Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 15:52

« Poprzedni Następny »


Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran


Majid Rafizadeh 2020-09-08

Według Amnesty International wśród ofiar tortur systematycznie stosowanych przez irański reżim są 10-letnie dzieci. „Ofiary mają często zakrytą twarz.. są bite, kopane i chłostane; bite pałkami, gumowymi rurami, nożami … podwieszane lub zmuszane do przyjmowania przez długi czas  wywołujących ból pozycji; pozbawione wystarczającej żywności i wody pitnej…” (Zdjęcie: Navid Afkari (w środku) i jego dwaj bracia.)
Według Amnesty International wśród ofiar tortur systematycznie stosowanych przez irański reżim są 10-letnie dzieci. „Ofiary mają często zakrytą twarz.. są bite, kopane i chłostane; bite pałkami, gumowymi rurami, nożami … podwieszane lub zmuszane do przyjmowania przez długi czas  wywołujących ból pozycji; pozbawione wystarczającej żywności i wody pitnej…” (Zdjęcie: Navid Afkari (w środku) i jego dwaj bracia.)

Irański reżim znacząco nasilił łamanie praw człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska, które prawią kazania o prawach człowieka, całkowicie zamknęły oczy na skandaliczne działania tego reżimu.


Według niedawnego raportu Amnesty International, opublikowanego 2 września, różne gałęzie władz Iranu, włącznie z systemem sądowniczym, organami ochrony porządku publicznego i ministerstwem wywiadu biorą udział w tych zbrodniach.  


W raporcie stwierdzono:

"Policja, wywiad i siły bezpieczeństwa Iranu oraz funkcjonariusze więzienni popełniają, przy współudziale sędziów i prokuratorów, cały katalog szokujących pogwałceń praw człowieka, włącznie z arbitralnym aresztowaniem, porywaniem, torturami i innym złym traktowaniem zatrzymanych”.

Według raportu, wśród ofiar są dzieci, czasami zaledwie 10-letnie. Reżim także systematycznie obiera za cel tych, którzy biorą udział w demonstracjach. Na przykład, w zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy irańskiego reżimu wydał dwa wyroki śmierci na mistrza w zapasach, Navida Afkariego, obok wyroku na chłostę 74 batów, jak podaje perskojęzyczna stacja Iran International. Aresztowano także jego dwóch braci; Vahid Afkari otrzymał wyrok 54 lat więzienia, a Habib Afkari otrzymał 27 lat więzienia i 74 baty.


Podczas gdy UE i ONZ milczą, prezes Ultimate Fighting Championship (UFC), Dana White i prezydent USA, Donald Trump zwrócili się do irańskich przywódców z prośbą, by nie wykonali egzekucji mistrza w zapasach Navida Afkariego. Prezydent Trump tweetował:

"Słyszymy, że Iran chce dokonać egzekucji znanego i popularnego zapaśnika, 27-letniego Navida Afkaraiego, którego jedynym czynem był udział w antyrządowej demonstracji na ulicy. Protest dotyczył ‘pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju i inflacji’…


...Zwracam się do przywódców Iranu, byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście oszczędzili życie tego młodego człowieka i nie dokonali jego egzekucji. Dziękuję!"

Prezes UFC, Dana White napisał:

"Chciałbym tylko powiedzieć, że ja także z szacunkiem i pokornie proszę funkcjonariuszy rządowych w Iranie, by nie dokonywali egzekucji tego człowieka i oszczędzili jego życie”.

Aresztowanie ludzi na podstawie tak niejasnych oskarżeń, jak “szerzenie zepsucia na ziemi” ("moharebeh"), “prowadzenie wojny przeciwko Bogu” lub “zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu”, jest stosowane przez system sądowniczy lub Islamski Sąd Rewolucyjny. Brak właściwej procedury prawnej, wymuszone przyznania się i fizyczne lub psychiczne tortury dominują w procesach, w których sądy skazują oskarżonych na karę śmierci.  


Według wielu raportów, Afkari i jego bracia byli torturowani, by zmusić ich do zeznawania wzajem przeciwko sobie i zdobyć „przyznanie się”, które następnie pokazywano w telewizji.


"Przez około 50 dni musiałem znosić najbardziej koszmarne fizyczne i psychiczne tortury” – napisał Afkari w liście.

"Bili mnie pałkami i kijami, bito mnie po rękach i nogach, w brzuch i w plecy. Zakładali worek plastikowy na moją głowę i torturowali mnie, aż dusiłem się i byłem na krawędzi śmierci. Wlewali mi także alkohol do nosa”.

W dodatku reżim, prawdopodobnie w celu szerzenia strachu wśród potencjalnych dysydentów w społeczeństwie, przez dziesięciolecia stosuje kary tortur i śmierci za, na przykład, posiadanie marihuany. Tortury są zarówno fizyczne, jak psychiczne. Według Amnesty International:

" Badanie [naszej] organizacji wykazały, że ofiary mają często zakrytą twarz lub zawiązane oczy; są bite, kopane i chłostane; bite pałkami, gumowymi rurami, nożami i kablami;  podwieszane lub zmuszane do przyjmowania przez długi czas  wywołujących ból pozycji; pozbawione wystarczającej żywności i wody pitnej; umieszczane w izolatkach na długi czas, czasem na tygodnie lub nawet miesiące; i odmawia się im opieki medycznej ran odniesionych podczas protestów lub w wyniku tortur”. …

Można by sądzić, że UE lub ONZ przynajmniej potępią rządzących mułłów za ich brutalność. Jest wręcz odwrotnie, nagradzają ten reżim, 14 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała za pozwoleniem, by 13-letnie embargo na broń do Iranu wygasło w październiku 2020 roku.  Oznacza to, że mułłowie Iranu będą mogli kupować, sprzedawać i eksportować tyle konwencjonalnej broni, ile sobie życzą.


UE i ONZ orędują również za utrzymaniem umowy nuklearnej (JCPOA), której Iran nigdy nie podpisał, i do utrzymywania zawieszenia sankcji, mimo wielokrotnych pogwałceń tej umowy przez Iran. 4 września 2020 roku, na przykład, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że zapas wzbogaconego uranu w Iranie doszedł do 2105 kg -- niemal 10 razy więcej niż ilość dozwolona umową. Rządzący Iranem mułłowie mają obecnie dość wzbogaconego uranu, by wzbogacić go dalej i zbudować bombę jądrową, jeśli tego zechcą.  Około 1000 kg uranu wzbogaconego do 5% można dalej wzbogacać do stworzenia jednej bomby jądrowej.


Przewodniczący w sierpniu Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasador Indonezji, Dian Triansyah Djani, odrzucił próbę USA zaprowadzenia "snapback" – szybkiego przywrócenia wszystkich sankcji ONZ na Iran. Być może nadeszła pora, by USA zaprzestały finansować ONZ, a przynajmniej “płaciły tylko za to, czego ten kraj chce – i oczekiwały, że otrzymają to, za co zapłaciły”.


Mimo dziesięcioleci starań o “zreformowanie” ONZ, niewiele lub nic nie zmieniło się w jego kulturze lub skuteczności. Mimo dostarczania ONZ nieproporcjonalnej części budżetu tej organizacji, USA regularnie poddawane jest rozmaitym auto-da-fé. Jedyną pociechą, przynajmniej jak dotąd, jest to, że to globalne okazywanie cnoty jeszcze nie obejmuje palenia ambasadorów USA na stosie. “Wall Street Journal” w 2017 roku pisała:

"Dlaczego USA to tolerują?... unikanie żenujących głosowań oznacza zgadzanie się na coraz wyższe wydatki.


USA powinny odrzucić międzynarodowy reżim podatkowy i przejść do dobrowolnych wkładów… Jest to bodziec do wykonywania zadań, czego obecny system podatkowy po prostu nie dostarcza….


Pięć regionalnych ekonomicznych i społecznych rad ONZ, które nie mają żadnych konkretnych osiągnięć, także nie zasługują na amerykańskie finansowanie. Jeśli kraje wierzą, że te regionalne organizacje są tego warte – co jest wyraźnie wątpliwe – mają pełne możliwości i swobodę finansowania ich. Jest całkowicie niezrozumiałe dlaczego uważa się, że Ameryka ma je wspierać finansowo.  


Mamy również olbrzymie połacie oenzetowskiej biurokracji. Większość tych budżetów można obciąć z małym lub zerowym wpływem na realny świat. Zaczynając od Biura ONZ ds. Rozbrojenia. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju jest tu innym przykładem. Można dokonać znaczących oszczędności redukując inne biura ONZ, które są niewiele więcej niż kosztownymi wirówkami nonsensu, włącznie z wieloma agendami zajmującymi się sprawami ‘palestyńskimi’. Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) może zostać włączona do biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)”.  

ONZ i UN muszą pociągnąć irańskich przywódców do odpowiedzialności lub trzeba uznać te organizacje jako bezużyteczne i posłać tam, gdzie ich miejsce.  


The UN and EU’s Silence on Iran’s “Shocking Human Rights Violations”

Gatestone Institute, 7 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk