Prawda

Niedziela, 16 grudnia 2018 - 01:11

« Poprzedni Następny »


Palestyńska kleptokracja i jej zachodni sojusznicy


Frimet i Arnold Roth 2016-05-31

Luksus i przywileje w tak zwanej “dzielnicy dyplomatycznej” Ramallah, zarezerwowanej dla wewnętrznego kręgu władców Autonomii Palestyńskiej. Podpis w doniesieniu AP brzmi: “Ogrodzona dzielnica willi z dobrze utrzymanymi ogródkami… może wyjaśnić, dlaczego Palestyńczycy niemal powszechnie uważają, że w rządzie prezydenta Mahmouda Abbasa panuje korupcja”. (AP Photo/Nasser Nasser)\
Luksus i przywileje w tak zwanej “dzielnicy dyplomatycznej” Ramallah, zarezerwowanej dla wewnętrznego kręgu władców Autonomii Palestyńskiej. Podpis w doniesieniu AP brzmi: “Ogrodzona dzielnica willi z dobrze utrzymanymi ogródkami… może wyjaśnić, dlaczego Palestyńczycy niemal powszechnie uważają, że w rządzie prezydenta Mahmouda Abbasa panuje korupcja”. (AP Photo/Nasser Nasser)"

Jedną z tajemnic poliszynela o naturze nigdy nie kończącej się płomiennej nienawiści Arabów palestyńskich do Izraela, Izraelczyków i Żydów jest pielęgnacja tej nienawiści przez ludzi mających władzę i pieniądze.


Jest to jeden z powodów, dla którego często przypominamy na naszym blogu, że Arabowie palestyńscy żyją w społeczeństwie rządzonym przez kleptokratów – członków agresywnych elit władzy reżimu Abbasa/Arafata, których dobrostan i majątek zależą od utrzymywania płomieni nienawiści i od trzymania pod butem własnych współobywateli.

Wczoraj (we wtorek) Associated Press opublikowała nieczęsto prezentowany obraz tego, co zwykli ludzie myślą o swoich panach z Autonomii Palestyńskiej i jak przekłada się to na ich zachowania.

Oryginalną wersję artykułu AP  (pod tytułem "In tough times, most Palestinians view government as corrupt" [W trudnych czasach większość Palestyńczyków uważa rząd za skorumpowany], Karin Laub i Mohammed Daraghmeh, 24 maja 2016) można przeczytać tutaj.


Czy jest słuszne i ścisłe użycie w tytule słowa "większość", kiedy odsetek Arabów palestyńskich przekonanych o korupcji ich rządu wynosi według danych przytoczonych przez AP niemal 96%? Biorąc pod uwagę 3 procentowy margines błędu, jest to tak zbliżone do jednogłośności jak może zbliżyć się do niej opinia publiczna. W jakich innych sprawach słyszymy, że z czymś nie zgadza się tylko 4% całej populacji? Nie ma takich sytuacji.

Zauważmy także, że olbrzymia korupcja władz Arabów palestyńskich nie jest ani nowa, ani nie jest tajemnicą. Jak pisze AP w tym artykule:

Rząd nie przedstawiał rocznych budżetów do obligatoryjnego audytu przez cztery lata, skutecznie nie dopuszczając do badania, jak wydawane są miliony dolarów, powiedziała organizacja monitorująca Aman, będąca palestyńskim oddziałem Transparency International.


To, jak wydawane są te miliony, leży u sedna wielkiego skandalu, w którym ochoczo uczestniczą łatwowierne rządy europejskie wraz z chętnymi do współpracy Stanami Zjednoczonymi. Zachód kontynuuje finansowanie  systemu nagradzania terroru stworzonego przez Arafata/Abbasa i udaje, że nie zauważa jawnych kłamstw, które służą jako przykrywka dżihadystycznych morderstw – głównie Izraelczyków. Wszyscy zaangażowani w ten proceder wiedzą, że takie właśnie jest rzeczywisty przeznaczenie środków płynących do Ramallah.  


Jeśli mielibyśmy wskazać jedno niedociągnięcie wczorajszego doniesienia, to AP mogła pokazać, korupcję Arabów palestyńskich w sposób, który w znacznym stopniu mógłby zmienić postrzeganie sprawy przez ludzi. Jak? Przez pokazanie zdjęć ilustrujących efekty tej  korupcji, o których wiemy, ale które rzadko widzimy na własne oczy.  


Zdjęcia luksusowych siedzib palestyńskich władców oraz zadbanych i – oczywiście – strzeżonych ulic, dobrze temu służą. Żal, że AP zilustrowała tylko jednym zdjęciem swój artykuł (zdjęcie, które dajemy na początku tego tekstu) i to bez żadnych ludzi i pojazdów. Tekst opisujący ekskluzywną dzielnicę („zbudowaną dla wysokich rangą funkcjonariuszy Autonomii Palestyńskiej na subsydiowanych działkach”) stanowi pewną pomoc, ale szkoda, że nie ma tych zdjęć więcej, bo   niemal zawsze prawdą jest, że obraz ma silniejsze oddziaływanie niż słowa.


Skromność nie należy do ich priorytetów. Pełna przepychu rezydencja jest obecnie budowana w Ramallah. Podpis w artykule w Daily Mail brzmi: \
Skromność nie należy do ich priorytetów. Pełna przepychu rezydencja jest obecnie budowana w Ramallah. Podpis w artykule w Daily Mail brzmi: "Ian Birrell przed pałacem prezydenckim na Zachodnim Brzegu budowanym za 8 milionów funtów – w kraju, który dostał 72 miliony funtów w ramach pomocy zagranicznej”

Jest wiele innych konkretnych przejawów korupcji Autonomii Palestyńskiej, które z łatwością mogła uchwycić kamera, ale nie uchwyciła i pewnie już tego nie zrobi. AP oraz wszystkie inne media pracują w rzeczywistości, w której fotograficzna dokumentacja z terenów kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską od lat były i są subtelnie (i bez protestów) kontrolowane przez krąg Abbasa. Absolutna większość fotografów pracujących w tej dziedzinie to Arabowie i oni są źródłem zdjęć kupowanych przez Reutersa, Xinhua, AFP czy Associated Press.

Jakich obrazów niemal nigdy nie widać? A co ze zdjęciami ludzi z wewnętrznego kręgu – grubych ryb z ministerstw, wytwornie ubranych biurokratów, ich uprzywilejowanych dzieci – jak wysiadają lub wsiadają do swoich luksusowych SUV-ów i limuzyn? To jest rzeczywistość, jaką spotykamy w naszych cotygodniowych podróżach na południe od Jerozolimy, kiedy jedziemy odwiedzić wnuki. Wymaga to jazdy koło Betlejem i dzielenia drogi z kierowcami wyjeżdżającymi lub wjeżdżającymi do Betlejem, Hebronu lub otaczających te miasta wsi.

 

Kiedy jedziesz tą drogą rzeczywistość może cię zaskoczyć. Gniewny Izraelczyk, Ezri Tubi, nakręcił w ubiegłym roku, krótki film, który warto obejrzeć (są polskie napisy M.K.)W doniesieniach z Autonomii Palestyńskiej bardzo rzadko pojawiają się zdjęcia uzbrojonych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa – a jest ich wiele tysięcy zatrudnionych w co najmniej ośmiu różnych oficjalnych organizacjach –  które utrzymują elitę Autonomii Palestyńskiej w bezpieczeństwie, chroniąc ją przed ich pozbawionymi praw obywatelskich mieszkańcami. Reporterzy AP czasem piszą (ostrożnie) o takich rzeczach. I od czasu do czasu nawet przypominają światu, że Arabowie palestyńscy są nie tylko wykorzystywani przez własne elity władzy, ale nie mogą nic w tej sprawie zrobić, bo te same elity władzy nie są w żaden sposób zainteresowane w udzieleniu im ich demokratycznego prawa do głosowania.

 

Nic jednak nie zastąpi rzetelnej dokumentacji zdjęciowej i uczciwej prezentacji panujących tam kontrastów. (A przecież, życie i wolność to wiele kwestii, nie tylko luksusowe wille i samochody władców.)


(Warto również pamiętać, że korupcja rządzącej kliki Hamasu w Gazie jest równa tej w AP, jeśli nie gorsza.)

Obóz koncentracyjny Gaza.
Obóz koncentracyjny Gaza.

The Pal  Arab kleptocrats and the devastation they wrek

This Ongoing War, 25 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk