Prawda

Wtorek, 11 sierpnia 2020 - 14:03

« Poprzedni Następny »


Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej


Seth J. Frantzman 2019-10-12


Nieco ponad dwa tygodnie zanim pociski samosterujące i drony wybuchły na strategicznych polach naftowych Arabii Saudyjskiej, powodując olbrzymie eksplozje i doprowadzając do zmniejszenia dziennego eksportu ropy naftowej tego kraju o połowę, grupa agentów Hezbollahu wyszła 22 sierpnia zza wzgórza w pobliżu izraelskiej granicy na Golanie. Nieśli ze sobą drony, które nie wystartowały, kiedy próbowali je uruchomić (podobno w wyniku cybernetycznej akcji Izraela). Obserwowali ich Izraelczycy, jak brnęli przez pole. Dwie noce później tych ludzi (których izraelscy wojskowi nazwali zespołem “killer drone”), zostali zabici w uderzeniu z powietrza. Izrael ostrzegł wówczas, że irańskie drony i pociski precyzyjnego rażenia są poważnym zagrożeniem.

Atak z 14 września na Arabię Saudyjską pokazał, jak znaczące jest to zagrożenie, kiedy 18 dronów i siedem pocisków samosterujących uderzyło w Abqaiq i Churais, instalacje produkujące ponad 5% dziennej, globalnej produkcji ropy naftowej. USA obwiniły Iran za te ataki, podczas gdy wspierani przez Iran rebelianci Huti przyjęli na siebie odpowiedzialność. Ostatecznie, dokładne szczegóły ataku, włącznie z tym jak został zaplanowany i kto go przeprowadził, pozostają kwestią sporną. Jasne jest jednak, że ten atak na Saudyjczyków był także pomyślany jako ostrzeżenie dla Izraela. Poza polami naftowymi samosterujące pociski i drony adresowane były do szerszej publiczność, której miały pokazać słabość i narażenie wrogów Iranu w osi USA-Saudyjczycy-Izraelczycy.

 

Po skomplikowanym ataku z 14 września przyszła fala wypowiedzi grożących Izraelowi i USA. Szejk Nabil Kaouk, przewodniczący Rady Wykonawczej Hezbollahu, powiedział, że atak na Arabię Saudyjską „zmienił równanie” w regionie. “Oś USA w regionie jest w odwrocie”. Dla Iranu i jego sojuszników Izrael jest kluczowym graczem we wrogiej „osi”, która jest w konflikcie z tym, co Teheran definiuje jako własną „oś oporu”.  

 

W następstwie ataku na Abqaiq irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) szybko nasilił słowne groźby wobec Izraela. Podobnie jak Hezbollah, IRGC mówi, że atak osłabił zobowiązanie USA do dalszego odgrywania roli policjanta na Bliskim Wschodzie, podważając w ten sposób decydujące źródło poparcia dla Izraela. Szef  IRGC, Hossein Salami, powiedział 30 września, że “złowrogi reżim [Izrael] musi zostać wymazany z mapy… to nie jest dłużej aspiracja albo tylko marzenie, ale dający się osiągnąć cel”. 

 

Związek między atakami Iranu na Arabię Saudyjską w kontekście gróźb Iranu wobec Izraela można zobaczyć nie tylko w coraz bardziej wrzaskliwej retoryce irańskich przywódców  lub w groźbach Hezbollahu, ale także w relacjach wiążących ataki z rozwojem sytuacji w Iraku. W raporcie w Middle East Eye zapewniano 15 września, że ataki na Arabię Saudyjską „były odwetem za sierpniowe uderzenia izraelskich dronów w bazy Haszd al-Szaabi i konwoje [w Iraku], które były koordynowane i finansowane przez Saudyjczyków”.  Ten raport, oparty na informacjach od wysokiego rangą funkcjonariusza irackiego wywiadu, może być błędny, ale był wyraźną próbą umieszczenia ataku na Abqaiq w kontekście spektrum utrzymującego się konfliktu Iranu z Izraelem. To wrażenie wzmocniła wypowiedź irackiego premiera Adela Abdul Mahdiego z 30 września, w której obwiniał Izrael o serię ataków w Iraku. 

 

Izrael przyznał się do ponad 1000 uderzeń powietrznych na irańskie cele w Syrii, włącznie z uderzeniem zaledwie pięć dni przed atakiem na Abqaiq, w którym zbombardowano magazyny w syryjskim mieście Albukamal na irackiej granicy, a które były podobno częścią irańskiej bazy. Ale Izrael nigdy nie przyznał się oficjalnie do ataków w Iraku – gdzie, począwszy od lipca, była seria tajemniczych nalotów na magazyny amunicji używane przez wspierane przez Iran szyickie milicje. 

 

Dzisiaj, po ataku na Abqaiq, bezpośrednia troska o bezpieczeństwo Izraela jest taka sama, jak była przed tym atakiem, najgroźniejszy jest Hezbollah. Konkretnie – zagrożenie ze strony rozmieszczona w pobliżu izraelskich granic wysokiej jakości broń i technologia dronów tego rodzaju, jaki był celem próby uderzeń na Izrael w sierpniu. 3 września rzecznik Izraelskich Sil Obronnych (IDF) ujawnił istnienie wspieranej przez Iran fabryki pocisków precyzyjnego rażenia w północnym Libanie: „W fabryce jest szereg maszyn zaprojektowanych do produkcji silników i głowic do pocisków z celnością poniżej 10 metrów. Iran dostarczył specjalne maszyny do produkcji tych pocisków”. Kilka tygodni później przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, groził zarówno Izraelowi, jak Arabii Saudyjskiej w przemówieniu z 20 września, w którym przechwalał się strąceniem izraelskich dronów i twierdził, że Arabia Saudyjska zostanie zniszczona w przyszłym konflikcie.

 

Zachowując anonimowość, oficer IDF powiedział w zeszłym tygodniu redakcji „Tableta”, że Izrael analizuje niedawne wydarzenia na Bliskim Wschodzie i bada zagrożenie ze strony „dronów kamikadze” i precyzyjnie rażących pocisków. „Bardziej znaczącym strategicznym zagrożeniem są dążenia Siły Kuds i Hezbollahu do produkcji w Libanie precyzyjnie rażącej broni” – powiedział. Samosterujące pociski uważa się za nowoczesną broń, która znacznie unowocześni obecny arsenał Hezbollahu – stanowią zatem wyraźną linię, na przekroczenie której Izrael nie pozwoli.

 

W dodatku do operacji ofensywnych, by przeszkodzić Hezbollahowi w zdobyciu nowoczesnych systemów broni, Izrael ma wiele warstw obrony powietrznej, włącznie z Żelazną Kopułą, Procą Dawida i systemem Arrow, jak również amerykański system antyrakietowy Patriot. Izrael już udaremnił pięć ataków Iranu i jego marionetek od lutego 2018 roku, włącznie z dronami i rakietami. Niemniej w niedawnym artykule w „Haaretz” autor przedstawia argumentację, że Izrael musi unowocześnić swoją obronę powietrzną w następstwie ataku na Abqaiq: „Precyzja i skuteczność irańskiego uderzenia na saudyjskie pola naftowe ukazuje narażenie na niebezpieczeństwo strategicznej infrastruktury Izraela”.

 

Choć przedstawiciele izraelskiej obrony uważają drony za zagrożenie możliwe do opanowania, nisko lecące samosterujące pociski, które mogą umknąć nieco starszej technologii przechwytywania pocisków, są postrzegane jako większe wyzwanie. Izraelski system radarowy, taki jak Multi-Mission Radar, może pokrywać obszar przestrzeni na 360 stopni i sortuje zakłócenia radiolokacyjne tuż nad ziemią przy pomocy zaawansowanych algarytmów, które odróżniają cele od niegroźnych cech krajobrazu. Samosterujące pociski, choć Iran użył ich skutecznie, by obejść saudyjską obronę, pod względem zdolności uniknięcia wykrycia przez radar, nie różnią się specjalnie od nisko lecących małych samolotów lub technologii stealth. Wykrycie ich może być trudniejsze, ponieważ mogą ukryć się, używając do tego ukształtowania terenu i dotrzeć bliżej do celu. Iran twierdzi, że pociski samosterujące mogą latać z szybkością do 560 mil na godzinę, ale to może być przesadzone.

 

1 października Iran opublikował wywiad z dowódcą Siły Kuds, Kasemem Soleimanim, omawiającym wojnę Hezbollahu z Izraelem z 2006 roku, w której, jak powiedział, w owym czasie obecność USA w Iraku była przeszkodą dla Teheranu. Dzisiaj sytuacja jest inna. Ambasador Iranu w Iraku groził USA 26 września, a wiele irackich sił bezpieczeństwa jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Iran milicji i dowódców związanych z Teheranem. Tymczasem w ostatnich tygodniach w szyickich częściach Bagdadu i w centralnym Iraku wybuchły protesty i rozruchy, które rozszerzają się gwałtownie. Protestujący, niektórzy skandując antyirańskie hasła, są skoncentrowani na tych terenach, gdzie wpływy Iranu były największe i najsurowsze, co rzuca nowe światło na próby Iranu zdominowania irackiej polityki. 

 

Wszystko to razem, izraelskie uderzenia w Libanie w zeszłym miesiącu oraz w Syrii, a może także w Iraku, atak na Arabię Saudyjską i oświadczenia przedstawicieli Iranu i Hezbollahu, tworzy część większego wzoru, w którym Izrael i Iran są zwarte w nasilającym się konflikcie, który rozgrywa się w całym regionie. Na długą metę strategia mostu lądowego Iranu, który łączyłby Teheran z wybrzeżem Morza Śródziemnego poprzez łańcuch przylegających państw klientowskich w Iraku, Syrii i Libanie, wskazuje prosto na Izrael.

 

Izraelscy politycy wielokrotnie ostrzegali przed tym irańskim okrążeniem i „okopaniem się”, ale ostrzeżenia nie wystarczyły, by to powstrzymać. Atak na Abqaiq, podobnie jak izraelskie uderzenia powietrzne, które go poprzedziły, był zarówno kolejną salwą w tej wojnie, jak wyzwaniem wobec USA i państw arabskich, testującym ich reakcje na przechodzenie Iranu do kolejnego etapu w wojnie przeciwko Izraelowi.

 

Smoke Signals in the Next Middle East War

Tablet, 7 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wpuszczenie "słonia" do składu porcelany baszarteg 2019-10-12


Notatki

Znalezionych 1583 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk