Prawda

Wtorek, 9 marca 2021 - 11:11

« Poprzedni Następny »


Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”


Amir Taheri 2021-01-22

(Zdjęcie –  policja przygląda się jak tłum szturmuje Kapitol. Zrzut z ekranu z wideo, które jakoś znika z Facebooka bez informacji dlaczego  https://www.israelunwired.com/never-before-seen-footage-police-let-crowd-walk-into-the-capitol-building/ )
(Zdjęcie –  policja przygląda się jak tłum szturmuje Kapitol. Zrzut z ekranu z wideo, które jakoś znika z Facebooka bez informacji dlaczego  https://www.israelunwired.com/never-before-seen-footage-police-let-crowd-walk-into-the-capitol-building/ )

Napaść motłochu na Kapitol w Waszyngtonie dodała nowej energii tłumkowi wieszczącemu “koniec Ameryki” na całym świecie. W Chinach i w Rosji dyskusje koncentrują się wokół twierdzenia, że amerykańska demokracja nie jest dłużej modelem dla nikogo. Dla Chomeinistów w Islamskiej Republice Iranu i dla wyznawców Chaveza w Wenezueli to wydarzenie oznaczało „początek końca” „Wielkiego Szatana”. Część gęgaczy w Europie ponowiła spekulacje o końcu Ameryki jako przywódcy na międzynarodowej arenie.

Także w samych USA komentatorzy przedstawiali ten incydent jako historyczny punkt zwrotny. Richard Haas z Council on Foreign Relations, okrzyczany przez teherańską gazetę “Kayhan” za “największego stratega Ameryki”, uznał te rozruchy za punkt startowy “postamerykańskiego” porządku świata.   


Teza, że Ameryka jakoś się “kończy” lub traci pozycję przywódcy, nie jest nowa. Emerytowany amerykański lingwista, Noam Chomsky, i dr Hassan Abbasi, znany jako "dr Kissinger islamu" od lat starali się rozpowszechniać tę opowieść. Indyjsko-amerykańska gwiazda telewizji amerykańskiej, Fareed Zakaria, napisał nawet książkę o tym, że “amerykańskie marzenie” jest na łożu śmierci.   


Co jednak, jeśli cała ta gadanina o “końcu Ameryki” i o “śmierci amerykańskiego marzenia” oparte są na częściowo lub wręcz całkowicie złym odczytaniu i złym opisaniu minizamieszek w Waszyngtonie?


BBC zatytułowała artykuł o wypowiedzi prezydenta-elekta Joego Biden, że zamieszki w Waszyngtonie były „najczarniejszym dniem w naszej historii”. Kiedy jednak czytasz samą wypowiedź Bidena, odkrywasz, że mówił o: “jednym z najczarniejszych dni”. Londyńskie gazety wybiły “potępienie” przez Bidena odmiennegotraktowania zamieszek w Waszyngtonie i protestujących z Black Lives Matters. Wiele gazet cytowało anonimowego aktywistę BLM, który mówił, że “gdybyśmy to byli my, wszyscy już bylibyśmy martwi”. (Fakt, że w 2020 roku rozpętali rozruchy w ponad 20 miastach amerykańskich i nadal cieszą się dobrym zdrowiem, zignorowano.) Jednak Biden opisał odmienne traktowanie przez policję zamieszek z 6 stycznia i zamieszek aktywistów BLM tylko jako „nieakceptowalne”, co jest najsłabszym określeniem w leksykonie nadąsania.


Komisarz d/s polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, opisał te zamieszki jako „bezprecedensowe w demokracji” i, przypuszczalnie, oznakę upadku Ameryki. Powinien nieco odświeżyć swoją znajomość europejskiej historii, by pamiętać, jak francuski prezydent, Charles De Gaulle, musiał uciekać z Paryża i szukać schronienia w bazie francuskich żołnierzy w Niemczech Zachodnich w 1968 roku, nie mówiąc już o zajęciu hiszpańskiego parlamentu w Madrycie przez zbrojny gang podpułkownika Antonio Tejero w 1981 roku.


Niektórzy komentatorzy porównywali waszyngtoński szturm z “Marszem na Rzym” Mussoliniego w 1922 roku i mówili o próbie puczu, jeśli nie o pełnym zamachu stanu.   Jednak, choćby tylko dlatego, że Ameryka jest Ameryką, widzenie Donalda J Trumpa jako nowego Mussoliniego jest równie komiczne, jak postrzeganie Josepha R. Bidena jako nowego Stalina.


To, co się zdarzyło, wydaje się jednak być znacznie mniej dramatyczne niżby życzyli sobie tego ludzie nienawidzący Ameryki.


Szef policji na Kapitolu, Steven Sund (który zrezygnował potem ze stanowiska), powiedział na dwa dni przed zaplanowanym sfinalizowaniem zwycięstwa Bidena przez Kongres, że niepokoi go spodziewany “rozmiar tłumu zwolenników Trumpa”. Jednak, z nieznanych jeszcze powodów, większość z ponad 2200 członków policji Kapitolu otrzymała informację, że mają pozostać w domu tego dnia.


Tak więc, kiedy wybuchły rozruchy, policja na Kapitolu miała pod ręką tylko 400 policjantów. Czy był to spisek machiny Trumpa? Ponieważ nadzór nad policją stolicy sprawuje burmistrz miasta, żarliwy przeciwnik Trumpa, a Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów, trudno zrozumieć, jak Trump mógł spiskować i zrealizować scenariusz „pozostania w domu” dla służby bezpieczeństwa.


Ale i tak tłum zwolenników na wiecu Trumpa, który policja Waszyngtonu ocenia na około osiem tysięcy w pierwsze fazie, był chyba mniejszy niż „Marsz Miliona” Mussoliniego. W końcowej fazie demonstracji około 2,5 tysiąca ludzi dołączyło do marszu na Kapitol, a około 150 rzeczywiście przedarło się do środka budynku. Z tych 53 aresztowano i w momencie pisania tego tekstu 13 z nich oskarżono o “bezprawne wkroczenie”. Innymi słowy, policja nie widzi rozruchów jako wielkiej próby przechwycenia władzy siłą, kwestionując w ten sposób twierdzenie, że Stany Zjednoczone stały się „bananową republiką”, w której zbrojne grupy ludzi zajmują rządowe budynki i sadowią się u władzy przez pronunciamento.


Określenie "zwolennicy Trumpa” używane jest jako skrót służący do opisania uczestników rozruchów. Jednak, jeśli bierzemy miary wyborcze, zwolenników Trumpa jest około 74 miliony, bo tyle ludzi na niego głosowało.  Nie ma żadnych dowodów, że wielu, nie mówiąc już o większości z nich, aprobuje taktyki użyte przez uczestników rozruchów w Waszyngtonie, tak samo, jak byłoby niesłuszne twierdzenie, że anty-Trumpowskie tłumy, które rabowały sklepy i paliły dzielnice w zeszłym roku, reprezentowały większość głosujących na Demokratów.


Atak na Kapitol nie był Marszem na Rzym. Ani nie było to ludowe powstanie takie jak na  Placu Tiananmen, które zakończyło się masakrą ponad 15 tysięcy protestujących. Ani ten atak nie był powstaniem przeciwko despotyzmowi, jak widzieliśmy w ostatnich kilku latach między innymi w Teheranie i Caracas, gdzie tysiące ludzi zginęło na ulicach.


Cały ten epizod zakłócił demokratyczny proces sformalizowania zwycięstwa Bidena tylko na kilka godzin, po czym ustawodawcze ciało kraju wznowiło pracę w pełnym spokoju.


Niestety, ten incydent kosztował życie pięciu osób. Jeden policjant zmarł z powodu odniesionych ran. Jedna demonstrująca kobieta została zastrzelona, podczas gdy trzech innych protestujących zmiażdżono w panicznej ucieczce.


Kluczowym pytaniem jest to, czy Trump był odpowiedzialny za “podżeganie do przemocy”, co jest poważnym oskarżeniem wobec każdego, nie mówiąc już o prezydencie Stanów Zjednoczonych. Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na to pytanie jest zwrócenie się policji Kapitolu do prokuratora Waszyngtonu o otwarcie śledztwa, zebranie dowodów, wysłuchanie świadków i, jeśli to konieczne, wniesienia do sądu sprawy przeciwko odchodzącemu prezydentowi. Innymi słowy, amerykańska demokracja jest żywa i zdrowa, z silnymi instytucjami, które są zdolne do poradzenia sobie z każdym politycznym kryzysem w ramach Konstytucji.  


Spisywanie Ameryki na straty, czy to jako demokracji, czy jako światowego przywódcy, jest obsesją, którą lepiej zostawić Chomsky’emu i Abbasiemu.


Washington Riot and ‘End of America’ Crowd

Gatestone Institute, 17 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Tymczasem w Portland i w Denver... Marek Eyal 2021-01-22


Notatki

Znalezionych 1784 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk