Prawda

Czwartek, 24 maja 2018 - 16:05

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie


Bassam Tawil 2018-05-09


Zaprzeczanie żydowskiej historii w Jerozolimie i istnienia żydowskiej Świątyni zawsze było centralnym składnikiem palestyńskiej narracji i ideologii.  


Palestyńczycy, podobnie jak członkowie wszystkich społeczeństw, nie zgadzają się w wielu sprawach. Niemniej, jeśli chodzi o historyczny związek między Żydami a Jerozolimą, Palestyńczycy potrafią zjednoczyć się w kłamstwach: palestyńscy przywódcy polityczni, akademicy i przywódcy religijni od dawna propagują fałszywą narrację, że Jerozolima była i pozostaje arabskim i islamskim miastem.


Obecnie widzimy nowy zwrot w tym starym kłamstwie.


Wydaje się, że niektórzy Palestyńczycy próbują teraz oszukać świat, by uwierzył, że w rzeczywistości uznają historyczny związek narodu żydowskiego z Jerozolimą.


Problem polega na tym, że palestyńscy oficjele mówią jedną rzecz do swoich, po arabsku, a coś zupełnie innego mówią reszcie świata po angielsku.


Jednym z tych oszustów jest Husam Zomlot, szef dyplomatycznej misji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie.


Zomlot wydaje się pojmować, że palestyńskie zaprzeczanie związku narodu żydowskiego z Jerozolimą jest czymś, co należy ukryć przed społecznością międzynarodową, szczególnie przed Żydami żyjącymi w USA, Kanadzie i innych miejscach na całym świecie.  


Rozumie on, że to palestyńskie zaprzeczanie jest problematyczne, szczególnie dla lewicowych organizacji żydowskich, takich jak J Street.


Zgodnie z palestyńską tradycją dwójmowy Zomlot powiedział do swojej żydowskiej publiczności, po angielsku, to, czego nigdy nie odważyłby się powiedzieć po arabsku – że Palestyńczycy któregoś dnia uznają żydowskie związki z Jerozolimą.


Zwracając się do zebranych na dorocznej konferencji J Street 16 kwietnia, wysłannik OWP powiedział, że Palestyńczycy będą “świętowali żydowskie związki z Jerozolimą” po ustanowieniu państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią jako jego stolicą.


"Kiedy założone już zostanie państwo Palestyna, kiedy to państwo będzie miała jako stolicę Jerozolimę Wschodnią, to miasto nie tylko uzna żydowski związek z Jerozolimą, ale będzie świętować żydowski związek z Jerozolimą” – powiedział Zomlot.


To są miłe słowa ze strony wysokiego rangą przedstawiciela OWP – którą sami Palestyńczycy nazywają Organizacją Zawodowych Kłamców [Professional Liars Organization – PLO, co jest akronimem angielskiej nazwy OWP: Palestine Liberation Organization. Przyp. tłum.]. Ale czy ten reprezentant OWP ośmieli się kiedykolwiek wypowiedzieć te słowa przed publicznością palestyńską lub arabską? Odpowiedź brzmi NIE.


Gdyby Zomlot wypowiedział te słowa w swoim ojczystym języku arabskim, zostałby potępiony jako zdrajca – gdyby miał szczęście. Gdyby miał mniej szczęścia, skończyłby w szpitalu lub kostnicy.


W chwili, kiedy Zomlot kłamał swojej żydowskiej publiczności, Palestyńczycy w Strefie Gazy skandowali słynne zawołanie bojowe: „Pomaszerujemy na Jerozolimę, poświęcimy miliony męczenników”.  


Kiedy więc reprezentant OWP obiecuje świętować żydowskie związki z Jerozolimą, Palestyńczycy obiecują pomaszerować na to miasto i zabić tak wielu Żydów, jak to możliwe w celu wyzwolenia go od żydowskich „okupantów”.


Zomlot wie, że zawsze może zaprzeczyć (po arabsku) temu, co powiedział po angielsku. Także ta taktyka nie jest nowa w palestyńskim krajobrazie politycznym.  


Wysłannik OWP idzie tylko w ślady czcigodnej palestyńskiej tradycji hipokryzji, żeby nie wspomnieć oszustwa. Organizacja, którą reprezentuje, ma długą historię zaprzeczania jakimkolwiek żydowskim więzom nie tylko z Jerozolimą, ale z całą Ziemią Świętą.


Dla Palestyńczyków nie istnieje coś takiego jak Zachodnia Ściana, która jest święta dla Żydów ze względu na jej związek z Wzgórzem Świątynnym. To jest Ściana Al-Buraka, gdzie wierzą, że prorok Mahomet przywiązał Al-Buraka, uskrzydlone zwierzę, na którym jechał w Noc Wniebowstąpienia (Mi'raj).


Jamal Muhaisen, wysoki rangą funkcjonariusz w “umiarkowanej” frakcji Fatahu, rządzącej Zachodnim Brzegiem, podsumował palestyńskie stanowisko wobec tego żydowskiego miejsca świętego: “Jak dotąd, żaden archeolog, także izraelski, nie dowiódł istnienia ani jednej pozostałości strony izraelskiej w miejscach, o których twierdzą, że są ich”.  


Warto tu przypomnieć, że w 1930 r. Wailing Wall Commission, wyznaczona przez rząd brytyjski za aprobatą Ligi Narodów, stwierdziła, że Ściana Zachodnia była żydowskim miejscem świętym na długo zanim stała się muzułmańskim wakf (niezbywalnym religijnym dziedzictwem w prawie islamskim).


Muhaisen nie jest jedynym palestyńskim oficjelem, który zaprzecza związkowi narodu żydowskiego z Ścianą Zachodnią. W ostatnich latach palestyński mufti Jerozolimy, szejk Mohammed Hussein, wielokrotnie twierdził, Ściana Zachodnia należy wyłącznie do muzułmanów.


12 kwietnia mufti wydał fatwę (islamską opinię religijną) zabraniającą oddania Jerozolimy Żydom:


"Jest zabronione danie lub sprzedanie jakiejkolwiek części Jerozolimy i ziemi Palestyny [izraelskiemu żydowskiemu] wrogowi. Jerozolima jest częścią publicznej własności islamskiej. Sprzedanie lub oddanie jakiejkolwiek jej części i jakiejkolwiek części Palestyny jest nielegalne i jest uważane za akt zdrady. Jerozolima i Al-Aksa są islamskim wakf do dnia sądu ostatecznego. Nie mogą być sprzedane lub dane w podarunku, ani przekazane w spadku. Jerozolima jest islamskim terytorium i pozostanie nim, i od bezbożności okupanta wyzwolą ją arabscy i muzułmańscy bohaterzy, tak jak [muzułmański wojownik] Salah Ad-Din Al-Ajoubi wyzwolił ją od bezbożności krzyżowców”.  


W przemówieniu na Jerozolimskiej Islamskiej Międzynarodowej Konferencji w Ramallah na początku tego miesiąca prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) także powtórzył palestyńskie stanowisko, które zaprzecza jakimkolwiek związkom między Żydami a Jerozolimą.


W niemal wszystkich swoich wystąpieniach w ciągu ostatnich dziesięcioleci Abbas mówił o islamskich i chrześcijańskich związkach z Jerozolimą, umyślnie pomijając jakikolwiek żydowski związek z tym miastem. Wielokrotnie oskarżał Izrael o działania na rzecz „zmiany” arabskiej i islamskiej tożsamości Jerozolimy. Według Abbasa, Izrael dąży do „judaizacji” miasta przez podważanie jego statusu jako arabskiego i islamskiego miasta.


"Jerozolima jest naszą polityczną i duchową stolicą i musimy wspierać jej arabską i islamską tożsamość – powiedział Abbas na konferencji w Ramallah. – Jerozolima jest wieczną stolicą Palestyny. Tak było, tak jest i tak pozostanie”.


Można się zastanawiać, co Zomlot ma do powiedzenia o takich wypowiedziach Abbasa i innych przywódców palestyńskich, w których zaprzeczają jakimkolwiek żydowskim związkom z Jerozolimą. Czy powiedziałby nam, że te wypowiedzi nie odzwierciedlają stanowiska Palestyńczyków? Czy powiedziałby nam, że Abbas i jego mufti są kłamcami i że w rzeczywistości nie myślą tak jak mówią?


Mniej niż 24 godziny po tym, jak Zomlot wypowiedział to czyste kłamstwo do J Street, jeszcze jeden wysoki rangą polityk palestyński, Dżibril Radżoub, jednoznacznie zaprzeczył jakiemukolwiek żydowskiemu związkowi z Jerozolimą.  


"Jerozolima jest miastem arabskim, islamskim i chrześcijańskim” oznajmił Radżoub w przemówieniu w Baku, stolicy Azerbejdżanu. To jest ważna wypowiedź od jednego z najwyższych rangą polityków palestyńskich, o którym mówi się jako o możliwym następcy Mahmouda Abbasa: świadomie pomija jakąkolwiek wzmiankę o związkach Żydów z Jerozolimą.


Palestyńskie przywództwo raz jeszcze próbuje omamić społeczność międzynarodową, szczególnie łatwowiernych Żydów o dobrych intencjach. Tacy ludzi dobrze zrobiliby, gdyby posłuchali, co ci oficjele mówią po arabsku do własnej ludności. Zaniechanie tego oznacza, że rzeczywiste – i zabójcze – stanowisko Palestyńczyków pozostaje ukryte za zasłoną dymną uspokajającej dwójmowy.


Palestinians: New Twist on an Old Lie

Gatestone Institute, 23 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmanski badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1045 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19
Kryzys humanitarny w Gazie   Adam   2018-02-18
Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk