Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 23:07

« Poprzedni Następny »


Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran


Majid Rafizadeh 2020-09-08

Według Amnesty International wśród ofiar tortur systematycznie stosowanych przez irański reżim są 10-letnie dzieci. „Ofiary mają często zakrytą twarz.. są bite, kopane i chłostane; bite pałkami, gumowymi rurami, nożami … podwieszane lub zmuszane do przyjmowania przez długi czas  wywołujących ból pozycji; pozbawione wystarczającej żywności i wody pitnej…” (Zdjęcie: Navid Afkari (w środku) i jego dwaj bracia.)
Według Amnesty International wśród ofiar tortur systematycznie stosowanych przez irański reżim są 10-letnie dzieci. „Ofiary mają często zakrytą twarz.. są bite, kopane i chłostane; bite pałkami, gumowymi rurami, nożami … podwieszane lub zmuszane do przyjmowania przez długi czas  wywołujących ból pozycji; pozbawione wystarczającej żywności i wody pitnej…” (Zdjęcie: Navid Afkari (w środku) i jego dwaj bracia.)

Irański reżim znacząco nasilił łamanie praw człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska, które prawią kazania o prawach człowieka, całkowicie zamknęły oczy na skandaliczne działania tego reżimu.


Według niedawnego raportu Amnesty International, opublikowanego 2 września, różne gałęzie władz Iranu, włącznie z systemem sądowniczym, organami ochrony porządku publicznego i ministerstwem wywiadu biorą udział w tych zbrodniach.  


W raporcie stwierdzono:

"Policja, wywiad i siły bezpieczeństwa Iranu oraz funkcjonariusze więzienni popełniają, przy współudziale sędziów i prokuratorów, cały katalog szokujących pogwałceń praw człowieka, włącznie z arbitralnym aresztowaniem, porywaniem, torturami i innym złym traktowaniem zatrzymanych”.

Według raportu, wśród ofiar są dzieci, czasami zaledwie 10-letnie. Reżim także systematycznie obiera za cel tych, którzy biorą udział w demonstracjach. Na przykład, w zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy irańskiego reżimu wydał dwa wyroki śmierci na mistrza w zapasach, Navida Afkariego, obok wyroku na chłostę 74 batów, jak podaje perskojęzyczna stacja Iran International. Aresztowano także jego dwóch braci; Vahid Afkari otrzymał wyrok 54 lat więzienia, a Habib Afkari otrzymał 27 lat więzienia i 74 baty.


Podczas gdy UE i ONZ milczą, prezes Ultimate Fighting Championship (UFC), Dana White i prezydent USA, Donald Trump zwrócili się do irańskich przywódców z prośbą, by nie wykonali egzekucji mistrza w zapasach Navida Afkariego. Prezydent Trump tweetował:

"Słyszymy, że Iran chce dokonać egzekucji znanego i popularnego zapaśnika, 27-letniego Navida Afkaraiego, którego jedynym czynem był udział w antyrządowej demonstracji na ulicy. Protest dotyczył ‘pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju i inflacji’…


...Zwracam się do przywódców Iranu, byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście oszczędzili życie tego młodego człowieka i nie dokonali jego egzekucji. Dziękuję!"

Prezes UFC, Dana White napisał:

"Chciałbym tylko powiedzieć, że ja także z szacunkiem i pokornie proszę funkcjonariuszy rządowych w Iranie, by nie dokonywali egzekucji tego człowieka i oszczędzili jego życie”.

Aresztowanie ludzi na podstawie tak niejasnych oskarżeń, jak “szerzenie zepsucia na ziemi” ("moharebeh"), “prowadzenie wojny przeciwko Bogu” lub “zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu”, jest stosowane przez system sądowniczy lub Islamski Sąd Rewolucyjny. Brak właściwej procedury prawnej, wymuszone przyznania się i fizyczne lub psychiczne tortury dominują w procesach, w których sądy skazują oskarżonych na karę śmierci.  


Według wielu raportów, Afkari i jego bracia byli torturowani, by zmusić ich do zeznawania wzajem przeciwko sobie i zdobyć „przyznanie się”, które następnie pokazywano w telewizji.


"Przez około 50 dni musiałem znosić najbardziej koszmarne fizyczne i psychiczne tortury” – napisał Afkari w liście.

"Bili mnie pałkami i kijami, bito mnie po rękach i nogach, w brzuch i w plecy. Zakładali worek plastikowy na moją głowę i torturowali mnie, aż dusiłem się i byłem na krawędzi śmierci. Wlewali mi także alkohol do nosa”.

W dodatku reżim, prawdopodobnie w celu szerzenia strachu wśród potencjalnych dysydentów w społeczeństwie, przez dziesięciolecia stosuje kary tortur i śmierci za, na przykład, posiadanie marihuany. Tortury są zarówno fizyczne, jak psychiczne. Według Amnesty International:

" Badanie [naszej] organizacji wykazały, że ofiary mają często zakrytą twarz lub zawiązane oczy; są bite, kopane i chłostane; bite pałkami, gumowymi rurami, nożami i kablami;  podwieszane lub zmuszane do przyjmowania przez długi czas  wywołujących ból pozycji; pozbawione wystarczającej żywności i wody pitnej; umieszczane w izolatkach na długi czas, czasem na tygodnie lub nawet miesiące; i odmawia się im opieki medycznej ran odniesionych podczas protestów lub w wyniku tortur”. …

Można by sądzić, że UE lub ONZ przynajmniej potępią rządzących mułłów za ich brutalność. Jest wręcz odwrotnie, nagradzają ten reżim, 14 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała za pozwoleniem, by 13-letnie embargo na broń do Iranu wygasło w październiku 2020 roku.  Oznacza to, że mułłowie Iranu będą mogli kupować, sprzedawać i eksportować tyle konwencjonalnej broni, ile sobie życzą.


UE i ONZ orędują również za utrzymaniem umowy nuklearnej (JCPOA), której Iran nigdy nie podpisał, i do utrzymywania zawieszenia sankcji, mimo wielokrotnych pogwałceń tej umowy przez Iran. 4 września 2020 roku, na przykład, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że zapas wzbogaconego uranu w Iranie doszedł do 2105 kg -- niemal 10 razy więcej niż ilość dozwolona umową. Rządzący Iranem mułłowie mają obecnie dość wzbogaconego uranu, by wzbogacić go dalej i zbudować bombę jądrową, jeśli tego zechcą.  Około 1000 kg uranu wzbogaconego do 5% można dalej wzbogacać do stworzenia jednej bomby jądrowej.


Przewodniczący w sierpniu Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasador Indonezji, Dian Triansyah Djani, odrzucił próbę USA zaprowadzenia "snapback" – szybkiego przywrócenia wszystkich sankcji ONZ na Iran. Być może nadeszła pora, by USA zaprzestały finansować ONZ, a przynajmniej “płaciły tylko za to, czego ten kraj chce – i oczekiwały, że otrzymają to, za co zapłaciły”.


Mimo dziesięcioleci starań o “zreformowanie” ONZ, niewiele lub nic nie zmieniło się w jego kulturze lub skuteczności. Mimo dostarczania ONZ nieproporcjonalnej części budżetu tej organizacji, USA regularnie poddawane jest rozmaitym auto-da-fé. Jedyną pociechą, przynajmniej jak dotąd, jest to, że to globalne okazywanie cnoty jeszcze nie obejmuje palenia ambasadorów USA na stosie. “Wall Street Journal” w 2017 roku pisała:

"Dlaczego USA to tolerują?... unikanie żenujących głosowań oznacza zgadzanie się na coraz wyższe wydatki.


USA powinny odrzucić międzynarodowy reżim podatkowy i przejść do dobrowolnych wkładów… Jest to bodziec do wykonywania zadań, czego obecny system podatkowy po prostu nie dostarcza….


Pięć regionalnych ekonomicznych i społecznych rad ONZ, które nie mają żadnych konkretnych osiągnięć, także nie zasługują na amerykańskie finansowanie. Jeśli kraje wierzą, że te regionalne organizacje są tego warte – co jest wyraźnie wątpliwe – mają pełne możliwości i swobodę finansowania ich. Jest całkowicie niezrozumiałe dlaczego uważa się, że Ameryka ma je wspierać finansowo.  


Mamy również olbrzymie połacie oenzetowskiej biurokracji. Większość tych budżetów można obciąć z małym lub zerowym wpływem na realny świat. Zaczynając od Biura ONZ ds. Rozbrojenia. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju jest tu innym przykładem. Można dokonać znaczących oszczędności redukując inne biura ONZ, które są niewiele więcej niż kosztownymi wirówkami nonsensu, włącznie z wieloma agendami zajmującymi się sprawami ‘palestyńskimi’. Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) może zostać włączona do biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)”.  

ONZ i UN muszą pociągnąć irańskich przywódców do odpowiedzialności lub trzeba uznać te organizacje jako bezużyteczne i posłać tam, gdzie ich miejsce.  


The UN and EU’s Silence on Iran’s “Shocking Human Rights Violations”

Gatestone Institute, 7 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk