Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 22:30

« Poprzedni Następny »


Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne


Elder of Ziyon 2021-07-12


Pisałem wcześniej, że prawne analizy przedstawione przez NGO takie jak Human Rights Watch i Amnesty International nie tylko wykazują uprzedzenia wobec Izraela, ale także nieznajomość praw o konfliktach zbrojnych.   

 

Jednym z incydentów podczas wojny w Gazie w tym roku, który był szeroko krytykowany, było uderzenie z powietrza w Al Jalaa Tower, w którym, jak informowała IDF, znajdowała się kwatera wywiadu Hamasu. Czy to uderzenie było legalne według praw o konflikcie zbrojnym? Wielu twierdziło, że nie było. 
Profesor Michael N. Schmitt z akademii wojskowej Stanów Zjednoczonych West Point, wybitny prawnik współpracujący również z wieloma innymi instytucjami, pisze o prawach wojny, nawiązując do sytuacji dziennikarzy, a konkretnie do tego, czy uderzenie Izraela w Al Jalaa Tower, gdzie mieściły się biura Al-Dżaziry i inne media, było legalne z punktu widzenia praw wojny.

 

Po ustaleniu, że w tym wypadku dziennikarze są zdecydowanie uważani za cywilów i że ich biura są zdecydowanie uważane za cywilne obiekty oraz że nikt nie twierdzi, iż te media nadawały propagandę, co uczyniłoby je prawomocnymi celami, Schmitt opisuje odpowiednie prawa dotyczące tego uderzenia z powietrza (podkreślenia moje):

Fakt, że zniszczono cywilne obiekty w Al Jalaa Tower, implikuje regułę proporcjonalności. Kiedy aspekty celu są wyraźnie rozdzielone i odrębne, szkody wyrządzone części, która jest wyłącznie cywilna, liczą się jako zniszczenia poboczne powstałe wskutek działań wojennych, wliczane do analizy proporcjonalności  (AP I, art 51.5(a)).

 

Istnieje pewna rozbieżność zdań, czy budynek, który zawiera zarówno mieszkania i biura używane dla celów cywilnych, jak inne, które zostały zajęte dla użytku militarnego, powinien być w całości uważany za obiekt militarny, czy też jako składający się z odrębnych i różnych jednostek. Lepszym poglądem, ale takim, który nie wydaje się osiągać uniwersalnego konsensusu, jest, że jeśli atakujący może chirurgicznie uderzyć w część budynku używaną do celów militarnych, szkody wyrządzone pozostałym częściom muszą zostać wliczone do analizy proporcjonalności.  

 

W tym wypadku jednak nic nie wskazuje na to, że IDF miała informację, którą dokładnie część Al Jalaa Tower używali jej przeciwnicy, ani że IDF miała broń pozwalającą na chirurgiczne zneutralizowanie tych części i każdego związanego z konfliktem wyposażenia wewnątrz. Dlatego, jeśli izraelskie informacje o używaniu budynku przez Hamas są ścisłe, cały budynek stanowi jeden cel militarny, którego uszkodzenia nie trzeba wliczać w kalkulacje proporcjonalności IDF.  

 

Co do wymogu przedsięwzięcia ostrożności przy ataku, ponieważ sam budynek zawierał urządzenia i służył do operacji Hamasu, alternatywne cele nie wchodziły w grę. Ponadto, nic nie wskazuje na to, że inna taktyka lub użycie innej broni pozwoliłoby na uniknięcie szkód dla cywilów. W rzeczywistości to, że sam budynek kwalifikował się jako jeden militarny cel i że żaden cywil nie został zraniony w ataku, szkody uboczne (jak to pojęcie jest rozumiane w prawie o konflikcie zbrojnym) były minimalne. Materiał filmowy z ataku, który dotyczył zburzenia wielopiętrowego budynku w terenie miejskim bez znaczących uszkodzeń dla innych budowli w pobliżu, potwierdza, że to uderzenie było imponującym przykładem starannego unikania szkód ubocznych przez IDF.  

 

Ostrzeżenie wydane przez IDF na godzinę przed atakiem także jest paradygmatycznym przykładem skutecznego ostrzeżenia. Jeśli doniesienia IDF, że Hamas i Islamski Dżihad były w stanie ewakuować budynek i usunąć stamtąd militarne wyposażenie przed uderzeniem, są ścisłe, ostrzeżenie wydaje się wykraczać poza to, czego wymaga prawo o konflikcie zbrojnym, ponieważ wymagało poświęcenia przez IDF militarnych korzyści.  

 

IDF Oskarżyła Hamas i inne zorganizowane palestyńskie grupy zbrojne o używanie obecności cywilów i cywilnych mediów jako tarczy przeciwko atakowi. Te organizacje mają długą historię używania ludzkich tarcz jako taktyki przeciwko izraelskim atakom i na tej podstawie twierdzenie IDF ma pozór słuszności. Jednak podczas wojny miejskiej jest powszechne używanie cywilnych budynków dla celów militarnych po prostu dlatego, że rzeczywistość miejskiego środowiska zmusza do takiego używania (U.S. Army, Commander’s Handbook, para 2.27). Przy braku intencji do chronienia się tarczą ta praktyka nie łamie zakazu używania ludzkiej tarczy. Potrzeba więcej faktów, by potwierdzić intencję palestyńskich zorganizowanych grup zbrojnych w Al Jalaa Tower przed potwierdzeniem załamania prawa o zbrojnym konflikcie na podstawie używania ludzkiej tarczy.

Dodałbym tutaj, że Hamas nie zajął tych biur podczas wojny, ale używał ich od długiego czasu i umyślnie ulokował je w cywilnym budynku. W tym wypadku powiedzenie, że Hamas używał ludzkich tarcz jest zdecydowanie czymś, co należy rozważyć.

Kontroskarżenie, że IDF użył ataku jako sztuczki, by zakończyć działanie nieżyczliwych mediów, nie jest poparte przez dostępne fakty. Jak długo izraelskie twierdzenie, że Hamas i inne grupy używały Al Jalaa Tower dla celów militarnych, jest poprawne, budynek kwalifikuje się jako prawomocny cel militarny, który wolno zaatakować. Nawet jeśli Izrael miał drugorzędny motyw zakończenia nieżyczliwego nagłaśniania przez media, atak nadal byłby legalny, bo atakujący często mają wiele celów, kiedy przypuszczają atak. Tylko jeśli izraelskie twierdzenie byłoby świadomie fałszywe, ta operacja byłaby nielegalna jako bezpośredni atak na cywilny obiekt. Analogiczna analiza stosuje się do oskarżeń, że atak równa się zbiorowej karze, bowiem uderzenia w prawomocne militarne cele nie są zbiorową karą według prawa o konflikcie zbrojnym.

 

W sumie, wydaje się, że planujący misję uderzenia w Al Jalaa starannie rozważyli prawo o konflikcie zbrojnym. Specjaliści prawa międzynarodowego z prokuratury wojennej [Military Advocate General] IDF niewątpliwie odegrali kluczową rolę w planowaniu i zaaprobowaniu tej operacji, jak to robią z wszystkimi militarnymi operacjami IDF (patrz tutaj – omówienie praktyki MAG). W oparciu o otwarte źródła informacji dostępne obecnie, uderzenie było zgodne z regułami prawa o konflikcie zbrojnym w sprawie ataków, włącznie z tymi, które dotyczą mediów.

Schmitt jest człowiekiem, który zna prawa wojny – musi je znać, ponieważ wykłada ten przedmiot w akademii wojskowej. W poprzednim artykule, liczącym 88 stron, on i inny specjalista prawa wojskowego przyglądają się szczegółowo, jak działa system prawny armii Izraela i są wyraźnie pod wrażeniem. W odróżnieniu od HRW i Amnesty, faktycznie zbadali temat, pojechali do Izraela i zobaczyli, jak starannie IDF przestrzega praw wojny.

Operacje IDF są najwyraźniej starannie regulowane i są przedmiotem reguł prawa. IDF ma niezwykle solidne systemy badania i dochodzeń operacyjnych incydentów i jest znaczący nadzór cywilny, zarówno przez Prokuratora Generalnego, jak Sąd Najwyższy. Jeśli chodzi o Korpus MAG, autorzy uznają jego oficerów za wyjątkowo kompetentnych, wysoce profesjonalnych i dobrze wyszkolonych.

W niektórych wypadkach IDF wychodzi poza prawo chronienia cywilów.

W szczególności, Izrael przyjął włączające podejście do uprawnienia do statusu chronionego, szczególnie status cywila. Przykłady obejmują stanowisko Izraela wobec wątpliwości, traktowania niedobrowolnych tarcz jako cywilów, którzy nie uczestniczą bezpośrednio [w działaniach zbrojnych] i poglądu, że osoby, które ignorują ostrzeżenia, zachowują status cywila. Chociaż takie stanowisko może wydawać się sprzeczne z intuicją dla państwa, które stoi przed wrogami wykorzystującymi chroniony status dla zdobyczy militarnych i innych, takie stanowisko jest dobre do odpierania działań wroga, które polegają na wojnie prawnej. Pod tym względem izraelskie interpretacje LOAC faktycznie wzmacniają jego pozycję na poziomie operacyjnym i strategicznym, mimo strat taktycznych. Zgodnie z tym IDF narzuca ograniczenia, które daleko wykraczają poza LOAC.

Krótko mówiąc, ludzie, którzy twierdzą, że Izrael uderza w cywilów, są w najlepszym wypadku ignorantami, a w najgorszym nikczemnymi kłamcami. 

 

West Point scholar says the IDF strike of the Al Jalaa Tower was legal

Elder of Ziyon, 7 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański boger śledzący głównie antysemityzm w amerykańskich mediach.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk