Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 12:23

« Poprzedni Następny »


Szalejący antysemityzm Turcji


Burak Bekdil 2016-03-23

24 lutego 2016 r. Siedemdziesiąta czwarta rocznica tragedii spowodowanej tureckim bestialstwem.

24 lutego 2016 r. Siedemdziesiąta czwarta rocznica tragedii spowodowanej tureckim bestialstwem.MV Struma była małym statkiem zbudowanym w 1867 r. jako szkuner parowy, ale później zamontowano na nim stary i niezbyt sprawny silnik diesla. W 1941 r. miał przewieźć 781 uchodźców żydowskich ze związanej z Osią Rumunii do Mandatowej Palestyny zarządzanej przez Wielką Brytanię. Od wypłynięcia z Konstancy na Morzu Czarnym 12 grudnia 1941 r. do przybycia do Stambułu 15 grudnia, silnik statku zawodził kilka razy. 23 lutego 1942 r. z silnikiem nadal zepsutym, ale z uchodźcami na pokładzie, władze tureckie odholowały Strumę ze Stambułu przez Bosfor na Morze Czarne. Rano 24 lutego sowiecki okręt podwodny Szcz-213 storpedował Strumę, zabijając całą załogę i wszystkich uchodźców poza jednym, który zdołał się uratować.

Do dziś Turcja – jeden z głównych winowajców – tylko raz upamiętniła ofiary. W tym roku władze Turcji postanowiły, że zrobią to po raz drugi. W cieniu straszliwego wydarzenia, które miało miejsce dziesięciolecia temu, wrzucono do morza wieńce i kwiaty.


Podczas ceremonii upamiętnienia w porcie Sarayburnu nad Bosforem był przywódca tureckiej społeczności żydowskiej, Ishak Ibrahimzadeh, naczelny rabin, Isak Haleva i gubernator Stambułu, Vasip Sahin. W przemówieniu Sahin powiedział: "Zauważamy, że nie wyciągnięto z takich tragedii niezbędnych lekcji”. Miał rację, przynajmniej z tureckiego punktu widzenia.


Jeśli chodzi o konflikt dyplomatyczny między Turcją a Izraelem lub o turecki antysemityzm, język przedstawicieli izraelskich lub przywódców społeczności żydowskiej jest zawsze niezwykle optymistyczny.


Na przykład, Ibrahimzadeh chwalił „niedawne posunięcia państwa tureckiego, by poprawić historię stosunków ze społecznością żydowską”. Z takim samym optymizmem przewodniczący Stephen Greenberg i wiceprzewodniczący Malcolm Hoenlein Konferencji Prezesów Głównych Organizacji Żydów Amerykańskich, zapewniali, że mała (poniżej 17 tysięcy) społeczność żydowska Turcji czuje się “pewna i bezpieczna”, mimo że znalazła się pośrodku walki politycznej między Turcją a Izraelem – wywołanej w 2009 r. przez starcie ówczesnego premiera tureckiego, Recepa Tayyipa Erdogana, z byłym prezydentem izraelskim, Szimonem Peresem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.  


Taki optymizm jest normalny w oficjalnej narracji, szczególnie dlatego, że Ankara i Jerozolima prywatnie prowadzą negocjacje o zakończeniu wrogości i znormalizowaniu stosunków dyplomatycznych. Mało konstruktywne, nie mówiąc już o eksplozyjnych wypowiedziach ze strony oficjalnej i nieoficjalnej, które nie pomogą dyplomatom w wysiłkach pojednania. Tak czy inaczej, fakty w terenie są nieco inne niż ten różowy obrazek.


Jeśli Żydzi tureccy są “pewni i bezpieczni” w Turcji, to dlaczego czują się zmuszeni do stałej ochrony swoich szkół i synagog? Dlaczego większość synagog w Stambule wygląda niemal jak ambasada USA w Bagdadzie lub Islamabadzie?


20 stycznia 2016 r. synagoga turecka w starej dzielnicy żydowskiej w Stambule została zwandalizowana antysemickimi graffiti po odprawieniu w niej pierwszego nabożeństwa od 65 lat. Wandale wymalowali na zewnętrznych ścianach synagogi Istipol napisy: „Terrorystyczny Izrael, Allah istnieje”.

"Wypisywanie antyizraelskich haseł na ścianach synagogi jest aktem antysemityzmu - powiedział Ivo Molinas, redaktor naczelny żydowskiej gazety w Turcji, Şalom. – Rozprzestrzeniony antysemityzm w Turcji wchodzi na drogę celebrowania bogactwa różnorodności kulturowej tego kraju”.

W niespełna miesiąc po tym artykuł w radykalnej islamistycznej gazecie tureckiej, “Vahdet”, twierdził, że teoria ewolucji “Żyda” Charlesa Darwina jest sprzeczna ze słowem Koranu i że w rzeczywistości małpy wyewoluowały z perwersyjnych Żydów, który Allah wyklął i ukarał.  


Nie zaskakuje informacja, że Seyfi Sahin jest zagorzałym zwolennikiem partii Sprawiedliwość i Rozwój prezydenta Erdogana. Sahin twierdzi, że jest lekarzem i argumentuje, że “Żydzi terroryzują świat nauki: i “jako Żyd, Darwin upichcił teorię ewolucji w celu odciągnięcia muzułmanów od ich religii”. Następnie napisał:

„Celem tej teorii [Darwina] jest odwrócenie nie-Żydów od religii, żeby zaszkodzić ich wierze i uczynić ich podejrzliwymi do własnej religii. Darwin, będąc Żydem, wierzył, żył i został pochowany zgodnie ze swoją religią. Jego prawdziwym celem byli muzułmanie. […] Wierzę, że goryle i szympansy, żyjące dzisiaj w lasach Afryki Północnej, są przeklętymi Żydami. Są zdeprawowanymi ludźmi, którzy podlegli mutacji”.

Nie ma żadnych doniesień, że wobec Sahina toczy się śledztwo lub by był postawiony w stan oskarżenia według tureckiego prawa o zwalczaniu rasizmu. Nic dziwnego. Nikt nigdy nie słyszał o takim przypadku.  


Niedawno była też dziwna sprawa Yusufa Kaplana, tureckiego publicysty islamistycznego i ulubieńca Erdogana i jego zwolenników – aż odważył się skrytykować politykę zagraniczną rządu. Kaplan, publicysta “Yeni Safak”, jednej z ulubionych gazet Erdogana i jeden z jego najzagorzalszych zwolenników, argumentował w audycji telewizyjnej, że polityka zagraniczna rządu nie jest zgodna z regionalnymi realiami. No to co? Nietrudno zgadnąć..


Wiodący użytkownicy mediów społecznościowych wezwali do zabicia Kaplana i oskarżali go o zabicie innego prorządowego dziennikarza, o to, że jest szpiegiem brytyjskim i „działa w zmowie z Żydami”. Wielu nazywało go “sługusem żydowskim”. Sługus żydowski? Ten człowiek ma nieskalaną historię antysemickich wypowiedzi, włącznie z twierdzeniem, że “Żydzi rządzą zachodnimi uniwersytetami i mediami światowymi, a ich paranoja potrafi sięgnąć barbarzyńskich, okrutnych i nieludzkich wymiarów”.  


Publicysta gazety tureckiej, Seyfi Sahin (po lewej), zagorzały zwolennik prezydenta Erdogana napisał: “Wierzę, że goryle i szympansy, żyjące dzisiaj w lasach Afryki Północnej, są przeklętymi Żydami. Są zdeprawowanymi ludźmi, którzy podlegli mutacji”. Yusuf Kaplan (po prawej), inny publicysta, ma historię antysemickich wypowiedzi. Kiedy jednak skrytykował politykę rządu, został oskarżony o to, że jest “sługusem żydowskim”.
Publicysta gazety tureckiej, Seyfi Sahin (po lewej), zagorzały zwolennik prezydenta Erdogana napisał: “Wierzę, że goryle i szympansy, żyjące dzisiaj w lasach Afryki Północnej, są przeklętymi Żydami. Są zdeprawowanymi ludźmi, którzy podlegli mutacji”. Yusuf Kaplan (po prawej), inny publicysta, ma historię antysemickich wypowiedzi. Kiedy jednak skrytykował politykę rządu, został oskarżony o to, że jest “sługusem żydowskim”.

W 74. rocznicę tragedii Strumy antysemityzm w Turcji osiągnął takie natężenie, że nawet wściekle antysemiccy islamiści są obiektami antysemickich kampanii oszczerstw.


Turkey’s Runaway Anti-Semitism

Gatestone Institute, 10 marca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk