Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 21:38

« Poprzedni Następny »


Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie


Majid Rafizadeh 2023-07-27

<span>Dzięki polityce ustępstw administracji Bidena i Obamy rządzący Iranem mułłowie stali się teraz głównym eksporterem broni. Co więcej, w połączeniu z nieuchronną bombą atomową, wydają się zdeterminowani, aby jeszcze bardziej zwiększyć eksport. Na zdjęciu: ówczesny sekretarz stanu USA John Kerry (po lewej) spotyka się z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżavadem Zarifem w Wiedniu 14 lipca 2015. Wikipedia)</span>
Dzięki polityce ustępstw administracji Bidena i Obamy rządzący Iranem mułłowie stali się teraz głównym eksporterem broni. Co więcej, w połączeniu z nieuchronną bombą atomową, wydają się zdeterminowani, aby jeszcze bardziej zwiększyć eksport. Na zdjęciu: ówczesny sekretarz stanu USA John Kerry (po lewej) spotyka się z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżavadem Zarifem w Wiedniu 14 lipca 2015. Wikipedia)

Dzięki polityce ustępstw administracji Bidena i Obamy rządzący Iranem mułłowie, nazywani przez Departament Stanu USA głównym państwowym sponsorem terroryzmu, stali się teraz również głównym eksporterem broni. Co więcej, w połączeniu z nieuchronną bombą atomową, wydają się zmierzać do dalszego zwiększania eksportu.


„Wprowadzenie zdolności obronnych i wojskowych i dzielenie się nimi [z przyjaznymi krajami] może rozszerzyć stosunki obronne kraju i wzmocnić odstraszanie” – przechwalał się ostatnio szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych, generał dywizji Mohammad Bagheri w kontrolowanej przez państwo Iranu agencji informacyjnej Mehr News podczas spotkania urzędników i ambasadorów MSZ w Teheranie.


„Irańskie Siły Zbrojne są w pełni przygotowane do podniesienia poziomu powiązań w różnych dziedzinach, w tym hurtowym eksporcie sprzętu obronnego i wojskowego, a także szkoleniach, ćwiczeniach i praktycznym przekazywaniu doświadczeń”.

Minister obrony generał brygady Mohammad Reza Asztiani powtórzył podobne przesłanie. Zaznaczył, że Iran „nie ma ograniczeń” w eksporcie sprzętu wojskowego do innych krajów, w tym do Wenezueli.

 „Przyszły świat to inny świat. Geometria nowego porządku świata zmienia się wraz z pojawieniem się kilku nowych potęg, szczególnie w Azji i na różnych polach”.

Iran posiada obecnie największy i najbardziej zróżnicowany program rakiet balistycznych na Bliskim Wschodzie. Żaden inny kraj poza Iranem nie zbudował pocisków balistycznych dalekiego zasięgu przed uzyskaniem broni nuklearnej. Podczas gdy pociski balistyczne mogą być używane zarówno do celów ofensywnych, jak i obronnych, zaawansowane pociski są opracowywane głównie do przenoszenia broni jądrowej.


Według 
Johna Kirby'ego, koordynatora ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA:

„W maju Rosja otrzymała z Iranu setki dronów bojowych [bezzałogowych statków powietrznych], jak również sprzęt związany z ich produkcją. Publikujemy grafikę, która pokazuje, jak irańskie drony są przekazywane do Rosji: drony są budowane w Iranie, transportowane przez Morze Kaspijskie… a następnie używane operacyjnie przez siły rosyjskie przeciwko Ukrainie. Działania Rosji i Iranu są naruszeniem ich zobowiązań wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 poprzez udział w tych transferach dronów z Iranu do Rosji bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Wydaje się, że rozwój irańskiego reżimu jako eksportera broni rozpoczął się wraz z porozumieniem nuklearnym JCPOA z 2015 r., zawartym przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę. Wśród wielu nagród, które administracja Obamy zaoferowała reżimowi irańskiemu, było wyznaczenie 18 października 2020 r. jako daty zniesienia nałożonego na Iran embarga na broń i umożliwienie reżimowi legalnego eksportu, importu, kupowania i sprzedawania broni według własnego życzenia. Embargo na broń zostało wcześniej nałożone na Iran przez pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2007 roku, za czasów administracji Busha. Embargo obejmowało szeroki wachlarz uzbrojenia, w tym artylerię dużego kalibru, drony, samoloty bojowe, czołgi bojowe, bojowe wozy opancerzone, śmigłowce szturmowe, rakiety, wyrzutnie rakiet i okręty wojenne.  


Drugim darem dla rządzących mułłów w Iranie jest prezydentura Joe Bidena. Służalcze przywództwo administracji Bidena i zniesienie embarga na broń mogło równie dobrze ośmielić irański reżim do nasilenia importu i eksportu broni.


Rządzący Iranem mułłowie również przechwalają się obecnie, że Chiny są kolejnym odbiorcą ich broni. „Nasza potęga wzrosła do takiego poziomu, że Chiny czekają w kolejce, by kupić 15 tysięcy naszych dronów” – powiedział niedawno wysoki urzędnik irańskiego Ministerstwa Wywiadu na Międzynarodowym Uniwersytecie Imama Chomeiniego w Kazwin. „Od dnia, w którym zwróciliśmy się na Wschód – dodał - Zachód nie mógł tego znieść, czego przykładem była wojna w Ukrainie”.


„Dzisiaj osiągnęliśmy punkt, w którym 22 kraje świata domagają się zakupu bezzałogowych samolotów od Iranu” – ogłosił generał dywizji Jahja Rahim Safavi na Uniwersytecie Wojskowym imama Husseina w Teheranie.


Reżim irański koncentruje się również na rozprzestrzenianiu i eksporcie precyzyjnie kierowanych pocisków balistycznych dalekiego i krótkiego zasięgu. Według raportu Forbes:

„Rosja chce również irańskich pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfaghar (SRBM) o zasięgu odpowiednio od 186 do 435 mil. Duże zamówienie na takie pociski mogłoby zastąpić Rosji jej arsenał pocisków balistycznych i manewrujących, który podobno się skurczył, umożliwiając jej podtrzymanie bombardowania ukraińskich miast”.

Dzięki ustępstwu administracji Bidena i porozumieniu nuklearnemu Obamy, reżim irański podwoił tempo wzbogacania uranu do 84% (klasa zbrojeniowa to 90%); obiecał zostać „jednym z największych eksporterów broni na świecie”; spowodował, że dawni sojusznicy USA, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie i zwróciły się o ochronę do Komunistycznej Partii Chin; rozszerzył agresją na Bliskim Wschodzie w celu wypchnięcia USA z tego obszaru; i rozszerzył obecność wojskową Iranu w Ameryce Łacińskiej, aby zagrozić Stanom Zjednoczonym.


Jak reaguje administracja Bidena? Według doniesień, grozi Izraelowi, który były prezydent Iranu Akbar Haszemi Rafsandżani nazwał 14 grudnia 2001 r. „krajem jednej bomby”: jeśli ten „kraj jednej bomby”, mniej więcej wielkości New Jersey (22 600km2) nie zgodzi się z planem administracji Bidena, by pozwolić Iranowi na posiadanie tyle broni nuklearnej, ile chce – podczas gdy Stany Zjednoczone przekupują irańskich mułłów sumą do 100 miliardów dolarów, prosząc o nieużywanie tej broni za kadencji administracji Bidena – Stany Zjednoczone „ponownie ocenią” swoje stosunki dyplomatyczne z Izraelem.


Zaiste wysoki poziom rozpoznania rzeczywistości.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19820/iran-escalating-aggression

Gatestone Institute, 22 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2488 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk