Prawda

Wtorek, 19 lutego 2019 - 13:46

« Poprzedni Następny »


Mega-antysemici współczesnego świata


Manfred Gerstenfeld 2018-06-29

Były premier Malezji, Mahathir Mohamad, podczas wywiadu w Putrajaya w Malezji. (zdjęcie: REUTERS)
Były premier Malezji, Mahathir Mohamad, podczas wywiadu w Putrajaya w Malezji. (zdjęcie: REUTERS)

W minionych stuleciach nie było problemem zidentyfikowanie czołowych antysemitów świata. Jeśli chodzi o klasyczny, religijny antysemityzm, Kościół Katolicki dominował ten typ szerzenia nienawiści. Przez pokolenia oskarżano Żydów o zabicie domniemanego syna Boga, Jezusa. To było kłamstwo. Tylko Rzymianie – podczas okupacji Judei – mogli skazać kogoś na śmierć i dokonać egzekucji.

W dodatku do obarczania ludzi odpowiedzialnością za to, co zrobili ich przodkowie – lub w tym wypadku, czego nie zrobili – jest to sianie nienawiści, które stosowane systematycznie zatruwa społeczeństwo. Później do antysemickich podżegaczy dołączyli przywódcy protestantów, a wśród na czoło wybijał się sam Marcin Luter.


Na tej infrastrukturze skrajnego chrześcijańskiego podżegania do nienawiści wobec Żydów rozwinął się w dziewiętnastym wieku drugi rodzaj klasycznej nienawiści do Żydów: etniczny/nacjonalistyczny antysemityzm. W tej dziedzinie Niemcy nie miały konkurencji, kiedy – z pomocą swoich europejskich sojuszników – przeprowadziły Holocaust. W dzisiejszych ideologicznie rozczłonkowanych społeczeństwach istnieje wiele źródeł antysemityzmu i jest on szeroko rozprzestrzeniony. W tym natłoku kilku antysemitów i kilka zdarzeń wyróżniają się z powodu tego, co mówią lub kim są. Zidentyfikowanie tych podżegaczy nienawiści wymaga przyjrzenia się ich czynom.  

Głównymi arenami tego problemu są muzułmański antysemityzm, prawicowy i lewicowy antysemityzm, jak również antyizraelskość.

Przemówienie wygłoszone w 2003 r. przez premiera Malezji, Mohamada Mahathira, wyróżnia się nienawiścią do Żydów i powszechną jej aprobatą. Przemawiał na sesji otwarcia dziesiątego szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej w Putrajaya w Malezji.

Mahathir przedstawił stosunki między muzułmanami a Żydami jako światowe, frontalne starcie. Powiedział: „1,3 miliarda muzułmanów nie może zostać pokonanych przez kilka milionów Żydów”.  

W spotkaniu uczestniczyli przywódcy 57 krajów, reprezentujący niemal cały, zdominowany przez muzułmanów świat. Oklaskiwali gorąco to przemówienie.

Muzułmański mega-antysemityzm jest ludobójczy. Przywódcy Iranu otwarcie propagują ludobójstwo wobec państwa żydowskiego. Są także odpowiedzialni za największy atak terrorystyczny na Żydów w okresie po II Wojnie Światowej, który miał miejsce w budynku Amia w Buenos Aires w 1994 r.

Także Hamas i Hezbollah promują ludobójczy antysemityzm.

Ponadto większość ideologicznych morderstw na Żydach w tym stuleciu w Europie – których sprawcy są znani – została popełniona przez muzułmanów. Niczego nie da się porównać do skrajnej nienawiści wobec Żydów i Izraela, jaka emanuje z części świata muzułmańskiego. Nie istnieją żadni inni przywódcy państw, prawicowi lub lewicowi, którzy głoszą ludobójczy antysemityzm lub totalną konfrontację z Izraelem i Żydami na całym świecie. 

Jak bardzo obrzydliwy nie byłby prawicowy antysemityzm w obecnym środowisku nienawiści, to jednak żadna mega-organizacja nie góruje nad innymi. Grecki ruch Złoty Świt nigdy nie był u władzy. Kilku jego przywódców jest w więzieniu, a Grecja nie jest krajem o dużych wpływach. Węgierska partia Jobbik próbuje być bardziej umiarkowana, by zdobyć dodatkowe głosy.  

Antyizraelizm jest trzecim rodzajem antysemityzmu. Na skrajnej lewicy można znaleźć wielu, którzy pragnęliby zniknięcia Izraela. A to może zdarzyć się tylko poprzez ludobójstwo.

Głównym prądem myśli lewicowej jest twierdzenie, że świat dzieli się na ciemiężców i ciemiężonych. Ciemiężcami są rzekomo wszyscy biali, włącznie z Izraelem i Żydami. Ci ludzie umyślnie ignorują łatwą do zauważenia prawdę, że większość ludzi zabitych w tym stuleciu w konfliktach zbrojnych była muzułmanami zamordowanymi przez innych muzułmanów. 

W tej grupie antysemickiej skrajnej lewicy nie ma głów państw i nie mają oni wielkiego wpływu.

Na lewicy głównego nurtu znajdujemy skrajnych podżegaczy antyizraelskich w rozmaitych partiach socjalistycznych. Obecnie najbardziej jaskrawym przykładem jest brytyjska Labour Party kierowana przez Jeremy’ego Corbyna, która może wygrać następne wybory parlamentarne. Labour nie jest jednak zdominowana przez antysemitów. Równocześnie jednak większość członków partii wybiela antysemityzm.

Nie żyją już trzej wielcy przywódcy socjalistyczni, którzy porównywali Izrael do nazistów: szwedzki premier Olof Palme, grecki premier Andreas Papandreou i francuski prezydent, Francois Mitterand.

Media są kolejnym wielkim źródłem lewicowego antysemityzmu, który głównie skupia się na nienawiści do Izraela. Jednym z najobrzydliwszych europejskich antysemitów był niemiecki laureat Nagrody Nobla, Günther Grass. Ten lewicowy pisarz był w młodości członkiem Waffen SS. W 2012 r. twierdził, że Izrael zamierza popełnić ludobójstwo na Irańczykach bronią nuklearną.

Musiał wiedzieć, że prawda jest zupełnie inna. Irańscy przywódcy systematycznie grożą Izraelowi wymazaniem z mapy świata.

Jeśli ten laureat Nagrody Nobla miał niezłą szansę w konkurencji mega-antysemitów, to poważnym kandydatem byłby także portugalski pisarz Jose Saramago.

Porównał on najbardziej kwitnące miasto palestyńskie, Ramallah, do Auschwitz.

Grass zasłyną jako mega-antysemita, kiedy jego poemat nienawiści otrzymał niesłychane nagłośnienie ze strony sześciu europejskich gazet głównego nurtu z milionami czytelników. Były to: niemiecka „Suddeutsche Zeitung”, włoska „La Repubblica”, brytyjska „Guardian”, hiszpańska „El Pais”, duńska „Politiken” i norweska „Aftenposten”.

Można również zastanawiać się nad współczesnym antysemityzmem chrześcijańskim.

W 1965, Watykan opublikował dokument Nostra Aetate, deklarację o stosunkach Kościoła z religiami niechrześcijańskimi. Znacznie zredukowało to katolicki antysemityzm.

Znacząca antysemicka nienawiść, głównie skupiona na Izraelu, ale także czasami ogólnie na Żydach, przychodzi obecnie z części świata protestanckiego. Trudno jednak znaleźć bardzo ważne grupy chrześcijańskie o skrajnych stanowiskach.

Światowa Rada Kościołów nieustannie podżega przeciwko Izraelowi. Dwa liberalne amerykańskie wyznania protestanckie propagują BDS. Liczba członków obu z nich, Kościoła Prezbiteriańskiego i Zjednoczonego Kościoła Chrystusa, zmniejsza się i oczekuje się, że ten trend będzie trwał. Można także wspomnieć kilka wschodnich kościołów jako promotorów nienawiści do Żydów. Nie należy zapominać żydowskich, antyizraelskich organizacji i postaci. Na szczęście ich wpływy są zbyt małe, by dostali się do pierwszej ligi antysemityzmu.   


Wreszcie są tacy, którzy pośrednio wspierają palestyńskich propagatorów ludobójstwa. Wśród nich wyróżniają się Organizacja Narodów Zjednoczonych i stowarzyszone z nią organizacje.


The World’s Mega-Antisemites

Jerusalem Post, 21 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Dr. Manfred Gerstenfeld

Badacz i publicysta, wieloletni przewodniczący Jerusalem Center for Public Affairs, gdzie nadal zasiada w zarządzie, autor wielu książek, uważany za jeden z największych współczesnych autorytetów w kwestiach antysemityzmu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1231 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk