Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 15:01

« Poprzedni Następny »


Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield


Caroline B. Glick 2021-04-27

Ambasadorka USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield. (Zdjęcie: Wikipedia)
Ambasadorka USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield. (Zdjęcie: Wikipedia)

Mogło by się wydawać, że potępienie Stanów Zjednoczonych przez ambasadorkę USA przy ONZ, Lindę Thomas-Greenfield w jej przemówieniu na spotkaniu National Action Network Ala Sharptona było jedną z najbardziej dziwacznych w ostatnich latach wypowiedzi dyplomaty – amerykańskiego lub z jakiegokolwiek innego kraju.


Thomas-Greenfield surowo ganiła USA jako kraju z natury i nieodwracalnie złego. „Sama widziałam jak pierworodny grzech niewolnictwa wplatał białą supremację w nasze założycielskie dokumenty i zasady” – powiedziała Amerykanka na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.


Choć było to dziwaczne i mylące okazuje się jednak, że ta wypowiedź Thomas-Greenfield była po prostu jej standardowym przemówieniem. Powtórzyła je – niemal słowo w słowo – w ONZ w zeszłym miesiącu.  


Przemawiając na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Rasowej Dyskryminacji, Thomas-Greenfield utrzymywała, że “grzech pierworodny” niewolnictwa Ameryki nie został wymazany z amerykańskiego życia. Przekształcił się tylko w nową postać.


Jest "bezpośrednia linia prowadząca od linczu do segregacji i do masowego uwiezienia” – twierdziła. Tak więc dla Thomas-Greenfield niewolnictwo nie skończyło się, kiedy setki tysięcy żołnierzy Unii oddało życie w wojnie secesyjnej, by zakończyć niewolnictwo. Nie skończyło się po konstytucyjnych poprawkach ani podczas ruchu praw obywatelskich. „Pierworodny grzech niewolnictwa” Ameryki nadal ma straszliwy wpływ “na naszą ludność dzisiaj”, twierdziła uparcie. 


Podstawowym zadaniem dyplomaty każdego kraju jest pokazanie światu dobrego obrazu własnego kraju. W ONZ, instytucji zdominowanej przez tyranie, USA oczywiście spotykają się z izolacją. Na ogół jedynymi inicjatywami USA, które udawały się, były te, które bezpośrednio popierały państwa zbójeckie – jak decyzja ówczesnego prezydenta, Baracka Obamy, o ponownym dołączeniu do kontrolowanej przez dyktatorów, antyamerykańskiej i antysemickiej Rady Praw Człowieka, czy też jego decyzja o zalegitymizowaniu programu nuklearnego Iranu.


Przez wielokrotne atakowanie i potępianie własnego kraju Thomas-Greenfield mówiła swoim kolegom-ambasadorom z innych państw dwie rzeczy. Pierwsza, że nie mają powodu poważnie traktować czegokolwiek, co USA mówią o prawach człowieka w ich krajach. Przez oskarżenie własnego narodu o używanie prywatnych więzień do „przechowywania młodych czarnych i brązowych mężczyzn” Thomas-Greenfield sygnalizowała reżimom Iranu, Wenezueli, Rosji, Chin, Kuby i innych tyranii, że mogą swobodnie maltretować własnych obywateli „tak samo jak Ameryka”.


Druga, Thomas-Greenfield sygnalizowała, że USA rezygnują z przywództwa wolnego świata i zamiast tego wracają do polityki administracji Obamy “wstecznego przewodzenia” w ONZ przez zajmowanie stanowisk korzystnych dla wrogów USA.


Pytaniem jest, czy mieszanie z błotem USA przez Thomas-Greenfield jest jedynie jej osobistym stanowiskiem, czy wyrazem doktryny polityki zagranicznej administracji Bidena? Odpowiedź staje się jaśniejsza po szybkim rzuceniu okiem na traktowanie przez obecną amerykańską administrację dwóch kluczowych kwestii bliskowschodnich: programu nuklearnego Iranu i finansowej pomocy USA dla finansującej terroryzm Autonomii Palestyńskiej.


Kilka tygodni temu administracja Bidena rozpoczęła to, co nazywa "pośrednimi rozmowami" z Iranem w Wiedniu o powrocie obu stron do umowy nuklearnej z 2015 roku. Iran od początku łamał ograniczenia narzucone przez umowę na jego działalność nuklearną, między innymi przez gromadzenie większej ilości wzbogaconego uranu niż pozwalało porozumienie z 2015 roku. W odpowiedzi na łamanie umowy i ogólną złą wolę Iranu – jak również wewnętrzne ograniczenia umowy, które pozwalały Iranowi na kontynuowanie inwazji w sąsiednich krajach, wspieranie organizacji terrorystycznych i mnożenie pocisków balistycznych, przy równoczesnym legalizowaniu całego programu nuklearnego po wygaśnięciu umowy w 2025 roku – Trump w 2018 roku wycofał USA z umowy i ponownie narzucił ekonomiczne sankcje na mułłów. W ostatnich miesiącach Iran znacząco podwyższył swoją działalność nuklearną, włącznie z wzbogacaniem uranu do 60 procent.   


Negocjacje USA-Iran odbywają się poprzez europejskich, rosyjskich i chińskich pośredników zamiast twarzą w twarz, ponieważ Iran odmawia “zniżenia się” do rozmów z Amerykanami.


W przeszłości amerykańscy negocjatorzy odmówiliby poddania się takiemu upokorzeniu. Z pewnością odmówiliby zaakceptowania tak pogardliwego traktowania ze strony największego na świecie sponsora terroryzmu. Jednak według przecieków z Wiednia, jak są najdalsi od poczucia urazy na brak szacunku ze strony Iranu, a zespół Bidena kapituluje na wszystkich frontach wobec żądań Iranu.


Według największej gazety w Izraelu, “Israel Hayom”, zespół Bidena zgodził się uchylić ekonomiczne sankcje na Iran i pozwolić mu na powrót do globalnego handlu. Administracja podobno ugięła się także przed żądaniem Iranu w sprawie poprawek w oryginalnej umowie, które legitymizują łamanie umowy przez Iran. W niedzielę (25 kwietnia) poinformowano, że główny negocjator USA w Wiedniu, Robert Malley, zgodził się na żądanie Iranu, by pozwolić mu na kontynuowanie bezprawnego wzbogacania uranu, Nowoczesne centryfugi, których obecnie używa Iran, sprzecznie z umową 2015 roku, mogą nadal działać.


Równocześnie administracja Bidena ma zrezygnować z własnych przysiąg, że poprawi umowę, by zablokować program rakietowy Iranu i jego poparcie dla terroryzmu oraz że doprowadzi do wycofania okupacyjnych sił Iranu z Libanu, Syrii, Iraku i Jemenu, Iran otrzyma pieniądze i program nuklearny – i może, jak ma nadzieję administracja Bidena, dyktatorzy Iranu będą wystarczająco uprzejmi, by zakończyć swoje złowrogie zachowanie w przyszłości z czystej dobroci ich serc.  


To samobiczowanie się jest regułą, a nie wyjątkiem i widzimy je również w stosunkach administracji Bidena z Palestyńczykami. Otwarcie łamiąc prawo USA, w tym Taylor Force Act, które zakazuje finansowania przez USA Autonomii Palestyńskiej z powodu jej finansowania terrorystów, administracja Bidena oznajmiła niedawno, że przywraca finansowanie AP w wysokości niemal 100 milionów dolarów. Dla umożliwienia tego, administracja użyła podstępu. Udaje, że palestyńskie “NGO”, które są całkowicie kontrolowane przez AP, są niezależnymi organizacjami.

 

Gotowość Bidena do złamania prawa USA by ponownie finansować skorumpowany, wspierający terror reżim, nie zdobyło mu pochwał ze strony palestyńskiego kierownictwa. Wręcz przeciwnie, wywołała pogardę. Przywódca AP, Mahmoud Abbas, odmówił przyjęcia telefonu od sekretarza stanu, Antony’ego Blinkena, czekając na telefon od samego Bidena. A kilka dni temu, w przemówieniu do antyizraelskiej grupy nacisku, J Street, Abbas żądał, by USA uchyliły prawa karzące Palestyńczyków za ich trwałe uczestnictwo i poparcie dla terroryzmu. 


Wszystkie doktryny polityki zagranicznej USA, od szkoły izolacjonistycznej do szkoły liberalno-internacjonalistycznej, zaczynały się od zgody, że polityka zagraniczna USA ma służyć interesom USA i że te interesy odzwierciedlają fakt, że USA są moralnym i wyjątkowym krajem. Polityka administracji Bidena zaczyna się natomiast od stwierdzenia, że USA są niemoralnym krajem, bez prawa oczekiwania szacunku od innych lub działania we własnym, narodowym interesie.  


Sojusznicy Ameryki są zdumieni zachowaniem tej administracji. A wrogowie Ameryki szybko zbijają na tej polityce kapitał: warte 400 miliardów dolarów strategiczne partnerstwo Chin z  Iranem jest bezpośrednim rezultatem masochistycznego zachowania Bidena we Wiedniu.

 

Jedynym sposobem zrozumienia doktryny polityki zagranicznej Bidena jest rozpoznanie, że w ogóle nie jest to doktryna polityki zagranicznej. Jest to przedłużenie krajowego kłaniania się Bidena przed radykałami, którzy kontrolują jego partię. Te pokłony powodują, że administracja Bidena przyjmuje krytyczną teorię rasy w krajowym egzekwowaniu prawa, zdrowiu publicznym, imigracji i polityce ekonomicznej oraz projektuje ją na scenę światowa. Celem nie jest realizowanie interesów Ameryki na świecie. Celem jest sygnalizowanie fanatycznym progresistom, którzy rządzą dzisiejszą Partią Demokratyczną, że Biden jest ich człowiekiem w Białym Domu.


Przez całą zimną wojnę obie partie miały pogląd, że “polityka zatrzymuje się na granicach państwa”. Czyli, że debaty dotyczące spraw wewnętrznych nie będą wpływać na politykę zagraniczną Ameryki lub na jej zobowiązania do chronienia własnych interesów i sojuszników. Człowiek, który ukuł ten zwrot, republikański senator Arthur Vandenberg, wyjaśnił: “Dla mnie ‘dwupartyjna polityka zagraniczna’ oznacza wspólny wysiłek w naszym niezbywalnym, dwupartyjnym systemie, jednoczenia naszego oficjalnego głosu na brzegu morza, żeby Ameryka przemawiała z maksimum autorytetu przeciwko tym, którzy chcą podzielić i podbić wolny świat”.  

Zapytana, czy Biden wyrzuci Thomas-Greenfield z powodu jej użycia tez chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, by atakować Amerykę, rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki skrzywiła się. "Większość ludzi zna historię systemowego rasizmu w naszym kraju” – odpowiedziała lekceważąco.


Tak więc, polityka nie zatrzymuje się dłużej na brzegu morza – ani w Teheranie, ani w Pekinie. Polityka definiuje Amerykę zarówno w kraju, jak w kontaktach z resztą świata.


The Thomas-Greenfield Doctrine of U.S. Foreign Policy

Newsweek, 21 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Caroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Świadectwo przywileju Marek Eyal 2021-04-27


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk