Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 04:09

« Poprzedni Następny »


Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela


David Harris 2020-12-21


Droga Unio Europejska, musimy porozmawiać o ważnym słabym punkcie twojej polityki zagranicznej: o twoich stosunkach z Izraelem.

Niezliczone razy słyszałem europejskich przywódców podczas obchodów rocznic i odwiedzin miejsc pamięci jak wyrażali ból z powodu Holocaustu, wymordowania 6 milionów europejskich Żydów i z powodu żyznej europejskiej gleby, która przez stulecia podsycała antysemityzm. Słyszałem, jak raz za razem przysięgali: „nigdy więcej”.

Ani przez moment nie zamierzam minimalizować tych wypowiedzi i tych gestów. Wręcz przeciwnie, są one niezmiernie ważne, tym bardziej, że antysemityzm znowu narasta w Europie a wiedza o Holocauście zanika.

Ale — i jest to wielkie ale — zbyt wielu europejskich przywódców nie powiązuje tej bolesnej przeszłości z obecną polityką.  

Szczególnie uderzyło mnie to, kiedy zaproszono mnie w 2013 roku jako jednego z sześciu mówców przemawiających podczas ceremonii w Mauthausen, osławionym nazistowskim obozie koncentracyjnym w Austrii, gdzie w ostatnich tygodniach wojny zabito moją kuzynkę,  Milę Racine.

Czterej mówcy, którzy mnie poprzedzali – prezydenci Austrii, Węgier i Polski oraz przewodniczący rosyjskiego parlamentu – przywoływali bolesne obrazy wojny i olbrzymie straty żydowskiego życia. Były to wzruszające wypowiedzi, potwierdzające ich zobowiązanie do pamięci i ich sprzeciw wobec ponownego pojawienia się nienawiści do Żydów.  

Niemniej żaden z nich nie wspomniał słowa “Izrael”. Nikt nie powiązał tragedii Holocaustu z nieobecnością Izraela, który – gdyby istniał - mógł uratować i oferować bezpieczeństwo niezliczonym europejskim Żydom schwytanym w pułapce europejskiego kontynentu.  

Ani jeden nie zauważył też, że niemal połowa Żydów świata żyje dzisiaj w Izraelu, który stoi przed militarnym zagrożeniem swojego istnienia i niezliczonymi wyzwaniami co do prawomocności swojego istnienia.

Jak może jakikolwiek przywódca mówić o lekcjach Holocaustu i groźbie dzisiejszego antysemityzmu bez odniesienia do trwającego zagrożenia Izraela i żydowskiego prawa do samostanowienia?  

To, co zdarzyło się owego dnia w Mauthausen, nie było niczym niezwykłym. W rzeczywistości było to aż nazbyt rutynowe.  

Wszystkie państwa członkowskie UE mają dwustronne stosunki z Izraelem, nawet jeśli niektóre, jak Grecja i Hiszpania, były spóźnione o dziesięciolecia. Sama UE ma szeroką sieć związków z Izraelem, włącznie z handlem, badaniami i rozwojem.  

Kiedy jednak chodzi o zagrożenia wobec Izraela, UE zazwyczaj nie widać. Jasne, może czasami wypowiadać się kwieciście tu i tam o “oddaniu” na rzecz bezpieczeństwa Izraela, ale nie stoi za tym nic konkretnego.

Weźmy trzy wiele mówiące przykłady. W sprawie Iranu UE wybrała ignorowanie złowieszczych gróźb pod adresem Izraela (i państw sunnickich Arabów), wierząc, że lepiej rozumie ten reżim i to, jak powstrzymać zagrożenie z jego strony, włącznie z mrożącymi krew w żyłach wezwaniami do unicestwienia Izraela.  

Ale czy rzeczywiście? Nie ma absolutnie żadnych dowodów, które by to sugerowały. Podczas gdy inni starają się zakłócić tajny irański program zdobycia broni masowego zniszczenia, UE kurczowo trzyma się głęboko wadliwej umowy nuklearnej z Iranem – znanej jako Wspólny Wszechstronny Plan Działania – jak liny ratunkowej i ostatniej nadziei.  

Dalej mamy Hezbollah. Jest to irańska marionetka, której głośno deklarowanym celem jest zniszczenie izraelskiego państwa. Niemniej, aż do 2013 roku państwa członkowskie UE, pod przewodnictwem Francji odmawiały zaliczenia Hezbollahu do organizacji terrorystycznych.

Po zamachu Hezbollahu w Bułgarii, w którym zginęło pięcioro izraelskich turystów i bułgarski kierowca autobusu, UE, znowu pod przewodem Francji, wymyśliła absurd – uczyniła rozróżnienie między “zbrojnym skrzydłem” Hezbollahu, które dodała do listy organizacji terrorystycznych, a „ruchem politycznym”.

Było to równie wiarygodne jak byłoby podobne dzielenie partii nazistowskiej lub ISIS. I tak pozostaje do dnia dzisiejszego, mimo że sześć krajów członkowskich UE - Estonia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia i Słowenia — oraz Wielka Brytania zdobyły się na samodzielność i skończyły z tą farsą.

Wreszcie, w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, UE jest zawsze chętna do publicznego krytykowania Izraela, ale rzadko mówi o palestyńskim obstrukcjonizmie, korupcji i podżeganiu  (często w wykonaniu NGO finansowanych przez UE).  Ich kiepski argument brzmi: “oczekujemy więcej od Izraela”.

Podobnie jak (większość) krajów członkowskich UE, Izrael stara się żyć według demokratycznych standardów i rządów prawa. Niestety jednak, ma innych sąsiadów: Syria nie jest Szwecją, Iran nie jest Irlandią, Hamas nie jest Holandią, a Gaza nie jest Niemcami.

Na domiar złego, Rada Stowarzyszenia UE-Izrael, formalny organ, którego zadaniem jest zapewnienie systematycznego dialogu i identyfikowania obszarów współpracy, nie spotkał się od 2012 roku. Zablokowanie spotkań jest politycznie motywowane i przychodzi ze strony UE z powodu sprzeciwu niektórych krajów członkowskich (podobno włącznie z Francją i Szwecją) wobec izraelskich osiedli i polityki wobec Palestyńczyków.  

Chcę powiedzieć wyraźnie. Nie uważam, że Izrael z powodu pamięci Holocaustu lub przypływu antysemityzmu ma prawo do immunitetu przed krytyką.

Piszę to jako przyjaciel, który wiele razy mówił, że UE jest najbardziej ambitnym i odnoszącym sukcesy projektem pokojowym w nowoczesnej historii. I piszę to jako obywatel UE, bo w zeszłym roku zaakceptowałem austriackie obywatelstwo, by uczcić pamięć mojego ojca, któremu – jako Żydowi – odebrano obywatelstwo w latach1930. w Wiedniu.

Jeśli jednak UE chce poważnie walczyć z antysemityzmem i zachować pamięć Holocaustu, nie może zaniedbywać, minimalizować lub całkowicie ignorować gróźb wobec Izraela, jedynego na świecie kraju o żydowskiej większości i domu niemal 7 milionów Żydów.  

UE często skarży się, że Izrael nie ufa Brukseli ani nie oferuje jej żadnej  roli w procesie pokojowym. Spojrzenie w lustro mogłoby dać odpowiedź, dlaczego.  

 

 

Pierwsza publikacja w Politico Europe.

Europe Can’t Fight Antisemitism While Ignoring Threats To Israel

AJC, 14 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Harris

Dyrektor wykonawczy American Jewish Committee (AJC),


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk