Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 05:09

« Poprzedni Następny »


Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?


Seth J. Frantzman 2020-12-19

Izraelski piosenkarz Omer Adam i prezes żydowskiej społeczności w Dubaju,  Solly Wolf, w Simchat Torah 2020(zdjęcie: COURTESY OF OFER MENACHEM COMMUNICATIONS AND PUBLIC RELATIONS)

Izraelski piosenkarz Omer Adam i prezes żydowskiej społeczności w Dubaju,  Solly Wolf, w Simchat Torah 2020

(zdjęcie: COURTESY OF OFER MENACHEM COMMUNICATIONS AND PUBLIC RELATIONS)Obchody Chanuki w Dubaju w zeszłym tygodniu i ogólnonarodowe starania, by popierać tolerancję i współistnienie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), stworzyły rzeczywistość, w której Żydzi są cieplej witani i bezpieczniejsi w ZEA niż w Europie. 

 

Wielu przyjaciół i znajomych, z którymi rozmawiałem, mówi, że byli zaskoczeni, kiedy swobodnie chodzili w zeszłym tygodniu po najludniejszych miastach Emiratów, mając na głowie jarmułkę, czego nie zrobiliby w wielu miejscach w Europie.    


To jest świadectwo rzeczywistości. W większości zachodnich demokracji: jest niebezpiecznie być Żydem w Europie. Są ataki na żydowskie szkoły i ataki na Żydów w jarmułkach. Zdarza się to niemal codziennie w całej Europie Zachodniej i w USA, gdzie w niektórych miejscach połowa wszystkich religijnych przestępstw nienawiści skierowana jest przeciw Żydom.

 

Dzisiaj Żydzi są bezpieczniejsi w ZEA niż w większości europejskich krajów i w większości amerykańskich stanów. Mierzymy antysemityzm w większości europejskich krajów badając, ile tysięcy ataków tam jest – taka jest rzeczywistość. W większości europejskich krajów nietolerancja wobec Żydów jest szeroko rozpowszechniona i rośnie.  

 

Widać to przy każdej wizycie w synagodze lub żydowskiej szkole w europejskich krajach. W ciągu ostatnich dwudziestu lat byłem w większości tych krajów, Nigdy nie zapomnę wejścia do koszernej kawiarni w pobliżu Oranienburger Strasse w Berlinie. Było to w pobliżu pięknej Nowej Synagogi, w tej części niemieckiej stolicy, w której synagoga spłonęła za czasów nazistów. Przed kawiarnią stało dwóch policjantów, by strzec jej przed zamachem. Wewnątrz nie było ludzi.

 

Być Żydem w Berlinie, rozmyślałem wówczas, znaczy, że jeśli idziesz do koszernej kawiarni, będzie tam pilnująca jej policja. To nie jest “ochrona”, ale ilustracja poziomu nienawiści skierowanej przeciw Żydom.

 

Fakt, że nie można po prostu kupić koszernej żywności bez ryzyka ataku w kraju, który nie tak dawno temu budował komory gazowe i zabił sześć milionów Żydów, pokazuje, ile tam jest nienawiści.

 

W 2015 roku żydowski supermarket, Hypercacher w Paryżu, został zaatakowany przez terrorystów. Przedtem było brutalne morderstwo w żydowskiej szkole w Tuluzie w 2012 roku, dokonane przez religijnego ekstremistę. Odwiedzałem synagogi w całej Europie i za każdym razem widziałem, że broni je system bezpieczeństwa.  

 

To jednak nie jest bezpieczeństwo. Ludzie nie powinni być zmuszeni do modlenia się za plecami policjantów i żołnierzy z karabinami szturmowymi. Kiedy mówimy o spadku lub wzroście antysemickich ataków w Europie, liczymy je w tysiącach. Na przykład, w 2018 roku w Wielkiej Brytanii było 1652 antysemickich incydentów.

 

Normą powinno być zero ataków. Dlaczego Europa, z jej dwoma tysiącami lat nienawiści do Żydów, nie przestała być antysemicka po Holocauście? Czy tak trudno jest powstrzymać złoczyńców, którzy atakują Żydów, palą synagogi, malują swastyki na grobach i napadają na Żydów w jarmułkach?

 

Ale taka jest rzeczywistość.

 

Człowiek musi pomyśleć dwa razy zanim założy jarmułkę w większości krajów Europy – to jest ryzykowne. Można zostać oplutym, zwymyślanym, zaatakowanym, a nawet zamordowanym.

 

Często znajduje się swastyki wymalowane na cmentarzach i inne rodzaje wandalizmu żydowskich miejsc. Dla kontynentu, który poucza świat o prawach człowieka, fakt, że Żydzi często muszą modlić się pod uzbrojoną strażą i że ich cmentarze często są atakowane, jest swego rodzaju lustrem rzeczywistości w Europie.

 

Słowa o tych czynach, jakie wypowiadają politycy, “solidarność”, jaką wyrażają, brzmią pusto, kiedy wie się, że żydowskie dziecko idące do szkoły musi być pod ochroną uzbrojonego strażnika. To nie jest normalne, ale stało się normalne. Uzbrojeni strażnicy przed moją synagogą w święta w Arizonie wydawali mi się normalni – aż pojechałem do miejsc, gdzie Żydzi mogli być sobą bez policjantów i żołnierzy przed synagogami.

 

Jednym z moich pierwszych doświadczeń bycia w synagodze bez uzbrojonych strażników, było na Węgrzech, w synagodze przy ulicy Dohany. Później byłem w synagogach w Rosji i na Ukrainie, i zaskoczyła mnie różnica między tymi miejscami, a tym, co widziałem w Europie Zachodniej. Niemniej mówi się nam, że Europa Wschodnia jest antysemicka. Ale żydowskie szkoły nie są tam atakowane i żydowskie delikatesy nie są oblężone przez uzbrojonych bandytów.

 

Obecnie nowe miejsce dla Żydów wydaje się pojawiać w Zatoce. W tych słowach o tolerancji nie chodzi tylko o słowa, ale o sprawienie, by Żydzi czuli się częścią tkanki w miejscach takich jak Dubaj, gdzie mieszkają ludzie z 200 narodowości. To znaczy, że Żydzi mogą wtopić się w tkankę tych społeczeństw tak, że mężczyzna w jarmułce jest równie normalny, jak każdy noszący dowolny inny strój. Tak powinno być.

 

To, jak nam mówiono, miała znaczyć różnorodność i wielokulturowość w USA i w Europie. Tam jednak przyszło to wraz z tysiącami ataków na Żydów rocznie. Także w krajach z garstką Żydów, jak w Norwegii, są według sondaży dziesiątki tysięcy antysemitów. To znaczy, że wielu z nich jest ludźmi, którzy nigdy w życiu nawet nie spotkali Żyda. Niemniej nienawidzą lub nie lubią Żydów. I jest tak po wielu dziesięcioleciach edukacji o różnorodności, tolerancji i postępowych wartościach.  

 

Bycie Żydem powinno być normalne, obchodzenie Chanuki, noszenie jarmułki, kupowanie koszernej żywności, jeśli zachowuje się koszerność. Powinno być to równie normalne jak bycie muzułmaninem, chrześcijaninem, hindusem lub buddystą. A przecież buddyści i ludzie innych wyznań mogą iść modlić się w Niemczech lub Francji albo w Wielkiej Brytanii i nie muszą martwić się, że oni i ich dzieci zostaną napadnięte i zamordowane przez ekstremistów. Ich groby nie zostaną niszczone.

 

Tym bogatym krajom europejskim nie powinno było być tak trudno nauczyć zerowej tolerancji wobec antyżydowskiego zachowania. Gdyby poświęcili tylko mały procent starań, jakie włożyli w kolaborację z nazistami w latach 1940 do 1945, mogli to osiągnąć.  Kontynent, który mógł zbudować komory gazowe dla sześciu milionów, z pewnością mógł stworzyć edukacyjny system, który wykorzeniłby nienawiść. Fakt, że nie dokonano tego przez 75 lat, pokazuje, że nie starano się o to poważnie.

 

Niemcy, często chwalone jako przywódcy Europy, miały niemal dziesięć ataków dziennie na migrantów w 2016 roku – 3500 ataków owego roku w kraju chwalonym za przodowanie w różnorodności i tolerancji.

 

I taka jest rzeczywistość w Europie. Słowa, słowa, słowa o różnorodności, a potem tysiące, dziesiątki tysięcy ataków na mniejszości. Fakt, że takie ataki liczy się w tysiącach pokazuje rzeczywistość.    

 

Są możliwe zerowe poziomy antyżydowskich ataków. Trudno to jednak osiągnąć, kiedy członkowie niektórych europejskich partii politycznych, takich jak Partia Pracy w Wielkiej Brytanii, okazują się być członkami tajnych grup w mediach społecznościowych, które otwarcie zaprzeczają i szydzą z Holocaustu.

 

Kiedy wykształceni ludzie z czołowych partii politycznych “lubią” i tolerują posty na Facebooku, twierdzące, że Holocaustu nie było lub, że Żydzi “eksploatują Holocaust”, to mamy problem. Nie można mieć tolerancji, kiedy ludzie, którzy ponoć są postępowi i odpowiedzialni za szerzenie tolerancji w miejscach takich jak Wielka Brytania, szydzą i nie lubią Żydów oraz zaprzeczają Holocaustowi.  

  

Nie jest jasne, czy nowe przesłania z ZEA, Bahrajnu i innych państw propagujących tolerancję i współistnienie doprowadzą do nowej ery na Bliskim Wschodzie, ale dzisiaj czułbym się bezpieczniej z jarmułką na głowie w ZEA niż w większości krajów w Europie. To mówi bardzo dużo o katastrofalnej porażce bogatych krajów zachodnich w tworzeniu społeczeństwa tolerancji wobec starożytnej mniejszości.  

 

Pokazuje to także, że nie jest tak bardzo trudno mieć tolerancję. W większości krajów Azji człowiek może nosić jarmułkę i czuć się bezpiecznie. Tylko nie w wielu częściach Europy, mimo wszystkich słów o „prawach człowieka” i „różnorodności”.

 

Will UAE be safer and more tolerant for Jews than most of Europe?

Jerusalem Post, 13 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman

Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. UE zna tą formułę ale nie stosuje Marek Eyal 2020-12-19


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk