Prawda

Czwartek, 28 stycznia 2021 - 10:02

« Poprzedni Następny »


Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela


Griffin Judd 2020-07-20


Ziemia między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnomorskim była zamieszkała od tysiącleci, tyle przynajmniej jest bezdyskusyjne. Jerycho, Jerozolima, Dżenin i Jaffa należą do najstarszych miast na świecie i były nieustannie zamieszkałe od 2000 p.n.e.


Wszystko inne jednak o tej ziemi jest kontrowersyjne, aż do samej nazwy. Palestyńscy historycy, tacy jak Nur Masalha, oraz członkowie palestyńskiego kierownictwa aż do Mahmouda Abbasa twierdzili, że Palestyńczycy są potomkami starożytnych ludów, takich jak Kananejczycy i Filistyni, i że nazwa „Palestyna” wypływa z tego związku.


Pamiętając, że nacjonalizm, tak jak go rozumiemy, jest XIX wiecznym zjawiskiem, warto zapytać, czy twierdzenia Palestyńczyków są prawdą.


Czy nazwa Palestyna pochodzi od narodu, czy też naród przyjął nazwę od miejsca?

 

Pochodzenie nazwy “Palestyna”


Starożytne królestwa Izrael, Judea i Filistia
Starożytne królestwa Izrael, Judea i Filistia

Są dwa główne źródła informacji o regionie, znanym dzisiaj jako Izrael, Palestyna, Lewant i Kanaan: archeologia i Biblia. Choć są między nimi różnice, archeolodzy i historycy zgadzają się, że ogólna opowieść biblijna jest poprawna: Kananejczycy rządzili Lewantem zanim zostali wyparci przez starożytnych Hebrajczyków, którzy następnie walczyli z Filistynami aż najeźdźcze imperia pokonały oba plemiona.


Nazwa “Palestyna” pojawiła się po raz pierwszy w historiach Herodota w V wieku p.n.e. na określenie nadbrzeżnego obszaru Lewantu, gdzie żyli Filistyni, zanim Rzymianie zastosowali tę nazwę do całego terytorium po zdławieniu buntu Bar Kochby w 132 roku n.e. Następnie słowo Palestyna odnosiło się do całej tej ziemi i kolejni władcy tak ją określali.  


Pochodzenie palestyńskiego narodu


Prowincja osmańskiej Syrii
Prowincja osmańskiej Syrii

Ważne jest pamiętanie, że chociaż terytorium zostało nazwane Palestyną w 134 roku n.e., islam miał przybyć do tego regionu dopiero po kolejnych 500 latach.


W 634 roku przywódcy pierwszego muzułmańskiego kalifatu rozpoczęli serię inwazji, których wynikiem był podbój wschodnich prowincji rzymskich Lewantu, włącznie z obszarem znanym jako Palestyna. Po podboju nastąpiło masowe nawracanie ludności na islam i równoczesna migracja arabskich ludów z ich rodzinnego półwyspu do nowo podbitych terytoriów, gdzie szybko zintegrowali się w społeczeństwach i mieszali z tubylcami, tworząc wyraźne grupy genetyczne, blisko odpowiadające arabskiej kulturze.


Po islamskim podboju Lewantem rządziła cała seria imperiów i kalifatów, najpierw Kalifaty Raszidun, Umajjadów, Abbasydów i Fatimidów, potem było Królestwo Jerozolimy (założone przez Krzyżowców), które zastąpiły sułtanaty Ajjubidów i Mameluków, zanim wreszcie zdobyli ten obszar Osmanie, którzy rządzili Lewantem od 1516 do 1917 roku. Mimo że było to imperium zdominowane przez Turków, Osmanom znakomicie udało się zintegrować Arabów. Dopiero w 1908 roku Arabowie zaczęli domagać się więcej praw i niezależności poprzez polityczny arabizm.


Wielka Arabska Rewolta z 1916 roku, wspierana przez Imperium Brytyjskie, zakończyła panowanie Osmanów na tym terenie. Rewolta była arabską odpowiedzią na turecki nacjonalizm i produktem arabskiego nacjonalizmu.


Nie wszyscy Arabowie jednak wierzyli w ten ruch i nie było powszechnego powstania na palestyńskim terytorium. Mimo tego po zakończeniu I wojny światowej, region Palestyny został włączony, kiedy ogłoszono Arabskie Królestwa Syrii, wraz z dzisiejszą Syrią, Libanem i częściami Jordanii. Dopiero kiedy to królestwo rozpadło się w 1920 roku zaczął się wyłaniać  jakiś rodzaj specyficznej, palestyńskiej tożsamości narodowej w reakcji na syjonizm i rosnącą imigrację żydowską na tereny nazywane teraz Brytyjskim Mandatem Palestyny.   


Pochodzenie nazwy “Judea”


Dynastia Hasmoneuszy (Machabeuszy)
Dynastia Hasmoneuszy (Machabeuszy)

Nazwa Judea pochodzi od Królestwa Judy, jednego z państw-sukcesorów biblijnej zjednoczonej monarchii, która rządziła starożytnym Izraelem. Założone w 934 roku p.n.e., królestwo Judy rządziło ziemią od Jerozolimy do Beer Szewy aż do podboju przez Babilon w 586 roku p.n.e.

 

Chociaż królestwo zostało zniszczone, nazwa przetrwała w narodzie żydowskim i kiedy niepodległe królestwo powstało raz jeszcze w 140 roku p.n.e., nazwano je królestwem Judy. Ta nazwa przetrwała nawet rzymski podbój i stworzona z większej części byłego królestwa prowincja rzymska nosiła nazwę Judea (zlatynizowana jako Iudaea).


Ludność Judei nie chciała jednak rzymskiej władzy i żydowscy mieszkańcy buntowali się wiele razy, co zmusiło Rzym do rozlokowania tam silnych jednostek legionów. Po trzecim i ostatnim z tych buntów (wspomnianym wcześniej buncie Bar Kochby), Rzymianie zmienili nazwę samej prowincji jako część starań o zdławienie żydowskiego nacjonalizmu, i od tego czasu przylgnęła nazwa Palestyna.


Pochodzenie nazwy “Izrael”


Izrael jest jeszcze starszą nazwą niż  Judea i znajduje się w Bibli (Księga Rodzaju 32:28):


Powiedział: “Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś”. 


Nazwa Izrael od tego czasu oznacza plemiona i królestwo Izraela, które założyli potomkowie Jakuba i stała się synonimem Judy, zanim została przez nią z czasem zastąpiona.


Pierwszy raz szeroko używano tej nazwy w erze nowożytnej podczas Brytyjskiego Mandatu: choć oficjalną nazwą po angielsku było Mandate for Palestine, w oficjalnych dokumentach napisanych po hebrajsku nazwa zawierała inicjały dla Eretz Yisrael.


Brytyjska Palestyna Mandatowa
Brytyjska Palestyna Mandatowa

To w połączeniu z faktem, że nazwa Juda była kojarzona z ziemiami, które w większości nie zostały włączone według planu podziału z 1947 roku, dało nazwę nowego państwa żydowskiegoMedinat Yisrael, Państwo Izraela.


Dlaczego ma to znaczenie?


W innej sytuacji byłaby to jedynie debata o semantykę: Lewant, Kanaan, Judea, Filistia, Palestyna, Izrael, byłyby to tylko różne nazwy tego samego miejsca.


Niestety, kluczową cechą palestyńskiego nacjonalizmu jest wymazanie żydowskiej historii, a więc to, jak ta ziemia nazywa się, ma znaczenie. Autonomia Palestyńska systematycznie uznaje archeologiczne znaleziska w Jerozolimie za fałszywe lub nieprawne (patrz tutajtutajtutaj). Często słyszy się twierdzenie, że “Jezus był Palestyńczykiem”, ale to wprowadza w błąd; Jezus najprawdopodobniej urodził się w Betlejem, które dzisiaj jest na Zachodnim Brzegu, ale był Żydem i w czasie jego narodzin Betlejem było częścią Tetrarchii Heroda, żydowskiego państwa-klienta Rzymu. Ponadto, twierdzenie, że Jezus był Palestyńczykiem (lub Izraelczykiem, lub Arabem, lub człowiekiem bliskowschodnim itd.) jest z natury błędne, ponieważ te nazwy nie istniały w owym czasie. Jezus z pewnością nie identyfikowałby się jako Palestyńczyk, ponieważ ta nazwa istniała tylko jako nazwa miejsca, a nawet jako taka nieczęsto była używana.


To wszystko nie znaczy, że palestyńscy Arabowie nie mają narodowej historii, bo z pewnością mają. Jednak narracja palestyńska o pochodzeniu od Kanaanu przez całą historię do naszych dni jest, w najlepszym wypadku nieszczera, a w najgorszym, zwyczajnie całkowicie fałszywa, ponieważ sugeruje, że idea Palestyny jako narodu istniała tak samo długo, a to jest oczywistym fałszem.


Podsumowując, nazwa Palestyna początkowo nie miała nic wspólnego z narodem palestyńskim, ale zamiast tego była najpierw związana z Filistynami, a potem z obszarem, na którym żyli, podczas gdy naród palestyński jest mieszanką ludów rdzennych i arabskiej populacji, którzy wzięli sobie tę nazwę od Brytyjskiego Mandatu.


W odróżnieniu od tego naród żydowski jest historycznie związany z nazwami Judea/Juda i Izrael. Choć nie unieważnia to palestyńskiego roszczenia do narodowości, ważne jest wiedzieć, co jest prawdą, a co nią nie jest.


 What’s in the Name? The Origins of Judea, Philistia, Palestine, and Israel

Honest Reporting, 16 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk