDF i jej dowódców” – odpowiedział Liberman na Facebooku. (Jak walczyli ze sobą ministrowie przed erą mediów społecznościowych?) Politycy i członkowie społeczeństwa nie powinni tracić z oczu, kto jest prawdziwym wrogiem, a nie jest nim ktoś, kto siedzi wokół stołu w gabinecie ministrów w Jerozolimie.

Jak bardzo skomplikowana jest sytuacja można zobaczyć w incydencie z poprzedniego piątku, kiedy najwyższy funkcjonariusz bezpieczeństwa Hamasu, Tawfik Abu Na’im, został lekko ranny w eksplozji bomby podłożonej pod jego samochód. Jak, między innymi, pisał Bassam Tawil z Gatestone Institute, kilka wysoko postawionych postaci w Hamasie natychmiast obwiniło Izrael o ten zamach „twierdząc, że przez obranie za cel ‘generała’, Izrael stara się sabotować niedawne porozumienie o ‘pojednaniu’ między Hamasem a Autonomia Palestyńską prezydenta Mahmouda Abbasa”. Tawil wskazał, że jest bardziej prawdopodobne, iż Abu Na’im, założyciel militarnego skrzydła Hamasu, Izadin Kassam, był celem ISIS, które jest obecnie najbardziej niebezpiecznym rywalem Hamasu w Gazie.

Pod tym względem ciekawe (i przygnębiające) było obserwowanie spotkania we wtorek między zastępcą szefa politycznego Hamasu, Salehem Al-Arourim, a szefem Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem w Bejrucie. Podczas gdy tunele terroru w Gazie są teraz jawnym sekretem, izraelski establishment obronny musi być równie czujny na podobne zagrożenie ze strony Hezbollahu w Libanie, pod nosem sił ONZ, jak równie z kontrolowanego przez AP Zachodniego Brzegu.


Kopanie tuneli to brudny biznes, nawet kiedy jest ukryty przed oczyma publiczności. Nie ma niczego takiego jak czysty terroryzm.

 
Terror tunnels and mudslinging
 

Jerusalem Post, 3 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 971 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19
Kryzys humanitarny w Gazie   Adam   2018-02-18
Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19
Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"     2018-01-16
Czy wolno krytykować Unię Europejską?   Koraszewski   2018-01-15
Dlaczego Trump zdobywa poparcie na syjonistycznej lewicy?   Maroun   2018-01-15
Religia, kultura, mentalność i wartości   Koraszewski   2018-01-13
Arabski św. Mikołaj rozdaje granaty i bomby   Saif   2018-01-13
Arabski apartheid uderza w Palestyńczyków   Toameh   2018-01-12
Jak zakończyć finansowanie ONZ   Bolton   2018-01-08
Palestyńczycy: gdzie oni się podziali?   Bryen   2018-01-07
Myślenie stadne versus myślenie zbiorowe   Koraszewski   2018-01-06
Tolerancja Europy wobec terrorystów   Greenfield   2018-01-06
Kto jest najbardziej purytański?   Meotti   2018-01-05
Irańczycy przeciwko irańskiemu reżimowi      2018-01-03
Arabscy autorzy o kurdyjskim referendum     2018-01-02
Czego chcą Palestyńczycy? Widziane z Malezji   Lau   2017-12-31
Islamistyczne reżimy przejmują UNESCO   Meotti   2017-12-28
Wielka Brytania: Perwersja sprawiedliwości   Khan   2017-12-26
„Arabska ulica” wybucha w Europie   Murray   2017-12-23
Do czego wzywa imam w New Jersey?     2017-12-22
Nowy, irański porządek świata     2017-12-21
“Wdowy ISIS” i mit o niewinnych kobietach dżihadystkach   Frantzman   2017-12-20
Reakcje w Iranie na oświadczenie Trumpa     2017-12-19
Wielki palestyński szantaż. Czy Arabowie mają dość?   Tawil   2017-12-18
Erdogan: Nie ma umiarkowanego islamu   Bekdil   2017-12-17
Europa znowu walczy o pokój   Koraszewski   2017-12-16
Przestępstwo: Spacerowanie będąc Żydem   Flatow   2017-12-15
Czy kobiety rzeczywiście są ofiarami? Cztery kobiety dorzucają swoje zdanie      2017-12-15
Dla młodzieży priorytetem jest rolnictwo   Lomborg   2017-12-14
Postęp i historia idąca zygzakiem   Taheri   2017-12-14
Niebezpieczna nuklearna „dyplomacja” Rosji   Ghoshal   2017-12-12
Wiadomość z ostatniej chwili: Jerozolima nie jest w ogniu!   Tawil   2017-12-12
Gdyby Izrael był normalnym krajem   Gerstman   2017-12-11
Dlaczego Trump ma rację uznając, że Jerozolima jest stolicą Izraela?   Dershowitz   2017-12-10
Ci, którzy oddali życie za przekonania   Koraszewski   2017-12-09
Czy Donald Trump podważył watykański paradygmat?   Koraszewski   2017-12-08
Czy “Guardian” zawsze musi kłamać?   White   2017-12-07
Afryka: droga naprzód   Charai   2017-12-06
Dżihadystyczny terror nie potrzebuje wymówek   Yemini   2017-12-06
Barbie w hidżabie: użyteczni idioci kulturowego dżihadu   Bergman   2017-12-05
Liban: czyli “oszukaj i niczego nie zmieniaj”   Taheri   2017-12-04
Kiedy stworzono "naród palestyński"? Google ma odpowiedź   Grumberg   2017-12-03
Jak dziesięciu (durnych) demokratycznych członków Kongresu zachęca do posługiwania się dziećmi-terrorystami   Dershowitz   2017-11-29
Masowy morderca Charles Manson i masowa morderczyni Ahlam Tamimi: kto jest większym potworem?   Roth   2017-11-28
Chomsky i mit natychmiastowej ekspertyzy   Frantzman   2017-11-27
Niemożliwa umowa stulecia   Begin   2017-11-27
Rzeczywistym wrogiem Izraela jest Rosja   Linn   2017-11-26
Cywilizacja zniszczona przez obojętność Zachodu?   Meotti   2017-11-25
Hipokryzja odwołań i bojkotów   Yemini   2017-11-24
Czego uczą w islamskich szkołach i w meczetach na Zachodzie?   Bulut   2017-11-23
Zmowa Europy z Palestyńczykami w zawłaszczaniu ziemi   Blum   2017-11-22
Wróg otwiera bramę     2017-11-21
Dymią kominy, dym nad Dąbrową…   Koraszewski   2017-11-20
Kanarek w kopalni   Lewin   2017-11-20
Zachować żydowskie państwo   Rosenthal   2017-11-19
Kto płaci Palestyńczykom rzucającym kamienie!   Flatow   2017-11-18
Liban: długi lament nad narodem z lewego łoża   Maroun   2017-11-17
Jak Iran próbował zamienić państwa arabskie w widma   Taheri   2017-11-16
Czy wielokulturowość jest utopią?   Koraszewski   2017-11-15
Amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu?   Tawil   2017-11-15
Dawa: sianie nasion nienawiści   Bergman   2017-11-14
Ignorujemy islamizm na własną zgubę   Maroun   2017-11-13
Problemem nie jest to, co dzieje się pod szkołami UNRWA   Bedein   2017-11-12
Tunele terroru i obrzucanie się błotem   Collins   2017-11-11
Cztery dekady irańskiej nienawiści     2017-11-10
Każdy naród ma swoją “Nakbę”   Yemini   2017-11-09
Niespodzianka! Badanie wykazuje, że islamski terroryzm jest islamski   Bergman   2017-11-08
Rewolucyjny romantyzm wiecznie żywy   Koraszewski   2017-11-07
Dlaczego jesteśmy w Nigrze?   Bryen   2017-11-07
Stalinowskie czystki Erdogana w Turcji   Meotti   2017-11-06
Milicje a palestyńskie “pojednanie”   Toameh   2017-11-04
Kryzys uchodźców Rohingja: rola islamistycznych terrorystów   Franklin   2017-11-03
Demistyfikacja Deklaracji Balfoura   Tsalic   2017-11-02
Dlaczego tak wielu twierdzi, że Iran stosuje się do porozumienia, skoro dowody pokazują, że tego nie robi?   Dershowitz   2017-11-01
Wielkie manewry na globalnej scenie   Koraszewski   2017-10-31
Europa: dziennikarze przeciwko wolności słowa   Bergman   2017-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk