Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 22:30

« Poprzedni Następny »


Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”


Vic Rosenthal 2020-09-09

Irańczycy obiecują, że nawet jeśli cały świat zapomni o Palestynie, oni nie zapomną.
Irańczycy obiecują, że nawet jeśli cały świat zapomni o Palestynie, oni nie zapomną.

Główną rzeczą, jaką trzeba wiedzieć o normalizacji stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, jest to, że Iran, Turcja, Autonomia Palestyńska, Hamas, IfNotNowJewish Voice for Peace, i inni wrogowie państwa żydowskiego są temu przeciwni.  

Przeciwnicy umowy lubią nazywać ją “zdradą Palestyńczyków”. Nie jest, raczej jest zdradą OWP i Hamasu, organizacji, które są najgorszą rzeczą, jak przydarzyła się palestyńskim Arabom od czasu nazistowskiego muftiego, Amina al-Husseiniego.

Kraje nie mają uczuć i nie nawiązują przyjaźni. Mają interesy i tworzą sojusze dla ich poparcia. OWP została stworzona w 1964 roku przez reżim Nasera, by działać na rzecz egipskich celów, którymi było podbicie i anektowanie tak dużej części nowego państwa Izrael, jak to możliwe; później ta organizacja dostała się pod wpływy KGB, które zaprzęgło  ją do działań na rzecz sowieckich interesów w regionie. 


Ani Egipt, który wepchnął palestyńskich uchodźców do obozów w 1948 roku (i do dnia dzisiejszego nie przyznaje pełnego obywatelstwa egipskiego Palestyńczykom żyjącym w Egipcie), ani inne państwa arabskie, ani Związek Radziecki nie uważali Palestyńczyków za cokolwiek innego niż amunicję do użycia przeciwko Izraelowi, a OWP, ich twór, działała zgodnie z oczekiwaniami swoich mocodawców.  

W 1982 roku Izrael i maroniccy chrześcijanie pokonali OWP w pierwszej wojnie libańskiej. Zamiast jednak potraktować ich jak zbrodniarzy wojennych, którymi byli, pozwolono kierownictwu OWP uciec pod ochroną ONZ do Tunezji. Można by sądzić, że OWP, odsunięta od bliskich kontaktów z palestyńskimi Arabami, straci wpływy i wymrze. Jednak w 1987 roku na terytoriach było palestyńskie powstanie, pierwsza intifada, i grupom związanym z OWP udało się przejąć i kontrolować je, brutalnie tłumiąc przeciwnych OWP Palestyńczyków jako „kolaborantów”. OWP uczyniła siebie de facto przedstawicielką Palestyńczyków na terytoriach.  

A potem Izrael popełnił jeden z największych błędów od 1948 roku – Umowy z Oslo. Oslo stworzyło “tymczasową” Autonomię Palestyńską (AP), by rządziła terytoriami do czasu końcowego porozumienia, które, oczywiście, nigdy nie zostało zawarte. Ale AP, czyli w zasadzie OWP, nadal panuje na częściach Judei i Samarii, gdzie żyje większość Palestyńczyków. W Gazie Hamas obalił rządy OWP przeprowadzając zamach stanu w 2005 roku.

Zarówno AP, jak Hamas funkcjonują jako dyktatury (AP jest rzekomo demokratyczna, ale nie przeprowadziła wyborów od 2005 roku). Obie te dyktatury otrzymują ogromne sumy zagranicznych pieniędzy poprzez UNRWA i inne źródła. W obu szaleje korupcja; „ustosunkowani” Palestyńczycy żyją jak królowie, podczas gdy większość populacji ma kłopoty z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Obie grupy upierają się przy swoich maksymalistycznych żądaniach pod adresem Izraela, co utrzymywało konflikt na wolnym ogniu, od czasu do czasu doprowadzając do wrzenia w postaci przemocy na dużą skalę (druga intifada i wiele konfliktów z Gazą). I obie stworzyły edukacyjne i medialne systemy, które uczą ich młodzież nienawiści do Żydów i Izraela do takiego stopnia, że nawet dzieci stały się zdolne do mordowania przypadkowych Żydów na ulicy.

Dla OWP i Hamasu konflikt jest uzasadnieniem ich dyktatorskiego panowania i źródłem rzeki  pieniędzy z zagranicy. Konflikt jest ich racją bytu. Nie może więc być żadnej „normalizacji” stosunków między palestyńskimi Arabami a Żydami za ich rządów. Konflikt musi trwać. I to podtrzymywała niemal powszechna arabska i muzułmańska solidarność – do dziś.

Traktaty pokojowe z Egiptem i Jordanią wzywały do ograniczonej normalizacji stosunków, ale ten aspekt nie został zrealizowany. Pokój był “zimny” od samego początku. To nie jest przypadek. Wzrost antyżydowskich i antyizraelskich postaw w Egipcie i Jordanii – które czasami wybuchają w morderczych incydentach – zapewnia, że nie będzie również takiej normalizacji w bliskiej przyszłości. Podobnie jak OWP, przywódcy tych krajów byli przygotowani na pewien kompromis, by osiągnąć praktyczne korzyści braku działań wojennych; nie odrzucili jednak zniszczenia żydowskiej suwerenności jako swojego ostatecznego celu.   

Negocjacje z ZEA, z drugiej strony, przynajmniej w chwili obecnej, wydają się wyrażać całkowicie innego ducha, takiego, w którym celem wydaje się rzeczywista normalizacja stosunków, nie zaś tylko zawieszenie otwartej wrogości. Nic nie mogłoby bardziej rozwścieczyć palestyńskich przywódców, ponieważ ich nieszczęśliwi poddani zobaczą po raz pierwszy, że opcja niekończącej się wrogości nie jest jedynym wyborem. Jeśli, jak się oczekuje, dołączą do tego inne kraje arabskie, będzie to jeszcze bardziej przekonujące.   

Naturalnie reżimy irański i turecki widzą (poprawnie) ten rozwój sytuacji jako tworzenie ekonomicznego i militarnego sojuszu, który przeciwstawia się ich geopolitycznym ambicjom. Ale co z Jewish Voice for Peace, IfNotNow i podobnymi zachodnimi, lewicowymi grupami? Jak można zrozumieć ich opozycję do tego, co jest przecież ruchem w kierunku złagodzenia konfliktu, być może nawet ruchem, który ostatecznie doprowadzi do od dawna pożądanego zakończenia arabsko-izraelskiego konfliktu?  

To proste. Te grupy mówią, że troszczą się o naród palestyński, ale to nie jest prawda i to nigdy nie było prawdą. Palestyńczykom najlepiej posłużyłaby zamiana przywódców, którzy popieraliby normalizację stosunków i bliższą współpracę między Palestyńczykami i Izraelczykami. Nie ulega wątpliwości, że gdyby palestyńscy przywódcy, zamiast płacić terrorystom za mordowanie Żydów, pracowali razem z Izraelczykami nad rozwinięciem ekonomicznych alternatyw do międzynarodowej jałmużny, życie zwykłych Palestyńczyków uległoby wielkiej poprawie. Jestem pewien, że wielu Palestyńczyków już tak uważa, ale boją się powiedzieć to publicznie w sytuacji represji ze strony OWP i Hamasu.  

IfNotNow i Jewish Voice for Peace – i niezliczone inne takie organizacja – mają za cel zlikwidowanie państwa żydowskiego, nie zaś dobro Palestyńczyków. Dlatego też popierają BDS, OWP i Hamas. Otrzymują wsparcie finansowe z antyizraelskich źródeł (patrz tutaj i tutaj), takich jak potężny Rockefeller Brothers Fund. Ich sprzeciw wobec normalizacji stosunków pokazuje, kim w rzeczywistości są.

Nie chcę być zbyt optymistyczny na tym wczesnym etapie. Trzeba zauważyć, że prawdopodobnie będzie ostry sprzeciw ze strony religijnie konserwatywnych elementów wobec żydowskiej suwerenności w całym regionie. Można argumentować, że widoczne zbliżenie między Izraelem a kilkoma sunnicko-arabskimi państwami jest tylko chwilowym sojuszem przeciwko Iranowi. Nie sądzę jednak, że tak jest. Sądzę, że jest to początek zrozumienia, przynajmniej przez część Arabów, że dalsza demonizacja Izraela nie służy ich dalekosiężnym interesom. A możliwości na przyszłość zatykają dech w piersiach.

 

Normalization Could Create a Real “New Middle East”

2 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu

Argumenty Vicka Rosenthala popierają liczne głosy z świata arabskiego. MEMRI opublikowało wypowiedź przewodniczącego Narodowej Rady Obrony, Spraw Wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich – doktora Alego Al-Noami. Arabski polityk wyjaśnia dlaczego ta umowa różni się zasadniczo od umów pokojowych Izraela z Egiptem i Jordanią. To nie jest tylko zawieszenie wrogości, to będzie pełna współpraca na polu nauki, gospodarki, kultury i obronności. To oznacza, że przestajemy być więźniami przeszłości – mówi Ali Al-Noami. Nagranie tego wystąpienia (z angielskimi napisami) można obejrzeć tutaj:  https://www.memri.org/tv/uae-official-ali-noaimi-peace-deal-israel-comprehensive-build-bridges-message-peace-region


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk