Prawda

Sobota, 15 sierpnia 2020 - 06:49

« Poprzedni Następny »


ISIS wraca pod skrzydła Turcji


Con Coughlin 2019-10-13

Jeśli Kurdowie nie mogą pilnować pojmanych członków ISIS, to kto to zrobi? (Zdjęcie: Burak Kara/Getty Images)

Jeśli Kurdowie nie mogą pilnować pojmanych członków ISIS, to kto to zrobi? (Zdjęcie: Burak Kara/Getty Images)Jedną z najbardziej groteskowych propozycji wysuniętych przed turecką ofensywą militarną przeciwko syryjskim Kurdom było to, że w zamian za aprobatę Waszyngtonu turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, przejmie odpowiedzialność za – jak się szacuje – 90 tysięcy wojowników ISIS oraz ich rodziny, obecnie zamkniętych w ośrodkach internowania, których pilnują Kurdowie.

Jest jednym z kiepsko utrzymywanych sekretów w kręgach zachodniego wywiadu, że przez długie okresy podczas brutalnej syryjskiej wojny domowej reżim pana Erdogana wspierał szereg grup, które były blisko stowarzyszone z ISIS, jak również inne islamistyczne grupy terroru, takie jak Al-Kaida. Jest więc szczytem hipokryzji ze strony pana Erdogana oferowanie przyjęcia odpowiedzialności za wojowników ISIS trzymanych w kurdyjskich obozach internowania, takich jak kompleks al-Hol we wschodniej Syrii.


Gdyby to rzeczywiście miało się zdarzyć i pojmani członkowie ISIS zostaliby przeniesieni do Turcji, dla niektórych byłby to raczej powrót do domu. 


Na szczęście, prawdopodobieństwo, że pojmani wojownicy ISIS będą się wkrótce przenosić do Turcji, jest nikłe, ponieważ większość obozów internowania znajduje się daleko od 30 kilometrowej strefy buforowej na północnej granicy Turcji, która jest głównym celem tureckiej ofensywy.


Znacznie bardziej niepokojąca jest możliwość, że więźniowie mogą uciec i powrócić do szeregów terrorystycznej infrastruktury ISIS, ponieważ dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które obecnie są odpowiedzialne za ich pilnowanie, nie będą już miały wystarczających możliwości, a zapewne i chęci do kierowania licznymi obozami, w których przetrzymuje się pojmanych.


Przed rozpoczęciem przez Turcję ofensywy, która nosi nieprawdopodobną nazwę „Operacja Wiosny Pokoju”, Mazlum Abdi, dowódca kierowanych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych, oznajmił, że część jego żołnierzy, których zadaniem jest pilnowanie więźniów z ISIS, będzie musiała zostać przeniesiona na granicę do walki z turecką armią. 


Jeśli Kurdowie nie mogą pilnować pojmanych członków ISIS, to kto to zrobi?


Fakt, że poczyniono tak niewielkie postępy w uporaniu się z wojownikami ISIS, z których wielu jest internowanych już od ponad roku, jest spowodowana przez odmowę Zachodu, szczególnie Europy, uznania swojej odpowiedzialności.


Kalifat ISIS może już nie istnieć, ale sama organizacja terrorystyczna działa nadal. Według najnowszych ocen wywiadu, ISIS przegrupowuje się w krajach takich jak Syria, Irak, Afganistan i Jemen w celu przypuszczenia nowej fali ataków terrorystycznych przeciwko zachodnim celom.


Możliwości ISIS do przeprowadzenia takich ataków będą znacznie wzmocnione, jeśli doświadczeni wojownicy, przetrzymywani obecnie przez Kurdów w obozach internowania, będą mogli uciec i powrócić do swoich dawnych towarzyszy.


Funkcjonariusze zachodnich wywiadów szczególnie niepokoją się o los około 2,5 tysiąca zagranicznych wojowników – w większości z takich europejskich krajów jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy – których ich kraje porzuciły.


Europejczycy odmawiają repatriowania ich, ponieważ nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ich obywateli. Odmowa zaakceptowania przez Europę odpowiedzialności za zachowanie własnych obywateli spowodowała jednak tarcia z administracją Trumpa, który wielokrotnie wzywał Europę do działania. 


Teraz pochopna akcja pana Trumpa pozwolenia Turcji na ofensywę na Kurdów w północnej Syrii może mieć własne, katastrofalne konsekwencje prowadzące do uwolnienia wojowników ISIS.


Gotowość Kurdów do dalszego pilnowania pojmanych z ISIS niewątpliwie zmniejszy się  w wyniku zdrady, jaka ich spotkała ze strony Waszyngtonu. 


Należy zatem poważnie rozważyć możliwość, że część wojowników ISIS będzie w stanie uciec i ponownie dołączyć do ISIS.


USA już zaczęły działać, by zapewnić, że cieszący się najgorszą sławą więźniowie, tacy jak dwóch brytyjskich dżihadystów znanych jako "Beatles", którzy torturowali i mordowali zachodnich zakładników, zostaną pod amerykańską strażą jako środek ostrożności.  


Pan Trump powiedział jednak wyraźnie, że USA nie są skłonne zaakceptować odpowiedzialności za wszystkich pojmanych, szczególnie tych, którzy pochodzą z Europy.


Pozostawia to dziesiątki tysięcy wojowników ISIS, którzy znajdą się na dyplomatycznej ziemi niczyjej i będą mieli duże możliwości ucieczki.


Jeśli to się zdarzy, to twierdzenie pana Trumpa, że wojna przeciwko ISIS jest zakończona, może okazać się krótkotrwałe.


ISIS’s Turkish Homecoming

Gatestone Institute, 12 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Con Coughlin

Kierownik działu obronności i spraw zagranicznych w „The Telegraph” oraz stały członek Gatestone Institute.


Od redakcji „Listów z naszego sadu”


W artykule zatytułowanym „Terror Erdogana, który Zachód ignoruje” 'Ali Qassem, syryjski dziennikarz mieszkający w Tunezji pisał m. in.:

Zachód, a szczególnie USA, są w pełni świadomi, że Erdogan dawał schronienie ISIS i dostarczał mu finansową pomoc i [inne] środki od 2012 r. Na rozkaz tureckiego wywiadu tureccy strażnicy graniczni pomagali wojownikom tych organizacji w tłumnym przechodzeniu granicy do Syrii i Iraku...


[…] W 2016 r. Wikileaks opublikowało 58 tysięcy e-maili dowodzących, że zięć Erdogana, Berat Albayrak, był zamieszany w sprzedaż ukradzionej ropy syryjskiej i irackiej na korzyść ISIS. Sümeyye Erdogan, córka tureckiego prezydenta, założyła dobrze wyposażone ośrodki medyczne w Urfa w południowowschodniej Turcji w pobliżu syryjskiej granicy, by opiekować się rannymi żołnierzami ISIS. Istnieją rozległe dowody bezpośredniego i pośredniego popierania ISIS i stowarzyszonych grup terrorystycznych przez Erdogana . Dlaczego więc zachodnie media uparcie ignorują to?

Źródło: https://www2.memri.org/polish/syryjski-dziennikarz-zachod-kierowany-przez-usa-wie-ze-erdogan-przez-lata-popieral-isis-niemniej-postanawia-to-ignorowac/13296?fbclid=IwAR3pVPRWUqilP3Xd73FSWRboe2zqR24mMPEfmohYs4iUaOqOxCkwGuN_v4A

 

Warto tu również przypomnieć artykuł tureckiej dziennikarki Uzay Bulut z 2014 roku pod tytułem: "Czy Turcja wspiera ISIS?" - http://www.listyznaszegosadu.pl/m/brunatna-fala/czy-turcja-wspiera-isis


Polecamy również artykuł Setha J. Frantzmana o globalnej nieodpowiedzialności Zachodu w sprawie osądzenia zbrodni ISIS: http://www.listyznaszegosadu.pl/notatki/globalna-nieodpowiedzialnosc-brak-procesalw-isis-za-zbrodnie-wojenne


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. odwrotnie, z Turcji do Syrii Ola 2019-10-14


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk