Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:51

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie


Bassam Tawil 2018-05-09


Zaprzeczanie żydowskiej historii w Jerozolimie i istnienia żydowskiej Świątyni zawsze było centralnym składnikiem palestyńskiej narracji i ideologii.  


Palestyńczycy, podobnie jak członkowie wszystkich społeczeństw, nie zgadzają się w wielu sprawach. Niemniej, jeśli chodzi o historyczny związek między Żydami a Jerozolimą, Palestyńczycy potrafią zjednoczyć się w kłamstwach: palestyńscy przywódcy polityczni, akademicy i przywódcy religijni od dawna propagują fałszywą narrację, że Jerozolima była i pozostaje arabskim i islamskim miastem.


Obecnie widzimy nowy zwrot w tym starym kłamstwie.


Wydaje się, że niektórzy Palestyńczycy próbują teraz oszukać świat, by uwierzył, że w rzeczywistości uznają historyczny związek narodu żydowskiego z Jerozolimą.


Problem polega na tym, że palestyńscy oficjele mówią jedną rzecz do swoich, po arabsku, a coś zupełnie innego mówią reszcie świata po angielsku.


Jednym z tych oszustów jest Husam Zomlot, szef dyplomatycznej misji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie.


Zomlot wydaje się pojmować, że palestyńskie zaprzeczanie związku narodu żydowskiego z Jerozolimą jest czymś, co należy ukryć przed społecznością międzynarodową, szczególnie przed Żydami żyjącymi w USA, Kanadzie i innych miejscach na całym świecie.  


Rozumie on, że to palestyńskie zaprzeczanie jest problematyczne, szczególnie dla lewicowych organizacji żydowskich, takich jak J Street.


Zgodnie z palestyńską tradycją dwójmowy Zomlot powiedział do swojej żydowskiej publiczności, po angielsku, to, czego nigdy nie odważyłby się powiedzieć po arabsku – że Palestyńczycy któregoś dnia uznają żydowskie związki z Jerozolimą.


Zwracając się do zebranych na dorocznej konferencji J Street 16 kwietnia, wysłannik OWP powiedział, że Palestyńczycy będą “świętowali żydowskie związki z Jerozolimą” po ustanowieniu państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią jako jego stolicą.


"Kiedy założone już zostanie państwo Palestyna, kiedy to państwo będzie miała jako stolicę Jerozolimę Wschodnią, to miasto nie tylko uzna żydowski związek z Jerozolimą, ale będzie świętować żydowski związek z Jerozolimą” – powiedział Zomlot.


To są miłe słowa ze strony wysokiego rangą przedstawiciela OWP – którą sami Palestyńczycy nazywają Organizacją Zawodowych Kłamców [Professional Liars Organization – PLO, co jest akronimem angielskiej nazwy OWP: Palestine Liberation Organization. Przyp. tłum.]. Ale czy ten reprezentant OWP ośmieli się kiedykolwiek wypowiedzieć te słowa przed publicznością palestyńską lub arabską? Odpowiedź brzmi NIE.


Gdyby Zomlot wypowiedział te słowa w swoim ojczystym języku arabskim, zostałby potępiony jako zdrajca – gdyby miał szczęście. Gdyby miał mniej szczęścia, skończyłby w szpitalu lub kostnicy.


W chwili, kiedy Zomlot kłamał swojej żydowskiej publiczności, Palestyńczycy w Strefie Gazy skandowali słynne zawołanie bojowe: „Pomaszerujemy na Jerozolimę, poświęcimy miliony męczenników”.  


Kiedy więc reprezentant OWP obiecuje świętować żydowskie związki z Jerozolimą, Palestyńczycy obiecują pomaszerować na to miasto i zabić tak wielu Żydów, jak to możliwe w celu wyzwolenia go od żydowskich „okupantów”.


Zomlot wie, że zawsze może zaprzeczyć (po arabsku) temu, co powiedział po angielsku. Także ta taktyka nie jest nowa w palestyńskim krajobrazie politycznym.  


Wysłannik OWP idzie tylko w ślady czcigodnej palestyńskiej tradycji hipokryzji, żeby nie wspomnieć oszustwa. Organizacja, którą reprezentuje, ma długą historię zaprzeczania jakimkolwiek żydowskim więzom nie tylko z Jerozolimą, ale z całą Ziemią Świętą.


Dla Palestyńczyków nie istnieje coś takiego jak Zachodnia Ściana, która jest święta dla Żydów ze względu na jej związek z Wzgórzem Świątynnym. To jest Ściana Al-Buraka, gdzie wierzą, że prorok Mahomet przywiązał Al-Buraka, uskrzydlone zwierzę, na którym jechał w Noc Wniebowstąpienia (Mi'raj).


Jamal Muhaisen, wysoki rangą funkcjonariusz w “umiarkowanej” frakcji Fatahu, rządzącej Zachodnim Brzegiem, podsumował palestyńskie stanowisko wobec tego żydowskiego miejsca świętego: “Jak dotąd, żaden archeolog, także izraelski, nie dowiódł istnienia ani jednej pozostałości strony izraelskiej w miejscach, o których twierdzą, że są ich”.  


Warto tu przypomnieć, że w 1930 r. Wailing Wall Commission, wyznaczona przez rząd brytyjski za aprobatą Ligi Narodów, stwierdziła, że Ściana Zachodnia była żydowskim miejscem świętym na długo zanim stała się muzułmańskim wakf (niezbywalnym religijnym dziedzictwem w prawie islamskim).


Muhaisen nie jest jedynym palestyńskim oficjelem, który zaprzecza związkowi narodu żydowskiego z Ścianą Zachodnią. W ostatnich latach palestyński mufti Jerozolimy, szejk Mohammed Hussein, wielokrotnie twierdził, Ściana Zachodnia należy wyłącznie do muzułmanów.


12 kwietnia mufti wydał fatwę (islamską opinię religijną) zabraniającą oddania Jerozolimy Żydom:


"Jest zabronione danie lub sprzedanie jakiejkolwiek części Jerozolimy i ziemi Palestyny [izraelskiemu żydowskiemu] wrogowi. Jerozolima jest częścią publicznej własności islamskiej. Sprzedanie lub oddanie jakiejkolwiek jej części i jakiejkolwiek części Palestyny jest nielegalne i jest uważane za akt zdrady. Jerozolima i Al-Aksa są islamskim wakf do dnia sądu ostatecznego. Nie mogą być sprzedane lub dane w podarunku, ani przekazane w spadku. Jerozolima jest islamskim terytorium i pozostanie nim, i od bezbożności okupanta wyzwolą ją arabscy i muzułmańscy bohaterzy, tak jak [muzułmański wojownik] Salah Ad-Din Al-Ajoubi wyzwolił ją od bezbożności krzyżowców”.  


W przemówieniu na Jerozolimskiej Islamskiej Międzynarodowej Konferencji w Ramallah na początku tego miesiąca prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) także powtórzył palestyńskie stanowisko, które zaprzecza jakimkolwiek związkom między Żydami a Jerozolimą.


W niemal wszystkich swoich wystąpieniach w ciągu ostatnich dziesięcioleci Abbas mówił o islamskich i chrześcijańskich związkach z Jerozolimą, umyślnie pomijając jakikolwiek żydowski związek z tym miastem. Wielokrotnie oskarżał Izrael o działania na rzecz „zmiany” arabskiej i islamskiej tożsamości Jerozolimy. Według Abbasa, Izrael dąży do „judaizacji” miasta przez podważanie jego statusu jako arabskiego i islamskiego miasta.


"Jerozolima jest naszą polityczną i duchową stolicą i musimy wspierać jej arabską i islamską tożsamość – powiedział Abbas na konferencji w Ramallah. – Jerozolima jest wieczną stolicą Palestyny. Tak było, tak jest i tak pozostanie”.


Można się zastanawiać, co Zomlot ma do powiedzenia o takich wypowiedziach Abbasa i innych przywódców palestyńskich, w których zaprzeczają jakimkolwiek żydowskim związkom z Jerozolimą. Czy powiedziałby nam, że te wypowiedzi nie odzwierciedlają stanowiska Palestyńczyków? Czy powiedziałby nam, że Abbas i jego mufti są kłamcami i że w rzeczywistości nie myślą tak jak mówią?


Mniej niż 24 godziny po tym, jak Zomlot wypowiedział to czyste kłamstwo do J Street, jeszcze jeden wysoki rangą polityk palestyński, Dżibril Radżoub, jednoznacznie zaprzeczył jakiemukolwiek żydowskiemu związkowi z Jerozolimą.  


"Jerozolima jest miastem arabskim, islamskim i chrześcijańskim” oznajmił Radżoub w przemówieniu w Baku, stolicy Azerbejdżanu. To jest ważna wypowiedź od jednego z najwyższych rangą polityków palestyńskich, o którym mówi się jako o możliwym następcy Mahmouda Abbasa: świadomie pomija jakąkolwiek wzmiankę o związkach Żydów z Jerozolimą.


Palestyńskie przywództwo raz jeszcze próbuje omamić społeczność międzynarodową, szczególnie łatwowiernych Żydów o dobrych intencjach. Tacy ludzi dobrze zrobiliby, gdyby posłuchali, co ci oficjele mówią po arabsku do własnej ludności. Zaniechanie tego oznacza, że rzeczywiste – i zabójcze – stanowisko Palestyńczyków pozostaje ukryte za zasłoną dymną uspokajającej dwójmowy.


Palestinians: New Twist on an Old Lie

Gatestone Institute, 23 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmanski badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk