Prawda

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 - 06:49

« Poprzedni Następny »


Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran


Denis MacEoin 2020-05-07

Ambasador Iranu przy ONZ, Esmaeil Baghaei Hamaneh, przemawia w Radzie Praw Człowieka z okazji raportu chwalącego osiągnięcia jego kraju, Genewa, 12 marca  2020.
Ambasador Iranu przy ONZ, Esmaeil Baghaei Hamaneh, przemawia w Radzie Praw Człowieka z okazji raportu chwalącego osiągnięcia jego kraju, Genewa, 12 marca  2020.

Są chwile, kiedy nawet najbardziej odpornych wśród nas szokują rzeczy, które inni ludzie mówią lub robią. Na przykład, ludzie, którzy uparcie twierdzą wbrew przytłaczającym dowodom, że Hitler i naziści byli dobrymi ludźmi lub że Hitler nigdy nie zamierzał zabijać Żydów. Osoby, które wbrew olbrzymiej ilości dowodów zaprzeczają, że koronawirus zaczął się w Wuhan; lub (choć jest ich stosunkowo niewielu) procent muzułmanów, którzy nadal popierają Państwo Islamskie (ISIS).

Jednym z najgorszych przykładów świadomego wypaczenia rzeczywistości, jaki możemy znaleźć, jest sposób, w jaki Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych (UNHRC), w pięcioletnim raporcie z lutego-marca 2020 o Islamskiej Republice Iranu nie szczędziła pochwał dla tego despotycznego reżimu. Większość (85%) krajów, które przyłożyły się do tej trawestacji prawdy, robiła pośmiewisko z wartości praw człowieka przez traktowanie Islamskiej Republiki jako wzoru poszanowania tych wartości w działaniu -  co było jaskrawym zaprzeczeniem rzeczywistości. Według UN Watch:

"To obejmuje 49 krajów, które entuzjastycznie chwaliły ten teokratyczny reżim i kolejnych 46, które wyraziły ograniczoną pochwałę dla rzekomych osiągnięć Iranu”.

Ta organizacja cytuje również kilka wypowiedzi (na wideo) kilku popierających Iran krajów. Rosja powiedziała: „Wysoko cenimy współpracę Iranu z organami nadzorującymi przestrzeganie praw człowieka i otwartość na dialog jako część UPR (Universal Periodic Review)".


Dołączyły się Chiny:

"Pochwalamy starania Iranu, by zlikwidować biedę, wzmocnić bezpieczeństwo społeczne, chronić słabe grupy & mamy nadzieję, że Iran będzie kontynuował ekonomiczny & społeczny rozwój, by dostarczyć solidnej podstawy do korzystania z wszystkich ludzkich praw”.

Uwaga Wenezueli jest krótsza, ale w tym samym duchu, przyjmując słowa irańskiego reżimu za dobrą monetę:

"Z przyjemnością przyjęliśmy odpowiedzi dostarczone przez rząd [Iranu] podczas przeglądu, w których potwierdził on niezłomne oddanie kraju ochronie praw człowieka”.

Te wypowiedzi byłyby słuszne, gdyby były skierowane pod adresem zachodnich demokracji, które zazwyczaj okazują oddanie wartościom praw człowieka. Jednak łamanie praw człowieka na dużą skalę przez teokrację Iranu jest widoczne od ponad czterdziestu lat bez przerwy. Nie wiadomo, gdzie zacząć.


Iran nadal stosuje karę śmierci, jest od wielu lat drugi pod względem największej liczby egzekucji na świecie po Chinach z ich znacznie większą populacją. Oba te kraje od dziesięcioleci zabijają politycznych dysydentów i członków etnicznych i religijnych mniejszości.  


Trwające maltretowanie kobiet przez reżim jest także dobrze udokumentowane i rozciąga się od restrykcji w małżeństwie, rozwodach i opiece nad dziećmi do przymusowego noszenia hidżabu, długich wyroków więzieniachłosty, a także częstych egzekucji.


Polityczni dysydenci są w więzieniach Iranu traktowani brutalniewolność słowa i krytyka reżimu są bardzo ograniczone. Polityczni przeciwnicy, którzy nie używają przemocy, są często traceni. To samo dotyczy homoseksualistów.  Przez 40 lat irański rząd systematycznie stosuje tortury w więzieniach. Inne skrajne rodzaje kar stosowane w Iranie, są równie oburzające:

  • Egzekucja przez ukamienowanie
  • Egzekucja przez powieszenie
  • Egzekucja przez rozstrzelanie
  • Egzekucja przez dekapitację
  • Egzekucja przez zrzucenie z wysokości
  • Amputacja
  • Oślepienie
  • Chłosta

W zeszłym roku Iran dokonał egzekucji siedmiorga dzieci, zaś kolejnych 90 dzieci pozostaje w celach śmierci. Jak na ironię, specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka w tym kraju, Jeva'id Rehman, doniósł o 2019 egzekucjach. Nie powinno to być nieznane UNHRC i jej członkom. W tym kraju karę śmierci można stosować wobec dziewczynek zaledwie dziewięcioletnich i chłopców piętnastoletnich. Co gorsza, irański reżim ratyfikował konwencję praw dziecka, która zabrania takiego traktowania.


Reżim prześladuje także swoje etniczne i religijne mniejszości. Na grupy etniczne składają się Azerowie (16%), Kurdowie (10%), Lurowie (6%), Beludżowie i Arabowie (obie 2%), Turkmeni i inne plemiona tureckie (2%) oraz inne ludy nomadów stanowiące około 1% totalnej populacji. Wśród innych mniejszości są Ormianie i Asyryjczycy, jak również mniejszość afro-irańska.


Jeszcze poważniejsze niż złe traktowanie grup etnicznych  są prześladowania przeciwników irańskiego reżimu i ich kilku mniejszości religijnych. Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) napisała w raporcie z 2017 roku :

"Od 1999 roku Departament Stanu uznaje Iran za ’kraj szczególnego niepokoju’ czyli CPC, zgodnie z International Religious Freedom Act (IRFA), ostatnio w październiku 2016 roku. USCIRF znowu rekomendowała w 2017 roku, by Iran uznać za CPC."

Napisali także:

"W ciągu ostatniego roku rząd Iranu dokonywał systematycznego, trwającego i poważnego łamania wolności religijnej, włącznie z długim internowaniem, torturami i egzekucjami w oparciu przede wszystkim lub całkowicie o religię oskarżonego.  Poważne naruszenia praw człowieka wycelowane w mniejszości religijne – szczególnie bahaitów, osób nawróconych na chrześcijaństwo i sunnickich muzułmanów. Także muzułmanie sufi i dysydenci-szyici są nękani, aresztowani i więzieni. Od wyboru prezydenta Hassana Rouhaniego w 2013 roku wzrosła liczba osób ze społeczności mniejszości religijnych, którzy są w więzieniu z powodu swojej wiary".

Poważne prześladowania społeczności religijnych, najbardziej zaś rdzennych bahaitów, największej mniejszości religijnej kraju, zaczęły się w Iranie wraz z założeniem rządu duchownych przez ajatollaha Chomeiniego w 1979 roku. Na bahaitach dokonywane są egzekucje, także za uczenie dzieci moralności (dars-e akhlaq) -- ponad 200 powieszono lub zastrzelono w latach 1980. Ponadto wszystkie ich miejsca święte zostały zniszczone; wiele domów ich wyznawców zburzono; całe cmentarze zrównano buldożerami i wykopano zwłoki, włącznie z wielkim cmentarzem w mieście Sziraz; bardzo wielu zwykłych bahaitów i ich przywódców, wybranych do krajowych i lokalnych władz, zostało skazanych na długie wyroki więzienia; dzieci bahaitów są śledzone w szkołach, a młodym bahaitom odmawia się miejsca na uniwersytetach.


Już sama nienawiść do bahaitów graniczy z obsesją, niemniej UNHRC nie widzi żadnych niedociągnięć w dziedzinie przestrzegania praw człowieka w tym kraju. Co czyni tę sytuację jeszcze gorszą, jest to, że od swojego powstania w 2006 roku UNHRC potępiła Izrael więcej razy niż całą resztę świata razem wziętą. Potępia Izrael, mimo że ma on jedne z najlepszych na świecie notowań w przestrzeganiu praw człowieka. Izrael nie dokonuje egzekucji poza sytuacjami zdrady i zbrodni przeciwko ludzkości, a dokonał egzekucji tylko jeden raz. Izrael chroni prawa kobiet; prawa wszystkich swoich mniejszości religijnych (w tym bahaitów, którzy tam mają swoją najświętszą świątynię i centrum światowe) i jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie z pełną wolnością dla homoseksualistów. Niemniej wielu ludzi, którzy bojkotują Izrael, odmawiają bojkotowania Iranu. Trudno to zrozumieć, trudno to zaakceptować.


The United Nations Human Rights Council Praises Iran

Gatestone Institute, 29 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDenis MacEoin

Mieszkający obecnie w USA pisarz irlandzki, autor 26 powieści, znawca literatury perskiej i arabskiej, były wykładowca na studiach islamistycznych, od dwóch lat związany z Gatestone Institute.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1582 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk