Prawda

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO


Jeff Jacoby 2023-07-12

Grupa ukraińskich żołnierzy ładuje rakietę pod osłoną drzew w obwodzie chersońskim w październiku.
Grupa ukraińskich żołnierzy ładuje rakietę pod osłoną drzew w obwodzie chersońskim w październiku.

W ROKU 1956 Moskwa wysłała czołgi i żołnierzy na Węgry, zabijając tysiące demonstrantów, kiedy tłumiła antykomunistyczne powstanie. Dwanaście lat później Związek Radziecki zaatakował Czechosłowację, kładąc brutalny kres „Praskiej Wiośnie” i jej liberalnym reformom. W 1991 roku sowieckie czołgi i transportery opancerzone zaatakowały tłumy ludności cywilnej broniącej niepodległości Litwy. Rosja rozpętała wojnę z Gruzją w 2008 roku, nielegalnie zajmując terytoria Abchazji i Osetii Południowej. Najbardziej morderczy ze wszystkich był brutalny atak Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się w 2014 roku wraz z podbojem Krymu i eksplodował w lutym 2022 roku inwazją na pełną skalę w celu obalenia prozachodniego rządu Wołodymyra Zełenskiego.

Wszystkie kraje zaatakowane przez Rosję po drugiej wojnie światowej mają jedną wspólną cechę: żaden nie był członkiem NATO w czasie agresji Moskwy. Dla kontrastu, żadnemu narodowi, który chronił się pod parasolem Sojuszu Atlantyckiego, nigdy nie zagrażała rosyjska przemoc.


Rozszerzenie NATO z 12 członków w 1949 r. do 31 członków obecnie jest jednym z najbardziej udanych osiągnięć współczesnej dyplomacji. Była sekretarz stanu Madeleine Albright miała rację, gdy w 1997 roku przewidywała, że rozszerzenie sojuszu „powiększy obszar Europy, na którym wojny się nie zdarzają”. Niestety, NATO nie rozszerzyło się wystarczająco. W 2008 roku Ukrainę zapewniono, że zostanie przyjęta — z czasem — ale sojusznicy nigdy nie spieszyli się z wypełnieniem tego zapewnienia. Prawicowi izolacjoniścilewicowi ugodowcyelitarni eksperci i tak zwani realiści ostrzegali, że rozszerzenie NATO do granic Rosji sprowokuje Władimira Putina do rozpoczęcia wojny. Ukraina pozostała w zawieszeniu, jej los nierozstrzygnięty.


A wynik? Trzymanie Ukrainy z dala od NATO nie złagodziło rosyjskiej wrogości. Rozpaliło ją. Sojusznicy dali się przekonać, że jeśli odmówią przyjęcia Ukrainy, Putin nie ucieknie się do rozlewu krwi. W rzeczywistości zwiększyli prawdopodobieństwo rozlewu krwi. Przerażająca rzeź i zniszczenia ostatnich 16 miesięcy nigdy by się nie wydarzyły, gdyby akcesja Ukrainy nie była odkładana w nieskończoność.


Czas to zmienić.


Kiedy przywódcy państw członkowskich NATO zbierają się na dorocznym szczycie w Wilnie na Litwie we wtorek, przyjęcie Ukrainy jako członka powinno być pierwszym punktem porządku obrad. Bez względu na to, jakie sprzeciwy mogły pojawiać się w przeszłości wobec przyjęcia Ukrainy jako pełnoprawnego sojusznika, ta wojna powinna była je rozwiać.


Ukraina jest obecnie niezbędna do obrony Zachodu i ustanowionego po II wojnie światowej ładu bezpieczeństwa europejskiego. Żaden naród nie płaci wyższej ceny za przeciwstawienie się barbarzyństwu i zachłanności Kremla — ani nie płaci za to z większą odwagą i zdecydowaniem. Ukraińcy walczą o znacznie więcej niż tylko o bezpieczeństwo własnych granic państwowych. „Reprezentują wszystkie nasze wartości, wartości europejskie i walczą za nas wszystkich” – powiedziała Sanna Marin, która w zeszłym miesiącu ustąpiła ze stanowiska premiera Finlandii. Ukraina jest dosłownie na linii frontu między Rosją a wolnymi demokracjami Europy. Dla NATO trzymanie Ukraińców na dystans po wszystkim, co zrobili dla Zachodu, byłoby moralną hańbą.


Byłby to również poważny błąd wojskowy.


Jeśli chodzi o zasadniczy cel, dla którego stworzono NATO – odstraszanie, konfrontacja i pokonanie Rosji w bitwie – Ukraina ma dziś większe doświadczenie niż jakikolwiek inny naród. „Ukraina toczy teraz rodzaj wojny, do której NATO przygotowywało się tak długo – napisał w kwietniu korespondent dyplomatyczny „Newsweeka” David Brennan . - Kraj jest zalewany bronią NATO, za pomocą której wojska ukraińskie zadają ogromne straty rosyjskim najeźdźcom”.


Rząd w Kijowie zbudował swoją armię zgodnie ze standardami NATO, dzieląc się zdobytą wiedzą z członkami Sojuszu. Setki tysięcy Ukraińców doskonaliły swoje umiejętności prowadzenia nowoczesnej, intensywnej wojny z najbardziej śmiercionośnym agresorem Europy i najbardziej bezczelnym zbrodniarzem wojennym. To sprawia, że Ukraina jest niezrównanym atutem i Sojuszu nie stać na rezygnację z niego.


Okazało się, że przeciwnicy, którzy nie chcieli włączenia Ukrainy do sojuszu z obawy przed rozpętaniem wściekłości Putina, bardzo mylili się. Teraz twierdzą, że nie może być akcesji Ukrainy, dopóki trwa wojna. Obawiają się, że zgodnie z artykułem 5 NATO – według którego zbrojna napaść na któregokolwiek członka sojuszu „powinna być uznana za atak przeciwko nim wszystkim” – cały sojusz może zostać wciągnięty w wojnę z Moskwą. Biorąc pod uwagę ryzyko trzeciej wojny światowej, kiedy obie strony są w posiadaniu broni nuklearnej, przywódcy tacy jak niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock stanowczo twierdzą, że NATO „nie może mówić o przyjmowaniu nowych członków w trakcie wojny”.


Ale przeciwnicy znów się mylą. Natowska klauzula obrony zbiorowej nie oznacza, że przyjęcie Ukrainy w czasie wojny zobowiązywałoby każdego sojusznika NATO do wysłania żołnierzy na pole bitwy, nie mówiąc już o rozmieszczeniu broni nuklearnej. Język artykułu 5 jest jasny. Wymaga jedynie, aby każdy członek podjął „takie działania, jakie uzna za konieczne”, aby pomóc atakowanemu sojusznikowi. Może to, ale nie musi, obejmować użycie siły zbrojnej.


Przez prawie półtora roku Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy w imponujący sposób wspierali rząd Ukrainy. Obsypali Kijów pomocą gospodarczą i humanitarną. Podtrzymywali jego wysiłek wojenny bronią, amunicją i sprzętem. Udzielili oni ścisłego wsparcia dyplomatycznego Ukrainie na forach międzynarodowych. Nałożyli surowe sankcje na Rosję. W tym momencie członkostwo Ukrainy należy uznać za fakt dokonany. Sformalizowanie statusu Ukrainy jako sojusznika NATO nie wywołałoby III wojny światowej, ale postawiłoby Putina przed ostatecznym dowodem na to, że jego próba zniszczenia niepodległości Ukrainy i oddzielenia jej od Zachodu nie powiodła się.


<span>Rozszerzenie NATO z 12 członków w 1949 r. do 31 członków obecnie jest jednym z najbardziej udanych osiągnięć współczesnej dyplomacji. Powiększenie sojuszu „rozszerzyło obszar Europy, na którym wojny się nie zdarzają”.</span>
Rozszerzenie NATO z 12 członków w 1949 r. do 31 członków obecnie jest jednym z najbardziej udanych osiągnięć współczesnej dyplomacji. Powiększenie sojuszu „rozszerzyło obszar Europy, na którym wojny się nie zdarzają”.

Jak zauważa były minister obrony Ukrainy Andrej Zagorodniuk, „dzięki ogromnemu poparciu dla Ukrainy w ciągu ostatnich 15 miesięcy, Sojusz w zasadzie poniósł już wszystkie koszty przyjęcia Ukrainy”. NATO powinno zacząć czerpać korzyści z tej inwestycji. Potwierdzenie statusu Ukrainy jako stałego sojusznika w NATO podważyłoby determinację Putina do dalszej walki. To z kolei rozszerzyłoby strefę bezpieczeństwa bronioną przez sojusz — część Europy, „gdzie wojny się nie zdarzają”.


Ukraina otrzymała od NATO bardzo dużo — zaopatrzenie wojskowe, dane wywiadowcze, szkolenia i technologię. Ale nie prosi żadnego innego kraju o żołnierzy. „Nie ma powodu – pisze Zagorodniuk. - W przeciwieństwie do mniejszych państw NATO, Ukraina dysponuje ogromną siłą militarną, która może sama poradzić sobie z Rosjanami”.


Im szybciej Ukraina wejdzie do sojuszu, tym szybciej skończy się wojna Putina. Ukraińcy udowodnili swoją lojalność wobec Zachodu jak mało który potencjalny sojusznik. Nadszedł czas, by trwale odwzajemnić tę lojalność i wprowadzić Ukrainę raz na zawsze do NATO.

 

Link do oryginału: https://jeffjacoby.com/27087/it-is-long-past-time-for-nato-to-admit-ukraine

9 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Jeff Jacoby - amerykański prawik i dziennikarz, wieloletni pybicysta "Boston Globe".   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2494 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk