Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 03:34

« Poprzedni Następny »


O intersekcjonalności i faktycznym ucisku


Ryan Bellerose 2016-03-14


Intersekcjonalność jest pojęciem coraz częściej używanym w krytycznych teoriach dla opisania sposobów, na jakie idee dyskryminacji (rasizm, seksizm, homofobia, transfobia, ableizm, ksenofobia, uprzedzenia klasowe itp.) są wzajem powiązane i nie można ich badać w oddzieleniu od siebie.

Oryginalna teoria była dość solidna, ale została wypaczona i zatruta, oznaczając teraz, że wszystkie formy dyskryminacji są powiązane i w jakiś sposób są tym samym. Obecnie jest to zaledwie wymówka, by zawłaszczyć prawdziwą dyskryminację dla poparcia walki z dyskryminacją urojoną.


Kiedy chodzi o struktury i instytucje, jest to zasadne, ale zostało rozciągnięte poza oryginalną, zasadną teorię i pociągnięte do skrajności, która nie tylko dewaluuje ideę, ale zamienia samą teorię w kłamstwo.


Spójrzmy tylko na jeden przykład.


Geje są uciskani na Bliskim Wschodzie. Nie mogą być otwarcie gejami, bo zostaną albo uwięzieni, albo zabici. W Gazie członkowie Hamasu filmowali, jak zrzucają gejów z dachów, by dokonać ich egzekucji. W Autonomii Palestyńskiej geje są traktowani straszliwie i często zabijani przez własne rodziny, chyba że otrzymają azyl w Izraelu. 


A teraz powiedzcie mi, że ci sami ludzie, którzy uciskają i ZABIJAJĄ gejów, są w tej samej co oni sytuacji, kiedy w rzeczywistości Izrael traktuje gejów przyzwoicie. Byłem tam i widziałem „punkty kontrolne” i „mur”. Widziałem także lepsze warunki życiowe w Autonomii Palestyńskiej niż w rezerwatach indiańskich w Kanadzie.


Indianie są uciskani w Ameryce Północnej. Nie mamy niemal żadnej reprezentacji w rządzie. Otrzymujemy mniej niż połowę pieniędzy na głowę w świadczeniach niż inni obywatele Ameryki Północnej, a żyjemy w tych samych krajach, co ludzie, którzy nas uciskają. W Kanadzie rządzą nami inne prawa w tym samym kraju, co jest rzeczywistą zjawiskiem zgodnym z definicją apartheidu. Nie przeprowadzamy ataków pełnych przemocy na innych Amerykanów. W rzeczywistości znacznie częściej jesteśmy ofiarami przestępstw niż sprawcami.


Powiedzcie mi, jak ucisk Indian, którzy ogólnie nie są antagonistyczni i którzy od blisko 200 lat żyją cicho i spokojnie w Ameryce Północnej, w jakikolwiek sposób przypomina sytuację Arabów w Palestynie. Po prostu nie jest to porównywalne i nie jest „intersekcjonalne”. Nie mamy reprezentacji w rządzie i nie mamy ziemi, na której wolno nam osiąść i budować poza „rezerwatami” wydzielonymi dla nas na naszej skradzionej nam ziemi.


Arabowie palestyńscy mają własny rząd w Autonomii Palestyńskiej, mają reprezentację w rządzie izraelskim z kilkunastoma posłami w Knesecie, mają MILIARDY dolarów ze środków pomocowych, mają własny organ ONZ im poświęcony i mają olbrzymie ilości otwarcie dostępnej ziemi, gdzie mogą osiedlić się LEGALNIE. Jest to niezmiernie ksenofobiczne i homofobiczne społeczeństwo, które odmawia zmodernizowania się. Nie są to rdzenni mieszkańcy walczący z kolonizatorami, w rzeczywistości są sami potomkami kolonizatorów i często zachowują się jak kolonizatorzy, jeśli chodzi o dojście do miejsc świętych. Nie jestem całkiem pewien, w jaki sposób ustalono, że są uciskani, skoro zachowują się raczej jak ciemiężcy. Na terenach kontrolowanych przez Palestyńczyków jest obecnie 0% Żydów (pomyślcie o tym), że dzieje się to na terenie, którego nazwa brzmi Judea. W Izraelu natomiast 18% populacji jest albo muzułmańskimi Arabami, albo innymi muzułmanami. Już samo to sugeruje, że ten mit o ucisku jest po prostu absurdalny. Powiedzcie mi, w jakim innym kraju ciemiężca pozwala, by go wyczyszczono etnicznie, nie mówiąc już o tym, że ta czystka odbyła się na terenach, które w sposób oczywisty są ziemiami jego przodków?


Nie jestem pewien, dlaczego geje pozwalają na bezpodstawne porównania, które zwiększają ich marginalizowanie przez lekceważenie sytuacji gejów na Bliskim Wschodzie. Ale to ich sprawa. Sami mogą przemówić w swoim imieniu.


Ja jestem Indianinem, więc mogę mówić o Arabach uprawiających gimnastykę intelektualną  próbując doczepić swój wagon do sprawy mojego ludu, by mogli wygrać złoty medal na Olimpiadzie uciskanych.


Oczywistą prawdą jest, że jeśli spojrzy się na fakty i liczby, cały mit „ucisku” rozlatuje się na kawałki. Ich własne, ewidentnie zawyżone, statystyku podają, że mniej niż 50 tysięcy „palestyńskich” Arabów zginęło w konflikcie z Izraelem przez 68 lat. To obejmuje trzy wojny, wiele konfliktów zbrojnych i nieustanny terroryzm przeciwko Izraelowi. Więcej „palestyńskich” Arabów zabili Jordańczycy podczas Czarnego Września w jeden miesiąc, a wielokrotnie więcej ludzi zginęło w mniej niż trzy lata w Syrii. Nie będę już wdawał się w dane o odsetku ludzi otyłych w Autonomii Palestyńskiej, który dorównuje najbogatszym państwo na świecie. Ich populacja powiększyła się od 650 tysięcy w 1947 r. do ponad 3 milionów w Autonomii Palestyńskiej i 6 milionów na świecie – cóż za ludobójstwo! Jestem pewien, że Indianie w Ameryce Północnej z radością chcieliby mieć takie wyniki dyskryminacji.


W odróżnieniu od Palestyńczyków, mój lud był ofiarą rzeczywistego ludobójstwa. Nasza populacja zmniejszyła się drastycznie i niemal zniknęliśmy, od szacowanych 30 milionów w Ameryce Północnej do poniżej 2 milionów. Jest nam ciężko i większość rezerwatów żyje dużo poniżej warunków w trzecim świecie. Nie mamy olbrzymiej liczby milionerów, otrzymujemy mniej niż 3% środków pomocowych, jakie idą do „Palestyńczyków” i – w przeciwieństwie do Arabów „palestyńskich” – jesteśmy rdzennym ludem tej ziemi. Nie jesteśmy potomkami kolonizatorów/okupantów, którzy mówią światu, że ziemia, którą ukradli, jest teraz ich. Jesteśmy wywłaszczeni, nie zaś wywłaszczającymi.


Jedynymi ludźmi, jakich widzę, którzy odnoszą korzyści z tego argumentu o intersekcjonalności, są ci, którzy w rzeczywistości nie muszą borykać się z uciskiem. Mogą przyczepić swoją sprawę do tych z nas, którzy faktycznie są w paskudnej sytuacji i czuć się lepiej z tym, że mogą występować w roli ofiar. Czują się zirytowani i sfrustrowani bez doświadczania prawdziwego ucisku. Gwarantuję, że nie są atakowani za to, kim są. To oni atakują; są płaczliwymi zbirami, którzy chowają się z okrzykami o „białym przywileju” i „bezpiecznych miejscach i ostrzeżeniach”. Gdyby byli naprawdę uciskani, wiedzieliby, że dla tych z nas, którzy mają do czynienia z rzeczywistym uciskiem, nie ma bezpiecznych miejsc i że ludzie uciskający nas z cholerną pewnością nie dają żadnych ostrzeżeń.


Dlatego są tak obraźliwi dla ludzi i dlatego niektórzy z nas rozumieją, że całe dokooptowanie przez nich intersekcjonalności jest kompletną brednią i w rzeczywistości szkodzi nam, którzy doświadczamy prawdziwego ucisku.


On Intersectionality

Israellycool, 6 marca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk