Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:48

« Poprzedni Następny »


Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.


Elder of Ziyon 2023-09-02


Khaled Elgindy, pracownik Instytutu Bliskiego Wschodu, ostrzega w „Hill”:

Nie dowiemy się tego z nagłówków gazet, ale następna gwałtowna erupcja w Strefie Gazy może być tuż za rogiem. Podczas gdy Waszyngton pogrążony jest w tradycyjnym sierpniowym zastoju, w już odizolowanej i zubożałej Strefie Gazy szykuje się kolejny potencjalny kryzys. Przez ostatnie kilka miesięcy w Kongresie wstrzymywano pilnie potrzebną pomoc żywnościową dla Palestyńczyków w wysokości 75 milionów dolarów nie z powodu przeszkód biurokratycznych czy logistycznych, ale z powodów czysto politycznych. Co więcej, jeśli administracja Bidena nie podejmie działań do końca sierpniaprawdopodobnie doprowadzi to do dalszego pogorszenia i tak już tragicznych warunków humanitarnych w Gazie —z potencjalnie poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa Jordanii, Egiptu i Izraela.  

Kwota 75 milionów dolarów, zatwierdzona przez Kongres i Departament Stanu na początku tego roku, jest wstrzymywana przez senatora Idaho Jamesa Rischa, republikanina w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Chce on zapewnień, że środki te nie trafią do grup terrorystycznych. 


Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.


Oto najważniejsi darczyńcy na rzecz UNRWA w 2021 r.:Zauważyliście, że kogoś brakuje? Tak, nigdzie nie można znaleźć krajów arabskich. W rzeczywistości kraje arabskie zapewniają jedynie niewielki procent budżetu UNRWA. Największy arabski darczyńca, Katar, przekazuje zaledwie 5% tego, co USA przekazały w 2021 roku. 


Stany Zjednoczone już zapewniają UNRWA większą pomoc niż ktokolwiek inny – ponad 300 milionów dolarów rocznie. Dlaczego ma obowiązek przekazać dodatkowe 75 milionów dolarów, czyli więcej niż cały świat arabski razem wzięty przekazuje UNRWA? Gdzie są wściekli dziennikarze żądający, aby Arabia Saudyjska lub Chiny przekazały UNRWA dziesiątki milionów?


Czy to wszystko będzie „pomocą żywnościową”? Chociaż pierwotny projekt ustawy mówi, że 75 milionów dolarów przeznaczono na „pomoc żywnościową dla narażonych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie”, nie można tych pieniędzy oznakować; UNRWA po prostu przekieruje inne pieniądze na bardziej problematyczne programy, takie jak szkoły uczące piękna „męczeństwa”. 

 

Trochę szerszy kontekst: ludzie od wielu lat ostrzegają o głodujących Palestyńczykach. W 2008 roku Jimmy Carter powiedział, że mieszkańcy Gazy dosłownie „umierają z głodu”, i powtórzył w 2009 roku: „dosłownie umierają z głodu”.

 

Co roku z głodu umiera dziewięć milionów ludzi.  Żaden z nich nie jest Palestyńczykiem. 


Co ciekawe, USAID zapewnia bezpośrednią pomoc żywnościową – amerykańskie produkty spożywcze – oraz bony żywnościowe do krajów, gdzie gotówka mogłaby trafić do terrorystów. Jeśli grozi tam kryzys żywnościowy, Stany Zjednoczone mogą wnieść swój wkład w postaci… żywności. Pomogłoby to także amerykańskim rolnikom i producentom żywności, a Hamasowi byłoby trudniej ukraść żywność i odsprzedać ją, jak ma to miejsce obecnie w przypadku produktów UNRWA. (Oczywiście utworzenie bezpośredniego programu żywnościowego wymaga logistyki, a przygotowanie takiego programu zajmuje miesiące, ale można to zrobić w przyszłym roku.)Oto najlepsza część artykułu Elgindy’ego:


Pomimo apeli Departamentu Stanu, UNRWA i kilka rządów arabskich Risch nie zamierza ustąpić. „Administracja posiada wszelkie uprawnienia, których potrzebuje, aby zapewnić UNRWA pomoc żywnościową w sytuacjach nadzwyczajnych” – zauważył rzecznik senatora, dodając, że Risch „będzie ich przetrzymywał do czasu rozwiązania jego długoterminowych obaw dotyczących UNRWA”.  


Przynajmniej w tym przypadku Risch ma rację. Biden rzeczywiście ma władzę, której potrzebuje, aby wypłacić środki pomimo sprzeciwu Rischa. Będzie to jednak wymagało zajęcia stanowiska i przeznaczenia przynajmniej części kapitału politycznego na kwestię Palestyńczyków, która dotychczas nie była dla administracji priorytetem politycznym.  


Zatem kiedy Republikanin wstrzymuje pomoc, jest odpowiedzialny za grożącą eskalację kryzysu, który może doprowadzić do głodu, niestabilności i wojny. Kiedy jednak Biden postanawia nie uchylać decyzji senatora, jest po prostu niechętny do wydatkowania kapitału politycznego.


Mamy 1 września. Biden nie wydał decyzji uchylającej sprzeciw Rischa. Zobaczymy, czy złowieszcze ostrzeżenia się spełnią.


Rzeczywistość jest taka, że UNRWA w obecnym stanie jest nie do utrzymania. Jej wyjątkowa i dziwaczna definicja „uchodźcy palestyńskiego” gwarantuje, że co roku będzie ona potrzebowała coraz więcej funduszy. Najwyraźniej świat ma dość płacenia na tę instytucję: w czerwcu konferencja darczyńców na rzecz UNRWA zebrała zaledwie 107 milionów dolarów z żądanych 300 milionów dolarów. 


Rozwiązanie jest proste. Wyeliminować z listy podopiecznych UNRWA 2 miliony Palestyńczyków będących obywatelami Jordanii. (Zapewnić dodatkowe finansowanie Królestwu Jordanii na kilka lat, aby rząd mógł wykonać swoją pracę i wziąć odpowiedzialność za potrzeby edukacyjne, medyczne i mieszkaniowe swoich obywateli.) To obcina budżet UNRWA o około 35%. 


Następnie należy zrobić to samo dla Palestyńczyków mieszkających na obszarze Brytyjskiego Mandatu Palestyny, którzy w żadnym wypadku nie są „uchodźcami”. Odpowiedzialna za nich jest Autonomia Palestyńska, która zapewnia swoim obywatelom usługi edukacyjne i medyczne – z wyjątkiem „uchodźców”, co jest absurdalną dyskryminacją, która zdaje się nie przeszkadzać światu. Ci „uchodźcy” pochłaniają około 40% budżetu UNRWA. 


Palestyńczycy, którzy nadal są w prawdziwej potrzebie – ci w Libanie i Syrii – naprawdę potrzebują funduszy, mimo że też nie są żadnymi uchodźcami, ale nie mają po swojej stronie rządu. Należy jednak wywrzeć presję polityczną na te kraje, aby pozwoliły Palestyńczykom, którzy mieszkają tam od ponad siedmiu dekad, na naturalizację, tak jak to jest możliwe w przypadku każdego innego Araba.


Ludzie, którym zależy na Palestyńczykach, nie powinni sprzeciwiać się żadnemu z tych pomysłów. Ale jak wiemy, świat nie przejmuje się Palestyńczykami, chyba że można ich wykorzystać jako narzędzia propagandy – „uchodźców” – w celu wyrządzenia szkody Izraelowi. 


Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/09/unrwa-didnt-get-75-million-from-us-by.html

Elder of Ziyon, 1 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon – blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk