Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 14:41

« Poprzedni Następny »


Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana


Burak Bekdil 2021-05-06

Znany turecki dziennikarz Ahmet Altan został w ubiegłym miesiącu zwolniony z więzienia. Pięć lat temu został bezpodstawnie aresztowany i był przetrzymywany od 2016 roku pod zarzutem, iż w programie telewizyjnym szerzył „podprogowe przekazy” związane z próbą zamachu stanu, jak również za pisanie artykułów krytycznych wobec rządu.  (Zdjęcie: Wikipedia)
Znany turecki dziennikarz Ahmet Altan został w ubiegłym miesiącu zwolniony z więzienia. Pięć lat temu został bezpodstawnie aresztowany i był przetrzymywany od 2016 roku pod zarzutem, iż w programie telewizyjnym szerzył „podprogowe przekazy” związane z próbą zamachu stanu, jak również za pisanie artykułów krytycznych wobec rządu.  (Zdjęcie: Wikipedia)

Krytycy Recepa Tayyipa Erdoğana żartują, że kiedy słyszysz, iż prezydent obiecuje demokratyczne reformy, natychmiast uciekaj. Jego ostatnie umizgi pod adresem Zachodu, z listopada ubiegłego roku, miały na celu naprawę napiętych stosunków z Zachodem i zachodnimi instytucjami i wyraźnie pokazały, że ten żart trzyma się dobrze.

„Nie widzimy naszego miejsca nigdzie indziej jak w Europie –  mówił Erdoğan 21 listopada 2020 – Chcemy budować naszą przyszłość razem z Europą.” Dwa dni później minister obrony Hulusi Akar mówił o NATO, że jest “kamieniem węgielnym naszej obrony i polityki bezpieczeństwa”,  dodając iż Turcja patrzy z nadzieją na możliwości współpracy z administracją Joego Bidena. Erdoğan zapowiadał solidny pakiet demokratycznych reform.   


Mniej niż pięć miesięcy później włoski premier Mario Draghi czuł się zmuszony do  nazwania Erdoğana "dyktatorem." Nie powiedział tego dlatego, że ten doświadczony europejski polityk chciał obrazić muzułmańskiego prezydenta.   


Jak podaje turecki dziennik Gazete Duvar, na przestrzeni ostatnich sześciu lat  128872 osób zostało oskarżonych o obrazę prezydenta Erdoğana. Z tej liczby, 27824 stanęło przed sądem, a 9556 zostało skazanych. Dla porównania między rokiem 2000 a 2007 jedenastu obywateli tureckich zostało skazanych za obrazę poprzedniego prezydenta Ahmeta Necdeta Sezera.


Już po ostatniej obietnicy reform, 21 marca 2021, władze tureckie aresztowały opozycyjnego, prokurdyjskiego posła, który przez kilka dni odmawiał opuszczenia parlamentu, po tym jak pozbawiono go mandatu. Ömer Faruk Gergerlioğlu "został wyprowadzony siłą, w piżamie i pantoflach” przez “oddział 100 policjantów” – jak informowała lewicowa Ludowa Partia Demokratyczna (HDP).


17 marca Główny Prokurator Sądu Najwyższego złożył wniosek o likwidację HDP z powodu jej „powiązań z aktami terroru.” 14 kwietnia państwowi prokuratorzy zażądali zniesienia immunitetu głównego przywódcy opozycji Kemala Kılıçdaroğlu oraz dziewięciu posłów z jego Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Najwyraźniej, Erdoğan chce zbudować demokratyczny system bez opozycji.


W tym miesiącu czołowy europejski sąd praw człowieka orzekł, iż wolność i swoboda wypowiedzi tureckiego dziennikarza i pisarza Ahmeta Altana zostały pogwałcone przez jego aresztowanie i więzienie pod zarzutami związanymi z próbą zamachu z 2016 roku. Mający 71 lat Altan przebywał w więzieniu od września 2016 roku, po zatrzymaniu go pod zarzutem szerzenia w programie telewizyjnym „podprogowych przekazów” związanych z próbą zamachu, jak również za publikowanie artykułów krytycznych wobec rządu. Altan został uwięziony po wyroku Sądu Apelacyjnego, który uwalniał go od winy. Innymi słowy, Altan był bezprawnie uwięziony przez 55 miesięcy, czyli prawie pięć lat.    


To jest "normalne" w kraju, w którym armia prorządowych sędziów ma obyczaj wydawania wyroków wbrew orzeczeniom wyższych sądów, w tym Trybunału Konstytucyjnego, jak również Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie, którzy odważają się orzekać “niepożądane wyroki”, są poddawani kontroli i często dostają kary dyscyplinarne. Koalicyjny partner Erdoğana, jego wierny sojusznik, przywódca ultranacjonalistów Devlet Bahçeli, wezwał do likwidacji najwyższej instytucji systemu sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego.    


Piątego kwietnia tureccy prokuratorzy zatrzymali 10 emerytowanych admirałów w związku z ich publiczną krytyką mającego kosztować wiele miliardów dolarów projektu Erdoğana budowy Istambulskiego kanału, który otworzyłby nową drogę wodną między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, obok Cieśniny Bosforu. Nakaz aresztowania wydano w dzień po tym jak 104 byłych wyższych oficerów marynarki podpisało list otwarty ostrzegający, że proponowany kanał może szkodzić tureckiemu bezpieczeństwu, przez pogwałcenie międzynarodowego traktatu sprzed 85 lat (the Montreux Convention), który miał na celu zapobieżenie militaryzacji Morza Czarnego. Prorządowi politycy i prokuratorzy zinterpretowali to oświadczenie jako wyzwanie rzucone przez wojskowych pod adresem cywilnego rządu, stanowiące “echo z czasów zamachów”.


Te działania prokuratorów stanowią bezpośrednie naruszenie Artykułu 26 tureckiej konstytucji:

"Każdy ma prawo do wyrażania i rozpowszechniania swoich myśli i opinii w mowie, w piśmie lub graficznie, względnie za pośrednictwem mediów, indywidualnie lub zbiorowo. Ta wolność obejmuje swobodę otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei bez przeszkód ze strony oficjalnych władz. To postanowienie nie wyklucza poddania transmisji radiowych, telewizyjnych, kin i podobnych mediów systemowi licencji.

Kto jednak przejmuje się Konstytucją w kraju, w którym rządząca koalicja proponuje likwidację Trybunału Konstytucyjnego, w dodatku do zakazu działania partii opozycyjnych?   


Wszystkie te autokratyczne działania miały miejsce zaledwie w kilka miesięcy od obietnicy Erdoğana rozpoczęcia demokratycznych reform. Ta historia byłaby jednak niepełna bez odrobiny czarnego humoru. Gdzie się podziało 128 miliardów dolarów?


Ta suma odnosi się do rezerw dolarowych sprzedanych przez państwo dla wsparcia tureckiej liry. Rozpoczęto te działania w marcu 2019 roku, podczas kampanii wyborczej do władz lokalnych i nasiliły się w roku 2020, kiedy pandemia obnażyła słabość tureckiej waluty i jej uzależnienie od zewnętrznego wsparcia. Według szacunków banków, w okresie 2019-2020 państwo sprzedało łącznie 128 miliardów dolarów.


Podczas gdy przedstawiciele rządu głucho milczą w tej sprawie, główna partia opozycyjna CHP wystartowała ostatnio z kampanią kompromitowania rządzącej partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), rozmieszczając ogromne afisze na budynkach swojej partii w całym kraju z krótkim pytaniem: „Gdzie jest 128 miliardów dolarów?” Tyle i nic więcej. Żadnych komentarzy, żadnych obraźliwych słów. Tylko pytanie, ale wyjątkowo irytujące, szczególnie w momencie ekonomicznego  kryzysu.         


Turecka policja zaczęła zrywać te afisze bez jakiejkolwiek decyzji sądu. Jak  przyznał jeden z prokuratorów w liście do gubernatora prowincji – „Nie możemy znaleźć żadnej prawnej podstawy, by ogłosić, że te afisze są nielegalne. Musicie je zdjąć powołując się na powody administracyjne.”


W ramach protestu poseł CHP powiesił taki sam afisz w oknie swojego biura w budynku parlamentu. Administracja budynku wysłała samochód straży pożarnej, żeby zdjąć plakat z okna. (Poseł oświadczył, że wywiesi następny.)  


Wysiłki Erdoğana, żeby utrzymać się przy władzy z każdym dniem przyjmują coraz obrzydliwsze formy. Kilka lat temu ówczesny premier Ahmet Davutoğlu gwałtownie zaprzeczał jakoby Turcja była demokracją drugiego sortu. Miał rację. Turcja od tego czasu zmieniła się w demokrację trzeciego sortu.

 

Turkey: How Erdogan’s Pledge for Reform Collapsed in Five Months

Gatestone Institute 29 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk