Prawda

Piątek, 10 kwietnia 2020 - 04:59

« Poprzedni Następny »


ISIS wraca pod skrzydła Turcji


Con Coughlin 2019-10-13

Jeśli Kurdowie nie mogą pilnować pojmanych członków ISIS, to kto to zrobi? (Zdjęcie: Burak Kara/Getty Images)

Jeśli Kurdowie nie mogą pilnować pojmanych członków ISIS, to kto to zrobi? (Zdjęcie: Burak Kara/Getty Images)Jedną z najbardziej groteskowych propozycji wysuniętych przed turecką ofensywą militarną przeciwko syryjskim Kurdom było to, że w zamian za aprobatę Waszyngtonu turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, przejmie odpowiedzialność za – jak się szacuje – 90 tysięcy wojowników ISIS oraz ich rodziny, obecnie zamkniętych w ośrodkach internowania, których pilnują Kurdowie.

Jest jednym z kiepsko utrzymywanych sekretów w kręgach zachodniego wywiadu, że przez długie okresy podczas brutalnej syryjskiej wojny domowej reżim pana Erdogana wspierał szereg grup, które były blisko stowarzyszone z ISIS, jak również inne islamistyczne grupy terroru, takie jak Al-Kaida. Jest więc szczytem hipokryzji ze strony pana Erdogana oferowanie przyjęcia odpowiedzialności za wojowników ISIS trzymanych w kurdyjskich obozach internowania, takich jak kompleks al-Hol we wschodniej Syrii.


Gdyby to rzeczywiście miało się zdarzyć i pojmani członkowie ISIS zostaliby przeniesieni do Turcji, dla niektórych byłby to raczej powrót do domu. 


Na szczęście, prawdopodobieństwo, że pojmani wojownicy ISIS będą się wkrótce przenosić do Turcji, jest nikłe, ponieważ większość obozów internowania znajduje się daleko od 30 kilometrowej strefy buforowej na północnej granicy Turcji, która jest głównym celem tureckiej ofensywy.


Znacznie bardziej niepokojąca jest możliwość, że więźniowie mogą uciec i powrócić do szeregów terrorystycznej infrastruktury ISIS, ponieważ dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które obecnie są odpowiedzialne za ich pilnowanie, nie będą już miały wystarczających możliwości, a zapewne i chęci do kierowania licznymi obozami, w których przetrzymuje się pojmanych.


Przed rozpoczęciem przez Turcję ofensywy, która nosi nieprawdopodobną nazwę „Operacja Wiosny Pokoju”, Mazlum Abdi, dowódca kierowanych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych, oznajmił, że część jego żołnierzy, których zadaniem jest pilnowanie więźniów z ISIS, będzie musiała zostać przeniesiona na granicę do walki z turecką armią. 


Jeśli Kurdowie nie mogą pilnować pojmanych członków ISIS, to kto to zrobi?


Fakt, że poczyniono tak niewielkie postępy w uporaniu się z wojownikami ISIS, z których wielu jest internowanych już od ponad roku, jest spowodowana przez odmowę Zachodu, szczególnie Europy, uznania swojej odpowiedzialności.


Kalifat ISIS może już nie istnieć, ale sama organizacja terrorystyczna działa nadal. Według najnowszych ocen wywiadu, ISIS przegrupowuje się w krajach takich jak Syria, Irak, Afganistan i Jemen w celu przypuszczenia nowej fali ataków terrorystycznych przeciwko zachodnim celom.


Możliwości ISIS do przeprowadzenia takich ataków będą znacznie wzmocnione, jeśli doświadczeni wojownicy, przetrzymywani obecnie przez Kurdów w obozach internowania, będą mogli uciec i powrócić do swoich dawnych towarzyszy.


Funkcjonariusze zachodnich wywiadów szczególnie niepokoją się o los około 2,5 tysiąca zagranicznych wojowników – w większości z takich europejskich krajów jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy – których ich kraje porzuciły.


Europejczycy odmawiają repatriowania ich, ponieważ nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ich obywateli. Odmowa zaakceptowania przez Europę odpowiedzialności za zachowanie własnych obywateli spowodowała jednak tarcia z administracją Trumpa, który wielokrotnie wzywał Europę do działania. 


Teraz pochopna akcja pana Trumpa pozwolenia Turcji na ofensywę na Kurdów w północnej Syrii może mieć własne, katastrofalne konsekwencje prowadzące do uwolnienia wojowników ISIS.


Gotowość Kurdów do dalszego pilnowania pojmanych z ISIS niewątpliwie zmniejszy się  w wyniku zdrady, jaka ich spotkała ze strony Waszyngtonu. 


Należy zatem poważnie rozważyć możliwość, że część wojowników ISIS będzie w stanie uciec i ponownie dołączyć do ISIS.


USA już zaczęły działać, by zapewnić, że cieszący się najgorszą sławą więźniowie, tacy jak dwóch brytyjskich dżihadystów znanych jako "Beatles", którzy torturowali i mordowali zachodnich zakładników, zostaną pod amerykańską strażą jako środek ostrożności.  


Pan Trump powiedział jednak wyraźnie, że USA nie są skłonne zaakceptować odpowiedzialności za wszystkich pojmanych, szczególnie tych, którzy pochodzą z Europy.


Pozostawia to dziesiątki tysięcy wojowników ISIS, którzy znajdą się na dyplomatycznej ziemi niczyjej i będą mieli duże możliwości ucieczki.


Jeśli to się zdarzy, to twierdzenie pana Trumpa, że wojna przeciwko ISIS jest zakończona, może okazać się krótkotrwałe.


ISIS’s Turkish Homecoming

Gatestone Institute, 12 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Con Coughlin

Kierownik działu obronności i spraw zagranicznych w „The Telegraph” oraz stały członek Gatestone Institute.


Od redakcji „Listów z naszego sadu”


W artykule zatytułowanym „Terror Erdogana, który Zachód ignoruje” 'Ali Qassem, syryjski dziennikarz mieszkający w Tunezji pisał m. in.:

Zachód, a szczególnie USA, są w pełni świadomi, że Erdogan dawał schronienie ISIS i dostarczał mu finansową pomoc i [inne] środki od 2012 r. Na rozkaz tureckiego wywiadu tureccy strażnicy graniczni pomagali wojownikom tych organizacji w tłumnym przechodzeniu granicy do Syrii i Iraku...


[…] W 2016 r. Wikileaks opublikowało 58 tysięcy e-maili dowodzących, że zięć Erdogana, Berat Albayrak, był zamieszany w sprzedaż ukradzionej ropy syryjskiej i irackiej na korzyść ISIS. Sümeyye Erdogan, córka tureckiego prezydenta, założyła dobrze wyposażone ośrodki medyczne w Urfa w południowowschodniej Turcji w pobliżu syryjskiej granicy, by opiekować się rannymi żołnierzami ISIS. Istnieją rozległe dowody bezpośredniego i pośredniego popierania ISIS i stowarzyszonych grup terrorystycznych przez Erdogana . Dlaczego więc zachodnie media uparcie ignorują to?

Źródło: https://www2.memri.org/polish/syryjski-dziennikarz-zachod-kierowany-przez-usa-wie-ze-erdogan-przez-lata-popieral-isis-niemniej-postanawia-to-ignorowac/13296?fbclid=IwAR3pVPRWUqilP3Xd73FSWRboe2zqR24mMPEfmohYs4iUaOqOxCkwGuN_v4A

 

Warto tu również przypomnieć artykuł tureckiej dziennikarki Uzay Bulut z 2014 roku pod tytułem: "Czy Turcja wspiera ISIS?" - http://www.listyznaszegosadu.pl/m/brunatna-fala/czy-turcja-wspiera-isis


Polecamy również artykuł Setha J. Frantzmana o globalnej nieodpowiedzialności Zachodu w sprawie osądzenia zbrodni ISIS: http://www.listyznaszegosadu.pl/notatki/globalna-nieodpowiedzialnosc-brak-procesalw-isis-za-zbrodnie-wojenne


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. odwrotnie, z Turcji do Syrii Ola 2019-10-14


Notatki

Znalezionych 1505 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk