Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 04:24

« Poprzedni Następny »


Koronawirus: belgijska masakra


Drieu Godefridi 2020-04-28

W 2015 roku belgijski rząd zniszczył cały „strategiczny zapas” 63 milionów ochronnych masek na twarz w celu „zrobienia miejsca” dla zakwaterowania uchodźców. Bez dostępnych masek, kiedy pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się w Belgii, rząd ogłosił, że maski nie są potrzebne: „Noszenia masek do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”. Na zdjęciu: Ministerka Zdrowia Maggie De Block przedstawia plan walki z koronawirusem.
W 2015 roku belgijski rząd zniszczył cały „strategiczny zapas” 63 milionów ochronnych masek na twarz w celu „zrobienia miejsca” dla zakwaterowania uchodźców. Bez dostępnych masek, kiedy pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się w Belgii, rząd ogłosił, że maski nie są potrzebne: „Noszenia masek do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”. Na zdjęciu: Ministerka Zdrowia Maggie De Block przedstawia plan walki z koronawirusem.

Jest zbyt wcześnie, by dokonywać ostatecznej oceny działań wobec COVID-19 przez kraje na  świecie, ale jedna rzecz jest pewna: Belgia jest pośrodku wielkiej masakry. 


Zaczęło się to wszystko w 2015 roku, kiedy rząd premiera Charlesa Michela (dzisiaj przewodniczącego Rady Europy) postanowił zniszczyć cały „strategiczny zapas” 63 milionów ochronnych masek na twarz, włącznie z cennym rodzajem FFP2 -- 1200 palet starannie zmagazynowanych i strzeżonych przez armię w Belgrade Barracks w Namur. Bo są ”przedatowane”, powiedziała ministerka zdrowia, Maggie De Block, która nadal sprawuje ten urząd. „Wcale nie - powiedział główny związek belgijskiej armii – te maski zostały spalone… żeby ‘zrobić miejsce’ dla zakwaterowania uchodźców”. W 2015 roku Belgia i Europa były zalane migrantami, którzy przybyli na zaproszenie niemieckiej kanclerz, Angeli Merkel, a prawa Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka skutecznie uniemożliwiły odmowę wpuszczenia ich.


Cały strategiczny zapas został więc spalony i nigdy nie zastąpiono go – była to kolejna decyzja De Block, która w obliczu pandemii, jest równoznaczna z przestępstwem. „Rządzić znaczy przewidywać” – powiedział Emile de Girardin.


Kiedy więc pandemia koronawirusa dotarła do Belgii, w tym nieszczęsnym kraju nie było niemal żadnych masek – zero dla obywateli, zero dla policji, zero dla domów opieki społecznej i niemal zero dla szpitali.


Pandemia wybuchła dużo wcześniej we Włoszech niż w Belgii. Północne Włochy z ich silnymi związkami z Chinami (poprzez przemysł tekstylny i przemysł mody), były głównym epicentrum pandemii w Europie. 31 stycznia Włochy zakazały przylotów z Chin – co, niestety, było już zbyt późnym posunięciem dla Włoch – a 21 lutego kilka włoskich miast było już w pełnym lockdown.


Wielu Belgów ma włoskie korzenie, szczególnie w południowej Belgii (Walonia), a wielu uwielbia Włochy. Tak więc w dniach 22 i 23 lutego, mimo epidemii, dziesiątki tysięcy Belgów pojechało do Włoch na Karnawał– a belgijski rząd milczał.


Kiedy ludzie wrócili z Włoch, głównie przez dwa duże lotniska – Bruksela Południowa (Charleroii) i Bruksela (Zaventem) – w żaden sposób ich nie sprawdzano. Byli sprawdzani po przybyciu do Włoch, ale nie przy powrocie do Belgii. W tym czasie ministerka zdrowia, Maggie De Block powiedziała, że sprawdzanie temperatury ludzi jest bezużyteczne i że zamknięcie granic nie ma żadnego sensu: „Wirus nie zatrzymuje się na granicach”. Kiedy doktor Marc Wathelet próbował ostrzec ministerkę o niebezpieczeństwie, De Block nazwała go, w tweecie (obecnie wymazanym), histerykiem. Wydaje się, że epidemia wybuchła tak gwałtownie w Belgii głównie z powodu niesprawdzanych powrotów z Włoch.


Na początku marca rząd premierki Sophie Wilmès – z tej samej partii centrowo-lewicowej, Mouvement Réformateur, jak jej poprzednik, Charles Michel – nie widział problemu z uczestnictwem Belgów w masowych zgromadzeniach, takich jak Salon Batibouw (targi nieruchomości), Foire du Livre (targi książki), i oczywiście, wiec w Międzynarodowym Dniu Kobiet 8 marca. Do 8 marca we Włoszech 366 ludzi już zmarło z powodu wirusa.


Kiedy Wilmès wreszcie zdecydowała się na działanie w postaci dyrektyw datowanych 23 marca, był to głównie zakaz inicjatyw w produkcji masek i leków w prywatnym sektorze: rząd musiał mieć sprawy we własnych rękach.  


Niestety, ci zawodowi politycy i ich ”eksperci” mieli niewystarczające doświadczenie w dziedzinie handlu międzynarodowego. Pierwszy transport masek kupionych przez rząd belgijski nigdy nie został dostarczony; maski z drugiego zakupu były bardzo wydajne, ale tylko do parzenia kawy, a kiedy belgijski przedsiębiorca zaczął działać i zamówił miliony masek, by dostarczyć je władzom, oczerniono go jako "oszusta" – bez żadnych dowodów -- ale, "No przecież to jest nadzwyczajna sytuacja, nie mamy czasu na dowody!”


Na początku kwietnia a więc, dwa miesiące po tym, jak pandemia rozszerzyła się na całą Europę, nadal niemal nie było żadnych masek w Belgii, także dla personelu medycznego, który codziennie stykał się z niebezpieczeństwem, nie mówiąc już o zwykłych obywatelach.


Nie było masek, więc rząd postanowił ogłosić, że żadne maski nie są potrzebne. Ten szczyt nieudolności belgijskiego rządu nadal można znaleźć on-line na osobistej stronie internetowej ministerki zdrowia, Maggie De Block: "Noszenie maski do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”.  


Bez masek drugą koniecznością w walce z wirusem są testy – uznała to także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Testy stosunkowo łatwo wyprodukować i są pierwszym wymogiem dla skutecznej reakcji na każdą pandemię. Medyczny potencjał Belgii jest olbrzymi – szpitale, lekarze, publiczne i prywatne laboratoria – a publiczne wydatki na sektor zdrowia są wśród najwyższych na świecie. Tak więc rząd belgijski miał okazję nadrobić testami swoją nieudolność w sprawie masek.


Niestety, zrobił coś dokładnie odwrotnego. Przyznał de facto monopol na te testy laboratorium niejakiego Marca Van Ransta przy Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Nie ma żadnego wyobrażalnego powodu tej decyzji i skutek był dokładnie taki sam, jak z maskami: wykluczenie sektora prywatnego i racjonowanie testów, których dlatego rozpaczliwie brakowało od pierwszego dnia.  


Ta decyzja jest tym bardziej zaskakująca, kiedy wie się, że Van Ranst jest nie tylko lekarzem, ale jest także aktywny w polityce. Przysięgły komunista i człowiek nienawidzący Izraela, mówił kiedyś o "Gazacaust" i był bardzo dumny z tego słowa. To jest człowiek którego ukoronowano jako "Mr. Test" dla całej Belgii.


Kiedy prywatne firmy stworzyły nowe metody testowania, belgijski rząd natychmiast opublikował nowe orzeczenie, całkowicie zakazujące stosowania tych testów w całym kraju pod pretekstem, że nie są w 100% niezawodne.  


Żadnych masek, żadnych badań przesiewowych i niemal żadnych testów – to była sytuacja Belgii pośrodku najgorszej pandemii od hiszpańskiej grypy w 1918 roku. Jest to dramatyczna sytuacja, całkowicie spowodowana nieszczęsnymi decyzjami belgijskiego rządu. Kiedy Wilmès złamała faktyczny monopol, który stworzyła - pozwalając na testy prywatnych firm, takich jak GSK – było o wiele za późno.


Niestety, nie jest to koniec tej smutnej historii zbrodniczej niekompetencji. Główny błąd miał jeszcze nadejść. Widząc sytuację we Włoszech i Alzacji (Francja), gdzie kilka szpitali zostało chwilowo przytłoczonych pacjentami z koronawirusem, belgijski rząd podjął to, co prawdopodobnie jest najgorszą decyzją od 1945 roku: ludzie zarażeni wirusem w domach opieki mieli pozostać w domach opieki. Dlatego nie było żadnej hospitalizacji dla tych nieszczęsnych, starych ludzi.


W połączeniu z niemal całkowitym brakiem masek i testów ta dyrektywa miała katastrofalne konsekwencje -- śmierci, śmierci i więcej śmierci. Belgia mówi teraz nie o jednej, ale dwóch epidemiach: jednej w ogólnej populacji i drugiej w domach opieki. Tragicznie, niemal 50% zgonów z powodu koronawirusa w Belgii miało miejsce w domach opieki. Mimo często heroicznych wysiłków ich personelu, domy opieki w Belgii są obecnie pułapkami śmierci. Ludziom umierającym samotnie w swoich pokojach nie wolno nawet po raz ostatni zobaczyć się z rodzinami, by uniknąć zarażenia reszty rodziny – kolejny pomysł belgijskiego rządu, który został zatwierdzony, odwołany a potem znowu zatwierdzony.


Żadnych masek, żadnych testów i domy opieki społecznej jako pułapki śmierci: teraz można zrozumieć, dlaczego Belgia jest na pierwszym miejscu w światowym rankingu zgonów na głowę ludności – dziesięć razy więcej niż Niemcy[1].


Ta belgijska masakra, całkowicie spowodowana niekompetencją belgijskich rządzących „elit” – była do uniknięcia.

 

Coronavirus: Belgian Carnage

Gatestone Institute, 22 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Istotnie według Worldometers Belgia ma rekordową liczbę zgonów na COVID-19, 560 na milion mieszkańców. Przebija ją tylko stan Nowy Jork, gdzie jest ponad 1000 zgonów na milion mieszkańców.   Drieu Godefridi

Doktor filozofii i doktor prawa podatkowego, założyciel Instytutu Hayeka w Brukseli.    

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Jesteśmy lepsi. Marek P. 2020-04-29
1. Śmiertelność w Belgii Paweł 2020-04-28


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk