Prawda

Wtorek, 27 października 2020 - 18:30

« Poprzedni Następny »


Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran


Denis MacEoin 2020-05-07

Ambasador Iranu przy ONZ, Esmaeil Baghaei Hamaneh, przemawia w Radzie Praw Człowieka z okazji raportu chwalącego osiągnięcia jego kraju, Genewa, 12 marca  2020.
Ambasador Iranu przy ONZ, Esmaeil Baghaei Hamaneh, przemawia w Radzie Praw Człowieka z okazji raportu chwalącego osiągnięcia jego kraju, Genewa, 12 marca  2020.

Są chwile, kiedy nawet najbardziej odpornych wśród nas szokują rzeczy, które inni ludzie mówią lub robią. Na przykład, ludzie, którzy uparcie twierdzą wbrew przytłaczającym dowodom, że Hitler i naziści byli dobrymi ludźmi lub że Hitler nigdy nie zamierzał zabijać Żydów. Osoby, które wbrew olbrzymiej ilości dowodów zaprzeczają, że koronawirus zaczął się w Wuhan; lub (choć jest ich stosunkowo niewielu) procent muzułmanów, którzy nadal popierają Państwo Islamskie (ISIS).

Jednym z najgorszych przykładów świadomego wypaczenia rzeczywistości, jaki możemy znaleźć, jest sposób, w jaki Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych (UNHRC), w pięcioletnim raporcie z lutego-marca 2020 o Islamskiej Republice Iranu nie szczędziła pochwał dla tego despotycznego reżimu. Większość (85%) krajów, które przyłożyły się do tej trawestacji prawdy, robiła pośmiewisko z wartości praw człowieka przez traktowanie Islamskiej Republiki jako wzoru poszanowania tych wartości w działaniu -  co było jaskrawym zaprzeczeniem rzeczywistości. Według UN Watch:

"To obejmuje 49 krajów, które entuzjastycznie chwaliły ten teokratyczny reżim i kolejnych 46, które wyraziły ograniczoną pochwałę dla rzekomych osiągnięć Iranu”.

Ta organizacja cytuje również kilka wypowiedzi (na wideo) kilku popierających Iran krajów. Rosja powiedziała: „Wysoko cenimy współpracę Iranu z organami nadzorującymi przestrzeganie praw człowieka i otwartość na dialog jako część UPR (Universal Periodic Review)".


Dołączyły się Chiny:

"Pochwalamy starania Iranu, by zlikwidować biedę, wzmocnić bezpieczeństwo społeczne, chronić słabe grupy & mamy nadzieję, że Iran będzie kontynuował ekonomiczny & społeczny rozwój, by dostarczyć solidnej podstawy do korzystania z wszystkich ludzkich praw”.

Uwaga Wenezueli jest krótsza, ale w tym samym duchu, przyjmując słowa irańskiego reżimu za dobrą monetę:

"Z przyjemnością przyjęliśmy odpowiedzi dostarczone przez rząd [Iranu] podczas przeglądu, w których potwierdził on niezłomne oddanie kraju ochronie praw człowieka”.

Te wypowiedzi byłyby słuszne, gdyby były skierowane pod adresem zachodnich demokracji, które zazwyczaj okazują oddanie wartościom praw człowieka. Jednak łamanie praw człowieka na dużą skalę przez teokrację Iranu jest widoczne od ponad czterdziestu lat bez przerwy. Nie wiadomo, gdzie zacząć.


Iran nadal stosuje karę śmierci, jest od wielu lat drugi pod względem największej liczby egzekucji na świecie po Chinach z ich znacznie większą populacją. Oba te kraje od dziesięcioleci zabijają politycznych dysydentów i członków etnicznych i religijnych mniejszości.  


Trwające maltretowanie kobiet przez reżim jest także dobrze udokumentowane i rozciąga się od restrykcji w małżeństwie, rozwodach i opiece nad dziećmi do przymusowego noszenia hidżabu, długich wyroków więzieniachłosty, a także częstych egzekucji.


Polityczni dysydenci są w więzieniach Iranu traktowani brutalniewolność słowa i krytyka reżimu są bardzo ograniczone. Polityczni przeciwnicy, którzy nie używają przemocy, są często traceni. To samo dotyczy homoseksualistów.  Przez 40 lat irański rząd systematycznie stosuje tortury w więzieniach. Inne skrajne rodzaje kar stosowane w Iranie, są równie oburzające:

  • Egzekucja przez ukamienowanie
  • Egzekucja przez powieszenie
  • Egzekucja przez rozstrzelanie
  • Egzekucja przez dekapitację
  • Egzekucja przez zrzucenie z wysokości
  • Amputacja
  • Oślepienie
  • Chłosta

W zeszłym roku Iran dokonał egzekucji siedmiorga dzieci, zaś kolejnych 90 dzieci pozostaje w celach śmierci. Jak na ironię, specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka w tym kraju, Jeva'id Rehman, doniósł o 2019 egzekucjach. Nie powinno to być nieznane UNHRC i jej członkom. W tym kraju karę śmierci można stosować wobec dziewczynek zaledwie dziewięcioletnich i chłopców piętnastoletnich. Co gorsza, irański reżim ratyfikował konwencję praw dziecka, która zabrania takiego traktowania.


Reżim prześladuje także swoje etniczne i religijne mniejszości. Na grupy etniczne składają się Azerowie (16%), Kurdowie (10%), Lurowie (6%), Beludżowie i Arabowie (obie 2%), Turkmeni i inne plemiona tureckie (2%) oraz inne ludy nomadów stanowiące około 1% totalnej populacji. Wśród innych mniejszości są Ormianie i Asyryjczycy, jak również mniejszość afro-irańska.


Jeszcze poważniejsze niż złe traktowanie grup etnicznych  są prześladowania przeciwników irańskiego reżimu i ich kilku mniejszości religijnych. Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) napisała w raporcie z 2017 roku :

"Od 1999 roku Departament Stanu uznaje Iran za ’kraj szczególnego niepokoju’ czyli CPC, zgodnie z International Religious Freedom Act (IRFA), ostatnio w październiku 2016 roku. USCIRF znowu rekomendowała w 2017 roku, by Iran uznać za CPC."

Napisali także:

"W ciągu ostatniego roku rząd Iranu dokonywał systematycznego, trwającego i poważnego łamania wolności religijnej, włącznie z długim internowaniem, torturami i egzekucjami w oparciu przede wszystkim lub całkowicie o religię oskarżonego.  Poważne naruszenia praw człowieka wycelowane w mniejszości religijne – szczególnie bahaitów, osób nawróconych na chrześcijaństwo i sunnickich muzułmanów. Także muzułmanie sufi i dysydenci-szyici są nękani, aresztowani i więzieni. Od wyboru prezydenta Hassana Rouhaniego w 2013 roku wzrosła liczba osób ze społeczności mniejszości religijnych, którzy są w więzieniu z powodu swojej wiary".

Poważne prześladowania społeczności religijnych, najbardziej zaś rdzennych bahaitów, największej mniejszości religijnej kraju, zaczęły się w Iranie wraz z założeniem rządu duchownych przez ajatollaha Chomeiniego w 1979 roku. Na bahaitach dokonywane są egzekucje, także za uczenie dzieci moralności (dars-e akhlaq) -- ponad 200 powieszono lub zastrzelono w latach 1980. Ponadto wszystkie ich miejsca święte zostały zniszczone; wiele domów ich wyznawców zburzono; całe cmentarze zrównano buldożerami i wykopano zwłoki, włącznie z wielkim cmentarzem w mieście Sziraz; bardzo wielu zwykłych bahaitów i ich przywódców, wybranych do krajowych i lokalnych władz, zostało skazanych na długie wyroki więzienia; dzieci bahaitów są śledzone w szkołach, a młodym bahaitom odmawia się miejsca na uniwersytetach.


Już sama nienawiść do bahaitów graniczy z obsesją, niemniej UNHRC nie widzi żadnych niedociągnięć w dziedzinie przestrzegania praw człowieka w tym kraju. Co czyni tę sytuację jeszcze gorszą, jest to, że od swojego powstania w 2006 roku UNHRC potępiła Izrael więcej razy niż całą resztę świata razem wziętą. Potępia Izrael, mimo że ma on jedne z najlepszych na świecie notowań w przestrzeganiu praw człowieka. Izrael nie dokonuje egzekucji poza sytuacjami zdrady i zbrodni przeciwko ludzkości, a dokonał egzekucji tylko jeden raz. Izrael chroni prawa kobiet; prawa wszystkich swoich mniejszości religijnych (w tym bahaitów, którzy tam mają swoją najświętszą świątynię i centrum światowe) i jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie z pełną wolnością dla homoseksualistów. Niemniej wielu ludzi, którzy bojkotują Izrael, odmawiają bojkotowania Iranu. Trudno to zrozumieć, trudno to zaakceptować.


The United Nations Human Rights Council Praises Iran

Gatestone Institute, 29 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDenis MacEoin

Mieszkający obecnie w USA pisarz irlandzki, autor 26 powieści, znawca literatury perskiej i arabskiej, były wykładowca na studiach islamistycznych, od dwóch lat związany z Gatestone Institute.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1658 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk