Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:07

« Poprzedni Następny »


Mega-antysemici współczesnego świata


Manfred Gerstenfeld 2018-06-29

Były premier Malezji, Mahathir Mohamad, podczas wywiadu w Putrajaya w Malezji. (zdjęcie: REUTERS)
Były premier Malezji, Mahathir Mohamad, podczas wywiadu w Putrajaya w Malezji. (zdjęcie: REUTERS)

W minionych stuleciach nie było problemem zidentyfikowanie czołowych antysemitów świata. Jeśli chodzi o klasyczny, religijny antysemityzm, Kościół Katolicki dominował ten typ szerzenia nienawiści. Przez pokolenia oskarżano Żydów o zabicie domniemanego syna Boga, Jezusa. To było kłamstwo. Tylko Rzymianie – podczas okupacji Judei – mogli skazać kogoś na śmierć i dokonać egzekucji.

W dodatku do obarczania ludzi odpowiedzialnością za to, co zrobili ich przodkowie – lub w tym wypadku, czego nie zrobili – jest to sianie nienawiści, które stosowane systematycznie zatruwa społeczeństwo. Później do antysemickich podżegaczy dołączyli przywódcy protestantów, a wśród na czoło wybijał się sam Marcin Luter.


Na tej infrastrukturze skrajnego chrześcijańskiego podżegania do nienawiści wobec Żydów rozwinął się w dziewiętnastym wieku drugi rodzaj klasycznej nienawiści do Żydów: etniczny/nacjonalistyczny antysemityzm. W tej dziedzinie Niemcy nie miały konkurencji, kiedy – z pomocą swoich europejskich sojuszników – przeprowadziły Holocaust. W dzisiejszych ideologicznie rozczłonkowanych społeczeństwach istnieje wiele źródeł antysemityzmu i jest on szeroko rozprzestrzeniony. W tym natłoku kilku antysemitów i kilka zdarzeń wyróżniają się z powodu tego, co mówią lub kim są. Zidentyfikowanie tych podżegaczy nienawiści wymaga przyjrzenia się ich czynom.  

Głównymi arenami tego problemu są muzułmański antysemityzm, prawicowy i lewicowy antysemityzm, jak również antyizraelskość.

Przemówienie wygłoszone w 2003 r. przez premiera Malezji, Mohamada Mahathira, wyróżnia się nienawiścią do Żydów i powszechną jej aprobatą. Przemawiał na sesji otwarcia dziesiątego szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej w Putrajaya w Malezji.

Mahathir przedstawił stosunki między muzułmanami a Żydami jako światowe, frontalne starcie. Powiedział: „1,3 miliarda muzułmanów nie może zostać pokonanych przez kilka milionów Żydów”.  

W spotkaniu uczestniczyli przywódcy 57 krajów, reprezentujący niemal cały, zdominowany przez muzułmanów świat. Oklaskiwali gorąco to przemówienie.

Muzułmański mega-antysemityzm jest ludobójczy. Przywódcy Iranu otwarcie propagują ludobójstwo wobec państwa żydowskiego. Są także odpowiedzialni za największy atak terrorystyczny na Żydów w okresie po II Wojnie Światowej, który miał miejsce w budynku Amia w Buenos Aires w 1994 r.

Także Hamas i Hezbollah promują ludobójczy antysemityzm.

Ponadto większość ideologicznych morderstw na Żydach w tym stuleciu w Europie – których sprawcy są znani – została popełniona przez muzułmanów. Niczego nie da się porównać do skrajnej nienawiści wobec Żydów i Izraela, jaka emanuje z części świata muzułmańskiego. Nie istnieją żadni inni przywódcy państw, prawicowi lub lewicowi, którzy głoszą ludobójczy antysemityzm lub totalną konfrontację z Izraelem i Żydami na całym świecie. 

Jak bardzo obrzydliwy nie byłby prawicowy antysemityzm w obecnym środowisku nienawiści, to jednak żadna mega-organizacja nie góruje nad innymi. Grecki ruch Złoty Świt nigdy nie był u władzy. Kilku jego przywódców jest w więzieniu, a Grecja nie jest krajem o dużych wpływach. Węgierska partia Jobbik próbuje być bardziej umiarkowana, by zdobyć dodatkowe głosy.  

Antyizraelizm jest trzecim rodzajem antysemityzmu. Na skrajnej lewicy można znaleźć wielu, którzy pragnęliby zniknięcia Izraela. A to może zdarzyć się tylko poprzez ludobójstwo.

Głównym prądem myśli lewicowej jest twierdzenie, że świat dzieli się na ciemiężców i ciemiężonych. Ciemiężcami są rzekomo wszyscy biali, włącznie z Izraelem i Żydami. Ci ludzie umyślnie ignorują łatwą do zauważenia prawdę, że większość ludzi zabitych w tym stuleciu w konfliktach zbrojnych była muzułmanami zamordowanymi przez innych muzułmanów. 

W tej grupie antysemickiej skrajnej lewicy nie ma głów państw i nie mają oni wielkiego wpływu.

Na lewicy głównego nurtu znajdujemy skrajnych podżegaczy antyizraelskich w rozmaitych partiach socjalistycznych. Obecnie najbardziej jaskrawym przykładem jest brytyjska Labour Party kierowana przez Jeremy’ego Corbyna, która może wygrać następne wybory parlamentarne. Labour nie jest jednak zdominowana przez antysemitów. Równocześnie jednak większość członków partii wybiela antysemityzm.

Nie żyją już trzej wielcy przywódcy socjalistyczni, którzy porównywali Izrael do nazistów: szwedzki premier Olof Palme, grecki premier Andreas Papandreou i francuski prezydent, Francois Mitterand.

Media są kolejnym wielkim źródłem lewicowego antysemityzmu, który głównie skupia się na nienawiści do Izraela. Jednym z najobrzydliwszych europejskich antysemitów był niemiecki laureat Nagrody Nobla, Günther Grass. Ten lewicowy pisarz był w młodości członkiem Waffen SS. W 2012 r. twierdził, że Izrael zamierza popełnić ludobójstwo na Irańczykach bronią nuklearną.

Musiał wiedzieć, że prawda jest zupełnie inna. Irańscy przywódcy systematycznie grożą Izraelowi wymazaniem z mapy świata.

Jeśli ten laureat Nagrody Nobla miał niezłą szansę w konkurencji mega-antysemitów, to poważnym kandydatem byłby także portugalski pisarz Jose Saramago.

Porównał on najbardziej kwitnące miasto palestyńskie, Ramallah, do Auschwitz.

Grass zasłyną jako mega-antysemita, kiedy jego poemat nienawiści otrzymał niesłychane nagłośnienie ze strony sześciu europejskich gazet głównego nurtu z milionami czytelników. Były to: niemiecka „Suddeutsche Zeitung”, włoska „La Repubblica”, brytyjska „Guardian”, hiszpańska „El Pais”, duńska „Politiken” i norweska „Aftenposten”.

Można również zastanawiać się nad współczesnym antysemityzmem chrześcijańskim.

W 1965, Watykan opublikował dokument Nostra Aetate, deklarację o stosunkach Kościoła z religiami niechrześcijańskimi. Znacznie zredukowało to katolicki antysemityzm.

Znacząca antysemicka nienawiść, głównie skupiona na Izraelu, ale także czasami ogólnie na Żydach, przychodzi obecnie z części świata protestanckiego. Trudno jednak znaleźć bardzo ważne grupy chrześcijańskie o skrajnych stanowiskach.

Światowa Rada Kościołów nieustannie podżega przeciwko Izraelowi. Dwa liberalne amerykańskie wyznania protestanckie propagują BDS. Liczba członków obu z nich, Kościoła Prezbiteriańskiego i Zjednoczonego Kościoła Chrystusa, zmniejsza się i oczekuje się, że ten trend będzie trwał. Można także wspomnieć kilka wschodnich kościołów jako promotorów nienawiści do Żydów. Nie należy zapominać żydowskich, antyizraelskich organizacji i postaci. Na szczęście ich wpływy są zbyt małe, by dostali się do pierwszej ligi antysemityzmu.   


Wreszcie są tacy, którzy pośrednio wspierają palestyńskich propagatorów ludobójstwa. Wśród nich wyróżniają się Organizacja Narodów Zjednoczonych i stowarzyszone z nią organizacje.


The World’s Mega-Antisemites

Jerusalem Post, 21 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Dr. Manfred Gerstenfeld

Badacz i publicysta, wieloletni przewodniczący Jerusalem Center for Public Affairs, gdzie nadal zasiada w zarządzie, autor wielu książek, uważany za jeden z największych współczesnych autorytetów w kwestiach antysemityzmu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk