Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 18:03

« Poprzedni Następny »


Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS


Gerald Steinberg 2019-10-25

Omar Barghouti (Zdjęcie: Getty Images)
Omar Barghouti (Zdjęcie: Getty Images)

Kiedy niedawno zakazano Omarowi Barghoutiemu wstępu do Wielkiej Brytanii, wiele mediów, włącznie z ”Jewish Chronicle”, informowało, że jest on założycielem (lub współzałożycielem) ruchu bojkotu Izraela, BDS.  


Nie jest to poprawne: dodano go dla celów marketingowych cztery lata po rozpoczęciu działań ruchu BDS i pierwszych bojkotach w Wielkiej Brytanii, a szczegóły są ważne.


W rzeczywistości ruch BDS został oficjalnie rozpoczęty we wrześniu 2001 roku na Forum NGO podczas niesławnej i antysemickiej Światowej Konferencji ONZ o Eliminacji Rasizmu w Durban w Afryce Południowej. Pomysłodawcami była grupa radykalnych i politycznie wpływowych organizacji mających zdecydowanie antyizraelskie cele. W Durban przedstawiciele Human Rights Watch, Amnesty International i mieszczącej się w Paryżu International Federation of Human Rights (FIDH) stowarzyszyli się z grupami południowoafrykańskimi i palestyńskimi, by żądać „całkowitej międzynarodowej izolacji Izraela jako państwa apartheidu…”   


Mechanizm obejmował bojkot, jakiego użyto przeciwko rzeczywistemu apartheidowi w Afryce Południowej. Omar Barghouti nie brał w tym żadnego udziału – nie był „założycielem”.


Kilka miesięcy później, używając jako pretekstu antyterrorystycznej operacji IDF w Jenin, rozpoczął się pierwszy bojkot. Trockistowskie komórki w brytyjskim akademickim związku zawodowym zmanipulowały głosami, by uzyskać poparcie dla bojkotu izraelskich uniwersytetów, a grupy takie jak War on Want prowadziły demonizujące kampanie, które promowały sankcje na Izrael.


Równolegle antyizraelscy aktywiści z Human Rights Watch w USA organizowali wiece przed lokalami, gdzie spotykały się zarządy przedsiębiorstw, z żądaniami zakończenia sprzedaży towarów do Izraela przez korporacje takie jak Caterpillar. Ich celem było zdobycie nagłośnienia i udało im się to. Podczas tego procesu antysemiccy poprzednicy BDS – włącznie z rezolucją ONZ z 1975 roku, zrównująca syjonizm z rasizmem, oraz wcześniejsze sowieckie kampanie antysyjonistyczne, które utorowały drogę do Durban – wysunęły się na pierwszy plan. Omara Barghoutiego nadal nigdzie nie było widać.


Jednak w miarę jak te działania przybrały na sile w 2004 roku, ruch pozornie w imieniu sprawy palestyńskiej, ale dowodzony przez ludzi Zachodu, stał się wizerunkowo i politycznie niewygodny. Aby nadać BDS bardziej autentyczną fasadę, rozpoczęto Palestyńską Kampanię na Rzecz Akademickiego i Kulturalnego Bojkotu Izraela (PCABI) poprzez list podpisany przez grupę palestyńskich intelektualistów.


W kolejnych miesiącach i latach aktywiści BDS starali się promować swoją kampanię demonizacji jako reakcję na palestyńskie wezwanie do bojkotu, chociaż każdy, kto znał ich historię, wiedział, że jest to fałsz. BDS był i pozostaje w zasadzie zachodnim ruchem antysemickim, kierowanym przez NGO i finansowanym przez europejskie rządy.


Protest BDS przed przedstawicielstwem Niemiec w Ramallah na Zachodnim Brzegu w maju 2019 roku (Zdjęcie: AFP/Getty Images)
Protest BDS przed przedstawicielstwem Niemiec w Ramallah na Zachodnim Brzegu w maju 2019 roku (Zdjęcie: AFP/Getty Images)

Wraz z listem PCABI pan Barghouti zaczął wyłaniać się jako palestyńska twarz BDS. Jest on intelektualistą urodzonym w Katarze w palestyńskiej rodzinie, wychowanym w Egipcie, ożenionym z izraelską Arabką i mieszkającym w Izraelu. Jako student na uniwersytecie w Tel Awiw (na wydziale filozofii) podpisał list wzywający do międzynarodowego bojkotu instytucji, której sam nie bojkotował.


Ponieważ jednak był także płodnym autorem i polemistą oraz Palestyńczykiem, od którego konsekwencji nikt nie oczekuje, ta drobna sprzeczność została zignorowana. Barghouti zajmował się propagowaniem bojkotu jako działalnością uboczną i, kiedy w listopadzie 2004 roku opublikował The Pianist of Palestine, określał siebie jako niezależnego politologa żyjącego w Palestynie. Nadal nie był ani funkcjonariuszem, ani założycielem BDS.


Stopniowo, w miarę jak rosła jego atrakcyjność dla zachodniej publiczności – szczególnie dziennikarzy, świata akademickiego i dyplomatów – podkolorowano jego rolę w BDS. Zaczął podróżować i przemawiać w imieniu PCABI. Jego płynny angielski, zdolności intelektualne i zachodnie manieryzmy były atrakcyjne dla tej szczególnej publiczności. Potrafił wzywać do likwidacji Izraela rozsądnym, spokojnym głosem, przynajmniej dla ludzi, którzy  uważają to za myśl godną rozważenia.


Równocześnie PCABI do tego stopnia zlała się z ruchem BDS, że zapomniano o jego rzeczywistym powstaniu w Durban zainicjowanym przez zachodnie NGO. W ten sposób zaczęto błędnie widzieć w panu Barghoutim założyciela BDS.  


Rola rzecznika jest jednak ograniczona. Ani PCABI, ani pan Barghouti nie ustalają programu i działalności ruchu BDS. Strategie i cele są nadal wybierane przez tych samych zachodnich, antyizraelskich funkcjonariuszy NGO, którzy byli zaangażowani w ten ruch od początku. 


Niedawne kampanie BDS, skierowane na Airbnb i inne biznesy związane z turystyką, prowadziły Human Rights Watch i Amnesty International. Obie poniosły porażkę. NGO znana jako Who Profits, finansowana przez europejskie rządy, wyznaczyła inne cele do zaatakowania przez BDS. Nie ma żadnych dowodów, że konsultowano lub choćby poinformowano o tym pana Barghoutiego.


W wojnie politycznej o piętnowanie wyłącznie Izraela i stosowanie podwójnych standardów, Omar Barghouti jest wygodnym rzecznikiem, który promuje palestyńską narrację wśród zachodniej publiczności. W tym procesie daje się ukryć trzon BDS i jego podstawowe elementy składowe. 


Nie znaczy to, że jego rola w antysemickich kampaniach jest dobrotliwa – wręcz przeciwnie. Niemniej nie należy pozwalać, by rozgłos zdobyty przez pana Barghoutiego pomógł innym sprawcom w ukrywaniu ich roli. 


No Omar Barghouti is not a co-founder of the Israel boycott movement BDS

Jewish Chronicle, 8 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Europa nigdy nie wybaczy baszarteg 2019-10-25


Notatki

Znalezionych 1505 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk