Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 17:28

« Poprzedni Następny »


"Guardian" Palsplains antysemityzm


Adam Levick 2021-11-12Po raz trzeci w okresie dwóch lat “Guardian” 29 października opublikował list napisany przez palestyńską grupę, która tym razem skarżyła się, że szeroko zaakceptowana definicja antysemityzmu, zaprojektowana do ochrony Żydów, stanowi rodzaj ucisku Palestyńczyków (“If we endorse the IHRA definition of antisemitism we put at risk Australia’s academic freedom” [Jeśli zaakceptujemy definicję antysemityzmu IHRA, narażamy wolność akademicką Australii]).

List, napisany przez “grupę Palestyńczyków, którzy pracują i studiują na australijskich uniwersytetach”, był reakcją na oświadczenie premiera Australii, że ten kraj przyjmie roboczą definicję IHRA. Otwiera go moralne odchrząknięcie, przyznanie, że “antysemityzm pozostaje uporczywym zagrożeniem narodu żydowskiego”, notując “rozrost neonazistowskich grup białej supremacji w Australii”.   


Jednak, choć neonazistowski antysemityzm jest poważną groźbą w Australii, badanie, które obecnie jest recenzowane przez specjalistów, pokazało inny silny mechanizm wyzwalający antysemityzm w kraju i antyizraelskie protesty podczas konfliktu z Hamasem. To oczywiście jest podobne jak sytuacja w Wielkiej BrytaniiUSA i innych krajach, gdzie w okresach, takich jak konflikt w maju, antysemickie incydenty, nieproporcjonalnie dokonywane przez propalestyńskich muzułmanów, rosną w zawrotnym tempie.


Sygnatariusze oznajmiają, że “sprawa palestyńska jest zasadniczo intersekcjonalną walką” i że ich “walka przeciwko antypalestyńskiemu rasizmowi… niewątpliwie obejmuje walkę przeciwko antysemityzmowi”, zanim przedstawiają swój główny argument: że „zatwierdzenie definicji IHRA na kampusach uniwersyteckich będzie stanowiło niebezpieczne zagrożenie wolności akademickiej”.  


Ich oddanie wolności akademickiej jest jednak w najlepszym wypadku podejrzane, jako że główna propalestyńska grupa w Australii (Australian Students for Justice in Palestine) wyraża poparcie dla akademickiego bojkotu Izraela. Podpisali oni petycję wzywającą do zakończenia współpracy akademickiej z izraelskimi uniwersytetami, które - jak twierdzą – są związane lub współwinne izraelskich “zbrodni”. Ten język jest tak wszechobejmujący, że może dotyczyć każdej izraelskiej instytucji akademickiej. Hipokryzja tych propalestyńskich bojówkarzy ze świata akademickiego, którzy, z jednej strony, potępiają przyjęcie IHRA jako zagrożenie wolności akademickiej, a równocześnie umieszczają na czarnej liście cały izraelski świat akademicki, jest osłupiająca.


Ponadto, jak pisał Dave Rich z Community Security Trust i inni, IHRA nie jest prawnie wiążącą definicją, jest pełna zastrzeżeń, które wyjaśniają, że w sytuacjach, w których rozważane jest zastosowanie IHRA, trzeba rozważyć ogólny kontekst, taki jak prawna ochrona wolności akademickiej, jaka istnieje w danym kraju. Jak wyjaśnił Michael Whine, jeden z współautorów IHRA, w artykule w Fathom, definicja “miała być przewodnikiem do lepszego zrozumienia antysemityzmu, a nie kodeksem mowy wyrytym w kamieniu”. Dla zachowania niezbędnej równowagi, podkreślił, że autorzy dodali ważne słowa: “zależnie od kontekstu” i oświadczyli wyraźnie, że “krytyka Izraela, podobna do krytyki jakiegokolwiek innego państwa, nie może być uważana za antysemicką”.


Palestyńscy sygnatariusze, ignorując zastrzeżenia IHRA o zwykłej krytyce Izraela, która nie jest antysemicka, piszą: “definicja IHRA nie będzie chronić Żydów przed antysemityzmem, ale będzie potępiać prawomocną krytykę Izraela“. To zdanie ma link do wypowiedzi antysemickiej grupy ‘Jewish Voices for Peace’ – ruchu tak skrajnego, że stowarzysza się z grupami terrorystycznymi i stowarzyszonymi z terrorem, a niedawno świętowała ucieczkę z więzienia terrorystów odsiadujących wyroki za zamordowanie izraelskich Żydów.


Palestyńscy sygnatariusze wydają się również wierzyć, że rozumieją judaizm lepiej od samych Żydów, twierdząc w tym liście, że IHRA “fałszywie splata judaizm z syjonizmem”.  Ignorują oni fakt, że przytłaczająca większość Żydów widzi Izrael jako z natury rzeczy związany z ich żydowską tożsamością. W liście jest także skarga, że definicja IHRA wyłącznie zwiększy dyskryminację palestyńskich i propalestyńskich badaczy, podając profesora Davida Millera jako przykład tych, którzy są „fałszywie oskarżeni” o antysemityzm. Piszą, że David Miller został niedawno “oskarżony o antysemityzm z powodu uwag o Izraelu i zwolniony z pracy”.  


Miller, oczywiście, nie został zwolniony z powodu “uwag o Izraelu” ale dlatego, że systematycznie szerzył klasyczne antysemickie oszczerstwa, przywoływał koncepcję, że Żydzi i żydowskie grupy w Wielkiej Brytanii są częścią globalnego syjonistycznego spisku, by propagować islamofobiczną agendę. W liście piszą także, że “Profesor Miller… oskarżył uniwersytet o ugięcie się pod presją izraelskiego lobby”, czemu zaprzeczył sam Miller, który niedawno przyznał, że skargę przeciwko niemu złożyli jego żydowscy studenci.


Wypaczanie faktów i kłamstwa w liście ciągną się dalej, kiedy pada argument, “definicja IHRA była szeroko kontestowana od momenty jej powstania”. To ignoruje fakt, że została przyjęta przez ponad 30 (demokratycznych) krajów, jak też Radę, Parlament, Komisję i Specjalnego Sprawozdawcę ds. wolności religii, Ahmeda Shaheeda, Unii Europejskiej, Sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa i dziesiątki rad miejskich, agencji porządku publicznego i uniwersytetów.


Sygnatariusze listu do “Guardiana” ujawniają się, kiedy robią szybki zwrot do tego, co prawdopodobnie stanowi dla nich główny problem z definicją, czyli stwierdzenie, że antysemityzmem jest odrzucenie prawa Izraela do istnienia. W tym miejscu zaczynają przedstawiać argument, dlaczego Izrael jest ich zdaniem unikatowo złowrogi:  


Piszą, że Izrael “został założony po wygnaniu 700 tysięcy Palestyńczyków z ich domów w 1948 roku”, choć ci Palestyńczycy stracili domy w wyniku arabskiej wojny w celu unicestwienia Izraela rozpoczętej w dniu ponownych narodzin żydowskiego państwa;

Piszą, że Izrael “nadal odmawia Palestyńczykom ich równego prawa do samostanowienia”, ignorując wiele izraelskich ofert państwowości, które odrzucili palestyńscy przywódcy;  


Twierdzą, że izraelscy Arabowie są poddani “dyskryminującym prawom” i na dowód podają link do 
całkowicie zdyskredytowanej bazy danych antysyjonistycznego NGO Adalah.


Piszą o “nielegalnym oblężeniu Strefy Gazy” przez Izrael, ignorując fakt, że nawet 
komisja ONZ w 2011roku ustaliła, że blokada morska Izraela jest zgodna z prawem międzynarodowym.  


Piszą, że Izrael odmawia “Palestyńczykom w diasporze naszego międzynarodowo uznanego prawa powrotu od 1948 roku” mimo faktu, że
nie ma żadnego takiego prawa przyznanego przez społeczność międzynarodową, które pozwala milionom potomków uchodźców z 1948 roku na imigrację do Izraela.  


Wreszcie, jest w tym liście cały szereg kłamliwych twierdzeń i nielogiczności:

Australijscy uczeni muszą pozostać wolni, by krytycznie badać Izrael, tak samo jak wszystkie inne państwa są otwarte na krytykę. Nie możemy pozwolić, by IHRA robiła wyjątek z Izraela. Jest absurdem sugerowanie, że kwestionowanie państwowego rasizmu jest rasistowskie; w rzeczywistości jest tego odwrotnością.

Nie tylko australijscy uczeni i uczeni na całym świecie mają swobodę “krytycznego badania Izraela”, ale jest to państwo, które prawdopodobnie jest badane najbardziej krytycznie ze wszystkich państw na świecie. A jeśli z Izraela czyni się “wyjątek”, to tylko w sposób, w jaki każda wada Izraela –problemy takie jak rasizm, uważane za poważne, choć nie wyjątkowe, kiedy znajduje się je w innych państwach – przedstawiane są jako wyjątkowe zło, stanowiące jakiś rodzaj organicznej przeszkody dla międzynarodowego pokoju i postępu.


Tym, co naprawdę jest “absurdem”, to że Palestyńczycy, którzy należą do najbardziej antysemickich grup na świecie, nie tylko nie potrafią zająć się introspekcją i są zatwardziali w sprawie własnego rasizmu, ale zamieniają debatę o antyżydowskim rasizmie w debatę o sobie – upierając się, że oni znają lepiej od Żydów związek między judaizmem a syjonizmem;  i że oni wiedzą lepiej niż Żydzi, co stanowi antysemityzm i jakie posunięcia pomogą w walce z nim.  


Fakt, że “Guardian” dostarcza forum takim głosom - które Palsplain antysemityzm – jest tylko kolejnym dowodem, że jego pełne poparcie palestyńskiej sprawy nadal rozbija wszystkie pozory, że ten rodzaj “progresizmu” może kiedykolwiek dać priorytet bezpieczeństwu i dobru Żydów.  


The Guardian Palsplains Antisemitism

CAMERA, 31 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Adam Levick

Brytyjski dziennikarz, współzałożyciel i przewodniczący CAMERA UK


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk