Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:12

« Poprzedni Następny »


Biden podaje rękę antysemitom
Bojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.


Mitchell Bard 2023-07-13

Około 10 tysięcy demonstrantów maszeruje przed Białym Domem w Waszyngtonie, aby zaprotestować przeciwko izraelskiej ofensywie w Gazie znanej jako „Operacja Ochronny Brzeg”, 2 sierpnia 2014 r. Źródło zdjęcia: Wikipedia.
Około 10 tysięcy demonstrantów maszeruje przed Białym Domem w Waszyngtonie, aby zaprotestować przeciwko izraelskiej ofensywie w Gazie znanej jako „Operacja Ochronny Brzeg”, 2 sierpnia 2014 r. Źródło zdjęcia: Wikipedia.

W chwili, gdy walka z antysemityzmem koncentruje się na powstrzymaniu starań antropologów, by przekonać swoje stowarzyszenie zawodowe do bojkotu izraelskich instytucji naukowych, administracja Bidena ogłosiła własny antysemicki bojkot takich instytucji na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii].


Decyzja jest szczególnie ironiczna, biorąc pod uwagę, że administracja Bidena właśnie szumnie ogłosiła swoją strategię walki z antysemityzmem. W połączeniu z włączeniem do tej strategii antysemickiej Rady ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich [CAIR], brakiem finansowania i odmową przyjęcia roboczej definicji antysemityzmu opracowanej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), polityka ta czyni kompletną farsę z walki z antysemityzmem.


Oświadczenie Bidena wygląda głupio również dlatego, że Wielka Brytania właśnie uchwaliła ustawę zakazującą bojkotów Izraela, w tym bojkotów skierowanych przeciwko Żydom na Zachodnim Brzegu.


Obecny rząd Izraela zrobił wszystko, co w jego mocy, by rozzłościć administrację, ale to nie jest wymówka do przyjęcia polityki, która nie karze rządu, ale jest wymierzona w Żydów, którzy pracują mniej niż godzinę drogi od Jerozolimy i Tel Awiwu.


Bojkot administracji Bidena jest nie mniej oburzający niż bojkot firmy Ben & Jerry, który wywołał międzynarodowe oburzenie i spowodował, że wiele stanów wycofało się z firmy macierzystej, ponieważ naruszyła ona ich prawa antybojkotowe.


Istnieje federalna ustawa antybojkotowa, ale dzięki Demokratom w Kongresie została ona ograniczona do zapobiegania współpracy z bojkotem Ligi Arabskiej, ale nie do współdziałania z kampanią bojkotu, dezinwestycji i sankcji (BDS). W każdym razie ta administracja subsydiując palestyński terror przez ignorowanie ustawy Taylor Force Act pokazała, że nie będzie związana żadnymi restrykcjami mającymi na celu ochronę Żydów.


Co gorsza, administracja całkowicie podkopała walkę z nienawiścią do Żydów, dając antysemitom przyzwolenie na bojkot Żydów. Zamiast wspierać sprawę pokoju, jej działania karzą niewinnych Żydów niezaangażowanych w konflikt polityczny i legitymizują ruch BDS. Jak powiedział rabin Eric Yoffie, były przewodniczący ruchu reformatorskiego i częsty krytyk polityki izraelskiej: „Niemożliwe jest rozróżnienie różnych typów bojkotów. … Ci, którzy twierdzą, że tylko popierają bojkot Ariel, ale sprzeciwiają się ruchowi BDS, dokonują rozróżnień, które nie będą jasne dla nikogo oprócz nich samych”.


Antysemicki bojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi. Nikogo to nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że kierują tym departamentem izraelożercy z administracji Obamy. Ich usprawiedliwieniem dla tego najnowszego ataku jest to, że po prostu wracają do poprzedniej polityki. Zdjęcie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena powinno wisieć na plakatach Einsteinowskiej definicji szaleństwa jako robienia ciągle tego samego i oczekiwania innych rezultatów.


Co zdaniem Blinkena osiągnie on, odmawiając funduszy na badania naukowe i rolnicze Uniwersytetowi Ariel w Samarii? Czy to jest jego pomysł na zachowanie urojenia o dwóch państwach? Czy wierzy, że to zmieni politykę Izraela o jedną jotę lub zrobi cokolwiek, by pomóc Palestyńczykom? Jeśli tak, cierpi na delirium. Ta antysemicka polityka przyniesie odwrotny skutek.


Po pierwsze, to tylko pokazuje Izraelczykom, że nie mogą ufać tej administracji i że Biden jest zainteresowany tylko ukaraniem ich, ignorując podżeganie i terror Palestyńczyków. Podobnie jak zwolennicy BDS, administracja obwinia za konflikt tylko Izrael. Zamiast deklarowanego celu, jakim jest szerzenie pokoju, dalej umacnia maksymalistyczne żądania Palestyńczyków i wzmacnia tych, którzy dążą do upadku Izraela. Utwardzając stanowisko Izraelczyków, administracja nie wyświadcza Palestyńczykom żadnej przysługi.


Nie jest to nic nowego, ponieważ administracja już pokazała swoją niezdolność do odróżnienia dobra od zła i swoją obsesję na punkcie bezstronności. Żydzi krytykowali byłego prezydenta Donalda Trumpa za jego komentarz „po obu stronach są dobrzy ludzie” po marszu neonazistów i kontrdemonstracji w Charlottesville w stanie Wirginia w sierpniu 2017 r.; rzecznicy Bidena zasadniczo mówią, kiedy terroryści mordują Żydów: „Po obu stronach są źli ludzie”.


Abstrahując od polityki, obcięcie funduszy na badania i współpracę odmawia Palestyńczykom, jak również Amerykanom i ludziom na całym świecie korzyści z tych badań. Administracja zatrzymała granty dla Binational Science Foundation (BSF), która jest apolityczna i wspiera badania podstawowe. BSF finansuje ponad 5 tysięcy projektów badawczych angażujących tysiące naukowców z ponad 400 instytucji amerykańskich w 46 stanach, Portoryko i Dystrykcie Kolumbii. Te projekty doprowadziły do znaczących przełomów naukowych, medycznych i technicznych z szerokim wachlarzem praktycznych zastosowań.


Binational Agricultural Research and Development Foundation (BARD) koncentruje się na zwiększaniu produktywności rolnictwa, zdrowiu roślin i zwierząt oraz jakości i bezpieczeństwie żywności. Naukowcy stworzyli nowe technologie w dziedzinie nawadniania kropelkowego, pestycydów, hodowli ryb, zwierząt gospodarskich, drobiu, zwalczania chorób i sprzętu rolniczego. BARD finansuje projekty w 45 stanach i Dystrykcie Kolumbii. 40-letni przegląd przeprowadzony w 2019 roku, obejmujący 20 studiów przypadków, oszacował wkład fundacji w gospodarkę USA na 2,7 miliarda dolarów, w gospodarkę Izraela na 500 milionów dolarów i innych krajów na 13,3 miliarda dolarów.


Trzecią organizacją dotkniętą bojkotem administracyjnym jest Binational Industrial Research and Development Foundation (BIRD), która finansuje wspólne amerykańsko-izraelskie zespoły do opracowywania i komercjalizacji innowacji, niezwiązanych z obronnością produktów technologicznych. Od 1977 roku fundacja zatwierdziła inwestycje w ponad tysiącu projektów, które przyniosły bezpośrednie i pośrednie przychody w wysokości ponad 10 miliardów dolarów.


Wspieranie tej pracy jest przeszkodą dla pokoju?!


Oskarżyłem Departament Stanu o głupotę, ale wyszło to już poza głupotę, jest to wrogość, powrót do podejścia arabistów z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, kiedy amerykańscy dyplomaci chcieli zapobiec powstaniu Izraela, a gdy to się nie udało, dążyli do osłabienia go i zapobieżenia rozwinięciu bliskich stosunków między USA a Izraelem.


Pomijając Izrael, Blinken zneutralizował Deborah Lipstadt, swoją wysłanniczkę do monitorowania i zwalczania antysemityzmu, która nie może poważnie prosić innych krajów o wyeliminowanie nienawiści do Żydów, skoro jej rząd przyjął antysemicką politykę. Warto przypomnieć słowa Lipstadt po tym, jak Unia Akademicka (UCU) w Wielkiej Brytanii wezwała do akademickiego bojkotu Izraela: „działania grup takich jak UCU są nie tylko zaciekle antyizraelskie, ale w rzeczywistości antysemickie”.


Biden widzi sondaże i uznaje, że głosy Żydów na niego można uważać za rzecz oczywistą. Były prezydent Jimmy Carter popełnił ten sam błąd i obwiniał Żydów o swoją porażkę po tym, jak porzucili go z powodu jego antyizraelskiej postawy. Jak na ironię, to Carter podpisał federalną ustawę antybojkotową.


W 2019 roku 136 międzynarodowych organizacji żydowskich podpisało oświadczenie potępiające wezwania do bojkotu izraelskich instytucji akademickich i deklarujące, że są one sprzeczne z celem pokoju, sprzeczne z wolnością słowa i są częścią większych wysiłków zmierzających do podważenia prawa narodu żydowskiego do samostanowienia w ich ojczyźnie: Izraelu.


Organizacje te powinny głosić, że amerykański bojkot izraelskich instytucji akademickich, gdziekolwiek się znajdują, jest nierozsądny. Społeczność żydowska potrzebuje postaci takiej jak Elie Wiesel, z kręgosłupem i zasadami, by mówić władzy prawdę w oczy i powiedzieć prezydentowi, że zamiast walczyć z antysemityzmem, jego Departament Stanu go utrwala.


Link do oryginału: https://www.jns.org/jns/topic/23/7/5/300463/

JNS Org., 5 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk