Prawda

Czwartek, 13 sierpnia 2020 - 09:37

« Poprzedni Następny »


Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście


Seth J. Frantzman 2018-03-01

FLAGA i kwiaty przy pomniku, który upamiętnia powstanie w żydowskim getcie w Warszawie w 1944 r. (zdjęcie: REUTERS)
FLAGA i kwiaty przy pomniku, który upamiętnia powstanie w żydowskim getcie w Warszawie w 1944 r. (zdjęcie: REUTERS)

Izrael, społeczność żydowska w Diasporze i Polska znajdują się w kryzysie od początków lutego, kiedy w Polsce uchwalono kontrowersyjną ustawę. Ustawa ta przewiduje kary dla każdego, kto „publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”. Za granicą jednak zinterpretowano tę ustawę (głównie w mediach i przez polityków, którzy świadomie ją wypaczyli), jako rodzaj “negacji Holocaustu”.

Zamiast próby dyskutowania o problemie i znalezienia kompromisu, głosy po obu stronach świadomie podsycały płomienie. Dotyczy to szczególnie strony izraelskiej i Diaspory. Dziennikarze umyślnie używali zwrotu “polskie obozy śmierci”, by obrazić Polaków, żydowska NGO wzywała USA do zawieszenia stosunków z Polską, twierdząc, że Polska zaprzecza Holocaustowi, a potem oskarżając Polskę o dokonanie Holocaustu.  


W artykule w żydowskiej gazecie w USA pytano, dlaczego „Żydzi wydają pieniądze w Polsce”, podczas gdy izraelski polityk twierdził, że Polska była współwinna Szoah, bo jeden z jego krewnych był deportowany z Jugosławii do Polski przez niemieckich nazistów. Dobrze znany izraelski dziennikarz sugerował, że teraz jest właściwa pora dla Izraelczyków na żądanie zwrotu historycznych własności rodzinnych w Polsce. „Absurdalne zasady zwrotu mienia miały sens, kiedy państwo polskie nadal utrzymywało sojusz z Izraelem”. 


Krótko mówiąc, jeśli Polska nie zrobi tego, co Izrael mówi, to “setki tysięcy Izraelczyków”, którzy twierdzą, że są dziećmi lub wnukami polskich obywateli żydowskich będzie działać poprzez Unię Europejską, by odzyskać swoją własność.


Także polscy politycy i prasa wymierzali kopniaki. W Internecie kilku Polaków używało zwrotu „żydowskie obozy śmierci” w odpowiedzi na „polskie obozy śmierci”. Jeden polski polityk zaproponował zbudowanie muzeum „Polocaustu”, by upamiętnić Polaków zamordowanych przez nazistów. W odpowiedzi na pytanie w Monachium polski premier powiedział: „byli polscy sprawcy [podczas Holocaustu], tak jak byli żydowscy sprawcy, jak byli rosyjscy sprawcy, jak byli ukraińscy sprawcy, a nie tylko niemieccy sprawcy”. Te słowa rozgniewały wielu, którzy widzieli w tym próbę obciążenia winą samych  Żydów za ich zagładę.


Ten wybuch gniewu na tę ustawę jest całkowicie nieproporcjonalny do tego, co ustawa mówi. Jest większy niż gniew na nazistowskie Niemcy, które w rzeczywistości zaplanowały i wykonały Holocaust. Jest większy niż gniew na reżim Iranu, który propaguje oficjalną negację Holocaustu. Zatem wydaje się oczywiste, że kryzys w stosunkach żydowsko-polskich nie dotyczy naprawdę tej ustawy, ale nierozwiązanych spraw. W tym gniewie i oskarżeniach jest surowość, która wskazuje na ranę niezasklepioną od 1945 r.   


Główną drogą do zaleczenia polsko-żydowskiej rany jest otwarte rozmawianie o historii. Specjalizująca się w problematyce Holocaustu, Deborah Lipstadt, pisała o tym w poście na blogu w 2007 r.   Mówi, że kiedy podróżowała po Polsce, musiała bez ustanku podkreślać, że „niesłuszne jest przedstawianie Polski jako miejsca niekończącego się antysemityzmu, lub uleganie absurdalnej, niemniej często słyszanej uwadze, wypowiadanej przez odwiedzających Żydów, że ‘Polacy byli gorsi od nazistów’”.


Lipstadt napisała, że wielu Żydów błędnie wierzy, że Polacy byli strażnikami w Auschwitz lub członkami Einsatzgruppen, nazistowskich mobilnych jednostek do mordowania Żydów. “Błąd”, pisze. Faktem jest, że Polacy byli jednym z najmniej kolaborujących narodów w Europie. Niemniej populistyczny mit pozostaje w Izraelu i w Diasporze, że Polska jest krajem, który zrobił coś złego. W rzeczywistości Polacy byli ofiarami obok Żydów, ale ten fakt zgubił się w pamięci historycznej, kiedy naucza się o Holocauście w USA i w Izraelu.  


Wiem to z własnego doświadczenia. Dorastałem czytając Night i budując modele Auschwitz w szkole. Uczyliśmy się, że odpowiedzialni byli “naziści” (nigdy “Niemcy”). Nigdy właściwie nie dowiedzieliśmy się, gdzie Holocaust miał miejsce; nie zdarzył się w konkretnej lokalizacji. Nie umiałem znaleźć Dachau na mapie. Dowiedzieliśmy się, że w Europie byli Żydzi i naziści. Potem Alianci wyzwolili Żydów. Nie radziecka Armia Czerwona. Amerykanie wyzwolili Auschwitz. Tak sugerowano nam w szkole.


A Niemcy nie są nazistami – wielu Niemców nie popierało Hitlera, mówiono nam. A Austria była “ofiarą” nazizmu. Opierała się także Francja. Dania uratowała Żydów.


Nic więc dziwnego, że przy takiej edukacji moje pokolenie można tak łatwo wprowadzić w błąd, by wierzyło, że Polska była odpowiedzialna. Nie otrzymaliśmy prawdziwej edukacji o Holocauście. Nauczyciele uważają, że uczniów zdezorientuje wyjaśnianie różnicy między Bułgarią i Rumunią, między Ukrainą i Białorusią. I w ogóle zapomnij o różnicy między Łotwą, Litwą i Estonią. Nie potrafimy nawet znaleźć ich na mapie.


W edukacji o Holocauście jest tendencja do przedstawiania nazistowskich Niemiec jako aberracji w skądinąd cywilizowanej historii niemieckiej. Intelektualiści, tacy jak Hannah Arendt, ciężko pracowali, byśmy uwierzyli, że Niemcy były krajem “cywilizowanym” i “europejskim” i że nawet czołowi nazistowscy filozofowie, tacy jak Martin Heidegger, są do zaakceptowania. Naziści byli „banalni”, twierdziła, po prostu nudni. Nic więc dziwnego, że skoro naziści są „banalni”, można nam wmówić, że wschodni Europejczycy byli „odpowiedzialni”.  


Kto chce wierzyć w prawdę, którą jest to, że w “cywilizowanej” Holandii i Belgii bardzo wielu mężczyzn wstępowało do SS, a w Serbii, Białorusi i Polsce mężczyźni wstępowali do ruchu oporu?  Że w rzeczywistości kolaboracja była normą w Europie Zachodniej, podczas gdy miliony walczyły z nazistami na wschodzie? Uczy się nas w sposób, który prowadzi do wiary, że ludzie, którzy wyszli na brzeg Normandii w 1944 r., pokonali Hitlera, nie zaś miliony mężczyzn i kobiet z radzieckiej Armii Czerwonej.


Kiedy zrozumiemy, że nasze pojęcie o historii europejskiej jest wypaczone, możemy zacząć dyskusję o historii polsko-żydowskiej. To znaczy, uczciwą dyskusję o roli Armii Krajowej opierającej się nazistom i o Polakach, którzy zginęli z rąk Niemców. Historia Holocaustu, kiedy chcemy mówić o niej poza czysto żydowskim kontekstem, musi obejmować męczenników i zamordowanych w innych krajach. Żadna dyskusja o Holocauście i Polsce nie może skupiać się tylko na nazistach, polskich kolaborantach i żydowskich ofiarach. To jest fałszywa historia, której się naucza.  


Prawdziwa historia obejmuje żydowskie ofiary, polskie ofiary, polski ruch oporu, niemieckich okupantów nazistowskich, niemieckich sprawców i pewnych polskich sprawców. Żydzi chcą podkreślać, że byliśmy ofiarami, ale nie powinno to być bronią do obwiniania Polaków i ignorowania polskich ofiar. Zamiast obwiniać Polskę za fakt, że naziści tam zbudowali obozy, wina powinna zawsze zaczynać się od Niemiec. Jeśli nie chcemy mówić „Niemcy”, kiedy mówimy „naziści”, to jest także niesprawiedliwe mówienie „naziści i Polacy byli współwinni”. Dlaczego Niemcy jako naród unikają winy, podczas gdy Polacy są klasyfikowani jako grupa?  


Wykształcenie nowego pokolenia, by zrozumiało złożoność Holocaustu i przestało widzieć go z zachodnioeuropejskiego punktu widzenia, zabierze dużo czasu. Potrzebna nam jest także mniej brutalna retoryka po obu stronach. Polska jest sojusznikiem Izraela. Wzajemne korzyści strategiczne i ekonomiczne nie powinny iść tylko w jedną stronę. Oba kraje mogą zyskać wzajem od siebie.  


Nieustanne groźby o zabraniu “pieniędzy” z Polski lub zakończeniu Marszu Żywych nie pomagają. Nie jest winą Polski, że tam zbudowano obozy śmierci, więc „karanie” Polski jest chorą reakcją. Polska nie powinna być traktowana jak muzeum śmierci.


Zbyt często niektórzy w Diasporze uważają Holocaust za centralny dla naszej tożsamości. Holocaust jest tragedią, ale Żydzi istnieli przez tysiące lat przed nim i będą istnieli tysiące lat po nim. Polsko-żydowskie stosunki nie powinny ograniczać się do obozów śmierci. Obozy śmierci powinny być w centrum niemiecko-żydowskich dyskusji, nie zaś polskich, ponieważ Polska nie jest odpowiedzialna za niemieckie zaplanowanie umieszczenia na jej terytorium obozów śmierci.  


Polska ma jeden z najniższych poziomów ataków antysemickich w całej Europie (101 w 2016 r. w porównaniu do 1300 w Niemczech). Narasta jednak liczba głosów w Internecie i w mediach, które atakują Żydów, częściowo w reakcji na ten najnowszy konflikt. Niektórzy obwiniają Żydów za radziecki komunizm. To jest błąd. Jeśli Polacy nie chcą być obwiniani jako grupa tylko dlatego, że niektórzy spośród nich byli zamieszani w zbrodnie wobec Żydów, to próby atakowania Żydów jako grupy za zbrodnie komunistyczne są nielogiczne i odrażające.   


Izrael i Polska mogą współpracować w kwestiach związanych z Holocaustem. Dobre byłoby spotkanie na najwyższych szczeblach dla wydania wspólnego oświadczenia potępiającego zbrodnie nazistów i upamiętniającego żydowskie i polskie ofiary. Polska powinna przyznać, że był tam antysemityzm w latach 1930. i mówić o tragicznych wypadkach Polaków, którzy zwrócili się przeciwko swoim sąsiadom. Równocześnie Izrael powinien zapewnić, że dzieci będą uczyć się o Armii Krajowej i oporze przeciwko nazistowskim hordom.


Przez wiele dziesięcioleci pozwalano na to, by ignorancja, a nawet nienawistne poglądy na temat Polaków szerzyły się bez przeszkód i to wybuchło w lutym 2018 r. Równocześnie istnieją antysemickie trendy w Polsce. Izrael i Diaspora powinny traktować Polskę jak żyjący kraj o złożonej przeszłości, a nie jak muzeum Holocaustu, winiony za sprawstwo. Poświęcenie czasu na wysłuchanie Polaków, którzy zgadzają się z tą ustawą, i tych, którzy się nie zgadzają, byłoby także dobrym pierwszym krokiem.   

 

How Israel the Diaspora and Poland can overcome Holocaust debate

Jerusalem Post, 27 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman

Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Rozsądek MEF 2018-03-01


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk