Prawda

Niedziela, 26 marca 2023 - 19:53

« Poprzedni Następny »


Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli


Lawrence A. Franklin 2022-10-02

<span> Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei spotyka się z prezydentem Wenezueli Nicolásem Maduro w Teheranie 11 czerwca 2022 r. (Zdjęcie: khamenei.ir)</span>
 Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei spotyka się z prezydentem Wenezueli Nicolásem Maduro w Teheranie 11 czerwca 2022 r. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro w czerwcu br. podczas wizyty w Iranie podpisał wszechstronny, 20-letni traktat o współpracy. Pakt zawiera umowy dotyczące nauki i technologii, a także umowy dotyczące rolnictwa, komunikacji, kultury i turystyki. Zaskakujące przekazanie Iranowi przez reżim Maduro ponad miliona hektarów (około 2,5 miliona akrów; prawie 4000 mil kwadratowych) ziemi uprawnej było trzymane w tajemnicy, dopóki irański ekonomista rolny Ali Revanizadeh nie ujawnił tego wenezuelskim mediom.

Przekazane grunty mają podobno być wykorzystane do uprawy podstawowych roślin, takich jak kukurydza i soja, co pozwoli wygłodniałemu Iranowi na lepsze wyżywienie swojej ludności. Jednak obecne wykorzystanie Wenezueli przez Iran (tutajtutaj i tutaj), w połączeniu z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), stwarza możliwość, że Iran i jego grupy terrorystyczne, takie jak Hezbollah i Hamas, mogą wykorzystywać ogromny areał do operacji wojskowych i terrorystycznych.


Hezbollah prowadzi już paramilitarne ośrodki szkoleniowe na wyznaczonych terenach wenezuelskiej wyspy Margarita, obszaru turystycznego na północny wschód od kontynentu. Grupa terrorystyczna ma znaczne wsparcie ze strony kilku znaczących klanów libańskich w Wenezueli, takich jak rodzina Nasr al Din, która podobno ułatwiła irańską penetrację wyspy Margarita. Wiadomo, że intensywne wysiłki rekrutacyjne podejmowane przez szyickich duchownych islamskich wśród Wenezuelczyków i gdzie indziej, obejmują gorliwych nawróconych, by podejmowali misje rewolucyjne.


Reżim Maduro najwyraźniej był tak przyjazny dla irańskich agentów wywiadu, że działania Hezbollahu na wenezuelskiej wyspie Margarita przewyższyły zasięgiem część latynoamerykańskiej sieci Hezbollahu w trójgranicznym węźle Brazylii, Argentyny i Paragwaju.


Co najważniejsze, sojusz Iranu z Wenezuelą, daje Teheranowi możliwość atakowania interesów USA w Ameryce Łacińskiej i potencjalnie w południowych Stanach Zjednoczonych.


Iran wraz z Komunistyczną Partią Chin jest w trakcie wzmacniania sił zbrojnych Wenezueli przeciwko USA, m.in. poprzez dostawy wojskowych dronów, które również Kolumbia uważa za zagrożenie.


Według doniesień Chiny, Rosja i Iran prowadziły w zeszłym miesiącu ćwiczenia wojskowe w Ameryce Łacińskiej. Według Center for a Secure Free Society jest to „strategiczny ruch, który ma na celu przesunięcie zasobów wojskowych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.


Iran i Wenezuela zaczęły nawiązywać bliskie kontakty podczas rządów prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza w latach 2002–2013. Ówczesny prezydent Iranu Ahmadineżad podpisał wiele dwustronnych umów z Chávezem, których zwieńczeniem była wizyta Cháveza w Teheranie w 2010 roku.


Stany Zjednoczone i niektórzy sojusznicy kwestionowali współpracę Wenezueli z Iranem. Już w 2008 roku Turcja skonfiskowała 22 kontenery z irańskiego statku. Wśród ładunków były materiały wybuchowe przeznaczone dla Wenezueli.


Iran wykorzystał również swoje bliskie związki z Wenezuelą, aby uzasadnić antyamerykańskie i antyizraelskie tematy irańskiego, państwowego, hiszpańskojęzycznego kanału telewizyjnego HispanTV, nadawanego w całej Ameryce Łacińskiej.


Iran, wraz z Wenezuelą, wydaje się wykorzystywać swoje wpływy w innych rządach Ameryki Łacińskiej, by stworzyć antyamerykańską koalicję na amerykańskim podwórku.


Ponadto wiosną 2021 r. Iran wysłał do Wenezueli niszczyciela Sahand i okręt wsparcia – Makran zbierający informacje wywiadowcze. Makran wypłynął na misję „z siedmioma kutrami bojowymi na pokładzie”, według raportu opublikowanego przez US Naval Institute. Dalej w raporcie czytamy:


„Jeśli kutry zostaną dostarczone, mogą stanowić rdzeń asymetrycznych sił wojennych w siłach zbrojnych Wenezueli. Mogą zajmować się zakłócaniem żeglugi jako sposobem przeciwdziałania większym siłom morskim. Trasy żeglugowe do i z Kanału Panamskiego znajdują się w pobliżu wybrzeża Wenezueli".


Masowa ingerencja Iranu w sprawy Wenezueli powinna wzbudzić obawy o demokrację na półkuli i o to, czy Caracas nadal jest suwerenne. Demokratyczne państwa USA i Ameryki Łacińskiej muszą monitorować stopień, do jakiego Wenezuela oddaje suwerenność autorytarnym wrogom wolności.


Teheran zainicjował trwający handel ropą z Wenezuelą za panowania Chaveza. Zarówno gospodarka Wenezueli, jak i Iranu cierpią z powodu amerykańskich sankcji. W konsekwencji znaleźli sposoby na osłabienie skutków sankcji poprzez handel wymienny ropą i artykułami spożywczymi. Ten schemat dostaw paliwa z Iranu do Wenezueli został utrudniony. Na przykład w 2020 roku amerykańskie statki zatrzymały cztery tankowce w Cieśninie Ormuz i przejęły ropę kierowaną do Wenezueli.


Teraz, co niezwykłe, współpraca obu krajów polega na cesji wenezuelskiego terytorium narodowego na rzecz Islamskiej Republiki Iranu.


Wydaje się, że Iran i Wenezuela ustanowiły również most powietrzny między Teheranem a Caracas. Loty są obsługiwane przez irańskie załogi i umożliwiają obu reżimom zachowanie tajemnicy w sprawie możliwego transportu broni i agentów terrorystycznych. W maju i czerwcu tego roku samoloty, które poprzednio należały do IRGC/Sił Kuds wykonały kilka misji, przewożąc wyłącznie obywateli Iranu i Wenezueli. Jednym z samolotów był należący niegdyś do Iranu Boeing 747 bez ładunku na pokładzie.


Podczas gdy dostawy broni drogą powietrzną i morską są widomym dowodem na powiązania Iranu z Wenezuelą, współpraca Teheranu z wenezuelskimi agencjami wywiadowczymi, choć mniej widoczna, jest również intensywna. Poparcie Republiki Islamskiej dla operacji terrorystycznych Hezbollahu jest wszechobecne w całej Ameryce Łacińskiej. Hezbollah rekrutuje ludzi z dziesięciomilionowej libańskiej diaspory w Wenezueli. Iran i Hezbollah współpracują w szkoleniu agentów wywiadu i rozwijaniu źródeł przebywających w Wenezueli i Kolumbii, a także w trójgranicznym regionie Brazylii, Paragwaju i Argentyny.


Emanuele Ottolenghi, specjalista ds. operacji Iranu i Hezbollahu w Ameryce Łacińskiej, w zeznaniach przed Kongresem USA przedstawił powiązania Hezbollahu z głównymi kartelami narkotykowymi w celu zbierania funduszy na sponsorowane przez Iran operacje w regionie.


Dwa inne klany wenezuelskie z Libanu, które pomagają rozszerzać wpływy Iranu w Ameryce Łacińskiej, to rozszerzone rodziny Rada i Saleh. Sieci te połączyły się z lokalnymi gangami i kartelami narkotykowymi, przekształcając te grupy w międzynarodowe organizacje przestępcze. Ich związki zapewniły Hezbollahowi korzystne finansowo umowy, takie jak handel amfetaminą Captagon.


Szef klanu Rada, Amer Mohammad Akil Rada, pomógł zaplanować zamachy terrorystyczne na centrum społeczności żydowskiej Argentyny (AMIA) i na ambasadę Izraela w Buenos Aires w 1994 i 1992 roku. Klan Saleh działa głównie jako powiązana z Hezbollahem grupa terrorystyczna i narkotykowa na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Bazy Hezbollahu w Wenezueli ułatwiały również tworzenie sieci wywiadowczych na Bliskim Wschodzie, w tym umożliwiały spotkania wenezuelskich oficerów bezpieczeństwa z agentami wywiadu w Syrii.


Ta siatka terrorystyczna irańskiego Hezbollahu w regionie była również jednym ze źródeł wysiłków zmierzających do nawrócenia Latynosów na irańską wersję szyickiego islamu.


Jeden z duchownych szyickich, Teodoro Darnott, nawrócony na islam, określa się mianem „imama Hezbollahu w Wenezueli”. Od czasu do czasu amerykańska straż graniczna zatrzymywała Irańczyków nielegalnie przekraczających długą, porowatą granicę Ameryki z Meksykiem. Ci nielegalni migranci mogą wykonywać misje, takie jak obsadzanie irańskich komórek Hezbollahu w USA, podczas gdy inni mogą otrzymywać zlecania wykonywania operacji wywiadowczych lub wspierania terrorystów.


Wszechstronne powiązania Wenezueli z jej autorytarnymi sojusznikami nieustannie podważają administracyjną kontrolę Maduro nad jego reżimem i suwerenność terytorialną kraju.


Powiązania Maduro z irańskimi agencjami wywiadowczymi są dodatkowo wykorzystywane do przeprowadzania operacji wewnątrz USA. W połowie lipca irańscy terroryści planowali porwać aktywistkę antyislamskiego reżimu Masih Alinejad z jej domu na Brooklynie, a następnie przetransportować ją motorówką do Wenezueli. Irańska siatka Hezbollahu w Ameryce Łacińskiej wydaje się być gotowa uderzyć w demokratyczne interesy na całej półkuli.


Iran Acquires 2.5 Million Acres of Venezuela

Gatestone Institute, 21 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Lawrence A. Franklin


Amerykański analityk, emerytowany pułkownik lotnictwa, były pracownik ministerstwa obrony w administracji prezydenta Busha. W styczniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za ujawnienie Izraelowi tajnych informacji o amerykańskiej polityce w Iranie. Franklin przyznał się do winy. W drugiej instancji wyrok został zmieniony na 10 miesięcy aresztu domowego. (Jak komentował jeden z amerykańskich publicystów „skazany za ujawnienie sojusznikowi informacji o naszych konszachtach z wrogiem”.)   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2346 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk