Prawda

Czwartek, 28 stycznia 2021 - 00:30

« Poprzedni Następny »


Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?


Daled Amos 2020-08-05


Intersekcjonalność  jest już od lat wielką sprawą solidarności różnych mniejszości przeciwko ich ciemiężcom, solidarności, która przekracza granice rasy, płci, pochodzenia etnicznego i orientacji seksualnej. 

Jednoczy wszystkie mniejszości, oczywiście poza Żydami, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela.   


Historycznie rzecz biorąc, nie jest jednak tak, jakbyśmy musieli czekać, na pojawienie się pojęcia intersekcjonalności. Ludzie okazywali wzajemną solidarność już wcześniej. Idea mniejszości stojących razem w obronie praw człowieka ani nie jest nowa, ani nowatorska.   


Na przykład, dobrze znana jest historia Żydów stojących razem z czarnymi, a zdjęcia Abrahama Joshuy Heschela maszerującego razem z Martinem Luther Kingiem w Selma nabrały symbolicznego znaczenia.   


Abraham Joshua Heschel z Martinem Luther Kingiem. Zrzut z ekranu YouTube
Abraham Joshua Heschel z Martinem Luther Kingiem. Zrzut z ekranu YouTube

Uczestnictwo Żydów w ruchu praw obywatelskich King skomentował w 1965 roku mówiąc, że Żydzi:

pokazali oddanie zasadzie tolerancji i braterstwa nie tylko w postaci znacznych datków, ale na wiele innych sposobów i często kosztem wielkiego poświęcenia osobistego.  

Teraz, kiedy wyznawcy intersekcjonalności pokazali wyraźnie, że nie uważają, by Żydzi kwalifikowali się jako uciskana mniejszość, zastanówmy się, co inni mogą zyskać na tej dzisiejszej  intersekcjonalności?

Ostatnio propalestyńskie grupy występują z poparciem praw człowieka dla czarnych po śmierci George’a Floyda z rąk policji.

Ale co właściwie te grupy kiedykolwiek zrobiły dla palestyńskich Arabów?

Tak, wszyscy wiemy, że te grupy, które ogłosiły się obrońcami palestyńskich Arabów, atakowały, nękały i uciszały ludzi, którzy przychodzili na kampusy, by mówić o Izraelu i na rzecz Izraela.   

Wiemy zatem przeciwko komu występują te grupy – ale w czyim imieniu właściwie mówią?

Nie mówią na rzecz izraelskich Arabów. Rozmaite sondaże pokazują, że liczba izraelskich Arabów, którzy identyfikują się jako "Palestyńczycy", spadła do zaledwie 7%. Większość izraelskich Arabów widzi siebie jako Izraelczyków (23%), Arabów (15%) lub izraelskich Arabów (51%). 76% uznających izraelską tożsamość pokazuje pewien poziom integracji, wbrew oderwanym od rzeczywistości grupom, które oskarżają Izrael o apartheid. Pozostaje bardzo wiele do zrobienia, ale te „propalestyńskie” grupy są zbyt zajęte polerowaniem swojego antyizraelskiego wizerunku, by oferować coś konstruktywnego.   

Tymczasem Arabowie w Judei/Samarii (Zachodni Brzeg) i Gazie po raz pierwszy w historii mają suwerenne terytorium pod arabskimi rządami – niekompetentnymi, skorumpowanymi rządami z okropnie złymi notowaniami poszanowania praw człowieka.   

Które grupy w USA występują w obronie uciskanych pod rządami Autonomii Palestyńskiej Palestyńczyków?

Równocześnie w Libanie palestyńscy Arabowie muszą żyć w obozach jako obywatele drugiej kategorii, doznając systemowego apartheidu, mając zakaz pracy w 73 kategoriach zawodów, cierpiąc z powodu 65% bezrobocia i 80% spośród nich żyje w nędzy.

Tymczasem w Syrii od 2017 roku zabito 3443 palestyńskich Arabów, a 79 tysięcy uciekło do Europy od 2016 roku i ponad 60 tysięcy uciekło do Libanu, Jordanii, Egiptu, Turcji i Gazy.

Gdzie są wiece tych propalestyńskich grup na ich rzecz?

Jeśli propalestyńskie grupy nie ruszą nawet palcem, by pomóc własnym ludziom, jakimi sojusznikami będą dla czarnej społeczności?

Tymczasem ocenia się, że Chiny trzymają milion ujgurskich muzułmanów w obozach internowania. Gdzie jest oburzenie ze strony Arabów na rzecz ich muzułmańskich współwyznawców??

Porównajmy to z żydowską społecznością.

Żydom w Związku Radzieckim odmawiano prawa wyjazdu, a równocześnie zakazywano praktykowania judaizmu i wyrażania swojej żydowskiej tożsamości. Synagogi zamykano i publikowano antysemickie książki.

Ale Żydzi na całym świecie walczyli o nich.

I odnieśli sukces.

Wśród tych, którzy dołączyli do żydowskich grup, żeby protestować, był Martin Luther King, który w 1966 roku powiedział na wiecu na rzecz Żydów w Związku Radzieckim:

Choć Żydzi w Rosji nie są fizycznie mordowani, jak byli w nazistowskich Niemczech, codziennie stoją przed swego rodzaju duchowym i kulturowym ludobójstwem. Indywidualni Żydzi mogą być w zasadzie w Rosji fizycznie i ekonomicznie bezpieczni, ale brak możliwości stowarzyszania się jako Żydzi i cieszenia żydowską kulturą i religijnymi praktykami staje się poważnym ograniczeniem dla człowieka.   

Te ograniczenia wpływają na emocjonalne i intelektualne życie człowieka. Determinują to, czy jest się spełnionym jako istota ludzka. Murzyni dobrze rozumieją ten problem. Kiedy jesteś wykreślony z historii jako naród, kiedy nie masz wyboru i musisz zaakceptować kulturę większości, odbiera ci się aspekt własnej tożsamości. W ostatecznym rachunku korozji ulega samozrozumienie i szacunek do samego siebie.  

Wśród tych, którzy twierdzą, że popierają czarną społeczność w następstwie śmierci George’a Floyda, jest organizacja American Muslims for Palestine (AMP) – która, jak  napisała ADL już w 2010 roku," promuje skrajnie antyizraelskie poglądy i użycza swojej platformy antysemitom.Jedną z różnic z historycznym poparciem Żydów dla praw czarnych jest to, że wśród żydowskich grup nie było przywódców takich jak koordynator Rozwoju Narodowego AMP, Mohammed Habehh, który, kiedy był prezesem Students for Justice in Palestine na uniwersytecie Rutgers, tweetował o czarnych jako o abeed, co jest obraźliwym słowem arabskim na “niewolników”, na co wskazała Canary Mission w swoich archiwalnych kopiach tweetów Habehha:To konto zostało zamknięte.


Konto Twittera Habehha jest obecnie prywatne.

Tyle warci są ci intersekcjonalni sojusznicy z antyizraelską, antysemicką agendą.
Właściwie, jak już, to uczciwe podejście do intersekcjonalności pozwoliłoby na rozpoznanie podstaw solidarności między czarnymi i Żydami.

Na swoim blogu w “Times of Israel” Micha Danzig proponuje Prawdziwą ‘intersekcjonalność’ – europejski i arabski ucisk i prześladowania Żydów i Afrykanów:

Jeśli chce się znaleźć wiarygodne przykłady “intersekcji” i “pokrewnych systemów ucisku, dominacji lub dyskryminacji”, trudno o lepszy przykład niż tysiąclecia ucisku i kolonizacji zarówno przez Europejczyków, jak Arabów z jednej strony Afrykańczyków, a z drugiej Żydów.  

Danzig opowiada o hellenizacji dokonywanej przez Greków, po której najpierw nastąpiła kolonizacja Rzymian, a potem masakra Żydów i wygnanie milionów Żydów – po czym było 2000 lat ucisku i masakr Żydów w Europie.   

Jeśli zaś chodzi o Arabów, w 641 roku Kalif Omar usunął zarówno Żydów, jak chrześcijan z całej Arabii poza południowym i wschodnim marginesem. Ci Żydzi, którzy pozostali w ojczyźnie po wygnaniu przez Rzymian, byli – po inwazji i podboju przez islam – traktowani jak drugiej klasy dhimmi. Żółta gwiazda, jaką naziści kazali Żydom nosić, datuje się od czasów Kalifa Omara.

 

Jeśli chodzi o historię czarnych, arabski handel niewolnikami w Afryce trwa po dzień dzisiejszy.


A jeden z najgłośniejszych propagatorów czarnej dumy tuszuje to.


Charles Jacobs, prezes American Anti-Slavery Group, napisał o tym, jak Farrakhan zdradza dzisiejszych czarnych niewolników:

Na konferencji prasowej 14 marca 1996 roku Farrakhana zapytano o niewolników w Sudanie. „New York Times” poinformował, że wzburzony Farrakhan odparł: “Jeśli niewolnictwo istnieje, dlaczego tam nie pojedziesz jako przedstawiciel prasy?! I nie obejrzysz Sudanu od środka, a jeśli znajdziesz je [niewolnictwo], to wróć i opowiedz amerykańskiemu narodowi, co znalazłeś!”


“Baltimore Sun” podjął to wyzwanie i wyprawił reporterów do Sudanu, gdzie wykupili na wolność dwóch afrykańskich chłopców od arabskiego handlarza niewolnikami. Ich reportaż opublikowano na pierwszej stronie gazety i otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera. Wtedy przywódcy walk ludów z Sudanu Południowego poprosili Farrakhana o pomoc. Obiecał, że pomoże, ale zamiast tego zdradził ich.


Dzisiaj nadal może być nie mniej niż 35 tysięcy Afrykanów w niewoli u arabskich panów w Sudanie. Czarni w Mauretanii nadal służą jako niewolnicy arabskich i berberyjskich panów. Czarni muzułmańscy żołnierze Boko Haram w Nigerii czynią niewolnikami czarnych chrześcijan. CNN ma wideo Libijczyków organizujących aukcje czarnych niewolników, a w Algierii Afrykanie, którzy starają się dostać do Europy, są chwytani i brani na niewolników.


Farrakhan nadal milczy na temat czarnego niewolnictwa w muzułmańskiej Afryce Północnej, obwiniając białych i Żydów o problemy czarnych na całym świecie.  

Dwa lata później, w marcu 1998 roku, Demokratyczna Gazeta Sudanu zamieściła artykuł zatytułowany Louis Farrakhan: Dręczenie serca Afrykio zaprzeczaniu przez Farrakhana arabskiego niewolnictwa:

Za każdym razem, kiedy Farrakhan wybiera się na swój doroczny objazd świata, który nieodmiennie obejmuje Chartum [stolicę Sudanu], umyślnie rzuca oszczerstwa na zmagania ludzi Sudanu Południowego. Po turze 1995/96 powrócił i rozpoczął energiczną kampanię zaprzeczania informacjom o niewolnictwie, które nadal jest endemiczne w Sudanie. Niemniej był to czas, kiedy z powodu naszej stosunkowej słabości militarnej rządowa milicja napadała na wsie i brała do niewoli kobiety i dzieci, jak gdyby był to rok 1695. Obrońcy i instytucje praw człowieka badali i dowiedli istnienia niewolnictwa w Sudanie. Istnieją całe tomy literatury potwierdzającej obecne niewolnictwo w Sudanie, zanotowane przez dziennikarzy, grupy praw człowieka i ONZ. Chartum mówi, że to wszystko jest “syjonistycznym spiskiem” Powiedzieliby prawdę? Ale dlaczego Farrakhan papuguje ich, to już przekracza moje pojmowanie.

Ucisk mniejszości jest faktem.


I Żydzi nie są jedynymi godnymi zaufania sojusznikami w walce o prawa człowieka.  


Ale używanie intersekcjonalności jako broni jest równie trujące jak długa historia wykorzystywania antysemickiej retoryki i nienawiści jako narzędzi do mobilizowania zwolenników.

Wykluczenie żydowskich grup przez tych, którzy twierdzą, że walczą o prawa wszystkich uciskanych mniejszości, jest porażką intersekcjonalności.  

 

Intersectionality Makes For Strange Bedfellows

Elder of Ziyon, 31 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk