Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:22

« Poprzedni Następny »


Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo


Andrzej Koraszewski 2018-07-18

Rysunek Ewy Maziarskiej do książki Wojciecha Maziarskiego.

Rysunek Ewy Maziarskiej do książki Wojciecha Maziarskiego. 

Kradzione nie tuczy, ale lekarze to przed tobą ukrywają. Ja właściwie nie o tym, ale czytając o czymś innym, kątem oka dostrzegłem w poważnej gazecie, że lekarze znowu nie chcą, żebym się czegoś dowiedział, jak również, że przepłacam za elektryczność i że z tą elektrycznością to największy przekręt na świecie. Zmartwiony powróciłem do przerwanej lektury. Czytałem tekst o sprawach najwyższej wagi, a najwyższa waga pokazywana jest zazwyczaj w ręku jednej pani, z przepaską na oczach, która w drugiej ręce trzyma miecz. Krótko mówiąc, zważy, a jak się waga przechyli w złą stronę, to przyłoży. Starożytny symbol, dziś powinna mieć dokładniejszą, elektroniczną wagę i elektroniczną obrączkę, dla tych co potrzebują ciągłego nadzoru. A Temidę niewolono nie raz i nie dwa, zmuszając ją do nierządu. Więc te próby zmuszania Temidy do nierządu są sprawą najwyższej wagi w całym tego słowa znaczeniu.


Ale ja nie o tym, bo o tym to dziś wszyscy i słusznie. Nawiasem mówiąc, pamiętam jak w lutym minionego roku, dziesiątki tysięcy pobożnych muzułmanów protestowało w Dakce przeciw posągowi Temidy przed tamtejszym Sądem Najwyższym. Trudno się dziwić, u nich drugie przykazania Dekalogu traktowane jest śmiertelnie poważnie, a u nas w cywilizacji chrześcijańskiej, uznano, że coś się Panu Bogu pomyliło i dwójka spadła z wokandy. W muzułmańskim świecie nie było takiej cenzury, więc w Bangladeszu posąg greckiej boginii uznany został za obrazę boską, a jego usunięcie za sprawę najwyższej wagi. Co tu dużo mówić, sprawy najwyższej wagi przybierają różną postać, w zależności od potrzeb.


Ale ja nie o tym. Ukazała się książeczka Wojciecha Maziarskiego pod tytułem Czytanki o dobrej zmianie. Lektury z ćwiczeniami dla mord zdradzieckich i kanalii. Piotr Bratkowski twierdzi, że wzorowana na Opowiadaniach o Leninie Michaiła Zoszczenki i faktycznie na to wygląda, ale czy młodzi czytali Opowiadania o Leninie? Przecież taki pięćdziesięcioletni gówniarz nawet nie słyszał o Zoszczence. Tymczasem jak się polski przekład tych opowiadań ukazał w końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zabawa była przednia, bo niby dla dzieci i o Leninie, a ludzie kupowali jak ciepłe bułeczki. W końcu musiał się jakiś intelektualista na Mysiej zorientować, bo zaczęli je chyłkiem usuwać z księgarń, żeby się młodzież nie gorszyła, bo okazało się, że książeczka tak naprawdę to kpiny sobie robi z wodza narodów.


Ten Maziarski to też chyba jakiś mało poważny. Samej książeczki u nas w Dobrzyniu nad Wisłą nie sprzedają, ale podejrzałem trochę na stronie koduj24.I co ja tam widzę, proszę Państwa? Zobaczcie sami, co pod datą 14 lipca znalazłem, pod znamiennym tytułem „Pan Prezes i akt zawierzenia”:

Przed punktami Caritasu natychmiast ustawiły się kolejki prezesów spółek skarbu państwa składających rezygnację oraz szeregowych towarzyszy zdających gotówkę, kosztowności i papiery wartościowe. Wszystkim było spieszno do wyzbycia się majątku, więc atmosfera była nerwowa i często wybuchały sprzeczki:

– „Pan tu nie stał, proszę iść na koniec kolejki!”

– „Ale ja mam więcej do oddania!”

– „A skąd pan wie, ile ja mam?! Może pozbywam się nieujawnionych korzyści majątkowych?”

Poważny dziennikarz, publikowany w poważnych mediach i takie rzeczy wypisuje. Doprawdy trudno się dziwić, że bez trudu znalazłem kilka recenzji informujących czytelników, że to straszne i niepoważne i w ogóle do niczego nie podobne. Chociaż jak pamiętamy, Piotr Bratkowski twierdzi, że podobne do opowiadań o Leninie. Ale ludzie różne rzeczy mówią, a szczególnie dziennikarze.


Czytanki o dobrej zmianie
ilustrowała rodzona matka Autora i muszę powiedzieć, że szczególnie zafascynowała mnie kaczka trojańska i wręcz zacząłem się zastanawiać, czy umiałbym sam zbudować taką, chociażby z patyczków po lodach (kłopot, bo nie jem lodów na patyku, ale mógłbym poprosić dzieci z pobliskich bloków, żeby dla mnie zbierały). Tak czy inaczej, wydrukowałem sobie kaczkę trojańską i powiesiłem na ściance półki z książkami, by wzrok miał na czym spoczywać, kiedy się nagle zamyślam.           

Wisi zatem rysynek pani Ewy Maziarskiej i co wzrok od ekranu oderwę, to na kaczkę trojańską wpadam, a to do różnych skojarzeń prowadzi, w zależności od tego, co wcześnej było na ekranie.   


Czytam ja sobie moją ukochaną „Gazetę Wyborczą”, której płacę, żeby mnie informowała o świecie, a tu pani Anne Applebaum informuje mnie, że:

Nie ma już miejsca na wątpliwości co do tego, że Władimir Putin pomógł mu wygrać wybory. A zatem z punktu widzenia Trumpa celem spotkania na szczycie było podziękowanie prezydentowi Rosji za jego pomoc.  

Spojrzałem na moją kaczkę trojańską i zadumałem się nad pytaniem, jak też się kaczka dziennikarska w fake news zamieniła? Przypomniałem sobie z nagła jak to w pamiętnym roku 1984 gazeta „New York Times” opublikowała  artykuł o młodym milionerze, który jest genialnym negocjatorem. Owszem egocentrycznym jak diabli, ale budzącym bezgraniczny podziw redaktorów, bo facet potrafi każdego przekonać, że w jego interesie jest robienie tego co Trump chce. A czego Donald Trump mógł chcieć od Putina? Z tego, co ja wiem (a przecież z pewnością wiem mniej niż Anne Applebaum), to chciał pogadać z Putinem o wojnie w Syrii, ten i ów domyślał się, że głównie o Iranie i że chciał Putina przekonać, że Iran jest równie groźny dla Rosji, jak dla Ameryki, więc warto to i owo uzgodnić i działać razem. Z pewnością nie było jego zamiarem dyskutowanie o hakerach. Żeby Trump rozmawiał z Putinem o hakerach, chciał zupełnie kto inny i ze strony pana Muellera była to próba podstawiania nogi własnemu prezydentowi, co dla postronnego obserwatora powinno być najzupełniej oczywiste. Fakt, Putin mieszał w Ameryce jak Obama w Izraelu (chociaż zabiegi Obamy były znacznie grubszymi nićmi szyte), ale wrzucenie pewnych informacji w tak dobranym momencie było bez wątpienia kaczką trojańską. Trump skwitował tę kaczkę trojańską wzruszeniem ramion, dając do zrozumienia, że pomoc Putina raczej nie była mu potrzebna i że wygrał wybory uczciwie i solidnie, a z Putinem się spotkał w sprawach poważniejszych.


Kaczki dziennikarskie są starsze od dziennikarstwa, jedne są trojańskie, czyli podstępne i zawierające wrogi ładunek, inne mogą należeć do repertuaru z gatunku opowieści barona Münhausena. Biednego Marco Polo, kiedy opowiadał o tym, co zobaczył w Chinach, podejrzewano, że snuje opowieści barona Münhausena, jednak opowieść o tym, że paskudni Polacy dokonali pod Grunwaldem pogromu pokojowo nastawionych chrześcijańskich duchownych, możemy jednak zaliczyć do kaczek trojańskich.


Oderwałem wzrok od rysunku, dochodząc do nieco tylko przesadzonego wniosku, że pokojowo nastawieni duchowni to odwieczny fake news, a na pytanie, co tam panie w polityce,  wypada odpowiedzieć,  że hakerzy trzymają się mocno, ale lubimy wierzyć, że jesteśmy dobrze poinformowani, w końcu wszyscy staramy się korzystać z dobrych źródeł.


A gdzie wredne potomstwo? Jak to gdzie? Niestety, wszędzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk