Prawda

Niedziela, 10 grudnia 2023 - 23:56

« Poprzedni Następny »


Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie


Shoshana Bryen 2023-07-27

<span>Prezydent USA Joe Biden wygłasza przemówienie do narodu przed Independence Hall w Filadelfii, 1 września 2022 r. Źródło: Twitter/@POTUS.</span>
Prezydent USA Joe Biden wygłasza przemówienie do narodu przed Independence Hall w Filadelfii, 1 września 2022 r. Źródło: Twitter/@POTUS.

Pytania latem są jak komary. Możesz oganiać się, ale one nie znikają. Więc spróbujmy je postawić i znaleźć odpowiedzi.


Administracja Bidena ograniczyła dotacje na badania naukowe i technologiczne dla Uniwersytetu Ariel na Zachodnim Brzegu – ponieważ rzecznik administracji powiedział: „Angażowanie się… z Izraelem na obszarach geograficznych… [które są] przedmiotem negocjacji co do ich ostatecznego statusu, jest niespójne z polityką zagraniczną USA”.


Dwa pytania: po pierwsze, w jakim sensie nie jest to BDS – bojkot izraelskiej produkcji (intelektualnej lub fizycznej) emanujący z Judei i Samarii? Po drugie, czy współpraca USA z Palestyńczykami na terytoriach oczekujących na ostateczny status od czasu nielegalnej okupacji jordańskiej w 1949 r. jest również „niespójna z polityką zagraniczną USA”?


Stany Zjednoczone wyślą 500 milionów dolarów do Autonomii Palestyńskiej w latach 2021-2024. Jest to w dodatku do powrotu Stanów Zjednoczonych na pozycję największego darczyńcy UNRWA, z darowizną w wysokości 344 milionów dolarów w 2022 roku.


Mówiąc o przywracaniu funduszy, Stany Zjednoczone przywróciły również finansowanie EcoHealth Alliance, podmiotu z siedzibą w USA, który zajmował się badaniami nad nietoperzami w Wuhan Institute of Technology, kiedy było to nielegalne w Stanach Zjednoczonych. Jego dyrektorem był długoletni współpracownik chińskiej „pani od nietoperzy”, Shi Zhengli.


Według raportu izraelskiego analityka ds. bezpieczeństwa, personel Departamentu Stanu poprosił o „wyjaśnienia” dotyczące użycia przez Izrael bezzałogowego samolotu do zabicia trzech terrorystów z Zachodniego Brzegu. „’Wprowadzenie uzbrojonych UAV budzi obawy co do potencjalnego rozluźnienia zasad zaangażowania w obszarze, który wymaga deeskalacji’ – powiedział mi urzędnik USA” – donosi izraelskie źródło.


Pytanie: dlaczego, skoro priorytetem jest usunięcie zagrożenia terrorystycznego? Prezydent Barack Obama użył uzbrojonych dronów do zabicia obywateli USA za granicą, w tym 16-letniego chłopca, podnosząc poważne konstytucyjne wątpliwości dotyczące doraźnych egzekucji. Rada Stosunków Zagranicznych donosi, że doszło do 542 ataków dronów autoryzowanych przez Obamę, w których zginęło około 3797 osób, w tym 324 cywilów, wśród nich amerykański pracownik organizacji humanitarnych i jego włoski kolega.


Administracja Bidena użyła uzbrojonych dronów, które zabiły afgańską rodzinę – w tym siedmioro dzieci – podczas naszego potwornie źle przeprowadzonego wycofania się z Kabulu.


W 2015 roku prezydent Obama powiedział: „To jest ukierunkowany, skoncentrowany wysiłek na ludziach, którzy znajdują się na liście aktywnych terrorystów, którzy próbują… zaszkodzić Amerykanom, uderzyć w amerykańskie obiekty, amerykańskie bazy i tak dalej… Myślę, że musimy bądź rozsądni… drony nie spowodowały ogromnej liczby ofiar wśród ludności cywilnej. W większości były to bardzo precyzyjne uderzenia w cel”.


Pytania: czy 324 cywilów nie jest „dużą liczbą” i czy Obama nie zgodzi się, że Izrael jest co najmniej tak samo rozsądny jak Stany Zjednoczone?


Wydaje się, że Izrael lepiej radzi sobie z unikaniem ofiar cywilnych a) w przestrzeni, która jest blisko izraelskich cywilów oraz b) przeciwko wrogowi, który jest całkowicie oddany ukrywaniu się za własnymi cywilami i celowaniu w izraelskich cywilów. ( Podczas niedawnej operacji izraelskiej w Dżeninie nie było ofiar wśród ludności cywilnej).


To nie jest pytanie.


Z drugiej strony Rosjanie nie wydają się mieć takich samych skrupułów. (Nie przytaczam tu żadnych danych — nie ma niezależnych, wiarygodnych raportów z żadnej ze stron).


Oto twoje pytanie: chociaż administracja skomentowała irańskie drony nielegalnie sprzedane Rosji pomimo embarga ONZ na broń, nie skomentowała faktu, że według „Wall Street Journal” części do tych dronów zostały wyprodukowane w Chinach w 2023 rokuDlaczego?


To wymaga kolejnego pytania: jak administracja Bidena może nadal odmrażać miliardy dolarów dla reżimu mułłów w Iranie, wiedząc, że sprzedaje on drony używane przeciwko naszym sojusznikom w Ukrainie? Czy jesteśmy gotowi finansować obie strony wojny? 


Jest to osobne pytanie i ważniejsze od starszych pytań: jak Stany Zjednoczone mogą pozwolić, by pieniądze trafiały do reżimu, który wiesza swoich przeciwników na dźwigach —według Human Rights Watch od początku roku powieszono 192 osoby, w tym osiem kobiet. Liczba, jaką podaje organizacja pozarządowa Iran Human Rights, to 354 egzekucje. Bez względu na rzeczywistą liczbę, nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do powstrzymania „przerażającej fali egzekucji”.


Wreszcie Francja.


To niezwykle smutne, szczególnie, że miało to miejsce podczas Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Francja jest naszym przyjacielem, naszym sojusznikiem, naszym partnerem, a właściwie jednym z wielkich ojców amerykańskiej niepodległości.


Francja dosłownie płonęła od końca do końca. Na początku tego miesiąca uczestnicy zamieszek podpalili budynek mieszkalny i zbezcześcili Muzeum Holokaustu w Paryżu.


Dlaczego administracja nie ma nic do powiedzenia na temat zagrożeń dla francuskiej demokracji, ale kiedy demokratycznie wybrany rząd izraelski przedstawił projekt ustawy o reformie sądownictwa – sprawa całkowicie wewnętrzna – Stany Zjednoczone nazwały to „zagrożeniem dla izraelskiej demokracji”? Izraelczycy mieli/mają swój własny sposób wyrażania swoich opinii wobec swojego rządu – i ich sposób był pokojowy.


Ostatnie pytanie: dlaczego administracji Bidena tak trudno jest jasno i stanowczo mówić Chinom, Rosji i Iranowi o grabieżach, które powinny wstrząsnąć nami jako Amerykanami, ale ignoruje spustoszenie Francji i gryzie, jak komar, demokratycznego sojusznika Ameryki i partnera bezpieczeństwa, Izrael?


Pierwotnie opublikowane przez The Daily Caller.


Link do oryginału: https://www.jns.org/u-s-israel/u-s-israel-relations/23/7/16/302717/

JNS Org., 16 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Shoshana Bryen jest członkiem zarządu The Jewish Policy Center. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2494 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk