Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 09:32

« Poprzedni Następny »


Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?


Jerry A. Coyne 2021-11-13

Allison Pearson
Allison Pearson

. . . Tak twierdzi Allison Pearson w artykule w “Telegraph”. (Zarówno ta gazeta, jak i sama Pearson skłaniają się ku centroprawicy.) Także amerykańska prawica ostrzegała nas na długo przed wtorkowymi wyborami, że Przebudzeni działają na ich korzyść, szczególnie przez sposób swoich kampanii. Powinniśmy to zauważyć.   


Mamy więc brytyjską odmianę amerykańskiej prawicy, mówiącą nam o ostrym sprzeciwie Brytyjczyków wobec ruchu “przebudzonych”, który jest niemal równie wszechobecny w tym kraju, jak jest w USA.Pearson przytacza wiele wypadków ludzi, którzy zatrzymali datki dla instytucji takich jak Oxford, Imperial College i University of Edinburgh jako sposób wyrażenia dezaprobaty wobec kampanii „anulowania”. Część z tego prawdopodobnie zadziałała; Pearson pisze, że kiedy Oxford rozważał usunięcie popiersia Cecila Rhodesa, dobroczynne wpłaty „gwałtownie spadły”. Jak pisze Pearson: ”Byli studenci, którzy uważali, że uniwersytet datujący się wstecz do roku 1326 powinien mieć odwagę bronienia swojej historii , a więc wydziedziczyli Oriel College”. Rhodes zachwiał się, ale nie upadł. Zamiast tego college ustanowił nowe stypendia dla afrykańskich studentów, używając swojego majątku do zapewnienia sobie przyszłości, rezygnując z wymazywania przeszłości.  


Pokazuję tu tylko dwa fragmenty, bo możecie sami przeczytać jej artykuł. Pearson zajmuje się potępieniem, jakie spadło na University of Edinburgh, kiedy zmienił nazwę Hume Tower:

Dziesiątki darczyńców wstrzymało finansowe wpłaty dla University of Edinburgh, od kiedy zmienił nazwę David Hume Tower z powodu uwag filozofa o rasie spisanych ponad 250 lat temu. Hume, filar szkockiego Oświecenia, miał poglądy, które obecnie wyglądają jak albo radykalne i chwalebnie wyprzedzające jego czasy, albo odrzucające. Ten zdecydowany przeciwnik niewolnictwa pomógł swojemu mecenasowi, Lordowi Hertfordowi kupić plantację z niewolnikami. Wiecie co, ludzie byli wówczas równie skomplikowani i z licznymi wadami jak są obecnie. University of Edinburgh powiedział, że działał, by chronić “wrażliwość” studentów. Wielu absolwentów nie zgadza się. “Hume był anulowany za życia przez wiele szkockich uniwersytetów za to, że nie trzymał się religijnych nakazów swoich dni – napisał jeden z absolwentów – więc podziwiam go, że również po śmierci ma taki sam efekt na  ważne figury tej nowej [przebudzonej] religii”.  

Zmiana nazwy Hume Tower była aktem najwyższej głupoty.

Jak pisałem wcześniej, zarówno Imperial College, jak Western Washington University są w trakcie anulowania największego biologa i popularyzatora nauki, Thomasa Henry Huxleya (patrz tutaj i tutaj). To jest absolutnie skandaliczne, jeśli znasz historię Huxleya (patrz artykuł Nicka Matzke’go tutaj). Pearson podaje cytat, który pokazuje, że co najmniej w jednej dziedzinie jego myślenie znacznie wyprzedzało jego czasy:

Podejrzewam, że absolwenci Imperial College London zareagują podobnie, kiedy usłyszą, że budynek imienia Thomasa Henry Huxleya, wielkiego biologa i antropologa, który ustalił, że ptaki pochodzą od dinozaurów, ma zostać przemianowany. Raport mrożąco określającej się jako “grupa niezależnej historii” Uniwersytetu zalecał, by nazwisko Huxleya zostało usunięte z powodu jego poglądów na inteligencję człowieka. Grupa cytowała esej Huxleya z 1865 roku, “Emancypacja — czarna i biała”, w którym, jak twierdzi ta grupa, “opowiada się za rasową hierarchią inteligencji, systemie przekonań ‘naukowego rasizmu’, którego dziedzictwo odczuwamy do dzisiaj”.


Trzeba to przyznać staremu Huxley’owi. Przebiegle ukrywał swój rasizm zostając wiodącym głosem ruchu na rzecz zniesienia niewolnictwa. Tak, pewne jego uwagi czynią, że wzdragamy się dzisiaj. Wczoraj jednak zajrzałam do tego samego, “obraźliwego” eseju i tutaj jest zupełnie inny fragment: “Uważamy dziewczynki za naturalnie nieśmiałe, skłonne do zależności, urodzone konserwatystki; i uczymy je, że niezależność nie przystoi damie; że ślepa wiara jest właściwym stanem umysłu; i że na cokolwiek możemy pozwolić, ba, zachęcać naszych braci, nasze siostry muszą pozostać pod tyranią autorytetu i tradycji. Z kilkoma nic nieznaczącymi wyjątkami dziewczynki są wychowywane albo na woły robocze, albo na zabawki, poniżej mężczyzny lub jako rodzaj aniołów powyżej niego… Możliwość, że idealna kobiecość nie leży ani w świętości, ani w grzechu; że kobiecy typ charakteru nie jest ani lepszy, ani gorszy niż męski; że kobiety nie mają być ani przewodniczkami mężczyzn, ani ich zabawkami, ale ich towarzyszkami, ich partnerkami i ich równymi, jako że natura nie stawia żadnych przeszkód dla takiej równości, zdaje się nie przyszła do głów tych, którzy prowadzą edukację dziewczynek”.   


Ponad 150 lat później niemal mam w oczach łzy wdzięczności, natykając się na postać establishmentu taką jak Thomas Henry Huxley, kiedy z tak nieubłaganą logiką i imponującą elokwencją przedstawia sprawę na rzecz tego, by moja płeć otrzymywała takie samo wykształcenie, jak płeć męska. Czy sądzicie, że grupa niezależnej historii Imperial College London wzięła pod uwagę niezwykle wczesny feminizm Huxley’a w swojej decyzji, by zedrzeć jego imię z ulubionego budynku?


Oczywiście, że nie. Inkwizycja szuka zbrodniarzy do retroaktywnego spalenia na stosie, ale  nie widzi istoty ludzkiej z pełnym zestawem wad i zalet. Powinni nazwać budynek Huxleya w Imperial budynkiem Pol Pota Rok Zero, ku pamięci kulturowych wandali, którzy anulowali Huxleya. A swoją drogą, jak długo uniwersytet będzie miał pozwolenie na nazywanie się Imperial? Trochę nietaktowne, czyż nie?

To jest dobry tekst i wspaniale sarkastyczny.


Pearson ostrzega przed skutkami ruchu Przebudzonych na finansowe wsparcie uniwersytetów, to jednak może dotyczyć również polityki. Obecnie Wielka Brytania ma torysowskiego premiera, który mnie nie odpowiada, ale jeśli brytyjskie “przebudzenie” będzie trwało, torysi mogą rządzić nadal. Tutaj jest jej zakończenie:

Zadufana młoda tłuszcza myśli, że może zmusić uniwersytety do płaszczenia się przed ich groźbami, że zostaną anulowane. Moje pokolenie uczy się, jak pokonać ich w tej grze: po prostu anulujemy stałe zlecenia na przekazywanie datków.

A to może działać również z głosami w wyborach i polityką.


h/t: Paul


Is Wokeness moving Brits to the right?

Why Evolution Is True, 5 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (polskie wydanie "Wiara vs. fakty. Dlaczego religia i nauka nie są zgodne", wydawnictwo "Stapis"). Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2010 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paradoks hazardzisty i regresja do średniej   Novella   2022-01-21
Gaza mogłaby być drugim Dubajem   Rosenberg   2022-01-20
Kazachstan, czyli dramat w głębokiej mgle   Koraszewski   2022-01-19
W sprawie wolności dla Palestyńczyków Emma Watson ma rację   Flatow   2022-01-18
Podpalony pomnik Kasema Solejmaniego   Fitzgerald   2022-01-18
Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk