Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 16:00

« Poprzedni Następny »


Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem


Alberto M. Fernandez 2021-04-27


Poniższe dwa zdania mogą być i są prawdziwe równocześnie:  


Stany Zjednoczone prawdopodobnie mogłyby na wiele lat pozostać w Afganistanie i zachować obecne status quo wspierając afgański rząd, bez poważnych ofiar w ludziach, ale przy dalszych znacznych kosztach finansowych.


Podzielone amerykańskie społeczeństwo, w rzadkim dziś ponadpartyjnym konsensusie, w swej większości z radością patrzy na zakończenie militarnego zaangażowania Ameryki w Afganistanie, uważając je za stratę czasu i pieniędzy.             


Administracja prezydenta Bidena wybrała bardzo złą datę ostatecznego wycofania swoich wojsk  - 11 września, 20 rocznicę najbardziej skutecznego zamachu terrorystycznego w historii, zorganizowanego z terenu Afganistanu. Wiąże się to z decyzją administracji  prezydenta Trampa o przyspieszeniu wycofania amerykańskich wojsk. Możnaby pomyśleć, że jeśli administracja Bidena bardzo chciała uniknąć wyznaczonej przez Trumpa daty wycofania – 1 maja 2021 - data 14 listopada byłaby znacznie lepsza niż 11 września. Czternastego listopada 2001 Kabul został odbity z rąk Talibanu przez afgański “Sojusz Narodowy” z silnym wsparciem amerykańskiego lotnictwa.             


Podczas gdy jest to bez wątpienia porażka amerykańskiej armii, a Taliban jest dziś pewien siebie i zdobywa nowe tereny, wiele zależy od tego, co i kiedy będzie się działo po wyjściu wojsk amerykańskich. Około 10 500 żołnierzy amerykańskich i sił NATO opuści
Afganistan i prawdopodobnie znaczna część z 16 tysięcy – pracowników zagranicznych przedsiębiorstw - również opuści ten kraj.


Podczas gdy amerykańskie i sojusznicze siły lądowe odegrały ważną rolę, jednak to amerykańskie lotnictwo i amerykańskie pieniądze miały zasadnicze znaczenie dla utrzymania afgańskiego rządu przy władzy. Nie tylko amerykańskie, również oddziały NATO, a w szczególności pieniądze państw członkowskich NATO pomogły utrzymać Afgańską Narodową Armię (ANA), mimo, że jak się wydaje, Talibowie płacą lepiej. Jest świadectwem podstępnych czy szlachetnych (a może jedno i drugie) nierealistycznych ambicji Zachodu twierdzenie, że w dodatku do finansowania afgańskiej armii, pieniądze z ANA Trust Fund “wzmocniły dobre zarządzanie strukturami afgańskich sił bezpieczeństwa i wzmocniły uczestnictwo kobiet w odpowiednich afgańskich ministerstwach i w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. [1]


Nie ma wątpliwości, że afgańska armia i siły bezpieczeństwa zostaną teraz poddane testom jak nigdy wcześniej. Od 2001 roku ponad 60 tysięcy członków rządowych sił bezpieczeństwa zostało zabitych. Wielu ludzi będzie patrzyło, jak obecny rząd afgański i jego siły bezpieczeństwa będą się bronić (po tym jak wydano na nie 88 miliardów dolarów), czy zdołają utrzymać równowagę, czy też załamią się szybciej niż radziecki marionetkowy reżim Nadżibullaha. Spodziewano się, że upadnie natychmiast po wycofaniu się oddziałów radzieckiej armii w 1989 roku, ale brutalny policyjny reżim, tracąc powoli siły, zdołał się jeszcze utrzymać przez ponad trzy lata po wyjściu Armii Czerwonej. Kiedy Związek Radziecki załamał się, gwałtownie urwała się rosyjska pomoc, prowadząc do przerwania dopływu pieniędzy i wsparcia lotnictwa. To spowodowało upadek Nadżibullaha i ostatecznie został powieszony na latarni w pobliżu prezydenckiego pałacu. Obecnie Taliban zapowiada, że to samo spotka prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego.[2]


Oczywiście dzisiejszy rząd afgański w niczym nie przypomina komunistycznej dyktatury, która upadła w 1992 roku. Po pierwsze nie jest to dyktatura, raczej swego rodzaju pseudodemokracja (a równocześnie jeden z najbardziej skorumpowanych rządów na świecie).  [3] Po drugie, popierany przez Zachód afgański rząd ma przyjaciół, nie jest izolowany. Amerykanie i kraje NATO nie zamierzają gwałtownie przerywać finansowego wsparcia dla afgańskiej armii, a potężna siła amerykańskiego lotnictwa nadal może być użyta. Te ważne elementy amerykańskiej siły nie mogą być lekceważone przez Talibów, ale oni walczyli z Amerykanami przez ponad dwie dekady i nie tylko przetrwali, ale wzrastali w siłę.[4]


Najlepszym dla Stanów Zjednoczonych scenariuszem byłoby utrzymanie przez afgański rząd kontroli nad tymi częściami kraju, nad którymi jeszcze panuje.[5] Mógłby wówczas użyć tej mało prawdopodobnej odporności na ataki do wymuszenia jakiejś kompromisowej umowy z Talibami.[6] Byłoby to swego rodzaju ratujące twarz porozumienie, chroniące przed najbardziej kompromitującym Amerykę scenariuszem, takim jak w Sajgonie w 1975 roku, kiedy helikopterami lądującymi na dachu amerykańskiej ambasady, w ostatniej chwili ewakuowano jej personel.[7] Takie porozumienie dałoby Stanom Zjednoczonym “przyzwoitą przerwę” do jakiej cynicznie dążył Henry Kissinger w końcowej fazie wojny w Wietnamie – “dwa do trzech lat między wycofaniem amerykańskich oddziałów” a przejęciem kraju przez wroga.[8] Taliban ma bardzo mało bodźców do uczciwych negocjacji, jednak zarówno oni, jak i ci, którzy za nimi stoją, w przypadku wzięcia Kabulu, woleli by jednak zdobyć coś więcej niż tylko ruiny i zgliszcza.[9]


Najbardziej istotnym elementem zakończenia wojny w Afganistanie nie jest to, co się stanie z obecnym afgańskim rządem, jaki będzie los afgańskiego społeczeństwa obywatelskiego, afgańskiej demokracji, afgańskich kobiet i praw człowieka w tym kraju – to wszystko są niesłychanie ważne sprawy w nowej scenerii politycznej.[10] Nawet bardzo prawdopodobne zagrożenie Amerykanów przez terroryzm Talibów jest mniej ważne niż szersza regionalna perspektywa.[11] Najbardziej interesującą sprawą jest to, jak polityczno-militarne zmagania w Afganistanie wpłyną na rozwój zmagań o polityczne wpływy w Eurazji w sytuacji nowej rzeczywistości, po wycofaniu się Zachodu.   


Oczywiste zwycięstwo Talibów będzie przede wszystkim zwycięstwem Pakistanu, który odgrywał główną zakulisową rolę we wspomaganiu przetrwania i rozwoju Talibów przez dekady.[12] Będzie to oczywiście również porażka Indii. 


Jednak poza tymi dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną rywalami, ważną rolę mogą odegrać inne regionalne mocarstwa – Chiny, Rosja, Iran, i Turcja. Nawet mały przyjazny wobec Talibów Katar. Iran i Turcja wymagają uważnego obserwowania. Czy te kraje (pomijając walczące ze sobą Indie i Pakistan) znajdą sposób, by podzielić afgański tort, czy też wyłonią się dwie lub więcej stref wpływu?[13]


Amerykański Sekretarz Stanu Blinken powiedział niedawno, że jeśli Taliban "ma jakiekolwiek oczekiwania na uzyskanie międzynarodowego uznania, musi zaakceptować prawa kobiet i dziewcząt”. W rzeczywistości to nie jest prawdą.[14] Z pewnością jest to stanowisko Zachodu, ale żadne regionalne mocarstwo nie opiera swojej polityki na kwestii praw kobiet, czy ogólnie praw człowieka. Iran może być zainteresowany prawami wyznających szyityzm Hazarów (kiedy nie traktuje ich wyłącznie jako mięso armatnie w Syrii), Turcja może być zainteresowana prawami Uzbeków i Turkmenów w Afganistanie, ale nie są to zainteresowania oparte na prawach związanych z uniwersalnymi ideałami.     


Ostatnim razem, kiedy przed zamachem z 11 września 2001 Talibowie mieli władzę w Kabulu, zmagali się z opozycją wspieraną przez Rosję, Iran i Indie, które popierały Północny Sojusz dowodzony przez legendarnego Ahmeda Shaha Massouda i teflonowego  Abdula Rashida Dostuma. W tej rudzie będziemy mogli zobaczyć nową grę regionalnych mocarstw Eurazji, z coraz silniejszymi Chinami mediującymi między Pakistanem, Iranem i Turcją.[15] Chiny już wspominały o możliwości wysłania sił pokojowych do Afganistanu, ale to wydaje się prawdopodobne tylko w kontekście gwarancji ze strony ich regionalnych muzułmańskich sojuszników.[16] Chińczycy z pewnością nie zamierzają wyrzucać w błoto bilionów dolarów, tak jak to zrobili Amerykanie.[17] Dalszy los Afganistanu raczej nie będzie powtórką przeszłości, ale będzie wynikać z azjatyckiej przyszłości.   


*Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem MEMRI.


[1] Nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2021/2/pdf/2102-backgrounder-ana-trust-fund.pdf, February 2021.

[2] See MEMRI JTTM report Afghan Taliban Envision Execution Of President Ashraf Ghani As They Hanged Dr. Najibullah At United Nations Office In Kabul In 1996, February 18, 2021.

[3] Ariananews.af/afghanistan-scores-dismally-on-corruption-perception-index, January 28, 2021.

[4] See MEMRI JTTM report Taliban Website: Hundreds Of Afghan Police And Administrative Officials Joined The Islamic Emirate In November 2020

[5] Longwarjournal.org/archives/2018/09/mapping-taliban-controlled-and-contested-districts-in-afghanistan-lwj-vs-us-military-assessments.php, September 8, 2018.

[6] See MEMRI Inquiry & Analysis Series No. 1532, Intra-Afghan Talks Deadlocked In Qatar, Taliban Mount Terror Attacks In 24 Afghan Provinces, Demand 'A Pure Islamic Government', October 2, 2020.

[7] Youtube.com/watch?v=wD64kYG-z5I, April 30, 2020.

[8] Historynewsnetwork.org/article/140712, accessed April 20, 2021.

[9] Youtube.com/watch?v=dOX-GWXgwM8, December 20, 2016.

[10] See MEMRI JTTM report Urdu Daily: Afghan Taliban Order Revival Of Shari'a Courts Across Afghanistan, March 11, 2021.

[11] See MEMRI JTTM report Afghan Taliban's Operational Chief Sirajuddin Haqqani Warns The Biden Administration Against Scrapping The Doha Agreement: 'We Have The Technology To Use Drones, We Have Our Own Missiles; This Time If The Mujahideen Resume Fighting, It Would Be Something [The Americans] Have Never Seen Before', March 3, 2021.

[12] Hindustantimes.com/world-news/india-afghanistan-criticise-pakistan-for-backing-taliban-meddling-in-afghan-affairs-101618586835936.html, April 16, 2021.

[13] See MEMRI Special Dispatch No. 9291, Russian Foreign Minister Lavrov's Visit To Pakistan Showcases Improved Relations Between The Two Countries, April 19, 2021.

[14] Washingtonpost.com/national-security/biden-afghanistan-decision-foreign-policy-process/2021/04/18/e45e3fec-a05d-11eb-a774-7b47ceb36ee8_story.html, April 18, 2021.

[15] See MEMRI Daily Brief No. 256, A New Alliance Rising In The East – Turkey, Azerbaijan, Pakistan, China – And Its Enemies – The U.S. and India, February 3, 2021.

[16] Scmp.com/news/china/diplomacy/article/3129707/china-may-send-peacekeeping-force-afghanistan-after-us-troops, April 16, 2021.

[17] Bbc.com/news/world-47391821, April 16, 2021.


The Afghanistan Endgame is Also a Beginning

MEMRI Daily Brief  No. 271

Tłumaczenie: AndrzejKoraszewski


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk