Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 19:27

« Poprzedni Następny »


Szalejący antysemityzm Turcji


Burak Bekdil 2016-03-23

24 lutego 2016 r. Siedemdziesiąta czwarta rocznica tragedii spowodowanej tureckim bestialstwem.

24 lutego 2016 r. Siedemdziesiąta czwarta rocznica tragedii spowodowanej tureckim bestialstwem.MV Struma była małym statkiem zbudowanym w 1867 r. jako szkuner parowy, ale później zamontowano na nim stary i niezbyt sprawny silnik diesla. W 1941 r. miał przewieźć 781 uchodźców żydowskich ze związanej z Osią Rumunii do Mandatowej Palestyny zarządzanej przez Wielką Brytanię. Od wypłynięcia z Konstancy na Morzu Czarnym 12 grudnia 1941 r. do przybycia do Stambułu 15 grudnia, silnik statku zawodził kilka razy. 23 lutego 1942 r. z silnikiem nadal zepsutym, ale z uchodźcami na pokładzie, władze tureckie odholowały Strumę ze Stambułu przez Bosfor na Morze Czarne. Rano 24 lutego sowiecki okręt podwodny Szcz-213 storpedował Strumę, zabijając całą załogę i wszystkich uchodźców poza jednym, który zdołał się uratować.

Do dziś Turcja – jeden z głównych winowajców – tylko raz upamiętniła ofiary. W tym roku władze Turcji postanowiły, że zrobią to po raz drugi. W cieniu straszliwego wydarzenia, które miało miejsce dziesięciolecia temu, wrzucono do morza wieńce i kwiaty.


Podczas ceremonii upamiętnienia w porcie Sarayburnu nad Bosforem był przywódca tureckiej społeczności żydowskiej, Ishak Ibrahimzadeh, naczelny rabin, Isak Haleva i gubernator Stambułu, Vasip Sahin. W przemówieniu Sahin powiedział: "Zauważamy, że nie wyciągnięto z takich tragedii niezbędnych lekcji”. Miał rację, przynajmniej z tureckiego punktu widzenia.


Jeśli chodzi o konflikt dyplomatyczny między Turcją a Izraelem lub o turecki antysemityzm, język przedstawicieli izraelskich lub przywódców społeczności żydowskiej jest zawsze niezwykle optymistyczny.


Na przykład, Ibrahimzadeh chwalił „niedawne posunięcia państwa tureckiego, by poprawić historię stosunków ze społecznością żydowską”. Z takim samym optymizmem przewodniczący Stephen Greenberg i wiceprzewodniczący Malcolm Hoenlein Konferencji Prezesów Głównych Organizacji Żydów Amerykańskich, zapewniali, że mała (poniżej 17 tysięcy) społeczność żydowska Turcji czuje się “pewna i bezpieczna”, mimo że znalazła się pośrodku walki politycznej między Turcją a Izraelem – wywołanej w 2009 r. przez starcie ówczesnego premiera tureckiego, Recepa Tayyipa Erdogana, z byłym prezydentem izraelskim, Szimonem Peresem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.  


Taki optymizm jest normalny w oficjalnej narracji, szczególnie dlatego, że Ankara i Jerozolima prywatnie prowadzą negocjacje o zakończeniu wrogości i znormalizowaniu stosunków dyplomatycznych. Mało konstruktywne, nie mówiąc już o eksplozyjnych wypowiedziach ze strony oficjalnej i nieoficjalnej, które nie pomogą dyplomatom w wysiłkach pojednania. Tak czy inaczej, fakty w terenie są nieco inne niż ten różowy obrazek.


Jeśli Żydzi tureccy są “pewni i bezpieczni” w Turcji, to dlaczego czują się zmuszeni do stałej ochrony swoich szkół i synagog? Dlaczego większość synagog w Stambule wygląda niemal jak ambasada USA w Bagdadzie lub Islamabadzie?


20 stycznia 2016 r. synagoga turecka w starej dzielnicy żydowskiej w Stambule została zwandalizowana antysemickimi graffiti po odprawieniu w niej pierwszego nabożeństwa od 65 lat. Wandale wymalowali na zewnętrznych ścianach synagogi Istipol napisy: „Terrorystyczny Izrael, Allah istnieje”.

"Wypisywanie antyizraelskich haseł na ścianach synagogi jest aktem antysemityzmu - powiedział Ivo Molinas, redaktor naczelny żydowskiej gazety w Turcji, Şalom. – Rozprzestrzeniony antysemityzm w Turcji wchodzi na drogę celebrowania bogactwa różnorodności kulturowej tego kraju”.

W niespełna miesiąc po tym artykuł w radykalnej islamistycznej gazecie tureckiej, “Vahdet”, twierdził, że teoria ewolucji “Żyda” Charlesa Darwina jest sprzeczna ze słowem Koranu i że w rzeczywistości małpy wyewoluowały z perwersyjnych Żydów, który Allah wyklął i ukarał.  


Nie zaskakuje informacja, że Seyfi Sahin jest zagorzałym zwolennikiem partii Sprawiedliwość i Rozwój prezydenta Erdogana. Sahin twierdzi, że jest lekarzem i argumentuje, że “Żydzi terroryzują świat nauki: i “jako Żyd, Darwin upichcił teorię ewolucji w celu odciągnięcia muzułmanów od ich religii”. Następnie napisał:

„Celem tej teorii [Darwina] jest odwrócenie nie-Żydów od religii, żeby zaszkodzić ich wierze i uczynić ich podejrzliwymi do własnej religii. Darwin, będąc Żydem, wierzył, żył i został pochowany zgodnie ze swoją religią. Jego prawdziwym celem byli muzułmanie. […] Wierzę, że goryle i szympansy, żyjące dzisiaj w lasach Afryki Północnej, są przeklętymi Żydami. Są zdeprawowanymi ludźmi, którzy podlegli mutacji”.

Nie ma żadnych doniesień, że wobec Sahina toczy się śledztwo lub by był postawiony w stan oskarżenia według tureckiego prawa o zwalczaniu rasizmu. Nic dziwnego. Nikt nigdy nie słyszał o takim przypadku.  


Niedawno była też dziwna sprawa Yusufa Kaplana, tureckiego publicysty islamistycznego i ulubieńca Erdogana i jego zwolenników – aż odważył się skrytykować politykę zagraniczną rządu. Kaplan, publicysta “Yeni Safak”, jednej z ulubionych gazet Erdogana i jeden z jego najzagorzalszych zwolenników, argumentował w audycji telewizyjnej, że polityka zagraniczna rządu nie jest zgodna z regionalnymi realiami. No to co? Nietrudno zgadnąć..


Wiodący użytkownicy mediów społecznościowych wezwali do zabicia Kaplana i oskarżali go o zabicie innego prorządowego dziennikarza, o to, że jest szpiegiem brytyjskim i „działa w zmowie z Żydami”. Wielu nazywało go “sługusem żydowskim”. Sługus żydowski? Ten człowiek ma nieskalaną historię antysemickich wypowiedzi, włącznie z twierdzeniem, że “Żydzi rządzą zachodnimi uniwersytetami i mediami światowymi, a ich paranoja potrafi sięgnąć barbarzyńskich, okrutnych i nieludzkich wymiarów”.  


Publicysta gazety tureckiej, Seyfi Sahin (po lewej), zagorzały zwolennik prezydenta Erdogana napisał: “Wierzę, że goryle i szympansy, żyjące dzisiaj w lasach Afryki Północnej, są przeklętymi Żydami. Są zdeprawowanymi ludźmi, którzy podlegli mutacji”. Yusuf Kaplan (po prawej), inny publicysta, ma historię antysemickich wypowiedzi. Kiedy jednak skrytykował politykę rządu, został oskarżony o to, że jest “sługusem żydowskim”.
Publicysta gazety tureckiej, Seyfi Sahin (po lewej), zagorzały zwolennik prezydenta Erdogana napisał: “Wierzę, że goryle i szympansy, żyjące dzisiaj w lasach Afryki Północnej, są przeklętymi Żydami. Są zdeprawowanymi ludźmi, którzy podlegli mutacji”. Yusuf Kaplan (po prawej), inny publicysta, ma historię antysemickich wypowiedzi. Kiedy jednak skrytykował politykę rządu, został oskarżony o to, że jest “sługusem żydowskim”.

W 74. rocznicę tragedii Strumy antysemityzm w Turcji osiągnął takie natężenie, że nawet wściekle antysemiccy islamiści są obiektami antysemickich kampanii oszczerstw.


Turkey’s Runaway Anti-Semitism

Gatestone Institute, 10 marca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk