Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 15:16

« Poprzedni Następny »


Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”


Vic Rosenthal 2020-09-09

Irańczycy obiecują, że nawet jeśli cały świat zapomni o Palestynie, oni nie zapomną.
Irańczycy obiecują, że nawet jeśli cały świat zapomni o Palestynie, oni nie zapomną.

Główną rzeczą, jaką trzeba wiedzieć o normalizacji stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, jest to, że Iran, Turcja, Autonomia Palestyńska, Hamas, IfNotNowJewish Voice for Peace, i inni wrogowie państwa żydowskiego są temu przeciwni.  

Przeciwnicy umowy lubią nazywać ją “zdradą Palestyńczyków”. Nie jest, raczej jest zdradą OWP i Hamasu, organizacji, które są najgorszą rzeczą, jak przydarzyła się palestyńskim Arabom od czasu nazistowskiego muftiego, Amina al-Husseiniego.

Kraje nie mają uczuć i nie nawiązują przyjaźni. Mają interesy i tworzą sojusze dla ich poparcia. OWP została stworzona w 1964 roku przez reżim Nasera, by działać na rzecz egipskich celów, którymi było podbicie i anektowanie tak dużej części nowego państwa Izrael, jak to możliwe; później ta organizacja dostała się pod wpływy KGB, które zaprzęgło  ją do działań na rzecz sowieckich interesów w regionie. 


Ani Egipt, który wepchnął palestyńskich uchodźców do obozów w 1948 roku (i do dnia dzisiejszego nie przyznaje pełnego obywatelstwa egipskiego Palestyńczykom żyjącym w Egipcie), ani inne państwa arabskie, ani Związek Radziecki nie uważali Palestyńczyków za cokolwiek innego niż amunicję do użycia przeciwko Izraelowi, a OWP, ich twór, działała zgodnie z oczekiwaniami swoich mocodawców.  

W 1982 roku Izrael i maroniccy chrześcijanie pokonali OWP w pierwszej wojnie libańskiej. Zamiast jednak potraktować ich jak zbrodniarzy wojennych, którymi byli, pozwolono kierownictwu OWP uciec pod ochroną ONZ do Tunezji. Można by sądzić, że OWP, odsunięta od bliskich kontaktów z palestyńskimi Arabami, straci wpływy i wymrze. Jednak w 1987 roku na terytoriach było palestyńskie powstanie, pierwsza intifada, i grupom związanym z OWP udało się przejąć i kontrolować je, brutalnie tłumiąc przeciwnych OWP Palestyńczyków jako „kolaborantów”. OWP uczyniła siebie de facto przedstawicielką Palestyńczyków na terytoriach.  

A potem Izrael popełnił jeden z największych błędów od 1948 roku – Umowy z Oslo. Oslo stworzyło “tymczasową” Autonomię Palestyńską (AP), by rządziła terytoriami do czasu końcowego porozumienia, które, oczywiście, nigdy nie zostało zawarte. Ale AP, czyli w zasadzie OWP, nadal panuje na częściach Judei i Samarii, gdzie żyje większość Palestyńczyków. W Gazie Hamas obalił rządy OWP przeprowadzając zamach stanu w 2005 roku.

Zarówno AP, jak Hamas funkcjonują jako dyktatury (AP jest rzekomo demokratyczna, ale nie przeprowadziła wyborów od 2005 roku). Obie te dyktatury otrzymują ogromne sumy zagranicznych pieniędzy poprzez UNRWA i inne źródła. W obu szaleje korupcja; „ustosunkowani” Palestyńczycy żyją jak królowie, podczas gdy większość populacji ma kłopoty z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Obie grupy upierają się przy swoich maksymalistycznych żądaniach pod adresem Izraela, co utrzymywało konflikt na wolnym ogniu, od czasu do czasu doprowadzając do wrzenia w postaci przemocy na dużą skalę (druga intifada i wiele konfliktów z Gazą). I obie stworzyły edukacyjne i medialne systemy, które uczą ich młodzież nienawiści do Żydów i Izraela do takiego stopnia, że nawet dzieci stały się zdolne do mordowania przypadkowych Żydów na ulicy.

Dla OWP i Hamasu konflikt jest uzasadnieniem ich dyktatorskiego panowania i źródłem rzeki  pieniędzy z zagranicy. Konflikt jest ich racją bytu. Nie może więc być żadnej „normalizacji” stosunków między palestyńskimi Arabami a Żydami za ich rządów. Konflikt musi trwać. I to podtrzymywała niemal powszechna arabska i muzułmańska solidarność – do dziś.

Traktaty pokojowe z Egiptem i Jordanią wzywały do ograniczonej normalizacji stosunków, ale ten aspekt nie został zrealizowany. Pokój był “zimny” od samego początku. To nie jest przypadek. Wzrost antyżydowskich i antyizraelskich postaw w Egipcie i Jordanii – które czasami wybuchają w morderczych incydentach – zapewnia, że nie będzie również takiej normalizacji w bliskiej przyszłości. Podobnie jak OWP, przywódcy tych krajów byli przygotowani na pewien kompromis, by osiągnąć praktyczne korzyści braku działań wojennych; nie odrzucili jednak zniszczenia żydowskiej suwerenności jako swojego ostatecznego celu.   

Negocjacje z ZEA, z drugiej strony, przynajmniej w chwili obecnej, wydają się wyrażać całkowicie innego ducha, takiego, w którym celem wydaje się rzeczywista normalizacja stosunków, nie zaś tylko zawieszenie otwartej wrogości. Nic nie mogłoby bardziej rozwścieczyć palestyńskich przywódców, ponieważ ich nieszczęśliwi poddani zobaczą po raz pierwszy, że opcja niekończącej się wrogości nie jest jedynym wyborem. Jeśli, jak się oczekuje, dołączą do tego inne kraje arabskie, będzie to jeszcze bardziej przekonujące.   

Naturalnie reżimy irański i turecki widzą (poprawnie) ten rozwój sytuacji jako tworzenie ekonomicznego i militarnego sojuszu, który przeciwstawia się ich geopolitycznym ambicjom. Ale co z Jewish Voice for Peace, IfNotNow i podobnymi zachodnimi, lewicowymi grupami? Jak można zrozumieć ich opozycję do tego, co jest przecież ruchem w kierunku złagodzenia konfliktu, być może nawet ruchem, który ostatecznie doprowadzi do od dawna pożądanego zakończenia arabsko-izraelskiego konfliktu?  

To proste. Te grupy mówią, że troszczą się o naród palestyński, ale to nie jest prawda i to nigdy nie było prawdą. Palestyńczykom najlepiej posłużyłaby zamiana przywódców, którzy popieraliby normalizację stosunków i bliższą współpracę między Palestyńczykami i Izraelczykami. Nie ulega wątpliwości, że gdyby palestyńscy przywódcy, zamiast płacić terrorystom za mordowanie Żydów, pracowali razem z Izraelczykami nad rozwinięciem ekonomicznych alternatyw do międzynarodowej jałmużny, życie zwykłych Palestyńczyków uległoby wielkiej poprawie. Jestem pewien, że wielu Palestyńczyków już tak uważa, ale boją się powiedzieć to publicznie w sytuacji represji ze strony OWP i Hamasu.  

IfNotNow i Jewish Voice for Peace – i niezliczone inne takie organizacja – mają za cel zlikwidowanie państwa żydowskiego, nie zaś dobro Palestyńczyków. Dlatego też popierają BDS, OWP i Hamas. Otrzymują wsparcie finansowe z antyizraelskich źródeł (patrz tutaj i tutaj), takich jak potężny Rockefeller Brothers Fund. Ich sprzeciw wobec normalizacji stosunków pokazuje, kim w rzeczywistości są.

Nie chcę być zbyt optymistyczny na tym wczesnym etapie. Trzeba zauważyć, że prawdopodobnie będzie ostry sprzeciw ze strony religijnie konserwatywnych elementów wobec żydowskiej suwerenności w całym regionie. Można argumentować, że widoczne zbliżenie między Izraelem a kilkoma sunnicko-arabskimi państwami jest tylko chwilowym sojuszem przeciwko Iranowi. Nie sądzę jednak, że tak jest. Sądzę, że jest to początek zrozumienia, przynajmniej przez część Arabów, że dalsza demonizacja Izraela nie służy ich dalekosiężnym interesom. A możliwości na przyszłość zatykają dech w piersiach.

 

Normalization Could Create a Real “New Middle East”

2 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu

Argumenty Vicka Rosenthala popierają liczne głosy z świata arabskiego. MEMRI opublikowało wypowiedź przewodniczącego Narodowej Rady Obrony, Spraw Wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich – doktora Alego Al-Noami. Arabski polityk wyjaśnia dlaczego ta umowa różni się zasadniczo od umów pokojowych Izraela z Egiptem i Jordanią. To nie jest tylko zawieszenie wrogości, to będzie pełna współpraca na polu nauki, gospodarki, kultury i obronności. To oznacza, że przestajemy być więźniami przeszłości – mówi Ali Al-Noami. Nagranie tego wystąpienia (z angielskimi napisami) można obejrzeć tutaj:  https://www.memri.org/tv/uae-official-ali-noaimi-peace-deal-israel-comprehensive-build-bridges-message-peace-region


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk