Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 14:01

« Poprzedni Następny »


Koronawirus: belgijska masakra


Drieu Godefridi 2020-04-28

W 2015 roku belgijski rząd zniszczył cały „strategiczny zapas” 63 milionów ochronnych masek na twarz w celu „zrobienia miejsca” dla zakwaterowania uchodźców. Bez dostępnych masek, kiedy pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się w Belgii, rząd ogłosił, że maski nie są potrzebne: „Noszenia masek do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”. Na zdjęciu: Ministerka Zdrowia Maggie De Block przedstawia plan walki z koronawirusem.
W 2015 roku belgijski rząd zniszczył cały „strategiczny zapas” 63 milionów ochronnych masek na twarz w celu „zrobienia miejsca” dla zakwaterowania uchodźców. Bez dostępnych masek, kiedy pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się w Belgii, rząd ogłosił, że maski nie są potrzebne: „Noszenia masek do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”. Na zdjęciu: Ministerka Zdrowia Maggie De Block przedstawia plan walki z koronawirusem.

Jest zbyt wcześnie, by dokonywać ostatecznej oceny działań wobec COVID-19 przez kraje na  świecie, ale jedna rzecz jest pewna: Belgia jest pośrodku wielkiej masakry. 


Zaczęło się to wszystko w 2015 roku, kiedy rząd premiera Charlesa Michela (dzisiaj przewodniczącego Rady Europy) postanowił zniszczyć cały „strategiczny zapas” 63 milionów ochronnych masek na twarz, włącznie z cennym rodzajem FFP2 -- 1200 palet starannie zmagazynowanych i strzeżonych przez armię w Belgrade Barracks w Namur. Bo są ”przedatowane”, powiedziała ministerka zdrowia, Maggie De Block, która nadal sprawuje ten urząd. „Wcale nie - powiedział główny związek belgijskiej armii – te maski zostały spalone… żeby ‘zrobić miejsce’ dla zakwaterowania uchodźców”. W 2015 roku Belgia i Europa były zalane migrantami, którzy przybyli na zaproszenie niemieckiej kanclerz, Angeli Merkel, a prawa Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka skutecznie uniemożliwiły odmowę wpuszczenia ich.


Cały strategiczny zapas został więc spalony i nigdy nie zastąpiono go – była to kolejna decyzja De Block, która w obliczu pandemii, jest równoznaczna z przestępstwem. „Rządzić znaczy przewidywać” – powiedział Emile de Girardin.


Kiedy więc pandemia koronawirusa dotarła do Belgii, w tym nieszczęsnym kraju nie było niemal żadnych masek – zero dla obywateli, zero dla policji, zero dla domów opieki społecznej i niemal zero dla szpitali.


Pandemia wybuchła dużo wcześniej we Włoszech niż w Belgii. Północne Włochy z ich silnymi związkami z Chinami (poprzez przemysł tekstylny i przemysł mody), były głównym epicentrum pandemii w Europie. 31 stycznia Włochy zakazały przylotów z Chin – co, niestety, było już zbyt późnym posunięciem dla Włoch – a 21 lutego kilka włoskich miast było już w pełnym lockdown.


Wielu Belgów ma włoskie korzenie, szczególnie w południowej Belgii (Walonia), a wielu uwielbia Włochy. Tak więc w dniach 22 i 23 lutego, mimo epidemii, dziesiątki tysięcy Belgów pojechało do Włoch na Karnawał– a belgijski rząd milczał.


Kiedy ludzie wrócili z Włoch, głównie przez dwa duże lotniska – Bruksela Południowa (Charleroii) i Bruksela (Zaventem) – w żaden sposób ich nie sprawdzano. Byli sprawdzani po przybyciu do Włoch, ale nie przy powrocie do Belgii. W tym czasie ministerka zdrowia, Maggie De Block powiedziała, że sprawdzanie temperatury ludzi jest bezużyteczne i że zamknięcie granic nie ma żadnego sensu: „Wirus nie zatrzymuje się na granicach”. Kiedy doktor Marc Wathelet próbował ostrzec ministerkę o niebezpieczeństwie, De Block nazwała go, w tweecie (obecnie wymazanym), histerykiem. Wydaje się, że epidemia wybuchła tak gwałtownie w Belgii głównie z powodu niesprawdzanych powrotów z Włoch.


Na początku marca rząd premierki Sophie Wilmès – z tej samej partii centrowo-lewicowej, Mouvement Réformateur, jak jej poprzednik, Charles Michel – nie widział problemu z uczestnictwem Belgów w masowych zgromadzeniach, takich jak Salon Batibouw (targi nieruchomości), Foire du Livre (targi książki), i oczywiście, wiec w Międzynarodowym Dniu Kobiet 8 marca. Do 8 marca we Włoszech 366 ludzi już zmarło z powodu wirusa.


Kiedy Wilmès wreszcie zdecydowała się na działanie w postaci dyrektyw datowanych 23 marca, był to głównie zakaz inicjatyw w produkcji masek i leków w prywatnym sektorze: rząd musiał mieć sprawy we własnych rękach.  


Niestety, ci zawodowi politycy i ich ”eksperci” mieli niewystarczające doświadczenie w dziedzinie handlu międzynarodowego. Pierwszy transport masek kupionych przez rząd belgijski nigdy nie został dostarczony; maski z drugiego zakupu były bardzo wydajne, ale tylko do parzenia kawy, a kiedy belgijski przedsiębiorca zaczął działać i zamówił miliony masek, by dostarczyć je władzom, oczerniono go jako "oszusta" – bez żadnych dowodów -- ale, "No przecież to jest nadzwyczajna sytuacja, nie mamy czasu na dowody!”


Na początku kwietnia a więc, dwa miesiące po tym, jak pandemia rozszerzyła się na całą Europę, nadal niemal nie było żadnych masek w Belgii, także dla personelu medycznego, który codziennie stykał się z niebezpieczeństwem, nie mówiąc już o zwykłych obywatelach.


Nie było masek, więc rząd postanowił ogłosić, że żadne maski nie są potrzebne. Ten szczyt nieudolności belgijskiego rządu nadal można znaleźć on-line na osobistej stronie internetowej ministerki zdrowia, Maggie De Block: "Noszenie maski do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”.  


Bez masek drugą koniecznością w walce z wirusem są testy – uznała to także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Testy stosunkowo łatwo wyprodukować i są pierwszym wymogiem dla skutecznej reakcji na każdą pandemię. Medyczny potencjał Belgii jest olbrzymi – szpitale, lekarze, publiczne i prywatne laboratoria – a publiczne wydatki na sektor zdrowia są wśród najwyższych na świecie. Tak więc rząd belgijski miał okazję nadrobić testami swoją nieudolność w sprawie masek.


Niestety, zrobił coś dokładnie odwrotnego. Przyznał de facto monopol na te testy laboratorium niejakiego Marca Van Ransta przy Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Nie ma żadnego wyobrażalnego powodu tej decyzji i skutek był dokładnie taki sam, jak z maskami: wykluczenie sektora prywatnego i racjonowanie testów, których dlatego rozpaczliwie brakowało od pierwszego dnia.  


Ta decyzja jest tym bardziej zaskakująca, kiedy wie się, że Van Ranst jest nie tylko lekarzem, ale jest także aktywny w polityce. Przysięgły komunista i człowiek nienawidzący Izraela, mówił kiedyś o "Gazacaust" i był bardzo dumny z tego słowa. To jest człowiek którego ukoronowano jako "Mr. Test" dla całej Belgii.


Kiedy prywatne firmy stworzyły nowe metody testowania, belgijski rząd natychmiast opublikował nowe orzeczenie, całkowicie zakazujące stosowania tych testów w całym kraju pod pretekstem, że nie są w 100% niezawodne.  


Żadnych masek, żadnych badań przesiewowych i niemal żadnych testów – to była sytuacja Belgii pośrodku najgorszej pandemii od hiszpańskiej grypy w 1918 roku. Jest to dramatyczna sytuacja, całkowicie spowodowana nieszczęsnymi decyzjami belgijskiego rządu. Kiedy Wilmès złamała faktyczny monopol, który stworzyła - pozwalając na testy prywatnych firm, takich jak GSK – było o wiele za późno.


Niestety, nie jest to koniec tej smutnej historii zbrodniczej niekompetencji. Główny błąd miał jeszcze nadejść. Widząc sytuację we Włoszech i Alzacji (Francja), gdzie kilka szpitali zostało chwilowo przytłoczonych pacjentami z koronawirusem, belgijski rząd podjął to, co prawdopodobnie jest najgorszą decyzją od 1945 roku: ludzie zarażeni wirusem w domach opieki mieli pozostać w domach opieki. Dlatego nie było żadnej hospitalizacji dla tych nieszczęsnych, starych ludzi.


W połączeniu z niemal całkowitym brakiem masek i testów ta dyrektywa miała katastrofalne konsekwencje -- śmierci, śmierci i więcej śmierci. Belgia mówi teraz nie o jednej, ale dwóch epidemiach: jednej w ogólnej populacji i drugiej w domach opieki. Tragicznie, niemal 50% zgonów z powodu koronawirusa w Belgii miało miejsce w domach opieki. Mimo często heroicznych wysiłków ich personelu, domy opieki w Belgii są obecnie pułapkami śmierci. Ludziom umierającym samotnie w swoich pokojach nie wolno nawet po raz ostatni zobaczyć się z rodzinami, by uniknąć zarażenia reszty rodziny – kolejny pomysł belgijskiego rządu, który został zatwierdzony, odwołany a potem znowu zatwierdzony.


Żadnych masek, żadnych testów i domy opieki społecznej jako pułapki śmierci: teraz można zrozumieć, dlaczego Belgia jest na pierwszym miejscu w światowym rankingu zgonów na głowę ludności – dziesięć razy więcej niż Niemcy[1].


Ta belgijska masakra, całkowicie spowodowana niekompetencją belgijskich rządzących „elit” – była do uniknięcia.

 

Coronavirus: Belgian Carnage

Gatestone Institute, 22 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Istotnie według Worldometers Belgia ma rekordową liczbę zgonów na COVID-19, 560 na milion mieszkańców. Przebija ją tylko stan Nowy Jork, gdzie jest ponad 1000 zgonów na milion mieszkańców.   Drieu Godefridi

Doktor filozofii i doktor prawa podatkowego, założyciel Instytutu Hayeka w Brukseli.    

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Jesteśmy lepsi. Marek P. 2020-04-29
1. Śmiertelność w Belgii Paweł 2020-04-28


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk