Prawda

Poniedziałek, 18 listopada 2019 - 05:00

« Poprzedni Następny »


Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej


Seth J. Frantzman 2019-10-12


Nieco ponad dwa tygodnie zanim pociski samosterujące i drony wybuchły na strategicznych polach naftowych Arabii Saudyjskiej, powodując olbrzymie eksplozje i doprowadzając do zmniejszenia dziennego eksportu ropy naftowej tego kraju o połowę, grupa agentów Hezbollahu wyszła 22 sierpnia zza wzgórza w pobliżu izraelskiej granicy na Golanie. Nieśli ze sobą drony, które nie wystartowały, kiedy próbowali je uruchomić (podobno w wyniku cybernetycznej akcji Izraela). Obserwowali ich Izraelczycy, jak brnęli przez pole. Dwie noce później tych ludzi (których izraelscy wojskowi nazwali zespołem “killer drone”), zostali zabici w uderzeniu z powietrza. Izrael ostrzegł wówczas, że irańskie drony i pociski precyzyjnego rażenia są poważnym zagrożeniem.

Atak z 14 września na Arabię Saudyjską pokazał, jak znaczące jest to zagrożenie, kiedy 18 dronów i siedem pocisków samosterujących uderzyło w Abqaiq i Churais, instalacje produkujące ponad 5% dziennej, globalnej produkcji ropy naftowej. USA obwiniły Iran za te ataki, podczas gdy wspierani przez Iran rebelianci Huti przyjęli na siebie odpowiedzialność. Ostatecznie, dokładne szczegóły ataku, włącznie z tym jak został zaplanowany i kto go przeprowadził, pozostają kwestią sporną. Jasne jest jednak, że ten atak na Saudyjczyków był także pomyślany jako ostrzeżenie dla Izraela. Poza polami naftowymi samosterujące pociski i drony adresowane były do szerszej publiczność, której miały pokazać słabość i narażenie wrogów Iranu w osi USA-Saudyjczycy-Izraelczycy.

 

Po skomplikowanym ataku z 14 września przyszła fala wypowiedzi grożących Izraelowi i USA. Szejk Nabil Kaouk, przewodniczący Rady Wykonawczej Hezbollahu, powiedział, że atak na Arabię Saudyjską „zmienił równanie” w regionie. “Oś USA w regionie jest w odwrocie”. Dla Iranu i jego sojuszników Izrael jest kluczowym graczem we wrogiej „osi”, która jest w konflikcie z tym, co Teheran definiuje jako własną „oś oporu”.  

 

W następstwie ataku na Abqaiq irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) szybko nasilił słowne groźby wobec Izraela. Podobnie jak Hezbollah, IRGC mówi, że atak osłabił zobowiązanie USA do dalszego odgrywania roli policjanta na Bliskim Wschodzie, podważając w ten sposób decydujące źródło poparcia dla Izraela. Szef  IRGC, Hossein Salami, powiedział 30 września, że “złowrogi reżim [Izrael] musi zostać wymazany z mapy… to nie jest dłużej aspiracja albo tylko marzenie, ale dający się osiągnąć cel”. 

 

Związek między atakami Iranu na Arabię Saudyjską w kontekście gróźb Iranu wobec Izraela można zobaczyć nie tylko w coraz bardziej wrzaskliwej retoryce irańskich przywódców  lub w groźbach Hezbollahu, ale także w relacjach wiążących ataki z rozwojem sytuacji w Iraku. W raporcie w Middle East Eye zapewniano 15 września, że ataki na Arabię Saudyjską „były odwetem za sierpniowe uderzenia izraelskich dronów w bazy Haszd al-Szaabi i konwoje [w Iraku], które były koordynowane i finansowane przez Saudyjczyków”.  Ten raport, oparty na informacjach od wysokiego rangą funkcjonariusza irackiego wywiadu, może być błędny, ale był wyraźną próbą umieszczenia ataku na Abqaiq w kontekście spektrum utrzymującego się konfliktu Iranu z Izraelem. To wrażenie wzmocniła wypowiedź irackiego premiera Adela Abdul Mahdiego z 30 września, w której obwiniał Izrael o serię ataków w Iraku. 

 

Izrael przyznał się do ponad 1000 uderzeń powietrznych na irańskie cele w Syrii, włącznie z uderzeniem zaledwie pięć dni przed atakiem na Abqaiq, w którym zbombardowano magazyny w syryjskim mieście Albukamal na irackiej granicy, a które były podobno częścią irańskiej bazy. Ale Izrael nigdy nie przyznał się oficjalnie do ataków w Iraku – gdzie, począwszy od lipca, była seria tajemniczych nalotów na magazyny amunicji używane przez wspierane przez Iran szyickie milicje. 

 

Dzisiaj, po ataku na Abqaiq, bezpośrednia troska o bezpieczeństwo Izraela jest taka sama, jak była przed tym atakiem, najgroźniejszy jest Hezbollah. Konkretnie – zagrożenie ze strony rozmieszczona w pobliżu izraelskich granic wysokiej jakości broń i technologia dronów tego rodzaju, jaki był celem próby uderzeń na Izrael w sierpniu. 3 września rzecznik Izraelskich Sil Obronnych (IDF) ujawnił istnienie wspieranej przez Iran fabryki pocisków precyzyjnego rażenia w północnym Libanie: „W fabryce jest szereg maszyn zaprojektowanych do produkcji silników i głowic do pocisków z celnością poniżej 10 metrów. Iran dostarczył specjalne maszyny do produkcji tych pocisków”. Kilka tygodni później przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, groził zarówno Izraelowi, jak Arabii Saudyjskiej w przemówieniu z 20 września, w którym przechwalał się strąceniem izraelskich dronów i twierdził, że Arabia Saudyjska zostanie zniszczona w przyszłym konflikcie.

 

Zachowując anonimowość, oficer IDF powiedział w zeszłym tygodniu redakcji „Tableta”, że Izrael analizuje niedawne wydarzenia na Bliskim Wschodzie i bada zagrożenie ze strony „dronów kamikadze” i precyzyjnie rażących pocisków. „Bardziej znaczącym strategicznym zagrożeniem są dążenia Siły Kuds i Hezbollahu do produkcji w Libanie precyzyjnie rażącej broni” – powiedział. Samosterujące pociski uważa się za nowoczesną broń, która znacznie unowocześni obecny arsenał Hezbollahu – stanowią zatem wyraźną linię, na przekroczenie której Izrael nie pozwoli.

 

W dodatku do operacji ofensywnych, by przeszkodzić Hezbollahowi w zdobyciu nowoczesnych systemów broni, Izrael ma wiele warstw obrony powietrznej, włącznie z Żelazną Kopułą, Procą Dawida i systemem Arrow, jak również amerykański system antyrakietowy Patriot. Izrael już udaremnił pięć ataków Iranu i jego marionetek od lutego 2018 roku, włącznie z dronami i rakietami. Niemniej w niedawnym artykule w „Haaretz” autor przedstawia argumentację, że Izrael musi unowocześnić swoją obronę powietrzną w następstwie ataku na Abqaiq: „Precyzja i skuteczność irańskiego uderzenia na saudyjskie pola naftowe ukazuje narażenie na niebezpieczeństwo strategicznej infrastruktury Izraela”.

 

Choć przedstawiciele izraelskiej obrony uważają drony za zagrożenie możliwe do opanowania, nisko lecące samosterujące pociski, które mogą umknąć nieco starszej technologii przechwytywania pocisków, są postrzegane jako większe wyzwanie. Izraelski system radarowy, taki jak Multi-Mission Radar, może pokrywać obszar przestrzeni na 360 stopni i sortuje zakłócenia radiolokacyjne tuż nad ziemią przy pomocy zaawansowanych algarytmów, które odróżniają cele od niegroźnych cech krajobrazu. Samosterujące pociski, choć Iran użył ich skutecznie, by obejść saudyjską obronę, pod względem zdolności uniknięcia wykrycia przez radar, nie różnią się specjalnie od nisko lecących małych samolotów lub technologii stealth. Wykrycie ich może być trudniejsze, ponieważ mogą ukryć się, używając do tego ukształtowania terenu i dotrzeć bliżej do celu. Iran twierdzi, że pociski samosterujące mogą latać z szybkością do 560 mil na godzinę, ale to może być przesadzone.

 

1 października Iran opublikował wywiad z dowódcą Siły Kuds, Kasemem Soleimanim, omawiającym wojnę Hezbollahu z Izraelem z 2006 roku, w której, jak powiedział, w owym czasie obecność USA w Iraku była przeszkodą dla Teheranu. Dzisiaj sytuacja jest inna. Ambasador Iranu w Iraku groził USA 26 września, a wiele irackich sił bezpieczeństwa jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Iran milicji i dowódców związanych z Teheranem. Tymczasem w ostatnich tygodniach w szyickich częściach Bagdadu i w centralnym Iraku wybuchły protesty i rozruchy, które rozszerzają się gwałtownie. Protestujący, niektórzy skandując antyirańskie hasła, są skoncentrowani na tych terenach, gdzie wpływy Iranu były największe i najsurowsze, co rzuca nowe światło na próby Iranu zdominowania irackiej polityki. 

 

Wszystko to razem, izraelskie uderzenia w Libanie w zeszłym miesiącu oraz w Syrii, a może także w Iraku, atak na Arabię Saudyjską i oświadczenia przedstawicieli Iranu i Hezbollahu, tworzy część większego wzoru, w którym Izrael i Iran są zwarte w nasilającym się konflikcie, który rozgrywa się w całym regionie. Na długą metę strategia mostu lądowego Iranu, który łączyłby Teheran z wybrzeżem Morza Śródziemnego poprzez łańcuch przylegających państw klientowskich w Iraku, Syrii i Libanie, wskazuje prosto na Izrael.

 

Izraelscy politycy wielokrotnie ostrzegali przed tym irańskim okrążeniem i „okopaniem się”, ale ostrzeżenia nie wystarczyły, by to powstrzymać. Atak na Abqaiq, podobnie jak izraelskie uderzenia powietrzne, które go poprzedziły, był zarówno kolejną salwą w tej wojnie, jak wyzwaniem wobec USA i państw arabskich, testującym ich reakcje na przechodzenie Iranu do kolejnego etapu w wojnie przeciwko Izraelowi.

 

Smoke Signals in the Next Middle East War

Tablet, 7 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wpuszczenie "słonia" do składu porcelany baszarteg 2019-10-12


Notatki

Znalezionych 1412 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk