Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:16

« Poprzedni Następny »


ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu


Andrzej Koraszewski 2018-12-08

Przedstawiciele Państwa Palestyna słuchają wystąpienia Nikki Haley (zrzut z ekranu)
Przedstawiciele Państwa Palestyna słuchają wystąpienia Nikki Haley (zrzut z ekranu)

Zgromadzenie Ogólne ONZ z przyczyn proceduralnych odrzuciło projekt rezolucji potępiającej ataki rakietowe Hamasu na cywilną ludność Izraela. W bezprecedensowym posunięciu przed głosowaniem nad tą rezolucją, Boliwia zażądała, aby o przyjęciu tej rezolucji decydowała kwalifikowana większość dwóch trzecich głosów i ta propozycja została zaakceptowana przez 75 państw, 72 państwa głosowały przeciw, a 26 wstrzymało się. Propozycję rezolucji potępiającej terroryzm Hamasu przedstawiły Stany Zjednoczone.

Jak powiedziała ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, żądanie kwalifikowanej większości dla akceptacji tej właśnie rezolucji to klarowny przykład podwójnych standardów, ponieważ nikt nie proponował kwalifikowanej większości, kiedy tydzień wcześniej to samo zgromadzenie uchwalało sześć rezolucji przeciw Izraelowi w ciągu jednego dnia. Nie żądano tego również wcześniej, a w ostatnich latach, jak przypomniała Nikki Haley, ONZ uchwaliło ponad 500 rezolucji przeciw Izraelowi (co bez wątpienia powinno być zapisane w Księdze rekordów Guinnessa).

Twierdzenie, że terroryzm nie jest terroryzmem, kiedy jest skierowany przeciw żydowskiej ludności w żydowskim państwie, to nic innego jak antysemityzm. Twierdzenie, że nie można potępić terroryzmu przeciw Izraelowi, podczas gdy nie wahalibyśmy się ani minuty, by potępić analogiczne czyny, gdyby były skierowane przeciw jakiemukolwiek innemu państwu, jest niczym innym jak antysemityzmem” – powiedziała Nikki Haley.

Tego samego dnia Zgromadzenie Ogólne uchwaliło (zwykłą większością) kolejną rezolucję przeciw Izraelowi. Jak mówiła Nikki Haley przed tym głosowaniem, przyjęcie rezolucji przeciw terroryzmowi Hamasu byłoby w tym zgromadzeniu historycznym dniem. Dzięki udanemu zabiegowi technicznemu wszystko wróciło do normy.   


Oczywiście nie było tu nic spontanicznego. Misja USA przedstawiła swój projekt rezolucji 30 listopada i natychmiast rozpoczęła się gorączkowa działalność, żeby tę rezolucję zablokować. Z natury rzeczy pierwsze skrzypce w tej grze musiała odgrywać Autonomia Palestyńska, która ma swoją reprezentację przy ONZ, a której nie ma Hamas. Jak pisał niezależny palestyński dziennikarz, Khaled Abu Toameh:

Czyżby stojący na czele Autonomii Palestyńskiej prezydent Mahmoud Abbas zmienił  stanowisko wobec swoich rywali w Hamasie? To jest pytanie, które wielu Palestyńczyków musiało sobie zadawać, kiedy Abbas wystąpił z opozycją wobec sponsorowanej przez USA propozycji rezolucji Zgromadzenia Ogólnego potępiającej Hamas za powtarzające się ostrzeliwanie rakietami Izraela i podżeganie do przemocy.


Nienawiść Abbasa do Hamasu nie jest sekretem. Od wielu lat Abbas korzystał z każdej okazji do jadowitych ataków na Hamas. Oskarżał Hamas o torpedowanie arabskich wysiłków na rzecz pojednania. Oskarżał Hamas o zorganizowanie serii zamachów skierowanych przeciwko politykom Fatahu w Gazie. Oskarżał Hamas o przeprowadzenie zamachu stanu przeciw Autonomii Palestyńskiej w Gazie w 2007 roku i o dążenie do ustanowienia odrębnego państwa palestyńskiego.

Lista tych oskarżeń jest długa i Abbas mówił o nich również na forum ONZ, grożąc wówczas kolejnymi sankcjami wobec Hamasu. Palestyński dziennikarz zastanawia się nad pytaniem, co się stało i dlaczego retoryka Abbasa nagle zmieniła się o 180 stopni? Hamas i Fatah łączy opozycja wobec obecnej administracji Stanów Zjednoczonych, Abbas – pisze Toameh – najwyraźniej uważa, że ma prawo do krytykowania Hamasu, ale nie ma tego  prawa Ameryka. Tego typu logika nie jest w przypadku palestyńskiego prezydenta niczym nowym. Reakcją na propozycję rezolucji był automatyczny podział pracy – Abbas poinstruował swojego przedstawiciela w ONZ, aby za wszelką cenę storpedować rezolucję, a Hamas skierował swoje wysiłki na przywódców zaprzyjaźnionych krajów muzułmańskich.     


Od pierwszego dnia wypowiedzi polityków Fatahu podkreślały solidarność z Hamasem i potrzebę jego obrony przed oskarżeniami o terroryzm, przy okazji twierdzili stanowczo, że żadnego ruchu palestyńskiego nie można oskarżać o terroryzm.


Sekretarz Komitetu Wykonawczego OWP, Saeb Erekat, mówił:

"Palestyńskie kierownictwo prowadzi walkę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, by udaremnić uchwalenie rezolucji USA, potępiającej Hamas… Hamas jest palestyńskim ruchem, z którym mamy zarówno niezgodę, jak konsensus – ale nie wolno nam pozwolić, by jakikolwiek ruch palestyński został określony jako terrorystyczny".

Wtórował mu rzecznik Fatahu, Osama Al-Kawasmeh, wypowiadając się w podobnym duchu:

„Mimo wszystkich naszych sporów z Hamasem i mimo wszystkiego, co Hamas zrobił, by zaszkodzić prawomocnym rządom palestyńskim, dobrze znamy priorytety narodowej działalności i żarliwie sprzeciwiamy się amerykańsko-izraelskim próbom napiętnowania Hamasu jako organizacji terrorystycznej w ONZ. Będziemy walczyć, by udaremnić tę propozycję rezolucji”.

Zwrócił się również z apelem do krajów, „które przeciwstawiają się amerykańskiemu szantażowi”, „by trzymały się swoich zasad i wartości, słuchały głosu prawa międzynarodowego i potępiły władze izraelskiego okupanta, które są prawdziwą twarzą zorganizowanego terroryzmu państwowego".

 

Dla odmiany członek Komitetu Centralnego Fatahu, Hussein Al-Szeich powiedział:

"Język rezolucji potępiającej Hamas, przedstawiony przez USA Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, jest absolutnie nie do przyjęcia… Stanowi dodatkowy i rozstrzygający dowód, że amerykańska polityka jest całkowicie stronnicza wobec okupacji i zrównuje kata z ofiarą".

Izraelski dyplomata opisując przebieg głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym podkreśla, że w normalnym trybie ta rezolucja byłaby przyjęta, ale w przypadku dotyczącym potępienia terroryzmu przeciw Izraelowi reguły zostały zmienione.  „W mojej czteroletniej karierze pracy w ONZ byłem świadkiem licznych przypadków skrajnego upolitycznienia  i hipokryzji, ale rzadko widziałem przypadki, w których procedury zostały w tak oczywisty sposób nagięte  po to, żeby zapobiec potępieniu grupy terrorystycznej.”  


Nikki Haley przypominając znaczenie tej rezolucji przed głosowaniem powiedziała: „Dzień dzisiejszy będzie historycznym dniem w dziejach Narodów Zjednoczonym, lub będzie kolejnym dniem, takim jak inne.”

 

 

*Wypowiedzi polityków Fatahu cytuję za Specjalnym Komunikatem MEMRI nr 7792, z 5 grudnia 2018

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk