Prawda

Sobota, 6 marca 2021 - 02:56

« Poprzedni Następny »


Dwoje geografów mówi, że akademicy powinni przestać cytować tak dużo prac heteroseksualnych białych mężczyzn


Jerry A. Coyne 2017-07-25

Geografom źle z oczu patrzy.
Geografom źle z oczu patrzy.

Przeraża mnie, kiedy widzę, że zarówno “Washington Post”, jak “New York Times” przesuwają się w kierunku autorytarnego skrzydła lewicy. Najnowszym dowodem – i to rzeczywiście boli – jest artykuł w dziale “Speaking of Science” zatytułowany Why these professors are warning against promoting the work of straight, white men [Dlaczego ci profesorowie ostrzegają przed promowaniem heteroseksualnych, białych mężczyzn], napisany przez reporterkę Kristine Phillips.

W artykule Phillips opisuje (zupełnie bezkrytycznie) nowy artykuł w Gender, Place & Culture autorstwa Carrie Mott i Daniela Cockayne’a, profesorów geografii z uniwersytetów Rutgers i Waterloo, (odnośnik i link poniżej). Teza artykułu powinna być oczywista z samego tytułu: ludzie marginalizowani – kobiety, geje, czarni itp. – są jeszcze bardziej marginalizowani, kiedy ich prace akademickie nie są cytowane tak często, jak powinny być, co odmawia im awansu zawodowego, jaki przychodzi z uznania w kręgach specjalistów. Mott i Cockayne przedstawiają problem w pierwszym akapicie, istnym słowniku postmodernistycznych modnych terminów:

Studia krytycznego feminizmu i antyrasistowskiej geografii coraz bardziej skupiają się na wykluczeniu, dyskryminacji i marginalizacji szczególnych grup i jednostek wewnątrz tej dyscypliny. Niniejsze badanie analizuje, jak wiedza jest reprodukowana i pamiętana (Monk 2012; Staeheli i Mitchell 2005); jak i kto opowiada historie (Monk 2006; Peake 2015; Peake i Sheppard 2014); oraz na logice neoliberalnej, transformacji w instytucjach edukacji wyższej, która splata wartości polityczne i rynkowe, ustrukturowywuje recenzje z działalności, praktyki zatrudniania i awansów oraz wpływa na ocenę (Berg 2001; Mountz et al. 2015; Pain, Kesby i Askins 2011).

Budując na koncepcji bell hooks (1984) “neokolonialnego, białego, supremacyjnego, kapitalistycznego patriarchatu”, używamy terminu “biała heteromęskość” w odniesieniu do intersekcjonalnego systemu ucisku, opisującego trwające procesy, które wzmacniają status tych, którzy są biali, męscy, pełnosprawni, uprzywilejowani ekonomicznie, heteroseksualni i cisgenderowi. Geografowie zajęli się dyskryminacją i wykluczającą, autorytarną, białą heteromęskością na konferencji (Domosh 2014a), w badaniach (Faria i Mollett 2016; Louis 2007; Mott i Roberts 2014), i w codziennej przestrzeni akademickiej (Joshi, McCutcheon i Sweet 2015; Mahtani 2006, 2014; Peake i Kobayashi 2002; Sanders 2006).

Te ważne badania ściągnęły bezpośrednią uwagę na trwające niedoreprezentowanie i marginalizację kobiet, ludzi koloru i tych, którzy są wykluczeni przez białą, heteromęską hegemonię przez skupianie się na polityce wiedzy i tym, jak poszczególne głosy i ciała są wiecznie pomijane w konwersacji.

Nie przestudiowałem dokładnie całego artykułu, bo istnieją granice mojej zdolności tolerowania tego typu pisania, ale przynajmniej zrozumiałem, co mówią. Autorzy przytaczają dane, które pokazują, że prace kobiet i osób nie-anglojęzycznych są cytowane mniej często niż prace osób angielskojęzycznych i mężczyzn. Przypuszczam, że jest kilka powodów tego, włącznie z bigoterią, ale trudno to rozpoznać, ponieważ w jakiś sposób trzeba rozpoznać wagę i widoczność (tj. gdzie został opublikowany) artykułu, by osądzić, czy powinien był być cytowany, a to jest niemal niemożliwe.


Jeśli chodzi o cytowanie artykułów autorstwa osób angielskojęzycznych, no cóż, przynajmniej w nauce angielski – na dobre i na złe – stał się międzynarodowym językiem komunikacji, a jak wielu z nas potrafi czytać w więcej niż jednym lub dwóch językach?


Jeśli chodzi o zbyt niską reprezentację mniejszości w świecie akademickim jako całości, to także musi zostać zbadane. Czy istnieją nierówne możliwości, a więc czy ludzie mają nierówny dostęp do uniwersytetów z powodu takich rzeczy, jak złe szkoły lub nierówność traktowania w szkole? Jeśli tak, to musi to zostać poprawione. Jeśli jednak różnice w cytowaniach odzwierciedlają nierówność wyników, tak że przy równych możliwościach różne grupy nadal grawitują ku innym dziedzinom i produkują stosunkowo różne ilości prac, to czy powinniśmy próbować zmniejszyć te różnice przez równe cytowanie wszystkich grup, niezależnie od dyscypliny i znaczenia pracy?


Najwyraźniej to właśnie rekomendują autorzy: zbadaj starannie kogo cytujesz, żebyś cytował więcej prac członków grup marginalizowanych. Jak mówi Phillips w swoim artykule (moje podkreślenie);

Autorzy przedstawiają to, co opisują jako praktyczne strategie dla swoich kolegów geografów, którzy pracują w zdominowanej na ogół przez mężczyzn dyscyplinie. Według American Association of Geographers, mężczyźni i kobiety stanowią, odpowiednio,  62 procent i 38 procent członków.


Jedna z nich: uczeni powinni przeczytać swoje prace i policzyć wszystkie cytowania przed oddaniem swojej pracy do publikacji, żeby zobaczyć, jak wielu cytują ludzi z rozmaitych środowisk – kobiet, ludzi koloru, początkujących uczonych, doktorantów i nie-akademików.


“Dzisiaj dziedzina jest bardziej zróżnicowana, ale to zróżnicowanie jest w znacznej mierze reprezentowane przez początkujących uczonych. Cytowanie tylko uczonych na etatach oznacza, że te inne głosy są ignorowane, szczególnie, kiedy dobrze wiadomo, że dzisiejszy, brutalnie konkurencyjny rynek pracy akademickiej nadal uprzywilejowuje białe, heteromęskie ciała” – piszą.


Redaktorzy i recenzenci także mogą działać jako rodzaj strażników przez analizowanie cytowań, twierdzą oni.  

Jeśli w geografii kobiety są rzadziej cytowane niż mężczyźni, czy nie może to być, na przykład, dlatego, że tylko 38% geografów to kobiety? Czy są cytowane mniej niż 38% razy? A jeśli tak, to dlaczego? Czy, przeciętnie rzecz biorąc, są młodsze, dopiero przezwyciężające bariery zmniejszającego się seksizmu? Czy wiele cytatów w geografii jest z „klasycznych” prac, wykonanych wtedy, kiedy kobiet było jeszcze mniej w świecie akademickim? Jak mamy przezwyciężyć takie nierówności? Ostatecznie, istniał tylko jeden Darwin i tak się składa, że był starym, cisgenderowym, białym mężczyzną.


Dla mnie rozwiązanie nie leży w patrolowaniu twoich cytatów (czy ten facet jest biały, czy czarny? heteroseksualny czy gej? doktorant?) i ustanawianiu jakiegoś celu dla cytowania mniejszości – celu, który zmusiłby cię do pisania na nowo pracy – ale w zapewnieniu, że od początku wszystkie grupy mają równe możliwości osiągnięć akademickich. Moim zdaniem nadal mamy w nauce sporą drogę przed sobą, by zapewnić, że niedoreprezentowane grupy mają równe możliwości, ale z doświadczenia wiem, że wśród prac, które są publikowane w danej dziedzinie, ważne prace są niemal zawsze uznawane, niezależnie od tego, kto je napisał. Rozwiązaniem nie jest uczynienie działu „cytowana literatura” wehikułem akcji afirmatywnej, ale uczynienie nauki równie otwartą dla wszystkich od pierwszej chwili, kiedy uczy się jej w szkołach.


Tym, co niepokoi mnie niemal równie silnie, jak ta wychwalająca własną cnotę publikacja, to fakt, że „Washington Post” zdecydowała się na opublikowanie tego (bez krytycznego komentarza) w dziale nauki. W jakim celu? Jestem pewien, że nie po to, by wyszydzić ten artykuł!


h/t: Watson

Mott, C. and  D. Cockayne (2017). Citation matters: mobilizing the politics of citation toward a practice of ‘conscientious engagement’, Gender, Place & Culture, DOI: 10.1080/0966369X.2017.1339022


Two geographers say that academics should stop citing so much work by straight white men

Why Evolution Is True, 17 lipca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Powód do niepokoju MEF 2017-07-25


Notatki

Znalezionych 1781 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk