Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 01:56

« Poprzedni Następny »


Kiedy uchodźcami byli Żydzi…


Hussain Abdul-Hussain 2021-12-14

Migranci na granicy Polski z Białorusią, Zdjęcie: MON

Migranci na granicy Polski z Białorusią, Zdjęcie: MONZachodnie towarzystwo, które stoi na najwyższej ambonie moralnej, protestuje przeciwko swoim rządom, które nie dopuszczają, by uchodźcy przekraczali ich granice i osiedlali się na ich terytoriach.  


W tym tygodniu Komisarz Praw Człowieka UE potępił polską ustawę za ograniczanie dostępu do obszarów przy granicy z Białorusią, gdzie dziesiątki tysięcy uchodźców z Afganistanu, Iraku i Syrii próbują przedostać się przez granicę. W zeszłym tygodniu 27 migrantów utonęło w Kanale La Manche. Brytyjski rząd spotkał się z krytyką za propozycję poprawki swojego prawa o uchodźcach, która umożliwiłaby zakończenie obecnego automatycznego azylu dawanego każdemu, kto przybywa do Zjednoczonego Królestwa.


“Świętszy od papieża” amerykański tłumek sprzeciwia się także jakiejkolwiek próbie zahamowania nielegalnej imigracji na południowej granicy z Meksykiem. Demokratyczni ustawodawcy – tacy jak AOC i Rashida Tlaib — ostro rozprawiali się z administracją Trumpa za budowanie muru i za internowanie i deportowanie uchodźców. Kongresmenka Ilhan Omar, Demokratka z Minnesoty, identyfikuje się – na swoim koncie na Twitterze – jako uchodźczyni, dziesięciolecia po naturalizacji i w kilka lat po wybraniu do Kongresu.  


“Świętszy od papieża” tłumek w Europie, Ameryce i Australii argumentuje, że Prawa Człowieka obejmują nieograniczone i niekontrolowane przemieszczanie się ludzi i że granice są sztucznym, ludzkim konstruktem. Wszyscy oni mówią także, że ponieważ Zachód (czytaj biały kolonialny Mężczyzna) skolonizował wiele krajów, z których dzisiaj przybywają uchodźcy, więc jest tylko sprawiedliwe, żeby Zachód przyjmował ludzi z tych upadłych krajów. W umysłach „świętszego od papieża” zachodniego tłumku, ludzka migracja ma prawo odbywać się tylko na zachód. Gdyby Europejczycy ruszyli na wschód, byłby to ohydny kolonializm.


A kiedy zachodnie kraje wpuszczają uchodźców, nowoprzybyli nie są zobowiązani do żadnej asymilacji. Nowoprzybyli, według tych świętoszków, powinni mieć prawo zachowania wszystkich swoich zacofanych praktyk ze starego kraju pod pozorem wolności, włącznie z odmową nauczenia się języka nowego kraju i kontynuowaniem swoich paskudnych starych praktyk, takich jak uciskanie kobiet. Nowoprzybyli mogą następnie mieszać z błotem swój nowy kraj, opisywać go jako kraj zbudowany przez właścicieli niewolników i żądać, by na nowo przepisać jego historię, a także jego konstytucję, by dać nowoprzybyłym szansę upodobnienia ich nowego kraju do ich wizerunku życia społecznego.


Imigracja jest dobra. Kraje (w większości liberalne demokracje), które są stacją docelową imigracji, mają szczęście. Imigracja może rozwiązać problem starzejącej się populacji w rozwiniętych krajach i może przynieść nową krew, nowe idee i kulturową różnorodność. Jednak imigracja musi być regulowana, tak jak Kanada i Australia wybierają imigrantów zgodnie ze swoimi ekonomicznymi potrzebami, zależnie od wieku i poziomu umiejętności uchodźców i imigrantów.


Zięć Trumpa, Jared Kushner, wysłał Kongresowi prawo skopiowane z kanadyjskiego prawa.  Było martwe w momencie jego przedstawienia. Sprawa imigracji jest zbyt toksyczna, by jakikolwiek prawodawca chciał o niej rozmawiać. Imigracja sparaliżowała wiceprezydentkę, Kamalę Harris, która teraz wygląda jak jeleń schwytany w światła reflektorów. Dostała za zadanie zajęcie się południową granicą i nie ma żadnej politycznej opcji, jaką mogłaby wybrać do podjęcia działania. Obie amerykańskie partie są podzielone na wiele szkół w sprawie tego, jak poradzić sobie z tą kwestią.


Wróćmy jednak do głośnych ustawodawców, jak palestyńsko-amerykańska Rashida Tlaib, która oręduje za całkowicie otwartymi granicami i twierdzi, że uchodźcy powinni mieć możliwość osiedlania się wszędzie, gdzie tylko chcą. No dobrze, czy Tlaib mówiłaby to samo o żydowskich uchodźcach, których wygnano z Europy w latach 1850-1950, i którzy wędrowali po świecie, stukając do drzwi różnych krajów i błagając ich o nowy dom?


Kiedy Żydzi byli tymi, którzy wsiadali na statki i płynęli przez oceany i morza, z których wiele utonęło i setki żydowskich uciekinierów umierały, próbując się dostać do jakiegoś bezpiecznego miejsca, brytyjscy zarządcy Palestyny zamknęli drzwi powierzonego im mandatu przed uchodźcami z powodu presji Arabów – tak w Palestynie, jak poza nią. Statki, które dopływały do Palestyny bez utonięcia po drodze, były zatrzymywane przez Brytyjczyków i uchodźcy byli zawracani do krajów europejskich, gdzie odsyłano Żydów do komór gazowych.


Czy Rashida Tlaib lub jej babcia (słynna sitty), domagałyby się od Brytyjczyków, by wpuścili wynędzniałych i zrozpaczonych żydowskich uchodźców do Palestyny? A w Palestynie, czy Tlaib walczyłaby z innymi Arabami, by pozwolili Żydom praktykować ich religię, modlić się przy Ścianie Zachodniej i na Wzgórzu Świątynnym? Czy Tlaib walczyłaby o pozwolenie Żydom na ubieganie się o wysokie urzędy w Palestynie i na trzymanie otwartych granic dla innych Żydów?


Palestyńską odpowiedzią na wszystkie pytania o przyjmowanie żydowskich uchodźców do Palestyny było gromkie „nie”. Żydów nie chciano wpuszczać do kraju, a ci, którzy się tam dostali, byli napadani i zabijani. Palestyńczycy zakazali sprzedaży ziemi żydowskim uchodźcom, a ci Arabowie, którzy sprzedawali im jednak ziemię, byli społecznie hańbieni, a także fizycznie atakowani.


Potem, od kiedy Żydzi zbudowali odnoszące sukcesy państwo, Palestyńczycy próbują to państwo zniszczyć, argumentując, że żydowscy osadnicy są kolonialnymi reprezentantami białego człowieka (a więc zasługują na wyrzucenie), mimo że biały człowiek był tym, który prześladował Żydów i zmusił ich do ucieczki do Palestyny i reszty świata.


Yasmine Ahmed
 jest dyrektorką brytyjskiego oddziału Human Rights Watch. Jej Twitter pełen jest tweetów i artykułów wzywających do otwarcia granic dla wszelkiego rodzaju migracji, przyjmowania ich wszystkich i osiedlania ich. Jeden z jej tweetów pokazuje zdjęcie 10-letniej dziewczynki w Gazie, która płacze obok sterty ruin, mówiąc, że to, co ją spotkało, jest niesprawiedliwe. Ahmed opisuje izraelską blokadę jako apartheid. Nie wspomina jednak powodów blokady i powtarzających się wojen.  


Władający Gazą Hamas, przysięga, że zniszczą Izrael i deportuje wszystkich Żydów, którzy nie byli urodzeni w tym kraju przed 1920 rokiem. Czy to naprawdę brzmi jak słowa tej wielkiej figury z kierownictwa Human Rights Watch? Czy Ahmed chce orędować za tym, by potomkowie żydowskich uchodźców do Palestyny otrzymali prawa miejscowej populacji, tak jak żąda, by migranci schwytani na granicy USA z Meksykiem lub na granicy Polski z Białorusią otrzymali takie prawa?


When refugees were Jews

House of Wisdom, 2 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie.  Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk