Prawda

Sobota, 26 listopada 2022 - 23:46

« Poprzedni Następny »


Iran: dymiący wulkan


Amir Taheri 2022-10-03

Antyreżimowe protesty w Iranie rozprzestrzeniły się na ponad 300 miast i miasteczek, w niektórych z nich dzieje się to po raz pierwszy w najnowszej historii. Na zdjęciu: jeden z rozlicznych obrazów z hashtagiem Iranprotest) 

Antyreżimowe protesty w Iranie rozprzestrzeniły się na ponad 300 miast i miasteczek, w niektórych z nich dzieje się to po raz pierwszy w najnowszej historii. Na zdjęciu: jeden z rozlicznych obrazów z hashtagiem Iranprotest)

 „Biały olbrzym w łańcuchach!” Tak Bahar, jeden z największych współczesnych poetów Iranu, opisuje Górę Demawend, wysoki wulkan, który wznosi się na horyzoncie w pobliżu Teheranu.


Pod koniec swojej qasida (ody) Bahar błaga wulkan, aby zakończył swoją ciszę wybuchem ognia i lawy, aby „oczyścić świat z tyranii i zepsucia”.


Przez ostatnie dwa tygodnie ogólnonarodowe powstanie w Iranie przypominało wielu Irańczykom wiersz Bahara z pytaniem: czy wulkan rozpoczął swoją ostateczną erupcję?


Dzisiejszy Demawend to nowe pokolenie Irańczyków, którzy nie dają dwóch groszy za odrzucającą ich narrację Republiki Islamskiej i wolą życie we współczesnym świecie, z wszystkimi jego wadami, od oferowanego im społeczeństwa w stylu Korei Północnej, jakie „Najwyższy Przewodnik” Ali Chamenei próbuje narzucić Iranowi.


Powstanie wywołała śmierć w areszcie 22-letniej Mahsy Amini, która przebywała z rodzinną wizytą w Teheranie.


W ciągu 24 godzin od jej śmierci, podobno w wyniku pobicia przez agentów bezpieczeństwa, nazwisko Amini było znane prawie wszystkim Irańczykom, a w ciągu 48 godzin stało się symbolem oporu wobec tyranii na całym świecie.


Ze względu na cenzurę i presję wywieraną na dziennikarzy, w tym kilku pozostałych w Iranie korespondentów zagranicznych, trudno jest ocenić rozmiary tego, co wygląda na ogólnonarodowe powstanie, którego głównym przesłaniem jest: Nie będziemy tego dłużej znosić!


Do czasu pisania tego artykułu otrzymaliśmy nazwiska 84 osób, w tym dziewięciu kobiet i sześciorga dzieci, zabitych przez służby bezpieczeństwa, podczas gdy półoficjalne dane podają liczbę aresztowań na ponad 1800.


Powstanie rozprzestrzeniło się na ponad 300 miast i miasteczek, a w niektórych z nich protesty dzieją się po raz pierwszy w najnowszej historii.


Ale czy to jest wielki wybuch, o który Bahar błagał górę Demawend?


Przez ostatnie 43 lata, to znaczy od przejęcia władzy przez mułłów w Teheranie, irański wulkan miał liczne erupcje.


8 marca 1979 roku, 25 dni po tym, jak ajatollah Ruhollah Chomeini został nowym władcą, ponad pół miliona kobiet zgromadziło się w Teheranie, by zaprotestować przeciwko narzuceniu „hidżabu” i innym restrykcjom ogłaszanym przez mułłów.


Mimo brutalnych represji i masowych egzekucji, w latach 1979-1988 Iran był świadkiem kolejnych erupcji, gdy różne warstwy koalicji utworzonej za Chomeiniego zaczęły się rozpadać. W tamtych latach Iran był także świadkiem masakr dokonywanych przez siły nowego reżimu w kilku regionach, zwłaszcza w Chuzestanie, Kurdystanie i Turkmen Sahra.


Od tego czasu Iran doświadczył ponad 20 średnich lub dużych masowych protestów, z których wszystkie zostały brutalnie stłumione.


Na początku swojego istnienia reżim Chomeiniego ustanowił utrwalenie władzy jako swój najwyższy cel. Chomeini nazwał to „obowiązkiem zobowiązań” (po arabsku oujab al-wajebat ), twierdząc, że aby chronić reżim, nawet islam można poświęcić.


Aby chronić reżim, mułłowie zrobili dwie rzeczy.


Po pierwsze, przeznaczyli dużą część produktu krajowego brutto (PKB) na rozbudowę  armii i sił bezpieczeństwa. Najskromniejsze szacunki wskazują, że „ochrona reżimu” pochłania 14 procent PKB, cztery razy więcej niż środki przeznaczone na edukację lub zdrowie. Siły ochrony reżimu, nie licząc armii narodowej, liczą ponad 600 tysięcy ludzi. Bezpieczeństwo islamskie jest zorganizowane w dziewięciu różnych jednostkach, z których co najmniej cztery są przeszkolone i wyposażone do tłumienia protestów ulicznych.


Wszystkie jednostki bezpieczeństwa, w tym Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), odnoszą liczne korzyści, w szczególności płacowe, gdzie wynagrodzenie jest o 30 procent wyższe niż w armii narodowej.


Posiadają również (lub zarządzają), ponad 8000 firm i kontrolują 25 nabrzeży w dziewięciu portach, z których mogą importować lub eksportować, co tylko chcą, bez konieczności przestrzegania przepisów celnych.


Członkowie sił bezpieczeństwa również otrzymują wiele ciepłych posadek.


W rzeczywistości w ciągu ostatnich pięciu lat, jeśli chodzi o obsadzanie znaczących stanowisk, wyprzedzili mułłów. Otrzymują również priorytetowy dostęp do miejsc uniwersyteckich, mieszkań, opieki zdrowotnej, towarów konsumpcyjnych, podróży zagranicznych oraz stypendiów dla dzieci studiujących w Europie lub w Stanach Zjednoczonych.


Następnie reżim stworzył szereg szczodrze subsydiowanych grup pod takimi nazwami jak „rodzina męczenników”, „wywłaszczony”, „zwolennicy linii imama”, recytatorzy świętych tekstów (po arabsku maddahoun ) i „ochotnicy do męczeństwa".


Do tego należy dodać sieć mułłów i studentów teologii, którzy otrzymują stypendia i/lub okazjonalne „prezenty” (znane jako „ciężkie koperty”) od „Najwyższego Przewodnika”.


Jeszcze inny krąg bezpieczeństwa składa się z dziesiątków tysięcy Irańczyków przebywających na emigracji w Europie i Ameryce Północnej, którzy krążą tam i z powrotem, mieszając interesy z przyjemnością, jednocześnie działając jako apologeci reżimu za granicą. Nazywa się ich „prowadzący podwójne życie” (po arabsku zu-hayatain).


Jak duża jest baza reżimu, pozostaje kwestią spekulacji.


W ostatnich wyborach prezydenckich faworyzowany przez reżim kandydat, ajatollah Ebrahim Raisi, zdobył jedną czwartą głosów uprawnionych do głosowania. Były prezydent Hassan Rouhani, mułła, oszacował, że około 30 procent Irańczyków było zadowolonych z reżimu i zapewniło mu wsparcie.


Bez względu na wielkość bazy poparcia reżimu, jedno jest pewne: ta baza kurczy się.


Podczas obecnego powstania nieoczekiwana liczba postaci związanych z reżimem i korzystających z jego przywilejów, w tym zdumiewająca liczba celebrytów i byłych islamistycznych funkcjonariuszy, publicznie opowiedziała się po stronie protestujących. Poeci, którzy pisali ody na cześć Chomeiniego czy Chameneiego, i powieściopisarze, którzy próbowali usprawiedliwić każdy występek mułłów, publicznie „pokutują”.


Najnowsze powstanie różni się od poprzednich pod wieloma względami.


Odbywa się na większą skalę i łączy ludzi ze wszystkich środowisk. Nie ogranicza się do kwestii bytowych, takich jak lepsze zarobki i warunki pracy. Nie skupia się też na konkretnych pretensjach, takich jak utrata oszczędności, ucisk nieislamskich wspólnot religijnych czy ograniczenia kulturowe. Tym razem słychać niemal jednogłośne wezwanie do zmiany reżimu.


Dlatego rządzący wydają się nie być w stanie zdecydować, jak poradzić sobie z powstaniem. Niektórzy wzywają do „bezlitosnych represji”, podczas gdy inni doradzają dialog i reformę niektórych praw.


Do czasu pisania tego tekstu Chamenei, który ronił łzy po śmierci George'a Floyda w Stanach Zjednoczonych, milczał na temat erupcji protestów zagrażającej jego reżimowi.


Nawet jeśli ostatnia erupcja nie jest tym wielkim wybuchem, który ich zmiecie, jedno jest pewne: Demawend irańskiego gniewu syczy i jest nieokiełznany.


Iran: Chained Volcano

Gatestone Institute, 2 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk