Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 12:57

« Poprzedni Następny »


Jak Zachód się zgubił


Vic Rosenthal 2021-08-13

Chińska armia jest nowoczesna i świetnie wyszkolona. (Zdjęcie: US Department of Defense) 

Chińska armia jest nowoczesna i świetnie wyszkolona. (Zdjęcie: US Department of Defense)

 Świat, w którym żyjemy dzisiaj, jest zdominowany przez zachodni sojusz obejmujący USA i znaczną część Europy wraz z kilkoma mniejszymi graczami. Dwie główne siły zagrażają temu sojuszowi: radykalny islam, którego najbardziej niebezpiecznym przedstawicielem jest rewolucyjny reżim irański; i Chińska Republika Ludowa. Najpierw omówię Iran.


W zeszłym tygodniu irańskie drony zaatakowały statek u wybrzeży Omanu, zabijając kapitana i jednego członka załogi. Przypuszczalnie motywem było luźne powiązanie z Izraelem. W kilka dni później porwano statek w tym samym regionie i poważnie unieruchomiono kilka innych, prawdopodobnie przez atak cybernetyczny. Chociaż Iran zaprzecza jakiemukolwiek powiązaniu z tymi incydentami, większość obserwatorów sądzi, że reżim irański jest za nie odpowiedzialny.


Irański rząd finansuje i zbroi grupy terrorystyczne w całym regionie, włącznie z Libanem, Syrią i Jemenem. Liban, który przeżył brutalną wojnę domową, próbę OWP ustanowienia “palestyńskiego państwa” w jego granicach, izraelską interwencję, by wyrzucić OWP, systematyczne mordowanie członków jego rządu przez syryjskich agentów, został wreszcie rzucony na kolana przez Hezbollah, organizację kontrolowaną przez Iran. Epidemia Covid i olbrzymia eksplozja magazynu materiałów wybuchowych Hezbollahu w porcie, która zrównała z ziemią jedną trzecią jego stolicy, była dodatkowym ciosem dla tego kraju.


Izrael, który walczył w zażartej, małej wojnie z Hezbollahem w 2006 roku, żyje teraz w cieniu 130 tysięcy rakiet umieszczonych w południowym Libanie. Te rakiety, których część jest zaopatrzona w systemy precyzyjnego uderzenia, mogą dotrzeć do celów na terenie całego  Izraela, a wyrzutnie rakiet są rozmieszczone wśród cywilnej populacji (włącznie z wykorzystaniem do tego celu prywatnych domów). Funcjonariusze izraelskiej obrony powiedzieli, że jeśli Hezbollah uruchomi swoje rakiety, IDF będzie zmuszona do odpowiedzi z potężną siłą ognia, która w zasadzie zniszczy kraj. Możliwość wybuchu wojny z powodu eskalacji między Hezbollahem a Izraelem jest nieustanną groźbą.  

 

Ludzie z Zachodu, którzy odwiedzają krewnych w Iranie lub jadą tam z powodów biznesowych, edukacyjnych lub innych, są często aresztowani na podstawie sfingowanych zarzutów i trzymani jako zakładnicy, albo za okup, albo dla politycznych korzyści. Czasami są torturowani. Warunki w więzieniach dla irańskich dysydentów politycznych są potworne, z częstymi torturami i gwałtami. Co roku dokonuje się egzekucji setek Irańczyków, czasami za poważne przestępstwa, takie jak morderstwo lub gwałt, ale także za „homoseksualizm, cudzołóstwo, seks pozamałżeński, lub picie alkoholu”. Politycznych przeciwników reżimu oskarża się czasami o szpiegostwo i także dokonuje egzekucji.

 

Irańskie kobiety protestujące przeciwko obowiązkowym islamskim ubiorom, które muszą nosić, są bite, aresztowane, więzione i torturowane. Masih Alinejad, irańska feministka, która obecnie żyje na wygnaniu w USA, była celem spisku zmierzającego do porwania jej i wywiezienia do Iranu. FBI udaremniło ten plan.  Porwania i mordowanie dysydentów za granicą jest standardową procedurą reżimu, od kiedy doszedł do władzy w 1979 roku.

 

Nowy irański prezydent, Ebrahim Raisi, jest nazywany “rzeźnikiem Teheranu” z powodu jego współodpowiedzialności za egzekucję tysięcy, a być może dziesiątków tysięcy ludzi podczas fali terroru w 1988 roku. Raisiego uważa się za jednego z najbardziej prawdopodobnych kandydatów do przejęcia stanowiska Najwyższego Przywódcy po Alim Chameneim.  

 

Wreszcie, reżim planuje produkcję broni jądrowej i ten plan szybko postępuje do przodu. Niezależnie od tego, czy użyje takiej broni bezpośrednio, czy też użyją jej jako “parasola”, by osłaniać bardziej konwencjonalną agresję militarną, jest prawdopodobne, że bliskie osiągnięcie potencjału nuklearnego bardzo znacząco zmieni równowagę sił na bliskim Wschodzie i przybliży prawdopodobieństwo wojny. Reżim konsekwentnie i wyraźnie groził “wymazaniem Izraela z mapy” i Izrael traktuje poważnie te groźby.  

 

Irański reżim choć ekonomicznie i militarnie słaby, rozwinął środki prowadzenia asymetrycznych działań wojennych, co wraz z jego agresywną i wręcz mesjańską ideologią czyni z niego poważne zagrożenie – nie tylko dla regionu, ale dla Zachodniego sojuszu i jego przywódcy, USA, którego nazywa „wielkim szatanem”. Jest to wysoce represyjny reżim, mimo że istnieje w kraju silna opozycja, próby jego obalenia spotkają się (i już spotkały się) z wielką brutalnością.


Jako Izraelczyk niepokoję się oczywiście o lokalne i bliskie zagrożenie ze strony Iranu. Ale Chiny są znacznie większym zagrożeniem dla zachodniego sojuszu. Chiny już są mocarstwem nuklearnym i niedawno informowano, że powiększają swoje zapasy broni jądrowej. Militarna i ekonomiczna siła Chin jest tysiące razy większa niż Iranu, a jest to tak samo brutalny reżim, który dławi wszelki wewnętrzny sprzeciw.

 

Chociaż Chiny nie ogłaszają publicznie, że Ameryka jest szatanem, po cichu przesuwają swoje militarne i ekonomiczne figury na szachownicy świata, by wzmocnić swoją władzę i znaczenie. Prowadzą bezprecedensowy system przemysłowego szpiegostwa, który już zneutralizował technologiczną wyższość USA. Budują infrastrukturę na całym świecie w ramach inicjatywy “Jeden pas, jedna droga”, która nie tylko dostarczy ich przemysłowi dostępu do rynków, ale olbrzymie długi zaciągnięte przez odbiorców dają Chinom możliwości wywierania politycznych nacisków.

 

Chińska technologia, która jest używana w najbardziej istotnej infrastrukturze komunikacyjnej, ma ukryte „tylne wejście”, które pozwala na dostęp do ruchu w sieciach. Podejrzewano, że wszystko, od telefonów komórkowych, poprzez PC, do wojskowych systemów komunikacyjnych, może być narażone. 

 

USA i inne rozwinięte kraje przechodzą przez długoterminowe przekształcenie gospodarki od rolnictwa i produkcji przemysłowej do gospodarki opartej na usługach. Część produkcji przemysłowej przeniosła się do Chin i innych krajów, z których większość jest, lub wkrótce będzie, w chińskiej sferze wpływów. W momencie wybuchu pandemii Covid-19 USA doświadczyły poważnego braku wyposażenia ochrony osobistej i urządzeń medycznych, takich jak maski itd. Po prostu nie produkowano ich w USA.


Chiny (na ile wiem) nie eksportują terroryzmu, tak jak robi to Iran. Zajmują się jednak terytorialną ekspansją we wszystkich kierunkach. Chiński nacisk na Hong Kong i Tajwan dostaje się na czołówki gazet, podczas gdy Chiny po cichu próbują przejąć japońskie wyspy, terytoria indyjskie, kawałki Nepalu i Bhutanu i tak dalej. Chiny zbudowały sztuczne wyspy na morzu Południowochińskim, co niezmiernie rozszerzyło ich wody terytorialne i dostarczyło miejsca dla militarnych instalacji, włącznie z silosami dla pocisków balistycznych.

 

Nie omawiałem możliwego wykorzystania epidemii Covid-19. Z pewnością błędna informacja i świadoma dezinformacja, jakich dostarczały Chiny w czasie wybuchu epidemii, powiększyły szkody w zachodnich społeczeństwach.

 

Chińska strategia jest bezpieczniejsza i pewniejsza, choć nieco bardziej powolna niż irańska. Zachód jednak robi niewiele, by się chronić, zarówno przed bliskim niebezpieczeństwem broni jądrowej w rękach bandyckiego, agresywnego państwa, jak przed długoterminową dominacją ekonomiczną, militarną i, być może, biologiczną wzrastającego w siłę totalitarnego nowego supermocarstwa. Kraje Zachodu powinny skonfiskować nuklearne zabawki irańskiego reżimu, przywrócić samowystarczalną gospodarkę, chronić swoją technologiczną własność intelektualną i wzmocnić swoje siły wojskowe. Nie robią ani jednej z tych rzeczy.


Zamiast tego, najbardziej rozwinięte państwa na Zachodzie niszczą same siebie wokół kwestii rasy i tożsamości płciowej.


How the West Was Lost

5 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk