Prawda

Poniedziałek, 18 marca 2019 - 19:27

« Poprzedni Następny »


Palestyńska kleptokracja i jej zachodni sojusznicy


Frimet i Arnold Roth 2016-05-31

Luksus i przywileje w tak zwanej “dzielnicy dyplomatycznej” Ramallah, zarezerwowanej dla wewnętrznego kręgu władców Autonomii Palestyńskiej. Podpis w doniesieniu AP brzmi: “Ogrodzona dzielnica willi z dobrze utrzymanymi ogródkami… może wyjaśnić, dlaczego Palestyńczycy niemal powszechnie uważają, że w rządzie prezydenta Mahmouda Abbasa panuje korupcja”. (AP Photo/Nasser Nasser)\
Luksus i przywileje w tak zwanej “dzielnicy dyplomatycznej” Ramallah, zarezerwowanej dla wewnętrznego kręgu władców Autonomii Palestyńskiej. Podpis w doniesieniu AP brzmi: “Ogrodzona dzielnica willi z dobrze utrzymanymi ogródkami… może wyjaśnić, dlaczego Palestyńczycy niemal powszechnie uważają, że w rządzie prezydenta Mahmouda Abbasa panuje korupcja”. (AP Photo/Nasser Nasser)"

Jedną z tajemnic poliszynela o naturze nigdy nie kończącej się płomiennej nienawiści Arabów palestyńskich do Izraela, Izraelczyków i Żydów jest pielęgnacja tej nienawiści przez ludzi mających władzę i pieniądze.


Jest to jeden z powodów, dla którego często przypominamy na naszym blogu, że Arabowie palestyńscy żyją w społeczeństwie rządzonym przez kleptokratów – członków agresywnych elit władzy reżimu Abbasa/Arafata, których dobrostan i majątek zależą od utrzymywania płomieni nienawiści i od trzymania pod butem własnych współobywateli.

Wczoraj (we wtorek) Associated Press opublikowała nieczęsto prezentowany obraz tego, co zwykli ludzie myślą o swoich panach z Autonomii Palestyńskiej i jak przekłada się to na ich zachowania.

Oryginalną wersję artykułu AP  (pod tytułem "In tough times, most Palestinians view government as corrupt" [W trudnych czasach większość Palestyńczyków uważa rząd za skorumpowany], Karin Laub i Mohammed Daraghmeh, 24 maja 2016) można przeczytać tutaj.


Czy jest słuszne i ścisłe użycie w tytule słowa "większość", kiedy odsetek Arabów palestyńskich przekonanych o korupcji ich rządu wynosi według danych przytoczonych przez AP niemal 96%? Biorąc pod uwagę 3 procentowy margines błędu, jest to tak zbliżone do jednogłośności jak może zbliżyć się do niej opinia publiczna. W jakich innych sprawach słyszymy, że z czymś nie zgadza się tylko 4% całej populacji? Nie ma takich sytuacji.

Zauważmy także, że olbrzymia korupcja władz Arabów palestyńskich nie jest ani nowa, ani nie jest tajemnicą. Jak pisze AP w tym artykule:

Rząd nie przedstawiał rocznych budżetów do obligatoryjnego audytu przez cztery lata, skutecznie nie dopuszczając do badania, jak wydawane są miliony dolarów, powiedziała organizacja monitorująca Aman, będąca palestyńskim oddziałem Transparency International.


To, jak wydawane są te miliony, leży u sedna wielkiego skandalu, w którym ochoczo uczestniczą łatwowierne rządy europejskie wraz z chętnymi do współpracy Stanami Zjednoczonymi. Zachód kontynuuje finansowanie  systemu nagradzania terroru stworzonego przez Arafata/Abbasa i udaje, że nie zauważa jawnych kłamstw, które służą jako przykrywka dżihadystycznych morderstw – głównie Izraelczyków. Wszyscy zaangażowani w ten proceder wiedzą, że takie właśnie jest rzeczywisty przeznaczenie środków płynących do Ramallah.  


Jeśli mielibyśmy wskazać jedno niedociągnięcie wczorajszego doniesienia, to AP mogła pokazać, korupcję Arabów palestyńskich w sposób, który w znacznym stopniu mógłby zmienić postrzeganie sprawy przez ludzi. Jak? Przez pokazanie zdjęć ilustrujących efekty tej  korupcji, o których wiemy, ale które rzadko widzimy na własne oczy.  


Zdjęcia luksusowych siedzib palestyńskich władców oraz zadbanych i – oczywiście – strzeżonych ulic, dobrze temu służą. Żal, że AP zilustrowała tylko jednym zdjęciem swój artykuł (zdjęcie, które dajemy na początku tego tekstu) i to bez żadnych ludzi i pojazdów. Tekst opisujący ekskluzywną dzielnicę („zbudowaną dla wysokich rangą funkcjonariuszy Autonomii Palestyńskiej na subsydiowanych działkach”) stanowi pewną pomoc, ale szkoda, że nie ma tych zdjęć więcej, bo   niemal zawsze prawdą jest, że obraz ma silniejsze oddziaływanie niż słowa.


Skromność nie należy do ich priorytetów. Pełna przepychu rezydencja jest obecnie budowana w Ramallah. Podpis w artykule w Daily Mail brzmi: \
Skromność nie należy do ich priorytetów. Pełna przepychu rezydencja jest obecnie budowana w Ramallah. Podpis w artykule w Daily Mail brzmi: "Ian Birrell przed pałacem prezydenckim na Zachodnim Brzegu budowanym za 8 milionów funtów – w kraju, który dostał 72 miliony funtów w ramach pomocy zagranicznej”

Jest wiele innych konkretnych przejawów korupcji Autonomii Palestyńskiej, które z łatwością mogła uchwycić kamera, ale nie uchwyciła i pewnie już tego nie zrobi. AP oraz wszystkie inne media pracują w rzeczywistości, w której fotograficzna dokumentacja z terenów kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską od lat były i są subtelnie (i bez protestów) kontrolowane przez krąg Abbasa. Absolutna większość fotografów pracujących w tej dziedzinie to Arabowie i oni są źródłem zdjęć kupowanych przez Reutersa, Xinhua, AFP czy Associated Press.

Jakich obrazów niemal nigdy nie widać? A co ze zdjęciami ludzi z wewnętrznego kręgu – grubych ryb z ministerstw, wytwornie ubranych biurokratów, ich uprzywilejowanych dzieci – jak wysiadają lub wsiadają do swoich luksusowych SUV-ów i limuzyn? To jest rzeczywistość, jaką spotykamy w naszych cotygodniowych podróżach na południe od Jerozolimy, kiedy jedziemy odwiedzić wnuki. Wymaga to jazdy koło Betlejem i dzielenia drogi z kierowcami wyjeżdżającymi lub wjeżdżającymi do Betlejem, Hebronu lub otaczających te miasta wsi.

 

Kiedy jedziesz tą drogą rzeczywistość może cię zaskoczyć. Gniewny Izraelczyk, Ezri Tubi, nakręcił w ubiegłym roku, krótki film, który warto obejrzeć (są polskie napisy M.K.)W doniesieniach z Autonomii Palestyńskiej bardzo rzadko pojawiają się zdjęcia uzbrojonych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa – a jest ich wiele tysięcy zatrudnionych w co najmniej ośmiu różnych oficjalnych organizacjach –  które utrzymują elitę Autonomii Palestyńskiej w bezpieczeństwie, chroniąc ją przed ich pozbawionymi praw obywatelskich mieszkańcami. Reporterzy AP czasem piszą (ostrożnie) o takich rzeczach. I od czasu do czasu nawet przypominają światu, że Arabowie palestyńscy są nie tylko wykorzystywani przez własne elity władzy, ale nie mogą nic w tej sprawie zrobić, bo te same elity władzy nie są w żaden sposób zainteresowane w udzieleniu im ich demokratycznego prawa do głosowania.

 

Nic jednak nie zastąpi rzetelnej dokumentacji zdjęciowej i uczciwej prezentacji panujących tam kontrastów. (A przecież, życie i wolność to wiele kwestii, nie tylko luksusowe wille i samochody władców.)


(Warto również pamiętać, że korupcja rządzącej kliki Hamasu w Gazie jest równa tej w AP, jeśli nie gorsza.)

Obóz koncentracyjny Gaza.
Obóz koncentracyjny Gaza.

The Pal  Arab kleptocrats and the devastation they wrek

This Ongoing War, 25 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1251 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk