Prawda

Niedziela, 18 lutego 2018 - 02:33

« Poprzedni Następny »


Prawdziwy nauczyciel Chameneiego - Chomeini czy Kim?


Amir Taheri 2017-09-11

Stara ambasada Korei Północnej w Teheranie, Iran, 2011 r. (Zdjęcie: Kransky/Wikimedia Commons)
Stara ambasada Korei Północnej w Teheranie, Iran, 2011 r. (Zdjęcie: Kransky/Wikimedia Commons)

Według początkowej narracji ideologii chomeinistów,  “doskonałe państwo”, do którego powinni dążyć muzułmanie, istniało w krótkim okresie Kalifatu za rządów Alego Ibn Abi-Taliba, kiedy sprawował on władzę wśród rewolt i wojny domowej. Teraz jednak wydaje się, że chomeiniści znaleźli inny “idealny model” i to poza światem islamu.

Tym modelem jest Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, lepiej znana jako Korea Północna, którą chomeiniści przedstawiają jako żywe wcielenie heroicznego oporu przeciwko amerykańskiemu “Wielkiemu Szatanowi”. Gazeta „Kayhan”, o której sądzi się, że odzwierciedla poglądy “Najwyższego Prawoznawcy”, ajatollaha Alego Chameneiego, publikowała ostatnio artykuły redakcyjne wychwalające “odważny sprzeciw wobec Arogancji” przez testy pocisków dalekiego zasięgu wobec „tchórzliwych gróźb” Stanów Zjednoczonych. W jednym z artykułów z zeszłego miesiąca ta gazeta zapraszała tych, którzy namawiają do dialogu z USA, by uczyli się od Korei Północnej „sukcesu w upokarzaniu Wielkiego Szatana”.


Artykuł wywołał krytyczne odpowiedzi skrzydła “reformistycznego” kliki rządzącej, z nieoficjalnym rzecznikiem prezydenta Hassana Rouhaniego wyrażającym żal, że prosi się Iran o zniżenie się do poziomu „pariasa w odległym zakątku Azji”.


Niemniej w zeszłym miesiącu nominalny “prezydent” Korei Północnej, Kim Yong Nam  (oficjalny tytuł: Przewodniczący Zgromadzenia Ludowego), został potraktowany z wszelkimi honorami, kiedy przybył z 10-dniową wizytą do Teheranu na czele 30-osobowej delegacji wojskowych i polityków. Uzyskał rzadko przyznawaną, dwugodzinną audiencję u Chameneiego. Podczas pobytu otworzył nową ambasadę, która ma rozszerzony oddział współpracy wojskowej.


Na pierwszy rzut oka „republika” chomeinistów i reżim Kimów w Pjongjang wydają się mieć bardzo niewiele wspólnego.


Chomeiniści opierają swoją legitymację na imieniu Ukrytego Imama, który, jak się wierzy, przygotowuje swój powrót w jakimś nieznanym momencie. Kimiści, z drugiej strony, opierają swoją legitymację na „heroicznych zwycięstwach” Kim Il Sunga, proto-komunistycznego przywódcy, który z pomocą Związku Radzieckiego i komunistycznych Chin wykroił sobie lenno z Półwyspu Koreańskiego. Także na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać, że jedyną rzeczą, jaką te dwa reżimy podzielają, jest prymitywna wersja antyamerykanizmu, która dotyka wielu innych, również na Zachodzie, choć w łagodniejszej postaci. 


Kimiści, którzy traktują religię jako „bełkotliwe brednie” powinni być widziani przez chomeneistów, którzy pretendują do bycia wyłącznymi kustoszami „Jedynej Prawdziwej Religii”, jako przeciwnicy, jeśli nie po prostu wrogowie. A jednak, taka jest ich wzajemna atrakcyjność, że drobna sprawa religii wydaje się nie mieć żadnego wpływu na ich wzajemną miłość. Kimiści pozwolili nawet chomeinistom na postawienie meczetu w Pjongjangu, pod warunkiem, że nie będą próbowali nawracać Koreańczyków. 


Wiosną 1979 r. Kim Il Sung, założyciel dynastii i dziadek obecnego Najwyższego Przywódcy, Kim Jong-una, był wśród pierwszych, którzy gratulowali Chomeiniemu przechwycenia władzy przez mułłów.


Kilka tygodni później Chomeini, który przebywał w Kom, złamał swoją regułę nierozmawiania z cudzoziemskimi wysłannikami i przyjął północnokoreańskiego ambasadora Chabeong Uka na długą rozmowę, podczas której podyktował list o przyjaźni do Kim Il Sunga, gdzie zachęcał „masy Korei” do wygnania Amerykanów z półwyspu.


Kiedy Saddam Husajn najechał na Iran we wrześniu 1980 r., Kim Il Sung był pierwszy z ofertą pomocy Republice Islamskiej, dostarczając swoją wersję radzieckich pocisków SCUD. W styczniu 1981 r., na zaproszenie Iranu, Korea Północna wysłała do Teheranu wojskową misję doradczą, by pomóc nowoutworzonemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej w rozwinięciu taktyk i strategii w wojnie przeciwko Irakowi.


Jedną z taktyk, szybko przyjętą przez Irańczyków, było posyłanie mas nastolatków, by oczyściły irańskie pola minowe kosztem tysięcy zabitych, którą to taktykę Kim Il Sung stworzył w wojnie koreańskiej przeciwko Amerykanom.


Korea Północna jest jednym z dwóch tylko państw, które podpisały z Iranem rodzaj paktu militarnego, włącznie z rozmowami połączonych sztabów. (Drugim jest Syria, która podpisała taki pakt w 2007 r.)


Człowiekiem wyznaczonym przez Iran do kontaktów z misją wojskową Korei Północnej był Chamenei, wówczas średniej rangi mułła, działający jako wiceminister obrony. Nowi przyjaciele rozpoczęli „kooperację wojskową” w 1982 r. ze szczególnym naciskiem na pomoc Iranowi w rozwinięciu pocisków dalekiego zasięgu.


Poznawszy Koreańczyków północnych, Chamenei nabrał wielkiego podziwu dla ich “dyscypliny i gotowości poświęceń dla ich walki”. Dopiero jednak sześć lat później, już jako prezydent Republiki Islamskiej, mógł wyrazić swój podziw bezpośrednio podczas wizyty państwowej w Pjongjangu.


Według ludzi, którzy towarzyszyli Chameneiemu podczas tej wizyty, przyszły “Najwyższy Przewodnik” widział Koreę Północną jako “idealne państwo”, któremu brakowało jedynie wiary religijnej.

“Chameneiemu imponowało, że wszystko (w Korei Północnej) działało jak w zegarku” – mówi Hassan Nami, członek irańskiej delegacji. – Fakt, że w Korei Północnej jednostka roztapiała się w kolektywie symbolizowanym przez Najwyższego Przywódcę, do głębi poruszył Chameneim”.


Wizyta Chameneiego w Korei Północnej w maju 1989 r. po raz pierwszy dała mu poczucie, że jest wschodzącym przywódcą wschodzącego, nowego mocarstwa na scenie światowej. Koreańczycy północni ogłosili wolny dzień dla szkół i fabryk, by zmobilizować miliony ludzi oczekujących wzdłuż ulic, by przywitać Chameneiego. Okazując rzadki gest, Kim Il Sung sam przybył na lotnisko, by powitać gościa. Despota Korei Północnej przewodniczył następnie specjalnej sesji Zgromadzenia Ludowego, by wysłuchać przemówienia Chameneiego, które zawierało niezbyt zawoalowane zaproszenie Koreańczyków do powrotu do wiary religijnej.


W końcu jednak Korea Północna nie przyjęła niczego z chomeinizmu, podczas gdy Chamenei przyjął wiele z ideologii Kim Il Sunga.


Hasło rozpoznawcze Kima, „juche” (samodzielność) stało się "eqtesad muqawemati" (gospodarką oporu) Chameneiego. Chamenei przyjął także stawkę Kima na broń rakietową, jako podstawę doktryny obronnej, co było spowodowane faktem, że Korea Północna nie miała dostępu do nowoczesnych samolotów bojowych. Odrodzenie programu nuklearnego Szacha, zlikwidowanego przez Chomeiniego, ale wskrzeszonego za Chameneiego, także było zainspirowane przez Kima, który wierzył, że słabsze narody wzmacniają swoją pozycję przez posiadanie „broni ostatecznej”.


Także w polityce odrzucenia przez Chameneiego kompromisu z krajowymi i zagranicznymi przeciwnikami, Kim był jego nauczycielem.


Kim głosi “absolutną niezależność”, co znaczy całkowite lekceważenie prawa międzynarodowego, coś, z czego Chamenei uczynił artykuł wiary dla Islamskiej Republiki Iranu.


Przeglądając listę politycznych zasad Chameneiego, włącznie z jego oparciem się na sile militarnej, łatwo zobaczyć, że w wielu wypadkach prawdziwym nauczycielem był Kim Il Sung, a nie Chomenei.


Real Teacher Khomeini or Kim?

Gatestone Institute, 3 wrzesnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 Amir Taheri


Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 968 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19
Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"     2018-01-16
Czy wolno krytykować Unię Europejską?   Koraszewski   2018-01-15
Dlaczego Trump zdobywa poparcie na syjonistycznej lewicy?   Maroun   2018-01-15
Religia, kultura, mentalność i wartości   Koraszewski   2018-01-13
Arabski św. Mikołaj rozdaje granaty i bomby   Saif   2018-01-13
Arabski apartheid uderza w Palestyńczyków   Toameh   2018-01-12
Jak zakończyć finansowanie ONZ   Bolton   2018-01-08
Palestyńczycy: gdzie oni się podziali?   Bryen   2018-01-07
Myślenie stadne versus myślenie zbiorowe   Koraszewski   2018-01-06
Tolerancja Europy wobec terrorystów   Greenfield   2018-01-06
Kto jest najbardziej purytański?   Meotti   2018-01-05
Irańczycy przeciwko irańskiemu reżimowi      2018-01-03
Arabscy autorzy o kurdyjskim referendum     2018-01-02
Czego chcą Palestyńczycy? Widziane z Malezji   Lau   2017-12-31
Islamistyczne reżimy przejmują UNESCO   Meotti   2017-12-28
Wielka Brytania: Perwersja sprawiedliwości   Khan   2017-12-26
„Arabska ulica” wybucha w Europie   Murray   2017-12-23
Do czego wzywa imam w New Jersey?     2017-12-22
Nowy, irański porządek świata     2017-12-21
“Wdowy ISIS” i mit o niewinnych kobietach dżihadystkach   Frantzman   2017-12-20
Reakcje w Iranie na oświadczenie Trumpa     2017-12-19
Wielki palestyński szantaż. Czy Arabowie mają dość?   Tawil   2017-12-18
Erdogan: Nie ma umiarkowanego islamu   Bekdil   2017-12-17
Europa znowu walczy o pokój   Koraszewski   2017-12-16
Przestępstwo: Spacerowanie będąc Żydem   Flatow   2017-12-15
Czy kobiety rzeczywiście są ofiarami? Cztery kobiety dorzucają swoje zdanie      2017-12-15
Dla młodzieży priorytetem jest rolnictwo   Lomborg   2017-12-14
Postęp i historia idąca zygzakiem   Taheri   2017-12-14
Niebezpieczna nuklearna „dyplomacja” Rosji   Ghoshal   2017-12-12
Wiadomość z ostatniej chwili: Jerozolima nie jest w ogniu!   Tawil   2017-12-12
Gdyby Izrael był normalnym krajem   Gerstman   2017-12-11
Dlaczego Trump ma rację uznając, że Jerozolima jest stolicą Izraela?   Dershowitz   2017-12-10
Ci, którzy oddali życie za przekonania   Koraszewski   2017-12-09
Czy Donald Trump podważył watykański paradygmat?   Koraszewski   2017-12-08
Czy “Guardian” zawsze musi kłamać?   White   2017-12-07
Afryka: droga naprzód   Charai   2017-12-06
Dżihadystyczny terror nie potrzebuje wymówek   Yemini   2017-12-06
Barbie w hidżabie: użyteczni idioci kulturowego dżihadu   Bergman   2017-12-05
Liban: czyli “oszukaj i niczego nie zmieniaj”   Taheri   2017-12-04
Kiedy stworzono "naród palestyński"? Google ma odpowiedź   Grumberg   2017-12-03
Jak dziesięciu (durnych) demokratycznych członków Kongresu zachęca do posługiwania się dziećmi-terrorystami   Dershowitz   2017-11-29
Masowy morderca Charles Manson i masowa morderczyni Ahlam Tamimi: kto jest większym potworem?   Roth   2017-11-28
Chomsky i mit natychmiastowej ekspertyzy   Frantzman   2017-11-27
Niemożliwa umowa stulecia   Begin   2017-11-27
Rzeczywistym wrogiem Izraela jest Rosja   Linn   2017-11-26
Cywilizacja zniszczona przez obojętność Zachodu?   Meotti   2017-11-25
Hipokryzja odwołań i bojkotów   Yemini   2017-11-24
Czego uczą w islamskich szkołach i w meczetach na Zachodzie?   Bulut   2017-11-23
Zmowa Europy z Palestyńczykami w zawłaszczaniu ziemi   Blum   2017-11-22
Wróg otwiera bramę     2017-11-21
Dymią kominy, dym nad Dąbrową…   Koraszewski   2017-11-20
Kanarek w kopalni   Lewin   2017-11-20
Zachować żydowskie państwo   Rosenthal   2017-11-19
Kto płaci Palestyńczykom rzucającym kamienie!   Flatow   2017-11-18
Liban: długi lament nad narodem z lewego łoża   Maroun   2017-11-17
Jak Iran próbował zamienić państwa arabskie w widma   Taheri   2017-11-16
Czy wielokulturowość jest utopią?   Koraszewski   2017-11-15
Amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu?   Tawil   2017-11-15
Dawa: sianie nasion nienawiści   Bergman   2017-11-14
Ignorujemy islamizm na własną zgubę   Maroun   2017-11-13
Problemem nie jest to, co dzieje się pod szkołami UNRWA   Bedein   2017-11-12
Tunele terroru i obrzucanie się błotem   Collins   2017-11-11
Cztery dekady irańskiej nienawiści     2017-11-10
Każdy naród ma swoją “Nakbę”   Yemini   2017-11-09
Niespodzianka! Badanie wykazuje, że islamski terroryzm jest islamski   Bergman   2017-11-08
Rewolucyjny romantyzm wiecznie żywy   Koraszewski   2017-11-07
Dlaczego jesteśmy w Nigrze?   Bryen   2017-11-07
Stalinowskie czystki Erdogana w Turcji   Meotti   2017-11-06
Milicje a palestyńskie “pojednanie”   Toameh   2017-11-04
Kryzys uchodźców Rohingja: rola islamistycznych terrorystów   Franklin   2017-11-03
Demistyfikacja Deklaracji Balfoura   Tsalic   2017-11-02
Dlaczego tak wielu twierdzi, że Iran stosuje się do porozumienia, skoro dowody pokazują, że tego nie robi?   Dershowitz   2017-11-01
Wielkie manewry na globalnej scenie   Koraszewski   2017-10-31
Europa: dziennikarze przeciwko wolności słowa   Bergman   2017-10-31
Najlepszy amerykański rektor uniwersytetu   Coyne   2017-10-30
Żydzi, mniejszość, która irytuje   Maroun   2017-10-30
Hiszpania głośno domaga się rozwiązania w postaci dwóch państw, ale nie w Katalonii   Jacoby   2017-10-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk