Prawda

Poniedziałek, 5 maja 2025 - 23:51

« Poprzedni Następny »


Strach i odraza w Iranie


Hugh Fitzgerald 2022-07-14


Iran jest w opłakanym stanie. Jego gospodarka jest w rozsypce. Rial irański stracił w ciągu ostatnich trzech lat 90% swojej wartości. 80% Irańczyków żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa. Irańscy rolnicy cierpią z powodu najgorszej suszy od pięćdziesięciu lat, którą pogarsza niewłaściwa gospodarka zasobami wodnymi. Eksport irańskiej ropy spadł do około miliona baryłek dziennie. Bezrobocie przekroczyło 10% i jest obecnie trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych. W całym kraju Irańczycy wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko korupcji przywódców i złemu zarządzaniu gospodarką; reżim odpowiedział na ich apele o położenie kresu reżimowi – okrzyk „Śmierć Chameneiemu” jest jednoznaczny – nakazując bicie i aresztowania protestujących. Tajemnicza śmierć pół tuzina wysokich rangą oficerów Kuds wywołała atmosferę strachu i rozpaczy. Nikt nie jest do końca pewien, kto jest odpowiedzialny za zabicie dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i innych wojskowych. Czy jest to przeciwnik zagraniczny, to znaczy Izrael z jego agentami Mossadu, czy też domowi bojownicy, którzy należą do rosnącej opozycji w kraju, czy członkowie samego reżimu, którzy albo rozliczają się z rywalami politycznymi, albo eliminują pozasądowo tych, których podejrzewają o zdrajcę reżimu i dlatego zasługują na śmierć? Podejrzenia nie oszczędziły nikogo. Pod koniec czerwca najwyższy do tej pory podejrzany, generał brygady Ali Nasiri, został potajemnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela.

Artykuł o paranoicznym reżimie Iranu jest tutaj: „Reżim Iranu coraz bardziej niestabilny, ze strachu zwraca się ku czystkom”, „Israel Hayom”, 30 czerwca 2022 r.:

Reżim irański jest coraz bardziej niestabilny i zwraca się przeciwko sobie z powodu rosnącej presji ekonomicznej, powiedziało i24NEWS źródło w stolicy kraju, Teheranie.


Co najważniejsze, informator – przeciwnik reżimu – sugerował, że wiele niedawnych zabójstw oficerów z Sił Kuds było wynikiem raczej wewnętrznych czystek, a nie zabójstw dokonywanych przez zewnętrzne agencje wywiadowcze.


Narastające problemy gospodarcze spowodowane sankcjami nałożonymi na Iran stają się zagrożeniem dla reżimu ajatollaha Alego Chameneiego i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Gdy irańskie społeczeństwo walczy o opłacenie podstawowych rzeczy, a nawet rząd ma trudności z płaceniem pensji, niezadowolenie rośnie, podało źródło.

Nieustannie rosnące zubożenie narodu irańskiego doprowadziło do załamania lojalności wobec reżimu. W tym samym czasie, gdy stają się biedniejsi, rozwścieczeni Irańczycy doskonale zdają sobie sprawę z korupcji na górze, czego przykładem jest majątek ajatollaha Chameneiego wynoszący 95 miliardów dolarów – co amerykański rząd uważa za zaniżoną wartość, szacując rzeczywiste zasoby netto Najwyższego Przywódcy na kolosalne 200 miliardów dolarów. Irańczycy wiedzą, jak żyją ich przywódcy, i to ich doprowadza do szału.

„Firmy kontrolowane przez Gwardię Rewolucyjną zbankrutowały; ich korupcja wzrosła, a kradzieże są coraz większe” – powiedział krytyk.

Im gorsza sytuacja gospodarcza, tym bardziej ludzie w irańskim rządzie są skłonni sprzedawać usługi temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. Korupcja – ludzie u władzy otrzymujący zapłatę za wyświadczane przysługi, od przyznawania kontraktów państwowych po zapewnienie czyjejś rodzinie bezpiecznych synekur rządowych – wzrosła, podobnie jak zwykła kradzież majątku państwowego. Ci, którzy pozostają uczciwi, coraz bardziej zniechęcają się na widok nieuczciwości wokół nich.

Oprócz tego, że jest ideologiczną awangardą irańskiego reżimu, IRGC jest ogromnym graczem gospodarczym w kraju, posiadającym duży portfel nieruchomości i interesów biznesowych.

Nieruchomości, w które zainwestował IRGC, podobnie jak reszta irańskich aktywów, straciły na wartości. I IRGC nie może nic zrobić, aby temu zapobiec; wartość tych aktywów rośnie lub spada wraz z całą gospodarką. W tej chwili lecą w dół na łeb na szyję.

Siła Kuds to oddział IRGC odpowiedzialny za prowadzenie operacji poza Iranem i za współpracę z irańskimi marionetkami. One także odczuwają skutki.


„Te czystki… zaczęły się od Siły Kuds. Wielu [jej oficerów] zostało zabitych przez sam reżim”, powiedziało źródło, zauważając, że wynikający z tego strach powoduje, iż niektórzy dowódcy nie ufają swoim ochroniarzom i unikają spania we własnych domach.

Wyobraź sobie, że jesteś tak przerażony, że pomimo swojej rangi martwisz się, że zginiesz z rąk własnych ochroniarzy. Albo że spędzasz noce nie we własnym domu, ale w stale zmieniających się bezpiecznych domach, aby uniknąć zamachowców. 


Niektórzy oficerowie IRGC, tacy jak Hossein Taeb, który był szefem Organizacji Wywiadu IRGC, zostali zwolnieni za niekompetencję, ale inni, którzy prawidłowo wypełniali swoje obowiązki, w tajemniczy sposób zmarli. Czemu? Niektórzy byli podejrzani o powiązania z izraelskim Mosadem. Inni byli uważani za członków wiodącej krajowej grupy opozycyjnej, tajnej Organizacji Mudżahedinów Iranu (PMOI), znanej również jako Mudżahedin-e-Khalq (MEK). Jeszcze inni mogli po prostu być lojalni wobec niewłaściwej potężnej postaci i w konsekwencji zostać wyeliminowani przez rywali tej postaci.

Dodatkową paranoją, która opanowała establishment, jest to, że niektóre zabójstwa są prawdopodobnie dokonywane przez zagraniczne agencje wywiadowcze – z Izraelem często określanym jako najbardziej prawdopodobny sprawca. Tworzy to atmosferę niepewności w Iranie, gdzie osoby umierają w niewyjaśnionych okolicznościach, bez jasnej odpowiedzi, czy zabójstwo zostało zlecone z zagranicy, czy w kraju.


To spowodowało trzęsienie ziemi w trzonie systemu, a to dopiero początek zamachów” – powiedział opozycjonista.

Iran pogrążył się teraz w paranoicznym świecie moskiewskich procesów z okresu Wielkiej Czystki, bolszewickiego hasła Lenina „Kto kogo” („Kto kogo pokona czy zabije?”), hitlerowskiej Nocy Długich Noży, peruwiańskiego Sendero Luminoso, Kambodży Pol Pota, przywódcy Czerwonych Khmerów, mordującego tych, których podejrzewał, że są potajemnie sprzymierzeni ze starym porządkiem, albo z Wietnamczykami, albo po prostu dlatego, że uważano ich za zbyt wysoko wykształconych. Kiedy nadchodzi ponura atmosfera wszechobecnych podejrzeń, każdy może być postrzegany jako potencjalny zabójca lub jako ktoś, kto zasługuje na śmierć.

Źródło podało, że za większością tych walk stoi trwający spór między generałem dywizji Mohsenem Rezaee – dwukrotnym kandydatem na prezydenta i byłym szefem IRGC – a prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Prawdopodobnie nastąpią dalsze zabójstwa, ponieważ podział między dwiema konserwatywnymi postaciami będzie się utrzymywał, przewiduje źródło.

Spór Rezaee-Raisi nie dotyczy ideologii – obaj są konserwatystami – ale władzy, pieniędzy i dostępu do Najwyższego Przywódcy. Dlaczego nie spróbować wyeliminować bandy lojalistów rywala, doprowadzić do ich zwolnienia, aresztowania, a nawet zabicia, zanim rywal zrobi to pierwszy?

W ostatnich tygodniach wielu znanych dowódców IRGC zostało przeniesionych do nowych ról lub zostało zwolnionych ze swoich stanowisk. Dzieje się tak, ponieważ starsze osoby „nie ufają już swoim agentom. Dziury informacyjne stały się tak duże, że boją się własnego cienia” – powiedział krytyk reżimu.

Najnowszym przykładem takiego zwolnienia był Hossein Taeb, duchowny, który został odwołany ze stanowiska szefa Organizacji Wywiadowczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w czerwcu 2022 roku. Zakłada się, że jest to wynik ostatniego przykładu niekompetencji Taeba — incydentu, w którym ujawniono domniemaną irańską operację zaatakowania izraelskich turystów w Turcji, co doprowadziło do aresztowania agentów i dyplomatycznej sprzeczki z Turcją, a także do innych incydentów w Iranie, które sugerowały udane izraelskie operacje szpiegowskie, a którym Taebowi nie udało się zapobiec. Zwolnienie Taeba zbiegło się również z aresztowaniem generała brygady Alego Nasiri’ego z powodu podejrzenia o szpiegostwa na rzecz Izraela. Kiedy izraelskie operacje – sabotaż, zabójstwa – odnoszą sukces w Iranie, kogoś trzeba winić. Taeb miał historię niekompetencji, i chociaż potężni przyjaciele przez jakiś czas mogli go chronić, fiasko w Stambule było ostatnią kroplą; musiał odejść.


Czy generał brygady Ali Nasiri był szpiegiem Izraela? A może został fałszywie oskarżony przez kogoś na wyższym szczeblu, kto go nie lubił, po to, by stał się kozłem ofiarnym za systemowe niepowodzenia reżimu, w tym jego niezdolność do udaremnienia działań agentów Mossadu? Z pewnością byłoby przerażające dla irańskiego rządu, gdyby Izraelowi udało się zwerbować kogoś tak wysoko w hierarchii reżimu, przekonując go do przekazywania im informacji. Najwyraźniej Mossad ma agentów na wysokich stanowiskach w całym Iranie. Skąd inaczej izraelscy cyberwojownicy mogli wiedzieć, gdzie i jak w 2010 roku wszczepić robaka komputerowego Stuxnet? Jak izraelscy zabójcy zdołali zabić kolejno czterech czołowych irańskich naukowców nuklearnych w latach 2010-2012? Jak agenci Mossadu zlokalizowali nieokreślony magazyn, w którym Iran przechowywał całe swoje archiwum nuklearne, i udało im się przemycić to archiwum z Iranu do Izraela? Jak Mosadowi udało się przemycić masywne urządzenie wybuchowe do fabryki centryfug w Natanz? Być może jedno lub dwa aresztowania osób tak wysoko postawionych jak generał brygady Ali Nasiri uspokoi członków rządu, którzy mieli wrażenie, że są pokonywani ze wszystkich stron przez izraelskich agentów; taki sposób uspokojenia ich, by nie wpadali w panikę, że „coś się w tej sprawie robi”. Oczywiście, kilka kolejnych sukcesów Mosadu w utrudnianiu irańskiego programu nuklearnego sprawi, że Irańczycy, których chwilowo uspokoiło zarówno zwolnienie niekompetentnego Taeba, jak i aresztowanie generała Nasiriego, rzekomego „izraelskiego szpiega”, będą jeszcze bardziej zaniepokojeni niż wcześniej . A potem rządowe czystki rozpoczną się ponownie. Irański reżim zaczyna bać się własnego cienia.


Fear and Loathing in Iran

Jihad Watch, 5 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2925 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09
Prawie jeden na trzech Demokratów i prawie połowa młodych ludzi w USA popiera Hamas a nie Izrael     2025-03-08
Talibanizacja Bangladeszu   Bulut   2025-03-08
Reżim Iranu: Dlaczego dyplomacja i układy zawsze zawodzą   Rafizadeh   2025-03-07
Jak wyjaśnić wydarzenia z tego weekendu?     2025-03-04
Irytujący czubek góry lodowej   Koraszewski   2025-03-04
Hunter College poszukuje wykładowcy     2025-03-03
Dyplomaci, pokerzyści i matematycy   Koraszewski   2025-03-02
Stawianie czoła terroryzmowi i przesłanie wiadomości   Collins   2025-03-01
Tajemnica popularności sprawy palestyńskiej   Koraszewski   2025-02-28
Hamas zachowuje się tak, jakby Izrael nie był już tym, czym był kiedyś   Frantzman   2025-02-28
Przekręcanie słów w świadomości społecznej   Koraszewski   2025-02-26
ZEA obiecuje 200 milionów dolarów na wsparcie Sudanu   Williams   2025-02-26
Gaza. Plan Trumpa i trochę kontekstu   Anderson   2025-02-24
Nieunikniona konieczność wyciągnięcia wniosków o społeczeństwie palestyńskich Arabów   Tobin   2025-02-23
Dzień po zakończeniu pierwszego etapu zawieszenia broni w Gazie   Koraszewski   2025-02-23
Biznes poszukiwania rozwiązań   Bryen   2025-02-21
Trump ma rację, a @NYTimes myli się w sprawie usuwania materiałów wybuchowych w Gazie     2025-02-20
Haniebna reklama wykupiona przez Żydów w „New York Times”   Chesler   2025-02-19
Sokrates, Trump i Ukraina   Koraszewski   2025-02-18
Artykuł w katarskiej gazecie rządowej: Hamas wyłonił się jako zwycięzca z nienaruszoną siłą, armią i bronią; ludność Gazy nigdy jej nie opuści     2025-02-18
Strategia przetrwania reżimu irańskiego: opóźnić, oszukać, przetrwać Trumpa   Rafizadeh   2025-02-17
Proste pytanie, które pokazuje szkodliwość @UNRWA     2025-02-16
Jak bardzo nadal jest z nami?   Koraszewski   2025-02-16
Długa “Czarna Ręka” i 7 października   Collier   2025-02-15
Rozpoczął się niezwykle ważny proces   Spencer   2025-02-14
Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2025-02-13
Krytycy Trumpa chcą uczynić Amerykę bezpieczną dla antysemitów   Tobin   2025-02-13
Prawo do istnienia Spośród ponad 200 państw w systemie międzynarodowym, przetrwanie tylko jednego – państwa Izrael – wydaje się być kwestią dyskusyjną.   Cohen   2025-02-10
Liban i Izrael powinny zacząć rozmawiać o pokoju. Wojna Izraela, która zmiażdżyła Hezbollah, dała Libańczykom szansę. Powinni ją wykorzystać   Abdul-Hussain   2025-02-09
Kłamią i wiedzą, że kłamią   Koraszewski   2025-02-08
Koniec „Palestyny” Donald Trump przypomina światu, że idee mają termin zdatności do użycia   Smith   2025-02-07
Dlaczego Autonomia Palestyńska nie jest zdolna do sprawowania władzy w Gazie   Toameh   2025-02-07
Syria ma nowego autokratę, Szaraa przyznał sobie tytuł „prezydenta”   Abdul-Hussain   2025-02-06
Hamas i Czerwony Krzyż   Steinberg   2025-02-05
Trump ma rację, pozwalając Palestyńczykom opuścić Gazę   Tobin   2025-02-04
USA wysłały ponad 3 miliardy dolarów “armii” Hezbollahu   Greenfield   2025-02-02
Kłamstwo relatywizmu kulturowego. Nie jesteśmy tacy sami   Finlayson   2025-02-01
Dla zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie, Trump musi przenieść amerykańską bazę lotniczą Al-Udeid z Kataru do Zjednoczonych Emiratów Arabskich   Williams   2025-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk