Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 11:37

« Poprzedni Następny »


Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju


Khaled Abu Toameh 2021-11-13

Administracja Bidena ma najwyraźniej nadzieję, że angażowanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa podważy Hamas i innych palestyńskich ekstremistów i wzmocni „umiarkowanych” Palestyńczyków, którzy są gotowi zawrzeć pokój z Izraelem i zrzec się przemocy. Wyniki sondaży pokazują jednak, że palestyńskie społeczeństwo idzie dokładnie w odwrotnym kierunku – ku większemu ekstremizmowi. (Zdjęcie: Biden i Abbas)
Administracja Bidena ma najwyraźniej nadzieję, że angażowanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa podważy Hamas i innych palestyńskich ekstremistów i wzmocni „umiarkowanych” Palestyńczyków, którzy są gotowi zawrzeć pokój z Izraelem i zrzec się przemocy. Wyniki sondaży pokazują jednak, że palestyńskie społeczeństwo idzie dokładnie w odwrotnym kierunku – ku większemu ekstremizmowi. (Zdjęcie: Biden i Abbas)

Polityka administracji Bidena kontaktów z Autonomią Palestyńską (AP) i wzmacniania jej natknęła się na poważny problem: większość Palestyńczyków nadal wyraża niezadowolenie z prezydenta AP, Mahmouda Abbasa i żąda jego rezygnacji.


Nadzieje administracji  Bidena na wskrzeszenie procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami doznały także innego ciosu: większość Palestyńczyków sprzeciwia się powrotowi do negocjacji z Izraelem pod auspicjami USA. W dodatku, połowa Palestyńczyków woli powrót do walki zbrojnej z Izraelem.


Ponadto wielu Palestyńczyków nie jest przekonanych, że odniosą korzyści z decyzji administracji Bidena o wznowieniu pomocy finansowej dla AP z powodu korupcji palestyńskiego kierownictwa.


Palestyńskie postawy pokazują wyniki sondaży opinii publicznej opublikowane w ostatnich dwóch miesiącach przez Palestyński Ośrodek Badań Polityki i Sondaży.


Wyniki sondaży wskazują, że polityka administracji Bidena wobec Palestyńczyków w szczególności, a wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego ogólnie jest oderwana od rzeczywistości.


Administracja Bidena ma widocznie nadzieję, że angażowanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa podważy Hamas i innych palestyńskich ekstremistów i wzmocni „umiarkowanych” Palestyńczyków, którzy są gotowi zawrzeć pokój z Izraelem i zrzec się przemocy.


Wyniki sondaży pokazują jednak, że palestyńskie społeczeństwo idzie w dokładnie odwrotnym kierunku – ku większemu ekstremizmowi i jest rozczarowane przywódcami AP.


Rosnące antyizraelskie nastroje wśród Palestyńczyków są głównie wynikiem dziesięcioleci indoktrynacji i podżegania przeciwko Izraelowi w palestyńskich mediach, meczetach, szkołach i retoryce palestyńskich przywódców.


Najnowszy sondaż, opublikowany 27 października, pokazuje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nastąpił znaczący spadek popularności Abbasa i jego rządzącego Fatahu. Autorzy sondażu przypisali ten spadek kilku czynnikom, włącznie z decyzją Abbasa o odwołaniu wyborów powszechnych w Autonomii Palestyńskiej, niedawnej wojnie w maju między Izraelem a Hamasem i zamordowaniu działacza przeciwko korupcji, Nizara Banata, przez siły bezpieczeństwa AP, którego funkcjonariusze pobili go na śmierć w czerwcu.


Według sondażu, około 71% respondentów deklaruje niezadowolenie z rządów Abbasa, a około 74% chce, by zrezygnował ze stanowiska.


Sondaż pokazał, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, większość Palestyńczyków głosowałaby na przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję, lub uwięzionego działacza Fatahu, Marwana Barghoutiego, który obecnie odsiaduje pięciokrotny wyrok dożywocia za jego rolę w zamachach terrorystycznych na Izraelczyków.


Ci, którzy chcą widzieć Haniję jako swojego prezydenta, popierają Kartę Hamasu, która otwarcie wzywa do dżihadu (świętej wojny) przeciwko Izraelowi.


Najnowsza, rzekomo umiarkowana wersja Karty Hamasu uznaje "problem Palestyny" za religijno-polityczną sprawę muzułmańską, a izraelsko-palestyński konflikt za starcie między islamem a „niewiernymi” Żydami. „Palestyna” jest przedstawiana jako święta islamska ziemia i jest surowo zabronione rezygnowanie choćby z jej jednego centymetra, bo nikt nie ma prawa tego zrobić.


Drugi paragraf zrewidowanej Karty Hamasu stanowi: “Izrael będzie istniał i będzie kontynuował istnienie aż islam unicestwi go, tak jak unicestwił innych przed nim”.


Artykuł 7 brzmi:

"Islamski Ruch Oporu ma ambicję zrealizowania obietnicy Allaha, niezależnie od tego, jak długo to zabierze. Prorok, (modlitwy i pokój Allaha niechaj będą z nim), mówi: ‘Godzina sądu nie nadejdzie aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i zabiją ich, a kiedy Żydzi schowają się za drzewami i kamieniami, każde drzewo i kamień powiedzą: O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go’”.

Artykuł 11 Karty Hamasu:

"Islamski Opór [Hamas] wierzy, że ziemia Palestyny była islamskim Wakf od pokoleń i będzie do dnia Zmartwychwstania; nikt nie może zrzec się jej lub jej części ani opuścić ją lub jej część”.

Artykuł 13:

"Nie ma rozwiązania palestyńskiego problem poza dżihadem. Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są tylko marnowaniem czasu”.

Artykuł 14:

"Jest niezbędne wpojenie ducha dżihadu w serce narodu, żeby przeciwstawili się wrogowi i dołączyli do szeregów wojowników. Jest niezbędne wpojenie w umysły pokoleń muzułmanów, że palestyński problem jest religijnym problemem i należy zajmować się nim na tej podstawie".

Poprzedni sondaż przeprowadzony przez ten sam Ośrodek, pokazał, że 45% Palestyńczyków uważa, że Hamas bardziej zasługuje na reprezentowanie i przewodzenie palestyńskiemu narodowi, podczas gdy tylko 19% uważało, że Abbas i Fatah bardziej na to zasługują.


Barghouti zaś jest popularny wśród Palestyńczyków, ponieważ jest uważany za bardziej skrajnego od Abbasa i ponieważ został oskarżony w izraelskim sądzie o 26 morderstw i działań zmierzających do popełnienia morderstwa. W 2014 roku, ze swojej celi więziennej, Barghouti wezwał do rozpoczęcia trzeciej intifady (powstania) przeciwko Izraelowi. Namawiał także kierownictwo AP do natychmiastowego zakończenia współpracy z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa.


Hanija i Barghouti są popularni wśród Palestyńczyków, ponieważ każdy z nich spędził czas w izraelskim więzieniu. Abbas, z drugiej strony, nigdy nie spędził ani jednego dnia w izraelskim więzieniu, co jest jednym z powodów, że palestyńska ludność mniej go szanuje.


W świecie Palestyńczyków ci, którzy mordują Żydów lub są oddani idei zlikwidowania Izraela, są najbardziej odpowiednimi kandydatami do prezydentury.


Inny ciekawy, choć nie zaskakujący wynik sondażu: połowa palestyńskiego społeczeństwa  opisuje stan praw człowieka i demokracji w AP jako bardzo zły.  


W sprawie procesu pokojowego z Izraelem 68% Palestyńczyków powiedziało, że sprzeciwia się powrotowi do negocjacji z Izraelem prowadzonych przez USA za administracji Bidena.


Według wrześniowego sondażu, 83% Palestyńczyków uważa, że w instytucjach Autonomii Palestyńskiej panuje korupcja. To powinno stanowić czerwone światło dla administracji Bidena w sprawie decyzji o przywróceniu finansowej pomocy dla AP.


Kiedy Palestyńczycy mówią o szalejącej korupcji, wysyłają ostrzeżenie do administracji Bidena i innych zachodnich darczyńców przeciwko bezwarunkowemu obsypywaniu pieniędzmi palestyńskich przywódców – bez przejrzystości i odpowiedzialności.  


18 października Abbas postanowił stworzyć “Narodowy Komitet Reform” w próbie przekonania Palestyńczyków i międzynarodowych darczyńców, że myśli poważnie o zwalczaniu finansowej i administracyjnej korupcji w AP. Część Palestyńczyków nie daje się jednak nabrać na sztuczkę Abbasa. W reakcji na decyzję Abbasa Palestyńska Koalicja na rzecz Odpowiedzialności i Uczciwości (AMAN) powiedziała:

"AP jest w pilnej potrzebie poważnej, strukturalnej reformy, szczególnie przy zakłóceniach pokojowego przekazywania władzy i wyborów, które służą jako demokratyczny mechanizm dostępu do władzy… Rządową praktykę psują słaba przejrzystość, brak uczestnictwa i prawości. Choć gałąź wykonawcza rządu ma wielki wpływ na system polityczny, formalny nadzór nad nią został osłabiony ...


Podniesiono również zastrzeżenia do ciemiężących praktyk, włącznie z posunięciami określanymi jak naruszanie swobód obywatelskich i podstawowych praw. W połączeniu z trwającym palestyńskim podziałem wewnętrznym (między Fatahem i Hamasem) ta sytuacja wywołała dalszy spadek prawości rządu i stoczenie się  w totalitarny i autorytarny system polityczny”.

Polityka wzmacniania Abbasa i AP jest może dobra na krótką metę. Jest dobra tak długo, jak długo AP nadal zarządza codziennymi sprawami Palestyńczyków (Izraelczycy nie chcą powrotu do dni, kiedy musieli prowadzić szkoły i szpitale Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy) i prowadzi koordynację w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem, nie dopuszczając tym samym do przejęcia panowania na Zachodnim Brzegu przez Hamas.


Na długą metę jednak ta polityka nie zmieni nastrojów w palestyńskim społeczeństwie.


Miliony dolarów, którymi administracja Bidena obsypuje teraz Palestyńczyków, nie uczyni ich bardziej umiarkowanymi ani nie zachęci ich do porzucenia przemocy i terroryzmu. Jest tylko jeden sposób deradykalizacji Palestyńczyków: zatrzymanie kampanii delegitymizacji Izraela i demonizowania Żydów. Katastrofą jest zaniechanie pociągania Abbasa i AP do odpowiedzialności za podżeganie przeciwko Izraelowi i za ich korupcję, które ośmielają Hamas i innych, dążących do zniszczenia Izraela.  


Why Biden’s Palestinian Policies Will Not Bring Peace

Gatestone Institute, 2 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk