Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 21:50

« Poprzedni Następny »


Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo


Andrzej Koraszewski 2018-07-18

Rysunek Ewy Maziarskiej do książki Wojciecha Maziarskiego.

Rysunek Ewy Maziarskiej do książki Wojciecha Maziarskiego. 

Kradzione nie tuczy, ale lekarze to przed tobą ukrywają. Ja właściwie nie o tym, ale czytając o czymś innym, kątem oka dostrzegłem w poważnej gazecie, że lekarze znowu nie chcą, żebym się czegoś dowiedział, jak również, że przepłacam za elektryczność i że z tą elektrycznością to największy przekręt na świecie. Zmartwiony powróciłem do przerwanej lektury. Czytałem tekst o sprawach najwyższej wagi, a najwyższa waga pokazywana jest zazwyczaj w ręku jednej pani, z przepaską na oczach, która w drugiej ręce trzyma miecz. Krótko mówiąc, zważy, a jak się waga przechyli w złą stronę, to przyłoży. Starożytny symbol, dziś powinna mieć dokładniejszą, elektroniczną wagę i elektroniczną obrączkę, dla tych co potrzebują ciągłego nadzoru. A Temidę niewolono nie raz i nie dwa, zmuszając ją do nierządu. Więc te próby zmuszania Temidy do nierządu są sprawą najwyższej wagi w całym tego słowa znaczeniu.


Ale ja nie o tym, bo o tym to dziś wszyscy i słusznie. Nawiasem mówiąc, pamiętam jak w lutym minionego roku, dziesiątki tysięcy pobożnych muzułmanów protestowało w Dakce przeciw posągowi Temidy przed tamtejszym Sądem Najwyższym. Trudno się dziwić, u nich drugie przykazania Dekalogu traktowane jest śmiertelnie poważnie, a u nas w cywilizacji chrześcijańskiej, uznano, że coś się Panu Bogu pomyliło i dwójka spadła z wokandy. W muzułmańskim świecie nie było takiej cenzury, więc w Bangladeszu posąg greckiej boginii uznany został za obrazę boską, a jego usunięcie za sprawę najwyższej wagi. Co tu dużo mówić, sprawy najwyższej wagi przybierają różną postać, w zależności od potrzeb.


Ale ja nie o tym. Ukazała się książeczka Wojciecha Maziarskiego pod tytułem Czytanki o dobrej zmianie. Lektury z ćwiczeniami dla mord zdradzieckich i kanalii. Piotr Bratkowski twierdzi, że wzorowana na Opowiadaniach o Leninie Michaiła Zoszczenki i faktycznie na to wygląda, ale czy młodzi czytali Opowiadania o Leninie? Przecież taki pięćdziesięcioletni gówniarz nawet nie słyszał o Zoszczence. Tymczasem jak się polski przekład tych opowiadań ukazał w końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zabawa była przednia, bo niby dla dzieci i o Leninie, a ludzie kupowali jak ciepłe bułeczki. W końcu musiał się jakiś intelektualista na Mysiej zorientować, bo zaczęli je chyłkiem usuwać z księgarń, żeby się młodzież nie gorszyła, bo okazało się, że książeczka tak naprawdę to kpiny sobie robi z wodza narodów.


Ten Maziarski to też chyba jakiś mało poważny. Samej książeczki u nas w Dobrzyniu nad Wisłą nie sprzedają, ale podejrzałem trochę na stronie koduj24.I co ja tam widzę, proszę Państwa? Zobaczcie sami, co pod datą 14 lipca znalazłem, pod znamiennym tytułem „Pan Prezes i akt zawierzenia”:

Przed punktami Caritasu natychmiast ustawiły się kolejki prezesów spółek skarbu państwa składających rezygnację oraz szeregowych towarzyszy zdających gotówkę, kosztowności i papiery wartościowe. Wszystkim było spieszno do wyzbycia się majątku, więc atmosfera była nerwowa i często wybuchały sprzeczki:

– „Pan tu nie stał, proszę iść na koniec kolejki!”

– „Ale ja mam więcej do oddania!”

– „A skąd pan wie, ile ja mam?! Może pozbywam się nieujawnionych korzyści majątkowych?”

Poważny dziennikarz, publikowany w poważnych mediach i takie rzeczy wypisuje. Doprawdy trudno się dziwić, że bez trudu znalazłem kilka recenzji informujących czytelników, że to straszne i niepoważne i w ogóle do niczego nie podobne. Chociaż jak pamiętamy, Piotr Bratkowski twierdzi, że podobne do opowiadań o Leninie. Ale ludzie różne rzeczy mówią, a szczególnie dziennikarze.


Czytanki o dobrej zmianie
ilustrowała rodzona matka Autora i muszę powiedzieć, że szczególnie zafascynowała mnie kaczka trojańska i wręcz zacząłem się zastanawiać, czy umiałbym sam zbudować taką, chociażby z patyczków po lodach (kłopot, bo nie jem lodów na patyku, ale mógłbym poprosić dzieci z pobliskich bloków, żeby dla mnie zbierały). Tak czy inaczej, wydrukowałem sobie kaczkę trojańską i powiesiłem na ściance półki z książkami, by wzrok miał na czym spoczywać, kiedy się nagle zamyślam.           

Wisi zatem rysynek pani Ewy Maziarskiej i co wzrok od ekranu oderwę, to na kaczkę trojańską wpadam, a to do różnych skojarzeń prowadzi, w zależności od tego, co wcześnej było na ekranie.   


Czytam ja sobie moją ukochaną „Gazetę Wyborczą”, której płacę, żeby mnie informowała o świecie, a tu pani Anne Applebaum informuje mnie, że:

Nie ma już miejsca na wątpliwości co do tego, że Władimir Putin pomógł mu wygrać wybory. A zatem z punktu widzenia Trumpa celem spotkania na szczycie było podziękowanie prezydentowi Rosji za jego pomoc.  

Spojrzałem na moją kaczkę trojańską i zadumałem się nad pytaniem, jak też się kaczka dziennikarska w fake news zamieniła? Przypomniałem sobie z nagła jak to w pamiętnym roku 1984 gazeta „New York Times” opublikowała  artykuł o młodym milionerze, który jest genialnym negocjatorem. Owszem egocentrycznym jak diabli, ale budzącym bezgraniczny podziw redaktorów, bo facet potrafi każdego przekonać, że w jego interesie jest robienie tego co Trump chce. A czego Donald Trump mógł chcieć od Putina? Z tego, co ja wiem (a przecież z pewnością wiem mniej niż Anne Applebaum), to chciał pogadać z Putinem o wojnie w Syrii, ten i ów domyślał się, że głównie o Iranie i że chciał Putina przekonać, że Iran jest równie groźny dla Rosji, jak dla Ameryki, więc warto to i owo uzgodnić i działać razem. Z pewnością nie było jego zamiarem dyskutowanie o hakerach. Żeby Trump rozmawiał z Putinem o hakerach, chciał zupełnie kto inny i ze strony pana Muellera była to próba podstawiania nogi własnemu prezydentowi, co dla postronnego obserwatora powinno być najzupełniej oczywiste. Fakt, Putin mieszał w Ameryce jak Obama w Izraelu (chociaż zabiegi Obamy były znacznie grubszymi nićmi szyte), ale wrzucenie pewnych informacji w tak dobranym momencie było bez wątpienia kaczką trojańską. Trump skwitował tę kaczkę trojańską wzruszeniem ramion, dając do zrozumienia, że pomoc Putina raczej nie była mu potrzebna i że wygrał wybory uczciwie i solidnie, a z Putinem się spotkał w sprawach poważniejszych.


Kaczki dziennikarskie są starsze od dziennikarstwa, jedne są trojańskie, czyli podstępne i zawierające wrogi ładunek, inne mogą należeć do repertuaru z gatunku opowieści barona Münhausena. Biednego Marco Polo, kiedy opowiadał o tym, co zobaczył w Chinach, podejrzewano, że snuje opowieści barona Münhausena, jednak opowieść o tym, że paskudni Polacy dokonali pod Grunwaldem pogromu pokojowo nastawionych chrześcijańskich duchownych, możemy jednak zaliczyć do kaczek trojańskich.


Oderwałem wzrok od rysunku, dochodząc do nieco tylko przesadzonego wniosku, że pokojowo nastawieni duchowni to odwieczny fake news, a na pytanie, co tam panie w polityce,  wypada odpowiedzieć,  że hakerzy trzymają się mocno, ale lubimy wierzyć, że jesteśmy dobrze poinformowani, w końcu wszyscy staramy się korzystać z dobrych źródeł.


A gdzie wredne potomstwo? Jak to gdzie? Niestety, wszędzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1234 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk