Prawda

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 - 14:27

« Poprzedni Następny »


Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela


Griffin Judd 2020-07-20


Ziemia między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnomorskim była zamieszkała od tysiącleci, tyle przynajmniej jest bezdyskusyjne. Jerycho, Jerozolima, Dżenin i Jaffa należą do najstarszych miast na świecie i były nieustannie zamieszkałe od 2000 p.n.e.


Wszystko inne jednak o tej ziemi jest kontrowersyjne, aż do samej nazwy. Palestyńscy historycy, tacy jak Nur Masalha, oraz członkowie palestyńskiego kierownictwa aż do Mahmouda Abbasa twierdzili, że Palestyńczycy są potomkami starożytnych ludów, takich jak Kananejczycy i Filistyni, i że nazwa „Palestyna” wypływa z tego związku.


Pamiętając, że nacjonalizm, tak jak go rozumiemy, jest XIX wiecznym zjawiskiem, warto zapytać, czy twierdzenia Palestyńczyków są prawdą.


Czy nazwa Palestyna pochodzi od narodu, czy też naród przyjął nazwę od miejsca?

 

Pochodzenie nazwy “Palestyna”


Starożytne królestwa Izrael, Judea i Filistia
Starożytne królestwa Izrael, Judea i Filistia

Są dwa główne źródła informacji o regionie, znanym dzisiaj jako Izrael, Palestyna, Lewant i Kanaan: archeologia i Biblia. Choć są między nimi różnice, archeolodzy i historycy zgadzają się, że ogólna opowieść biblijna jest poprawna: Kananejczycy rządzili Lewantem zanim zostali wyparci przez starożytnych Hebrajczyków, którzy następnie walczyli z Filistynami aż najeźdźcze imperia pokonały oba plemiona.


Nazwa “Palestyna” pojawiła się po raz pierwszy w historiach Herodota w V wieku p.n.e. na określenie nadbrzeżnego obszaru Lewantu, gdzie żyli Filistyni, zanim Rzymianie zastosowali tę nazwę do całego terytorium po zdławieniu buntu Bar Kochby w 132 roku n.e. Następnie słowo Palestyna odnosiło się do całej tej ziemi i kolejni władcy tak ją określali.  


Pochodzenie palestyńskiego narodu


Prowincja osmańskiej Syrii
Prowincja osmańskiej Syrii

Ważne jest pamiętanie, że chociaż terytorium zostało nazwane Palestyną w 134 roku n.e., islam miał przybyć do tego regionu dopiero po kolejnych 500 latach.


W 634 roku przywódcy pierwszego muzułmańskiego kalifatu rozpoczęli serię inwazji, których wynikiem był podbój wschodnich prowincji rzymskich Lewantu, włącznie z obszarem znanym jako Palestyna. Po podboju nastąpiło masowe nawracanie ludności na islam i równoczesna migracja arabskich ludów z ich rodzinnego półwyspu do nowo podbitych terytoriów, gdzie szybko zintegrowali się w społeczeństwach i mieszali z tubylcami, tworząc wyraźne grupy genetyczne, blisko odpowiadające arabskiej kulturze.


Po islamskim podboju Lewantem rządziła cała seria imperiów i kalifatów, najpierw Kalifaty Raszidun, Umajjadów, Abbasydów i Fatimidów, potem było Królestwo Jerozolimy (założone przez Krzyżowców), które zastąpiły sułtanaty Ajjubidów i Mameluków, zanim wreszcie zdobyli ten obszar Osmanie, którzy rządzili Lewantem od 1516 do 1917 roku. Mimo że było to imperium zdominowane przez Turków, Osmanom znakomicie udało się zintegrować Arabów. Dopiero w 1908 roku Arabowie zaczęli domagać się więcej praw i niezależności poprzez polityczny arabizm.


Wielka Arabska Rewolta z 1916 roku, wspierana przez Imperium Brytyjskie, zakończyła panowanie Osmanów na tym terenie. Rewolta była arabską odpowiedzią na turecki nacjonalizm i produktem arabskiego nacjonalizmu.


Nie wszyscy Arabowie jednak wierzyli w ten ruch i nie było powszechnego powstania na palestyńskim terytorium. Mimo tego po zakończeniu I wojny światowej, region Palestyny został włączony, kiedy ogłoszono Arabskie Królestwa Syrii, wraz z dzisiejszą Syrią, Libanem i częściami Jordanii. Dopiero kiedy to królestwo rozpadło się w 1920 roku zaczął się wyłaniać  jakiś rodzaj specyficznej, palestyńskiej tożsamości narodowej w reakcji na syjonizm i rosnącą imigrację żydowską na tereny nazywane teraz Brytyjskim Mandatem Palestyny.   


Pochodzenie nazwy “Judea”


Dynastia Hasmoneuszy (Machabeuszy)
Dynastia Hasmoneuszy (Machabeuszy)

Nazwa Judea pochodzi od Królestwa Judy, jednego z państw-sukcesorów biblijnej zjednoczonej monarchii, która rządziła starożytnym Izraelem. Założone w 934 roku p.n.e., królestwo Judy rządziło ziemią od Jerozolimy do Beer Szewy aż do podboju przez Babilon w 586 roku p.n.e.

 

Chociaż królestwo zostało zniszczone, nazwa przetrwała w narodzie żydowskim i kiedy niepodległe królestwo powstało raz jeszcze w 140 roku p.n.e., nazwano je królestwem Judy. Ta nazwa przetrwała nawet rzymski podbój i stworzona z większej części byłego królestwa prowincja rzymska nosiła nazwę Judea (zlatynizowana jako Iudaea).


Ludność Judei nie chciała jednak rzymskiej władzy i żydowscy mieszkańcy buntowali się wiele razy, co zmusiło Rzym do rozlokowania tam silnych jednostek legionów. Po trzecim i ostatnim z tych buntów (wspomnianym wcześniej buncie Bar Kochby), Rzymianie zmienili nazwę samej prowincji jako część starań o zdławienie żydowskiego nacjonalizmu, i od tego czasu przylgnęła nazwa Palestyna.


Pochodzenie nazwy “Izrael”


Izrael jest jeszcze starszą nazwą niż  Judea i znajduje się w Bibli (Księga Rodzaju 32:28):


Powiedział: “Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś”. 


Nazwa Izrael od tego czasu oznacza plemiona i królestwo Izraela, które założyli potomkowie Jakuba i stała się synonimem Judy, zanim została przez nią z czasem zastąpiona.


Pierwszy raz szeroko używano tej nazwy w erze nowożytnej podczas Brytyjskiego Mandatu: choć oficjalną nazwą po angielsku było Mandate for Palestine, w oficjalnych dokumentach napisanych po hebrajsku nazwa zawierała inicjały dla Eretz Yisrael.


Brytyjska Palestyna Mandatowa
Brytyjska Palestyna Mandatowa

To w połączeniu z faktem, że nazwa Juda była kojarzona z ziemiami, które w większości nie zostały włączone według planu podziału z 1947 roku, dało nazwę nowego państwa żydowskiegoMedinat Yisrael, Państwo Izraela.


Dlaczego ma to znaczenie?


W innej sytuacji byłaby to jedynie debata o semantykę: Lewant, Kanaan, Judea, Filistia, Palestyna, Izrael, byłyby to tylko różne nazwy tego samego miejsca.


Niestety, kluczową cechą palestyńskiego nacjonalizmu jest wymazanie żydowskiej historii, a więc to, jak ta ziemia nazywa się, ma znaczenie. Autonomia Palestyńska systematycznie uznaje archeologiczne znaleziska w Jerozolimie za fałszywe lub nieprawne (patrz tutajtutajtutaj). Często słyszy się twierdzenie, że “Jezus był Palestyńczykiem”, ale to wprowadza w błąd; Jezus najprawdopodobniej urodził się w Betlejem, które dzisiaj jest na Zachodnim Brzegu, ale był Żydem i w czasie jego narodzin Betlejem było częścią Tetrarchii Heroda, żydowskiego państwa-klienta Rzymu. Ponadto, twierdzenie, że Jezus był Palestyńczykiem (lub Izraelczykiem, lub Arabem, lub człowiekiem bliskowschodnim itd.) jest z natury błędne, ponieważ te nazwy nie istniały w owym czasie. Jezus z pewnością nie identyfikowałby się jako Palestyńczyk, ponieważ ta nazwa istniała tylko jako nazwa miejsca, a nawet jako taka nieczęsto była używana.


To wszystko nie znaczy, że palestyńscy Arabowie nie mają narodowej historii, bo z pewnością mają. Jednak narracja palestyńska o pochodzeniu od Kanaanu przez całą historię do naszych dni jest, w najlepszym wypadku nieszczera, a w najgorszym, zwyczajnie całkowicie fałszywa, ponieważ sugeruje, że idea Palestyny jako narodu istniała tak samo długo, a to jest oczywistym fałszem.


Podsumowując, nazwa Palestyna początkowo nie miała nic wspólnego z narodem palestyńskim, ale zamiast tego była najpierw związana z Filistynami, a potem z obszarem, na którym żyli, podczas gdy naród palestyński jest mieszanką ludów rdzennych i arabskiej populacji, którzy wzięli sobie tę nazwę od Brytyjskiego Mandatu.


W odróżnieniu od tego naród żydowski jest historycznie związany z nazwami Judea/Juda i Izrael. Choć nie unieważnia to palestyńskiego roszczenia do narodowości, ważne jest wiedzieć, co jest prawdą, a co nią nie jest.


 What’s in the Name? The Origins of Judea, Philistia, Palestine, and Israel

Honest Reporting, 16 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1576 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk