Prawda

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 - 01:54

« Poprzedni Następny »


Odkrywając pokój w Dubaju


Ben-Dror Yemini 2020-11-25

Wspaniałe spotkanie w Dubaju
Wspaniałe spotkanie w Dubaju

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dwie młode miejscowe kobiety weszły do baru. Obie były ubrane w tradycyjną czarną odzież, okryte od stop do głów. Wraz z maska chroniącą przeciwko koronawirusowi, tylko oczy były widoczne. Wyglądało to jak nikab.


“No ładnie, tylko tego nam brakowało” – pomyślałem, bo dokładnie o tej porze mieliśmy tam wyznaczone spotkanie z grupą ludzi z uniwersytetu. Jesteśmy w Dubaju.


Myślałem, że te kobiety to jakieś islamistki, które przyszły, żeby przeszkodzić w spotkaniu. Minuty mijały. Zanim zrozumiałem, co się dzieje, jedna z nich podeszła do mnie i przedstawiła się w świetnym języku angielskim.


“Na imię mi Lubna” – powiedziała i wyciągnęła rękę. Przez moment wahałem się, czego ona chce? Okazało się, że te młode kobiety ubrane w abaje były częścią grupy, która przyszła na spotkanie.   


Bowiem Lubna jest finansistką i absolwentką Cambridge, a Nura jest inżynierem-elektrykiem.


Minuty mijały, lody były przełamane, głównie dzięki nim. Byłem na bardzo wielu spotkaniach z pracownikami uniwersyteckimi i studentami w różnych krajach. Nigdy nie doświadczyłem takiej fali empatii.


Wszystko to zaczęła proizraelska NGO, Reservists on Duty
, grupa założona i kierowana przez Amita Deri’ego. Jedną z czołowych działaczek tej organizacji jest Lorena Chateeb, młoda Druzyjka, która pracuje na pół etatu w ministerstwie spraw zagranicznych i w szczególności utrzymuje kontakty z światem arabskim przez sieci mediów społecznościowych.


Te związki, także z dr Majidem Al-Sarrahem
, wykładowcą politologii w Dubaju, rozwinęły się w inicjatywę, która skupiła się na wzajemnych wizytach. W ten sposób dotarliśmy do Dubaju.


W delegacji byli Atef Abu Nadżi, student prawa i młody intelektualista; Jahja Mahamid, który uparł się, że będzie służył w IDF; Jonathan Elkhouray, doradca dyplomacji publicznej, który przybył do Izraela po tym, jak jego ojciec służył w Armii Libanu Południowego
; i Nasreen Chalifa, beduińska muzułmanka, studentka prawa. Wspaniała grupa.


Deri zdobył fundusze i zaprosił wielu dziennikarzy, ale tylko ja się zgłosiłem.  


Lepiej niż w Szwecji


Niemal na każdym amerykańskim kampusie, nawet z dużym odsetkiem żydowskich studentów, panuje wrogość wobec Izraela, czasami także antysemityzm. Nie w Dubaju. Tutaj w powietrzu jest coś innego.   


Nie było potrzeby rozmawiania o konflikcie izraelsko-arabskim. Spotkanie w wysoko wykształconych kręgach nie skupiało się na próżnych dyskusjach politycznych, ale na wspólnych projektach, z których kilka zacznie działać w bliskiej przyszłości. W dziedzinie rolnictwa te projekty już są realizowane.


Izraelska flaga wystawiona na targu w Dubaju


(Zdjęcie: Courtesy of Ben-Dror Yemini)
(Zdjęcie: Courtesy of Ben-Dror Yemini)

Przy głównym wejściu do centralnego targu owoców i warzyw musieliśmy przecierać oczy, bo nie wierzyliśmy temu co widzimy. Flagi Izraela i Emiratów były obok siebie, obie zrobione z czarnych jagód, czosnku i dobranych warzyw. Dalej była niekończąca się liczba izraelskich flag, które wskazywały na źródło świeżych produktów.


Widzieliśmy klientów w tradycyjnych ubiorach, jak dotykali, brali i ładowali do swoich wózków coraz więcej produktów z Izraela. To jest normalizacja.


My, Izraelczycy, tak przyzwyczailiśmy się do zimnego pokoju, że ciepłe więzi, jakie widzieliśmy tutaj, ogrzewały nasze serca.  


Przełamywanie stereotypów


Wszyscy żyjemy ze stereotypami. Ubiór charedi, ubiór muzułmański etc., wywołują w nas reakcje, czasem podświadomą. Nie jestem entuzjastą burki ani nikabu. Odważyłem się więc poruszyć te kwestie z młodymi kobietami, które przyszły na spotkanie. Wyjaśniły:


Nikt nas nie zmusza. To jest tradycyjny ubiór. Nie religijny.


Przyszliśmy tak ubrani bez żadnej koordynacji. Mężczyźni, akademicy, przyszli w białych dżalabijach miejscowej ludności. To z szacunku do was, naszych gości.


Kiedy zamieściłem na Facebooku zdjęcie z dwiema uczestniczkami spotkania, pytano mnie raz za razem: jak to możliwe, że ośmieliłeś się je objąć? No cóż, nie ośmieliłbym się. To była ich inicjatywa, do fotografii. I była tam także Somaja, która w kilka miesięcy nauczyła się hebrajskiego i już mogła z nami gawędzić po hebrajsku.


Tunezja przewodziła kiedyś w walce o tolerancyjny islam i równość dla kobiet. Dzisiaj to miejsce zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie, z godną szacunku reprezentacją kobiet w parlamencie (czwarte miejsce na świecie, przed Szwecją!) i w rządzie (około 30%).


Ekstremizm nie jest mile widziany w ZEA. Pisałem już o tym, że minister spraw zagranicznych ZEA ostrzegał Europejczyków przed sojuszami z radykałami. Na ogół, kiedy chodzi się ulicami Dubaju, widać młode kobiety w szortach obok kobiet w tradycyjnym stroju. Tolerancja stała się wiodącą zasadą.


Jednego wieczoru byliśmy gośćmi miejscowego przedsiębiorcy, Thaniego al-Szirawiego, który dodał na Twitterze swoje imię po hebrajsku i poświęca znaczną część swojego czasu na promowanie pokoju.


[Izrael jest przykładem, za którym trzeba iść.<br />Mazel Tow Izrael, za to co osiągnęliście.
[Izrael jest przykładem, za którym trzeba iść.
Mazel Tow Izrael, za to co osiągnęliście.


Te kraje wydają najwięcej na badania i rozwój.]


Powiedział mi, że jego rząd dał wielkie sumy pieniędzy dla sprawy palestyńskiej. Rząd nie porzucił ich ani ich nie zaniedbał. On sam dba o nich. Chce, by mieli lepsze życie. Ale dogłębnie zbadał ich powtarzające się błędy.


Dzisiaj uważa, że może zmienią się na lepsze, zmienią kierunek właśnie dlatego, że ich zwolennicy w świecie arabskim zmieniają kierunek. Al-Szirawi powiedział nam o tych, którzy sprzeciwiają się normalizacji. Są tacy. Jego biegłość w znajomości szczegółów jest jego najsilniejszą bronią w sporach z nimi.


Kiedy około północy wychodziliśmy z domu Al-Szirawiego, zadzwonił Ahmed miliarder z rodziny Al-Habtur, jednej z najbogatszych ludzi w Emiratach, którego nazwisko było związane z negocjacjami o kupno Israir i współpracę z Mobilai.


Przyjdźcie, powiedział. Teraz? Tak, teraz.


Przybyliśmy do jego zamku, który trudno objąć jednym spojrzeniem. Al-Habtur, który już zna mały ale soczysty zestaw słów po hebrajsku, posadził nas na kanapie. Skąd ta nagłość spotkania? Dowiedział się od przyjaciół, że Lorena Chateeb jest w mieście.


"Dzięki twojej działalności w mediach społecznościowych ludzie w świecie arabskim inaczej poznali Izrael”.  


Powiedziała mu, że marzy o ukończeniu kursów i powrocie do Emiratów jako ambasador. Zasługuje na to.    


Macie pokój z Egiptem i Jordanią, powiedział Al-Habtur. Z nami macie normalizację, a to jest coś głębszego.


Musimy podziękować Chalifie bin Zajed Al-Nahanowi, Benjaminowi Netanyahu i Donaldowi Trumpowi. Bez nich nie byłoby tego porozumienia.


Od lewej do prawej: minister spraw zagranicznych Bahrajnu, Abdullatif Al-Zajani, premier Benjamin Netanjahu, prezydent USA, Donald Trump i minister spraw zagranicznych ZEA, and Abdullah bin Zajed Al-Nahjan podczas podpisywania Porozumień Abrahamowych w Białym Domu(Zdjęcie: AFP)

Od lewej do prawej: minister spraw zagranicznych Bahrajnu, Abdullatif Al-Zajani, premier Benjamin Netanjahu, prezydent USA, Donald Trump i minister spraw zagranicznych ZEA, and Abdullah bin Zajed Al-Nahjan podczas podpisywania Porozumień Abrahamowych w Białym Domu

(Zdjęcie: AFP)I musimy podziękować ludziom takim jak Lorena, 23-letnia kobieta, która pomogła obalić mury między narodami.


Ta wizyta jest tylko początkiem. Emiraty chcą zinstytucjonalizować związki. I to się dzieje. Biuro NGO Deri’ego wkrótce otworzy się w Dunaju, by kierować pracą w regionie Zatoki. Właściciel budynku wynajmuje lokal na biuro za nominalny czynsz, żeby zachęcić te związki. Chce więcej izraelskich misji i więcej współpracy.


Palestyńczycy pozostali w tyle, głównie dlatego, że zawsze wybierają odrzucenie każdej inicjatywy pokojowej. Jest to godne ubolewania.


Są ludzie, włącznie z niektórymi Izraelczykami, którzy chcą rozwiązać konflikt przez zamianę Izraela w potwora. Jedynym rezultatem jest wzmocnienie odrzucenia i antysemityzmu. Izraelscy Arabowie, którzy byli w tym tygodniu w Dubaju, wybrali inna drogę: humanizację Izraela zamiast jego demonizacji.


Jesteście okropnie nieudolni w public relations, powiedziała nam Somaja. Potrzebujemy więcej delegacji, żeby poznać prawdziwy Izrael, a nie Izrael przedstawiany w mediach.   


Ona i jej przyjaciele, i wielu ludzi w ZEA jest gotowa do zmiany. Somaja weźmie udział w pracach wkrótce otwartego biura NGO Deri’ego. Lubna, Somaja i inni, których spotkaliśmy, reprezentują ducha zmiany w świecie arabskim. Potrzeba wiele pracy, by zwyciężyli i chcemy, by zwyciężyli. Inszallah.


Discovering peace in Dubai

YNET News, 22 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBen-Dror Yemini 

(ur. 1954 w Tel Awiwie) jest prawnikiem, historykiem i publicystą wielu izraelskich dzienników (m.in. Maariw, Jediot Achronot), a także wykładowcą, który zajmuje się m.in. wpływem antyizraelskiej propagandy.

Pochodzi z rodziny Żydów wypędzonych z Jemenu.

Ben-Dror Yemini jest zwolennikiem pogłębiania dialogu z Palestyńczykami. Od wielu lat opowiada się za niepodległym państwem palestyńskim.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Entuzjazm Arabów nie autora Marek Eyal 2020-11-25
1. Żenujące Marek Eyal 2020-11-25


Notatki

Znalezionych 1747 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk