Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 22:37

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie


Bassam Tawil 2018-05-09


Zaprzeczanie żydowskiej historii w Jerozolimie i istnienia żydowskiej Świątyni zawsze było centralnym składnikiem palestyńskiej narracji i ideologii.  


Palestyńczycy, podobnie jak członkowie wszystkich społeczeństw, nie zgadzają się w wielu sprawach. Niemniej, jeśli chodzi o historyczny związek między Żydami a Jerozolimą, Palestyńczycy potrafią zjednoczyć się w kłamstwach: palestyńscy przywódcy polityczni, akademicy i przywódcy religijni od dawna propagują fałszywą narrację, że Jerozolima była i pozostaje arabskim i islamskim miastem.


Obecnie widzimy nowy zwrot w tym starym kłamstwie.


Wydaje się, że niektórzy Palestyńczycy próbują teraz oszukać świat, by uwierzył, że w rzeczywistości uznają historyczny związek narodu żydowskiego z Jerozolimą.


Problem polega na tym, że palestyńscy oficjele mówią jedną rzecz do swoich, po arabsku, a coś zupełnie innego mówią reszcie świata po angielsku.


Jednym z tych oszustów jest Husam Zomlot, szef dyplomatycznej misji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie.


Zomlot wydaje się pojmować, że palestyńskie zaprzeczanie związku narodu żydowskiego z Jerozolimą jest czymś, co należy ukryć przed społecznością międzynarodową, szczególnie przed Żydami żyjącymi w USA, Kanadzie i innych miejscach na całym świecie.  


Rozumie on, że to palestyńskie zaprzeczanie jest problematyczne, szczególnie dla lewicowych organizacji żydowskich, takich jak J Street.


Zgodnie z palestyńską tradycją dwójmowy Zomlot powiedział do swojej żydowskiej publiczności, po angielsku, to, czego nigdy nie odważyłby się powiedzieć po arabsku – że Palestyńczycy któregoś dnia uznają żydowskie związki z Jerozolimą.


Zwracając się do zebranych na dorocznej konferencji J Street 16 kwietnia, wysłannik OWP powiedział, że Palestyńczycy będą “świętowali żydowskie związki z Jerozolimą” po ustanowieniu państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią jako jego stolicą.


"Kiedy założone już zostanie państwo Palestyna, kiedy to państwo będzie miała jako stolicę Jerozolimę Wschodnią, to miasto nie tylko uzna żydowski związek z Jerozolimą, ale będzie świętować żydowski związek z Jerozolimą” – powiedział Zomlot.


To są miłe słowa ze strony wysokiego rangą przedstawiciela OWP – którą sami Palestyńczycy nazywają Organizacją Zawodowych Kłamców [Professional Liars Organization – PLO, co jest akronimem angielskiej nazwy OWP: Palestine Liberation Organization. Przyp. tłum.]. Ale czy ten reprezentant OWP ośmieli się kiedykolwiek wypowiedzieć te słowa przed publicznością palestyńską lub arabską? Odpowiedź brzmi NIE.


Gdyby Zomlot wypowiedział te słowa w swoim ojczystym języku arabskim, zostałby potępiony jako zdrajca – gdyby miał szczęście. Gdyby miał mniej szczęścia, skończyłby w szpitalu lub kostnicy.


W chwili, kiedy Zomlot kłamał swojej żydowskiej publiczności, Palestyńczycy w Strefie Gazy skandowali słynne zawołanie bojowe: „Pomaszerujemy na Jerozolimę, poświęcimy miliony męczenników”.  


Kiedy więc reprezentant OWP obiecuje świętować żydowskie związki z Jerozolimą, Palestyńczycy obiecują pomaszerować na to miasto i zabić tak wielu Żydów, jak to możliwe w celu wyzwolenia go od żydowskich „okupantów”.


Zomlot wie, że zawsze może zaprzeczyć (po arabsku) temu, co powiedział po angielsku. Także ta taktyka nie jest nowa w palestyńskim krajobrazie politycznym.  


Wysłannik OWP idzie tylko w ślady czcigodnej palestyńskiej tradycji hipokryzji, żeby nie wspomnieć oszustwa. Organizacja, którą reprezentuje, ma długą historię zaprzeczania jakimkolwiek żydowskim więzom nie tylko z Jerozolimą, ale z całą Ziemią Świętą.


Dla Palestyńczyków nie istnieje coś takiego jak Zachodnia Ściana, która jest święta dla Żydów ze względu na jej związek z Wzgórzem Świątynnym. To jest Ściana Al-Buraka, gdzie wierzą, że prorok Mahomet przywiązał Al-Buraka, uskrzydlone zwierzę, na którym jechał w Noc Wniebowstąpienia (Mi'raj).


Jamal Muhaisen, wysoki rangą funkcjonariusz w “umiarkowanej” frakcji Fatahu, rządzącej Zachodnim Brzegiem, podsumował palestyńskie stanowisko wobec tego żydowskiego miejsca świętego: “Jak dotąd, żaden archeolog, także izraelski, nie dowiódł istnienia ani jednej pozostałości strony izraelskiej w miejscach, o których twierdzą, że są ich”.  


Warto tu przypomnieć, że w 1930 r. Wailing Wall Commission, wyznaczona przez rząd brytyjski za aprobatą Ligi Narodów, stwierdziła, że Ściana Zachodnia była żydowskim miejscem świętym na długo zanim stała się muzułmańskim wakf (niezbywalnym religijnym dziedzictwem w prawie islamskim).


Muhaisen nie jest jedynym palestyńskim oficjelem, który zaprzecza związkowi narodu żydowskiego z Ścianą Zachodnią. W ostatnich latach palestyński mufti Jerozolimy, szejk Mohammed Hussein, wielokrotnie twierdził, Ściana Zachodnia należy wyłącznie do muzułmanów.


12 kwietnia mufti wydał fatwę (islamską opinię religijną) zabraniającą oddania Jerozolimy Żydom:


"Jest zabronione danie lub sprzedanie jakiejkolwiek części Jerozolimy i ziemi Palestyny [izraelskiemu żydowskiemu] wrogowi. Jerozolima jest częścią publicznej własności islamskiej. Sprzedanie lub oddanie jakiejkolwiek jej części i jakiejkolwiek części Palestyny jest nielegalne i jest uważane za akt zdrady. Jerozolima i Al-Aksa są islamskim wakf do dnia sądu ostatecznego. Nie mogą być sprzedane lub dane w podarunku, ani przekazane w spadku. Jerozolima jest islamskim terytorium i pozostanie nim, i od bezbożności okupanta wyzwolą ją arabscy i muzułmańscy bohaterzy, tak jak [muzułmański wojownik] Salah Ad-Din Al-Ajoubi wyzwolił ją od bezbożności krzyżowców”.  


W przemówieniu na Jerozolimskiej Islamskiej Międzynarodowej Konferencji w Ramallah na początku tego miesiąca prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) także powtórzył palestyńskie stanowisko, które zaprzecza jakimkolwiek związkom między Żydami a Jerozolimą.


W niemal wszystkich swoich wystąpieniach w ciągu ostatnich dziesięcioleci Abbas mówił o islamskich i chrześcijańskich związkach z Jerozolimą, umyślnie pomijając jakikolwiek żydowski związek z tym miastem. Wielokrotnie oskarżał Izrael o działania na rzecz „zmiany” arabskiej i islamskiej tożsamości Jerozolimy. Według Abbasa, Izrael dąży do „judaizacji” miasta przez podważanie jego statusu jako arabskiego i islamskiego miasta.


"Jerozolima jest naszą polityczną i duchową stolicą i musimy wspierać jej arabską i islamską tożsamość – powiedział Abbas na konferencji w Ramallah. – Jerozolima jest wieczną stolicą Palestyny. Tak było, tak jest i tak pozostanie”.


Można się zastanawiać, co Zomlot ma do powiedzenia o takich wypowiedziach Abbasa i innych przywódców palestyńskich, w których zaprzeczają jakimkolwiek żydowskim związkom z Jerozolimą. Czy powiedziałby nam, że te wypowiedzi nie odzwierciedlają stanowiska Palestyńczyków? Czy powiedziałby nam, że Abbas i jego mufti są kłamcami i że w rzeczywistości nie myślą tak jak mówią?


Mniej niż 24 godziny po tym, jak Zomlot wypowiedział to czyste kłamstwo do J Street, jeszcze jeden wysoki rangą polityk palestyński, Dżibril Radżoub, jednoznacznie zaprzeczył jakiemukolwiek żydowskiemu związkowi z Jerozolimą.  


"Jerozolima jest miastem arabskim, islamskim i chrześcijańskim” oznajmił Radżoub w przemówieniu w Baku, stolicy Azerbejdżanu. To jest ważna wypowiedź od jednego z najwyższych rangą polityków palestyńskich, o którym mówi się jako o możliwym następcy Mahmouda Abbasa: świadomie pomija jakąkolwiek wzmiankę o związkach Żydów z Jerozolimą.


Palestyńskie przywództwo raz jeszcze próbuje omamić społeczność międzynarodową, szczególnie łatwowiernych Żydów o dobrych intencjach. Tacy ludzi dobrze zrobiliby, gdyby posłuchali, co ci oficjele mówią po arabsku do własnej ludności. Zaniechanie tego oznacza, że rzeczywiste – i zabójcze – stanowisko Palestyńczyków pozostaje ukryte za zasłoną dymną uspokajającej dwójmowy.


Palestinians: New Twist on an Old Lie

Gatestone Institute, 23 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmanski badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk