Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 19:19

« Poprzedni Następny »


Kościół, który szerzy nienawiść


Nima Gholam Ali Pour 2019-10-26

To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne. Na zdjęciu: Katedra w Uppsali, kwatera główna Kościoła Szwecji (Zdjęcie: Jarvis/Wikimedia Commons)
To, że tak duża instytucja jak Kościół Szwecji zbiera pieniądze w kościołach w całym kraju, żeby wspierać szkołę, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, niewątpliwie powinno być niezmiernie problematyczne. Na zdjęciu: Katedra w Uppsali, kwatera główna Kościoła Szwecji (Zdjęcie: Jarvis/Wikimedia Commons)

Założone w 1900 roku Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima zajmuje się dobroczynnością w Jerozolimie i Betlejem. Od dziesięcioleci jednak to stowarzyszenie jest wrogie wobec żydowskiego państwa Izrael. Stowarzyszenie ma trzy oficjalne cele na terytoriach palestyńskich:

  • Wzmocnienie pozycji kobiet
  • Działanie na rzecz pokoju i pojednania
  • Wzmacnianie chrześcijańskiej mniejszości

Mimo tych szlachetnych celów Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima, zawartość publikowanego przez nie pisma jest stronnicza i utrzymana jest w tonie skrajnej wrogości wobec Izraela.


W pierwszym numerze z 2018 roku znajdujemy wywiad z dyrektorką palestyńskiej szkoły, która stwierdza m. in.:

"Cierpieliśmy przez tyle lat i możemy cierpieć jeszcze przez kilka lat, ale jest niesprawiedliwością oddawanie naszej stolicy komuś innemu. Czemu nie można jej podzielić?”

W tym samym numerze biskup Kościoła Luterańskiego w Jordanii, który popiera antysemicki Dokument kairski, mówi w innym wywiadzie:

"Naród wybrany – my, też jesteśmy narodem wybranym, ja również, nie tylko Żydzi. Nie można być wybranym czyimś kosztem."

Nadal w tym samym numerze palestyński polityk Mustafa Barghouti, porównuje państwo Izrael z apartheidem w Południowej Afryce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w wywiadzie z Barghoutim nie zadano mu ani jednego krytycznego pytania. Nie było również ani jednego przedstawiciela strony izraelskiej, który mógłby przedstawić kontrargumenty. W efekcie to, co wyłania się z treści pisma tej organizacji jest demonizacją Izraela.   


Większość członków zarządu Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima to byli lub obecni pracownicy jednej z największych szwedzkich instytucji, Kościoła Szwecji. Co więcej, Kościół Szwecji ma swojego oficjalnego przedstawiciela w zarządzie tego stowarzyszenia. Fakt, że stowarzyszenie wrogie wobec Izraela ma ścisłe związki z Kościołem Szwecji nie budzi zdziwienia. Swego czasu przedstawiłem chronologię działań Kościoła Szwecji popierających fałszywy, zniekształcający rzeczywistość Dokument kairski.


Główna działalność Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima na terytoriach palestyńskich wydaje się koncentrować na finansowym wspieraniu  Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza w Betlejem. Aczkolwiek ta szkoła, oferująca edukację od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły średniej, jest oficjalnie szkołą chrześcijańską, większość uczniów pochodzi z muzułmańskich domów.


Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima twierdzi, że ta szkoła promuje pokój. Jednak Tobias Petersson, dyrektor think tanku Perspective on Israel ujawnił,  że podręczniki używane w Szwedzkiej Szkole Dobrego Pasterza uczą dżihadu i zachęcają do świętej wojny przeciwko państwu Izrael.


W tych podręcznikach wychwala się  palestyńską terrorystkę Dalal al-Mughrabi, która była członkiem 11- osobowej grupy terrorystów, którzy zamordowali 38 cywilów, w tym 13 dzieci, 11 marca 1978 roku. W tych podręcznikach Żydzi są przedstawiani jako kłamcy i ludzie zdeprawowani. Petersson przejrzał zawartość tych podręczników szkolnych z pomocą arabskich tłumaczy mieszkających w Szwecji. Weryfikował również te przekłady zasięgając drugiej opinii, by potwierdzić ich dokładność. 


Mapy w podręcznikach, jak również wiszące na ścianach w klasach Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza, nie pokazują państwa Izrael. Terytorium w granicach Izraela oznaczone jest na tych mapach jako „Państwo Palestyna”. Kiedy szkołę odwiedził palestyński arcybiskup kościoła grekoprawosławnego, oddał cześć zamachowcom samobójcom.


Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima, jak wynika z informacji na ich stronie internetowej, zbiera około 1.8 miliona szwedzkich koron rocznie (czyli mniej więcej 182,000 amerykańskich dolarów lub 167,000 euro) na wsparcie betlejemskiej Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza. W Szwecji każdy może zdecydować się na finansowe wsparcie szkoły, która indoktrynuje dzieci do dżihadu, antysemityzmu i podżega do wojny, nawet jeśli jest to nieetyczne. Problem w tym, że 65 procent pieniędzy przekazywanych Szwedzkiemu Stowarzyszeniu Jerozolima to pieniądze od Kościoła Szwecji zbierane w całej Szwecji przez członków wspólnot, którzy nie muszą być zainteresowani w popieraniu tego rodzaju indoktrynacji i mogą mieć odrazę do wszelkich form przemocy.   


Członkowie Kościoła Szwecji nie zawsze  podzielają wrogość do Izraela, którą wspierają ich kapłani. Większość z nich to normalni ludzi, którzy automatycznie zostali członkami Kościoła Szwecji, kiedy był on jeszcze oficjalnym kościołem państwowym, przed rokiem 2000, kiedy to wszyscy obywatele szwedzcy automatycznie stawali się członkami tego kościoła.    


Kościół Szwecji był założony jako kościół państwowy i był częścią szwedzkiego państwa do roku 2000. Nadal jest jedną z największych szwedzkich instytucji, mających ”uprzywilejowany status” w państwie. Kościół pobiera opłaty za pogrzeby od wszystkich mieszkańców Szwecji, niezależnie od ich wyznania, nie ma jednak odpowiedzialności za organizowanie pogrzebów, z wyjątniem okręgu Sztokholmu i Tranås. Obecnie 57,7 procent populacjiszwedzkiej jest członkami Kościoła Szwecji, to znaczy, że z populacji niespełna 10 milionów ludzi, członkami tego kościoła jest około 5,9 miliona osób.           


Ta tak ogromna instytucja zbiera datki w całym kraju na poparcie szkoły, która szerzy nienawiść i podżega do wojny, co bez wątpienia powinno być conajmniej problematyczne. Ta praktyka pokazuje również, że szwedzka pomoc nie tylko trafia do organizacji, które szerzą nienawiść, ale że wielkie szwedzkie instytucje są również kanałem, którym każdego roku miliony koron płyną do takich miejsc jak Szwedzka Szkoła Dobrego Pasterza, w celu szerzenia nienawiści.    


Żeby zrozumieć szkodliwość tej sytuacji warto sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby jakaś duża instytucja izraelska, bądź z innego kraju zbierała pieniądze na finansowanie szkoły uczącej dzieci nienawiści do Szwecji i wychwalającej terrorystów mordujących Szwedów. Oczywiście wywołałoby to ogromny skandal i oburzenie. Ale to właśnie dzieje się obecnie w Szwecji.   


Kościół Szwecji nie zaprzecza, że zbiera pieniądze od swoich członków i przekazuje je Szwedzkiej Szkole Dobrego Pasterza za pośrednictwem Szwedzkiego Stowarzyszenia Jerozolima. Kościół przyznaje również, że podręczniki w tej szkole mogą zawierać treści antysemickie i zachęcać do dżihadu.  


Kiedy Towarzystow Przyjaźni Szwedzko-Izraelskiej spotkało się z przedstawicielami Kościoła Szwecji w sprawie Szwedzkiej Szkoły Dobrego Pasterza oraz innych szkół na Zachodnim Brzegu popieranych przez Kościół Szwecji, dyrektor zagranicznych działań Kościoła Szwecji, Erik Lysén powiedział, że [inne] wartości przekazywane w tych szkołach przeważają w materiałach do nauczania. Dodał również: 

"Sprawa materiałów do nauczania jest częścią trwającego obecnie dialogu, jaki Szwedzkie Stowarzyszenie Jerozolima prowadzi z kierownictwem szkoły i ta sprawa będzie poruszona ponownie.”

Jest sprawą godną ubolewania, że jedna z największych szwedzkich instytucji, i to w dodatku Kościół, dostarcza funduszy dla promowania morderczego konfliktu między Palestyńczykami i Izraelem, przez wspieranie szkoły nauczającej palestyńskie dzieci nienawiści. Kościół finansujący nienawiść nigdy nie będzie głosem na rzecz pokoju na świecie, ani wzorem moralności.   


Sweden: The Church that Spreads Hate

Gatestone Institute, 20 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNima Gholam Ali Pour


Urodzony w Iranie szwedzki polityk działający w zarządzie oświaty w Malmö jak również zaangażowany w kilku grupach badawczych zajmujących się Bliskim Wschodem. Gholam Ali Pour jest również redaktorem konserwatywnej strony internetowej „Situation Malmö”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1505 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk