Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 01:31

« Poprzedni Następny »


Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami


Matt Ridley 2018-02-27


Jestem pewien, że nie tylko ja mam trudności ze zrozumieniem dziwnej rewolucji kulturalnej, którą właśnie przeżywamy. Podobnie jak racjonalista okresu regencji, który żył dość długo, by zobaczyć wiktoriańską pruderię, jak umiarkowany krytyk Karola I, próbujący pojąć cromwellowski dogmat, jak nie tak dawno demokrata chiński, mający nadzieje, że nikt na niego nie doniesie i nie zostanie zesłany na re-edukację pod rządami Przewodniczącego Mao, jestem wyrozumiałym libertarianinem lat siedemdziesiątych, zdumionym agresywnym purytanizmem i nietolerancją, które wydają się wzrastać w siłę wszędzie wokół.

W zeszłym tygodniu skończyłem 60 lat i spodziewałem się, że będę w tym wieku marudził na  pogardę młodszego pokolenia dla tradycji, ich zamiłowanie do zmiany i tolerancję „wszystkiego”. Zamiast tego przeżywam właściwie coś odwrotnego. Wielu ludzi z mojego pokolenia mówiło ostatnio o podobnych wrażeniach: o przerażającej skłonności młodych do cenzury, także czasami u własnych dzieci i stąpaniu na palcach, bojąc się powiedzieć przed nimi czegoś niewłaściwego. Młodzi są w rzeczywistości trochę tacy, jak byli nasi rodzice.


Co stało się z wyzwoleniem lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy można było zacząć zapominać o hierarchii i mówić właściwie wszystko do każdego? Zdjęcia młodych kobiet z makijażem, krótkimi spódnicami i na wysokich obcasach, idących ulicami Kabulu lub Teheranu w latach siedemdziesiątych, stanowią szokujący kontrast z walką, jaką młode kobiety ubrane skromnie całe na czarno odważnie demonstrują teraz, by uzyskać prawo zdjęcia chusty z głowy bez ryzyka uwięzienia.


Czy tutaj jest tak bardzo inaczej, czy też ześlizgujemy się po tym samym zboczu? Obrazy pre-rafaelickie, pokazujące górne połowy nagich ciał kobiecych, są zdejmowane ze ścian galerii sztuki; młode dziewczęta muszą nosić chusty na głowach w szkole; grającym w strzałki czy kierowcom wyścigów samochodowych nie mogą towarzyszyć kobiety w krótkich spódnicach; na uniwersytetach kobiety są traktowane inaczej niż mężczyźni, jak gdyby były słabszą płcią i trzeba było je ratować przed zobaczeniem denerwujących akapitów w powieściach; seks trzeba negocjować z góry przy pomocy przyzwoitek. Byliśmy już na tym filmie wcześniej.


Orlando, powieści Virginii Woolf z 1928 r. autorka pokazuje przejście od XVIII wieku do okresu wiktoriańskiego: “Miłość, narodziny i śmierć były spowite w rozmaite wytworne słowa. Płcie coraz bardziej oddalały się od siebie. Nie tolerowano żadnej otwartej rozmowy. Uniki i skrywanie były gorliwie używane przez obie strony”.  


Zaśmiewaliśmy się z takich absurdów w mojej młodości. Ale już za powiedzenie, że część nowego feminizmu wydaje się „wsteczna”, kiedy propaguje pogląd, że kobiety są kruche, amerykańska nauczycielka akademicka, Katie Roiphe zaznała zjadliwej kampanii domagającej się zakazu opublikowania jej artykułu w magazynie “Harper”. „Stalinowski ton w tej konwersacji szokuje mnie - powiedziała “Sunday Times” – W naszej kulturze obecnie zagrożone jest podstawowe założenie wolności słowa”.  


Grzech bluźnierstwa jest czarny. Są rzeczy, których po prostu nie można powiedzieć o islamie, a coraz bardziej także o chrześcijaństwie, o zmianie klimatu, o gender, żeby wspomnieć tylko kilka z bardzo długiej i rosnącej listy, bez spotkania się z oskarżeniem, a może i postawieniem przed sądem za “mowę nienawiści”. Czy jest mową nienawiści powiedzenie, że Mahomet „oddaje kraj na pastwę żelaza i ognia; podcina gardła ojców i porywa córki; daje pokonanym wybór między jego religią lub śmiercią: tego z pewnością żaden człowiek nie może usprawiedliwić”? To był Wolter, jeden z moich bohaterów. Można się z nim nie zgadzać, ale – przynajmniej według jego zasady – powinno się bronić jego prawa do powiedzenia tego. W żądaniu tolerancji wobec mniejszości wielu młodych ludzi wydaje się wpadać w zadziwiającą nietolerancję.  


Istnieje dziwna sprzeczność między deklarowanym pragnieniem życia i pozwolenia na wybór sposobu życia innym, hasłami „różnorodność!”, „nie osądzaj!” – a rzeczywistym zachowaniem, które jest bezlitośnie i moralizatorsko potępiające. Nie ustają w szkicowaniu zasad uniformizmu, zawsze w imię kolektywu, zawsze przeciwko jednostce. Jednostka jest najbardziej uciskaną mniejszością ze wszystkich.


Być może jako mięsożerny, heteroseksualny, utytułowany, ateistyczny, sceptyczny w sprawie klimatu mężczyzna, który uważa, że komunizm był złem, że gender jest częściowo biologiczna, że genetycznie modyfikowane uprawy są dobre dla środowiska, że wolne rynki czynią ludzi bardziej życzliwymi i że Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej, to tylko ja wiecznie znajduję się po politycznie niepoprawnej stronie argumentów, a przynajmniej po przeciwnej stronie od BBC. Mam jednak wrażenie, że niemal każdy, niezależnie od swoich poglądów, jest w odległości zaledwie jednego kroku od publicznego potępienia.


Oczywiście, że potrzebujemy moralności i to takiej, która robi więcej, by kwestionować złe zachowanie i w Hollywood, i w Oxfam, ale to nie wymaga większego purytanizmu w mowie i myśli. Często zastanawiałem się, jak to było, że w przeszłości społeczeństwa nagle stawały się bardziej cenzorskie, konserwatywne i nietolerancyjne, tak jak to zrobiły na początku epoki wiktoriańskiej, ale sądziłem, że żyję w czasach, kiedy nic z tego nie mogłoby się zdarzyć, bo kultura jest na schodach ruchomych idących w jedną stronę – ku liberalizmowi.


W latach 1960. Francis Crick ogłosił konkurs na propozycję, co zrobić z kaplicami w Cambridge, bo w przyszłości nikt nie będzie religijny. Pomyślcie tylko. Oczywiście wiedzieliśmy, co dzieje się w Chinach – Rewolucja Kulturalna była czystką polityczną przebraną za moralną odnowę – ale nami wstrząsała obca natura czegoś takiego. Teraz wydaje się to bliższe.


Opryszki, które niedawno próbowały nie dopuścić Jacoba Rees-Mogga do wygłoszenia wykładu na uniwersytecie, są obecnie znanym zjawiskiem na kampusach. Ale, jak ostrzega amerykański dziennikarz Andrew Sullivan, zachowania na kampusach są zwiastunem dla zmian całego społeczeństwa: “Kodeksy zachowania w miejscu pracy brzmią dzisiaj jak kodeksy mowy na kampusach przed kilku laty… celem nowej kultury nie jest emancypacja jednostki z grupy, ale trwałe definiowanie jednostki przez grupę. Kiedyś nazywaliśmy to bigoterią. Teraz nazywamy to byciem ‘woke’ [czujnym, przebudzonym]. Widzicie: wszyscy jesteśmy teraz na kampusie”.


Niemniej pozostaję racjonalnym optymistą. Podobnie jak psycholog Steven Pinker w jego nowej książce uważam, że “Oświecenie działa”, nadal. Rozum może przeważyć nad dogmatem, wolność nad tyranią, indywidualizm nad apartheidem. Postęp nie umarł. Jeszcze. Z pewnością jednak postąpiliśmy kilka kroków do tyłu ku mroczniejszym sposobom działania społeczeństwa. Dlaczego? Ciągle nie mam odpowiedzi.


Pierwsza publikacja tekstu w Times.


Censorious millennials are the new Victorians

Rational Optimist, 13 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Świadomość proletariacka MEF 2018-02-27


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk