Prawda

Środa, 26 lutego 2020 - 08:49

« Poprzedni Następny »


TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne


Liat Collins 2019-02-13

Członek TIPH – Tymczasowa Międzynarodowa Obecność w Hebronie zagranicznych sił obserwacyjnych, styczeń 2019. (zdjęcie: JEWISH COMMUNITY OF HEBRON)
Członek TIPH – Tymczasowa Międzynarodowa Obecność w Hebronie zagranicznych sił obserwacyjnych, styczeń 2019. (zdjęcie: JEWISH COMMUNITY OF HEBRON)

Nie ma nic bardziej permanentnego niż tymczasowy program rządowy – mawiał ekonomista  Milton Friedman. A w tym wypadku zaangażowane jest pięć zagranicznych rządów. 

28 stycznia premier Benjamin Netanjahu oznajmił, że Izrael nie przedłuży mandatu obserwatorów TIPH w Hebronie, który bez przedłużenia wygasał z końcem miesiąca. Ta grupa działała już tak długo, że niewielu ludzi wydaje się pamiętać, że „T” w jej nazwie oznacza „Tymczasowa”.

Tymczasowa Międzynarodowa Obecność w Hebronie monitoruje sytuację w mieście od 1994 roku. Niedawno stało się jasne, że poza monitorowaniem, międzynarodowi obserwatorzy odgrywają jednostronną rolę i, jak można zgadnąć, nie jest to rola obiektywna.  64 obserwatorów, którzy są cywilami ubranymi w rzucające się w oczy kamizelki z wytłoczonymi na nich literami TIPH, patroluje ulice i produkuje raporty, w których skupiają się na rzekomym izraelskim nękaniu Palestyńczyków.


TIPH założono po nikczemnej masakrze muzułmanów modlących się w Jaskini Patriarchów, dokonanej przez  Barucha Goldsteina, mieszkańca pobliskiej Kirjat Arba. Trzy lata później grupa otrzymała mandat monitorowania przestrzegania porozumienia, które w ramach Porozumień z Oslo podzieliło miasto na dwie części:  H1, około 80% miasta, które zamieszkuje 220 tysięcy Palestyńczyków i które jest pod zarządem Autonomii Palestyńskiej, i H2, pozostałe 20%, gdzie mieszka tysiąc Żydów otoczonych przez Palestyńczyków na obszarze pod kontrolą armii izraelskiej.

Według porozumienia i zgodnie z tymczasową naturą tej organizacji jej mandat musi być odnawiany co sześć miesięcy. Mimo zdecydowanego braku popularności tych „obserwatorów” w Izraelu aż do teraz mandat TIPH-u był rutynowo odnawiany, może dlatego, by nie zakłócić stosunków z  krajami, które ich wysyłają. Istotnie, Norwegii, która wysyła obserwatorów wraz ze Szwecją, Szwajcarią, Włochami i Turcją, nie zabrało długo oznajmienie, że to posunięcie jest „niepokojące”, co jest mocno brzmiącym słowem w dyplomatycznym języku.

Ze swej strony Palestyńczycy nie tylko twierdzili, że zakończenie obecności TIPH-u jest nielegalne (mimo klauzuli o odnawianiu mandatu), ale wezwali siły ONZ do zastąpienia ich w Hebronie i innych kontrolowanych przez Izrael obszarach, włącznie ze wschodnią Jerozolimą.

Dwadzieścia pięć lat to długi czas dla czegoś tymczasowego  ale nie jest to nawet mrugnięcie okiem w historii Hebronu. Przez tysiące lat była stała obecność żydowska w Hebronie, drugim najświętszym mieście judaizmu. Zakończyła ją w 1929 roku masakra Żydów przez ich arabskich sąsiadów, co zmusiło do ucieczki pozostałych przy życiu członków żydowskiej społeczności. To było na długo przed powstaniem państwa Izrael (w 1948 r.), zadając kłam mantrze, że „palestyńsko-izraelski” konflikt rozpoczął się wraz z narodzinami Izraela lub z „osiedlami” po wojnie sześciodniowej 1967 roku. 

Podczas wojny o niepodległość Hebron i jego okolice dostały się pod władzę Jordanii i Żydzi padli ofiarą czystki etnicznej. (Masakra żydowskich mieszkańców Gusz Ecjon jest jedna z najbardziej pomijanych tragedii kraju.) Izrael odzyskał panowanie nad tymi terenami po tym, jak świat arabski raz jeszcze próbował zniszczyć państwo żydowskie w 1967 roku.

Jak wskazuje mój kolega z ”Jerusalem Post”, Seth J. Frantzman, po ponad pięćdziesięciu latach Izrael panuje na tym terenie dłużej niż Brytyjczycy lub Jordańczycy (lub Autonomia Palestyńska), ale TIPH ”tymczasowo” patrolowała ulice Hebronu przez więcej lat, niż rządziła tam Jordania.

Strona internetowa TIPH wylicza swoich siedem głównych zadań według mandatu:

„Promowanie przez swoją obecność poczucia bezpieczeństwa Palestyńczyków w Hebronie; pomoc w promowaniu stabilności i odpowiedniego środowiska, sprzyjającego ponoszeniu dobrostanu Palestyńczyków w Hebronie i ich rozwojowi ekonomicznemu; pilnowanie wzmacniania pokoju i zamożności wśród Palestyńczyków;  pomoc w promowaniu i wykonywaniu projektów zainicjowanych przez państwa-donatorów; zachęcanie do rozwoju gospodarczego i wzrostu w Hebronie; dostarczanie raportów; i koordynacja działań z władzami izraelskimi i palestyńskimi”.

Izraelczycy, jak można zauważyć, są ledwo warci wzmianki, o ochronie już nie mówiąc.

Wydaje się, że pamięć jest krótsza niż obecność TIPH. Zamiast wywierania uspokajającego efektu TIPH od czas do czasu była atakowana – przez tych właśnie Palestyńczyków, których, jak utrzymują, bronią. Najgorszy incydent zdarzył się w marcu 2002 roku, kiedy szwajcarska obywatelka Catherine Berruex i turecki obywatel Turgut Cengiz Toytunc zostali zabici, a inny turecki obserwator odniósł rany, kiedy Palestyńczyk z bliska otworzył ogień do ich wyraźnie oznakowanego samochodu. TIPH mówi w nekrologach o ich tragicznej śmierci, ale powstrzymuje się przed wspomnieniem palestyńskiej tożsamości ich zabójcy.   

W innym poważnym incydencie, w lutym 2006 roku, personel TIPH uciekł ze swojego biura, który zaatakował tłum rzucających kamienie Palestyńczyków po opublikowaniu w Danii i Norwegii karykatur Mahometa jako noszącego bombę terrorysty.


W marcu 2001 r. palestyński snajper strzelił w głowę i zabił 10-miesięczną Szalhewet Pass, kiedy siedziała w wózku u wejścia do dzielnicy Awraham Awinu w Hebronie; TIPH był na miejscu, ale nie zapobiegł zamachowi, o którym Izraelczykom trudno zapomnieć.  

Decyzja zakończenia mandatu TIPH nie pojawiła się nagle i niespodziewanie. W lipcu sfilmowano szwajcarskiego członka TIPH, wymierzającego policzek 10-letniemu żydowskiemu chłopcu, w tym samym miesiącu Hadashot TV pokazała również nagranie z kamery bezpieczeństwa, na którym widać członka TIPH dziurawiącego opony samochodu, który należał do żydowskiego mieszkańca Hebronu.

Obaj ci członkowie zostali wydaleni przez TIPH, ale ich wyjazd nie przywrócił choćby pozorów bezstronności.

Na krótko przed ogłoszeniem przez Netanjahu o zakończeniu mandatu TIPH, minister ds. strategicznych i bezpieczeństwa publicznego, Gilad Erdan, przekazał mu raport policji, w którym policja zarzucała członkom TIPH „umyślne tworzenie konfliktów, by uzasadnić swoje wysokie płace”. Tovah Lazaroff z ”Jerusalem Post” napisała w tym tygodniu, że Erdan oskarżył również członków TIPH o zakłócanie pracy żołnierzy IDF oraz policji, wywoływanie tarć z żydowskimi mieszkańcami i współpracę ze skrajnie lewicowymi organizacjami, które propagują delegitymizację Izraela.

Długotrwała tymczasowa obecność TIPH w Hebronie jest częścią znacznie szerszego zjawiska: trwających prób umiędzynarodowienia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. „Nie pozwolimy sile międzynarodowej na działanie przeciwko nam” – powiedział Netanahu, ogłaszając, że wydala TIPH z kraju. 

Chociaż na planecie jest około 200 trwających sporów terytorialnych, konflikt izraelsko-palestyński otrzymuje znacznie więcej uwagi niż one – na szkodę dla Izraela.  

Irlandia jest w trakcie uchwalania prawa, którego rezultatem mogą być grzywny do 250 tysięcy euro lub do pięciu lat więzienia za sprzedawanie produktów izraelskim firmom z siedzibą na ”Zachodnim Brzegu”, Wzgórzach Golan lub we wschodniej Jerozolimie. Apartheid?

Tymczasem w tym tygodniu Amnesty International wezwała firmy, w których internetowo rezerwuje się miejsca wakacyjne: Airbnb, Booking.com, Expedia i TripAdvisor do bojkotowania żydowskich miejsc we wschodniej Jerozolimie w dodatku do bojkotu żydowskich społeczności w Judei i Samarii (na Zachodnim Brzegu). 

W odpowiedzi na apel Amnesty, Paul Charney, przewodniczący Zionist Federation of the UK and Ireland, wydał oświadczenie, w którym potępił brak neutralności tej organizacji i „wybielanie win palestyńskiego kierownictwa i sprawców czynów terrorystycznych w tym konflikcie”.  Powiedział: “Przypisanie przez Amnesty całej winy Izraelowi i osiedlom oraz zachęcanie do bojkotu, który szkodzi Palestyńczykom i ich gospodarce, pokazuje, że bardziej interesuje ich dołączenie do akcji antyizraelskiej niż rzeczywista pomoc Palestyńczykom do poprawy ich sytuacji i lepszego życia”.  

Dyrektor i wiceprezes World Jewish Congress, Robert Singer, powiedział: „Jeśli Amnesty pragnie zaangażować się w izraelsko-palestyński konflikt, powinna skupić uwagę na rzeczywistych łamaniach praw człowieka, jakie dzieją się na palestyńskich terytoriach, nie zaś  atakować przedsiębiorstwa, które dążą do zmniejszania podziałów i budowania pokoju przez globalną turystykę i kontakty”.

Niewątpliwie istnieją pewni żydowscy mieszkańcy Hebronu, którzy zachowują się niewłaściwie, ale to społeczeństwo izraelskie ma ich potępić, a władze izraelskie mają rozprawić się z nimi. Według kryteriów TIPH międzynarodowi obserwatorzy powinni być umieszczeni w każdym mieście, w którym zdarzają się przestępstwa nienawiści – chyba że są popełniane wobec społeczności żydowskiej, wówczas nie jest to konieczne.    

Niestety, ślepa nienawiść do Izraela nie jest ani tymczasowa, ani ograniczona do ulic Hebronu. 


TIPH and threats: Temporary and permanent

Jerusalem Post, 1 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pałac gubernatora Palestyny do wynajęcia Marek Eyal 2019-02-13


Notatki

Znalezionych 1480 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk