Prawda

Poniedziałek, 24 wrzesnia 2018 - 20:11

« Poprzedni Następny »


Palestyńska kleptokracja i jej zachodni sojusznicy


Frimet i Arnold Roth 2016-05-31

Luksus i przywileje w tak zwanej “dzielnicy dyplomatycznej” Ramallah, zarezerwowanej dla wewnętrznego kręgu władców Autonomii Palestyńskiej. Podpis w doniesieniu AP brzmi: “Ogrodzona dzielnica willi z dobrze utrzymanymi ogródkami… może wyjaśnić, dlaczego Palestyńczycy niemal powszechnie uważają, że w rządzie prezydenta Mahmouda Abbasa panuje korupcja”. (AP Photo/Nasser Nasser)\
Luksus i przywileje w tak zwanej “dzielnicy dyplomatycznej” Ramallah, zarezerwowanej dla wewnętrznego kręgu władców Autonomii Palestyńskiej. Podpis w doniesieniu AP brzmi: “Ogrodzona dzielnica willi z dobrze utrzymanymi ogródkami… może wyjaśnić, dlaczego Palestyńczycy niemal powszechnie uważają, że w rządzie prezydenta Mahmouda Abbasa panuje korupcja”. (AP Photo/Nasser Nasser)"

Jedną z tajemnic poliszynela o naturze nigdy nie kończącej się płomiennej nienawiści Arabów palestyńskich do Izraela, Izraelczyków i Żydów jest pielęgnacja tej nienawiści przez ludzi mających władzę i pieniądze.


Jest to jeden z powodów, dla którego często przypominamy na naszym blogu, że Arabowie palestyńscy żyją w społeczeństwie rządzonym przez kleptokratów – członków agresywnych elit władzy reżimu Abbasa/Arafata, których dobrostan i majątek zależą od utrzymywania płomieni nienawiści i od trzymania pod butem własnych współobywateli.

Wczoraj (we wtorek) Associated Press opublikowała nieczęsto prezentowany obraz tego, co zwykli ludzie myślą o swoich panach z Autonomii Palestyńskiej i jak przekłada się to na ich zachowania.

Oryginalną wersję artykułu AP  (pod tytułem "In tough times, most Palestinians view government as corrupt" [W trudnych czasach większość Palestyńczyków uważa rząd za skorumpowany], Karin Laub i Mohammed Daraghmeh, 24 maja 2016) można przeczytać tutaj.


Czy jest słuszne i ścisłe użycie w tytule słowa "większość", kiedy odsetek Arabów palestyńskich przekonanych o korupcji ich rządu wynosi według danych przytoczonych przez AP niemal 96%? Biorąc pod uwagę 3 procentowy margines błędu, jest to tak zbliżone do jednogłośności jak może zbliżyć się do niej opinia publiczna. W jakich innych sprawach słyszymy, że z czymś nie zgadza się tylko 4% całej populacji? Nie ma takich sytuacji.

Zauważmy także, że olbrzymia korupcja władz Arabów palestyńskich nie jest ani nowa, ani nie jest tajemnicą. Jak pisze AP w tym artykule:

Rząd nie przedstawiał rocznych budżetów do obligatoryjnego audytu przez cztery lata, skutecznie nie dopuszczając do badania, jak wydawane są miliony dolarów, powiedziała organizacja monitorująca Aman, będąca palestyńskim oddziałem Transparency International.


To, jak wydawane są te miliony, leży u sedna wielkiego skandalu, w którym ochoczo uczestniczą łatwowierne rządy europejskie wraz z chętnymi do współpracy Stanami Zjednoczonymi. Zachód kontynuuje finansowanie  systemu nagradzania terroru stworzonego przez Arafata/Abbasa i udaje, że nie zauważa jawnych kłamstw, które służą jako przykrywka dżihadystycznych morderstw – głównie Izraelczyków. Wszyscy zaangażowani w ten proceder wiedzą, że takie właśnie jest rzeczywisty przeznaczenie środków płynących do Ramallah.  


Jeśli mielibyśmy wskazać jedno niedociągnięcie wczorajszego doniesienia, to AP mogła pokazać, korupcję Arabów palestyńskich w sposób, który w znacznym stopniu mógłby zmienić postrzeganie sprawy przez ludzi. Jak? Przez pokazanie zdjęć ilustrujących efekty tej  korupcji, o których wiemy, ale które rzadko widzimy na własne oczy.  


Zdjęcia luksusowych siedzib palestyńskich władców oraz zadbanych i – oczywiście – strzeżonych ulic, dobrze temu służą. Żal, że AP zilustrowała tylko jednym zdjęciem swój artykuł (zdjęcie, które dajemy na początku tego tekstu) i to bez żadnych ludzi i pojazdów. Tekst opisujący ekskluzywną dzielnicę („zbudowaną dla wysokich rangą funkcjonariuszy Autonomii Palestyńskiej na subsydiowanych działkach”) stanowi pewną pomoc, ale szkoda, że nie ma tych zdjęć więcej, bo   niemal zawsze prawdą jest, że obraz ma silniejsze oddziaływanie niż słowa.


Skromność nie należy do ich priorytetów. Pełna przepychu rezydencja jest obecnie budowana w Ramallah. Podpis w artykule w Daily Mail brzmi: \
Skromność nie należy do ich priorytetów. Pełna przepychu rezydencja jest obecnie budowana w Ramallah. Podpis w artykule w Daily Mail brzmi: "Ian Birrell przed pałacem prezydenckim na Zachodnim Brzegu budowanym za 8 milionów funtów – w kraju, który dostał 72 miliony funtów w ramach pomocy zagranicznej”

Jest wiele innych konkretnych przejawów korupcji Autonomii Palestyńskiej, które z łatwością mogła uchwycić kamera, ale nie uchwyciła i pewnie już tego nie zrobi. AP oraz wszystkie inne media pracują w rzeczywistości, w której fotograficzna dokumentacja z terenów kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską od lat były i są subtelnie (i bez protestów) kontrolowane przez krąg Abbasa. Absolutna większość fotografów pracujących w tej dziedzinie to Arabowie i oni są źródłem zdjęć kupowanych przez Reutersa, Xinhua, AFP czy Associated Press.

Jakich obrazów niemal nigdy nie widać? A co ze zdjęciami ludzi z wewnętrznego kręgu – grubych ryb z ministerstw, wytwornie ubranych biurokratów, ich uprzywilejowanych dzieci – jak wysiadają lub wsiadają do swoich luksusowych SUV-ów i limuzyn? To jest rzeczywistość, jaką spotykamy w naszych cotygodniowych podróżach na południe od Jerozolimy, kiedy jedziemy odwiedzić wnuki. Wymaga to jazdy koło Betlejem i dzielenia drogi z kierowcami wyjeżdżającymi lub wjeżdżającymi do Betlejem, Hebronu lub otaczających te miasta wsi.

 

Kiedy jedziesz tą drogą rzeczywistość może cię zaskoczyć. Gniewny Izraelczyk, Ezri Tubi, nakręcił w ubiegłym roku, krótki film, który warto obejrzeć (są polskie napisy M.K.)W doniesieniach z Autonomii Palestyńskiej bardzo rzadko pojawiają się zdjęcia uzbrojonych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa – a jest ich wiele tysięcy zatrudnionych w co najmniej ośmiu różnych oficjalnych organizacjach –  które utrzymują elitę Autonomii Palestyńskiej w bezpieczeństwie, chroniąc ją przed ich pozbawionymi praw obywatelskich mieszkańcami. Reporterzy AP czasem piszą (ostrożnie) o takich rzeczach. I od czasu do czasu nawet przypominają światu, że Arabowie palestyńscy są nie tylko wykorzystywani przez własne elity władzy, ale nie mogą nic w tej sprawie zrobić, bo te same elity władzy nie są w żaden sposób zainteresowane w udzieleniu im ich demokratycznego prawa do głosowania.

 

Nic jednak nie zastąpi rzetelnej dokumentacji zdjęciowej i uczciwej prezentacji panujących tam kontrastów. (A przecież, życie i wolność to wiele kwestii, nie tylko luksusowe wille i samochody władców.)


(Warto również pamiętać, że korupcja rządzącej kliki Hamasu w Gazie jest równa tej w AP, jeśli nie gorsza.)

Obóz koncentracyjny Gaza.
Obóz koncentracyjny Gaza.

The Pal  Arab kleptocrats and the devastation they wrek

This Ongoing War, 25 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1129 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk