Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 21:28

« Poprzedni Następny »


Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?


Daled Amos 2020-08-05


Intersekcjonalność  jest już od lat wielką sprawą solidarności różnych mniejszości przeciwko ich ciemiężcom, solidarności, która przekracza granice rasy, płci, pochodzenia etnicznego i orientacji seksualnej. 

Jednoczy wszystkie mniejszości, oczywiście poza Żydami, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela.   


Historycznie rzecz biorąc, nie jest jednak tak, jakbyśmy musieli czekać, na pojawienie się pojęcia intersekcjonalności. Ludzie okazywali wzajemną solidarność już wcześniej. Idea mniejszości stojących razem w obronie praw człowieka ani nie jest nowa, ani nowatorska.   


Na przykład, dobrze znana jest historia Żydów stojących razem z czarnymi, a zdjęcia Abrahama Joshuy Heschela maszerującego razem z Martinem Luther Kingiem w Selma nabrały symbolicznego znaczenia.   


Abraham Joshua Heschel z Martinem Luther Kingiem. Zrzut z ekranu YouTube
Abraham Joshua Heschel z Martinem Luther Kingiem. Zrzut z ekranu YouTube

Uczestnictwo Żydów w ruchu praw obywatelskich King skomentował w 1965 roku mówiąc, że Żydzi:

pokazali oddanie zasadzie tolerancji i braterstwa nie tylko w postaci znacznych datków, ale na wiele innych sposobów i często kosztem wielkiego poświęcenia osobistego.  

Teraz, kiedy wyznawcy intersekcjonalności pokazali wyraźnie, że nie uważają, by Żydzi kwalifikowali się jako uciskana mniejszość, zastanówmy się, co inni mogą zyskać na tej dzisiejszej  intersekcjonalności?

Ostatnio propalestyńskie grupy występują z poparciem praw człowieka dla czarnych po śmierci George’a Floyda z rąk policji.

Ale co właściwie te grupy kiedykolwiek zrobiły dla palestyńskich Arabów?

Tak, wszyscy wiemy, że te grupy, które ogłosiły się obrońcami palestyńskich Arabów, atakowały, nękały i uciszały ludzi, którzy przychodzili na kampusy, by mówić o Izraelu i na rzecz Izraela.   

Wiemy zatem przeciwko komu występują te grupy – ale w czyim imieniu właściwie mówią?

Nie mówią na rzecz izraelskich Arabów. Rozmaite sondaże pokazują, że liczba izraelskich Arabów, którzy identyfikują się jako "Palestyńczycy", spadła do zaledwie 7%. Większość izraelskich Arabów widzi siebie jako Izraelczyków (23%), Arabów (15%) lub izraelskich Arabów (51%). 76% uznających izraelską tożsamość pokazuje pewien poziom integracji, wbrew oderwanym od rzeczywistości grupom, które oskarżają Izrael o apartheid. Pozostaje bardzo wiele do zrobienia, ale te „propalestyńskie” grupy są zbyt zajęte polerowaniem swojego antyizraelskiego wizerunku, by oferować coś konstruktywnego.   

Tymczasem Arabowie w Judei/Samarii (Zachodni Brzeg) i Gazie po raz pierwszy w historii mają suwerenne terytorium pod arabskimi rządami – niekompetentnymi, skorumpowanymi rządami z okropnie złymi notowaniami poszanowania praw człowieka.   

Które grupy w USA występują w obronie uciskanych pod rządami Autonomii Palestyńskiej Palestyńczyków?

Równocześnie w Libanie palestyńscy Arabowie muszą żyć w obozach jako obywatele drugiej kategorii, doznając systemowego apartheidu, mając zakaz pracy w 73 kategoriach zawodów, cierpiąc z powodu 65% bezrobocia i 80% spośród nich żyje w nędzy.

Tymczasem w Syrii od 2017 roku zabito 3443 palestyńskich Arabów, a 79 tysięcy uciekło do Europy od 2016 roku i ponad 60 tysięcy uciekło do Libanu, Jordanii, Egiptu, Turcji i Gazy.

Gdzie są wiece tych propalestyńskich grup na ich rzecz?

Jeśli propalestyńskie grupy nie ruszą nawet palcem, by pomóc własnym ludziom, jakimi sojusznikami będą dla czarnej społeczności?

Tymczasem ocenia się, że Chiny trzymają milion ujgurskich muzułmanów w obozach internowania. Gdzie jest oburzenie ze strony Arabów na rzecz ich muzułmańskich współwyznawców??

Porównajmy to z żydowską społecznością.

Żydom w Związku Radzieckim odmawiano prawa wyjazdu, a równocześnie zakazywano praktykowania judaizmu i wyrażania swojej żydowskiej tożsamości. Synagogi zamykano i publikowano antysemickie książki.

Ale Żydzi na całym świecie walczyli o nich.

I odnieśli sukces.

Wśród tych, którzy dołączyli do żydowskich grup, żeby protestować, był Martin Luther King, który w 1966 roku powiedział na wiecu na rzecz Żydów w Związku Radzieckim:

Choć Żydzi w Rosji nie są fizycznie mordowani, jak byli w nazistowskich Niemczech, codziennie stoją przed swego rodzaju duchowym i kulturowym ludobójstwem. Indywidualni Żydzi mogą być w zasadzie w Rosji fizycznie i ekonomicznie bezpieczni, ale brak możliwości stowarzyszania się jako Żydzi i cieszenia żydowską kulturą i religijnymi praktykami staje się poważnym ograniczeniem dla człowieka.   

Te ograniczenia wpływają na emocjonalne i intelektualne życie człowieka. Determinują to, czy jest się spełnionym jako istota ludzka. Murzyni dobrze rozumieją ten problem. Kiedy jesteś wykreślony z historii jako naród, kiedy nie masz wyboru i musisz zaakceptować kulturę większości, odbiera ci się aspekt własnej tożsamości. W ostatecznym rachunku korozji ulega samozrozumienie i szacunek do samego siebie.  

Wśród tych, którzy twierdzą, że popierają czarną społeczność w następstwie śmierci George’a Floyda, jest organizacja American Muslims for Palestine (AMP) – która, jak  napisała ADL już w 2010 roku," promuje skrajnie antyizraelskie poglądy i użycza swojej platformy antysemitom.Jedną z różnic z historycznym poparciem Żydów dla praw czarnych jest to, że wśród żydowskich grup nie było przywódców takich jak koordynator Rozwoju Narodowego AMP, Mohammed Habehh, który, kiedy był prezesem Students for Justice in Palestine na uniwersytecie Rutgers, tweetował o czarnych jako o abeed, co jest obraźliwym słowem arabskim na “niewolników”, na co wskazała Canary Mission w swoich archiwalnych kopiach tweetów Habehha:To konto zostało zamknięte.


Konto Twittera Habehha jest obecnie prywatne.

Tyle warci są ci intersekcjonalni sojusznicy z antyizraelską, antysemicką agendą.
Właściwie, jak już, to uczciwe podejście do intersekcjonalności pozwoliłoby na rozpoznanie podstaw solidarności między czarnymi i Żydami.

Na swoim blogu w “Times of Israel” Micha Danzig proponuje Prawdziwą ‘intersekcjonalność’ – europejski i arabski ucisk i prześladowania Żydów i Afrykanów:

Jeśli chce się znaleźć wiarygodne przykłady “intersekcji” i “pokrewnych systemów ucisku, dominacji lub dyskryminacji”, trudno o lepszy przykład niż tysiąclecia ucisku i kolonizacji zarówno przez Europejczyków, jak Arabów z jednej strony Afrykańczyków, a z drugiej Żydów.  

Danzig opowiada o hellenizacji dokonywanej przez Greków, po której najpierw nastąpiła kolonizacja Rzymian, a potem masakra Żydów i wygnanie milionów Żydów – po czym było 2000 lat ucisku i masakr Żydów w Europie.   

Jeśli zaś chodzi o Arabów, w 641 roku Kalif Omar usunął zarówno Żydów, jak chrześcijan z całej Arabii poza południowym i wschodnim marginesem. Ci Żydzi, którzy pozostali w ojczyźnie po wygnaniu przez Rzymian, byli – po inwazji i podboju przez islam – traktowani jak drugiej klasy dhimmi. Żółta gwiazda, jaką naziści kazali Żydom nosić, datuje się od czasów Kalifa Omara.

 

Jeśli chodzi o historię czarnych, arabski handel niewolnikami w Afryce trwa po dzień dzisiejszy.


A jeden z najgłośniejszych propagatorów czarnej dumy tuszuje to.


Charles Jacobs, prezes American Anti-Slavery Group, napisał o tym, jak Farrakhan zdradza dzisiejszych czarnych niewolników:

Na konferencji prasowej 14 marca 1996 roku Farrakhana zapytano o niewolników w Sudanie. „New York Times” poinformował, że wzburzony Farrakhan odparł: “Jeśli niewolnictwo istnieje, dlaczego tam nie pojedziesz jako przedstawiciel prasy?! I nie obejrzysz Sudanu od środka, a jeśli znajdziesz je [niewolnictwo], to wróć i opowiedz amerykańskiemu narodowi, co znalazłeś!”


“Baltimore Sun” podjął to wyzwanie i wyprawił reporterów do Sudanu, gdzie wykupili na wolność dwóch afrykańskich chłopców od arabskiego handlarza niewolnikami. Ich reportaż opublikowano na pierwszej stronie gazety i otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera. Wtedy przywódcy walk ludów z Sudanu Południowego poprosili Farrakhana o pomoc. Obiecał, że pomoże, ale zamiast tego zdradził ich.


Dzisiaj nadal może być nie mniej niż 35 tysięcy Afrykanów w niewoli u arabskich panów w Sudanie. Czarni w Mauretanii nadal służą jako niewolnicy arabskich i berberyjskich panów. Czarni muzułmańscy żołnierze Boko Haram w Nigerii czynią niewolnikami czarnych chrześcijan. CNN ma wideo Libijczyków organizujących aukcje czarnych niewolników, a w Algierii Afrykanie, którzy starają się dostać do Europy, są chwytani i brani na niewolników.


Farrakhan nadal milczy na temat czarnego niewolnictwa w muzułmańskiej Afryce Północnej, obwiniając białych i Żydów o problemy czarnych na całym świecie.  

Dwa lata później, w marcu 1998 roku, Demokratyczna Gazeta Sudanu zamieściła artykuł zatytułowany Louis Farrakhan: Dręczenie serca Afrykio zaprzeczaniu przez Farrakhana arabskiego niewolnictwa:

Za każdym razem, kiedy Farrakhan wybiera się na swój doroczny objazd świata, który nieodmiennie obejmuje Chartum [stolicę Sudanu], umyślnie rzuca oszczerstwa na zmagania ludzi Sudanu Południowego. Po turze 1995/96 powrócił i rozpoczął energiczną kampanię zaprzeczania informacjom o niewolnictwie, które nadal jest endemiczne w Sudanie. Niemniej był to czas, kiedy z powodu naszej stosunkowej słabości militarnej rządowa milicja napadała na wsie i brała do niewoli kobiety i dzieci, jak gdyby był to rok 1695. Obrońcy i instytucje praw człowieka badali i dowiedli istnienia niewolnictwa w Sudanie. Istnieją całe tomy literatury potwierdzającej obecne niewolnictwo w Sudanie, zanotowane przez dziennikarzy, grupy praw człowieka i ONZ. Chartum mówi, że to wszystko jest “syjonistycznym spiskiem” Powiedzieliby prawdę? Ale dlaczego Farrakhan papuguje ich, to już przekracza moje pojmowanie.

Ucisk mniejszości jest faktem.


I Żydzi nie są jedynymi godnymi zaufania sojusznikami w walce o prawa człowieka.  


Ale używanie intersekcjonalności jako broni jest równie trujące jak długa historia wykorzystywania antysemickiej retoryki i nienawiści jako narzędzi do mobilizowania zwolenników.

Wykluczenie żydowskich grup przez tych, którzy twierdzą, że walczą o prawa wszystkich uciskanych mniejszości, jest porażką intersekcjonalności.  

 

Intersectionality Makes For Strange Bedfellows

Elder of Ziyon, 31 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk