Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 10:02

« Poprzedni Następny »


"Guardian" Palsplains antysemityzm


Adam Levick 2021-11-12Po raz trzeci w okresie dwóch lat “Guardian” 29 października opublikował list napisany przez palestyńską grupę, która tym razem skarżyła się, że szeroko zaakceptowana definicja antysemityzmu, zaprojektowana do ochrony Żydów, stanowi rodzaj ucisku Palestyńczyków (“If we endorse the IHRA definition of antisemitism we put at risk Australia’s academic freedom” [Jeśli zaakceptujemy definicję antysemityzmu IHRA, narażamy wolność akademicką Australii]).

List, napisany przez “grupę Palestyńczyków, którzy pracują i studiują na australijskich uniwersytetach”, był reakcją na oświadczenie premiera Australii, że ten kraj przyjmie roboczą definicję IHRA. Otwiera go moralne odchrząknięcie, przyznanie, że “antysemityzm pozostaje uporczywym zagrożeniem narodu żydowskiego”, notując “rozrost neonazistowskich grup białej supremacji w Australii”.   


Jednak, choć neonazistowski antysemityzm jest poważną groźbą w Australii, badanie, które obecnie jest recenzowane przez specjalistów, pokazało inny silny mechanizm wyzwalający antysemityzm w kraju i antyizraelskie protesty podczas konfliktu z Hamasem. To oczywiście jest podobne jak sytuacja w Wielkiej BrytaniiUSA i innych krajach, gdzie w okresach, takich jak konflikt w maju, antysemickie incydenty, nieproporcjonalnie dokonywane przez propalestyńskich muzułmanów, rosną w zawrotnym tempie.


Sygnatariusze oznajmiają, że “sprawa palestyńska jest zasadniczo intersekcjonalną walką” i że ich “walka przeciwko antypalestyńskiemu rasizmowi… niewątpliwie obejmuje walkę przeciwko antysemityzmowi”, zanim przedstawiają swój główny argument: że „zatwierdzenie definicji IHRA na kampusach uniwersyteckich będzie stanowiło niebezpieczne zagrożenie wolności akademickiej”.  


Ich oddanie wolności akademickiej jest jednak w najlepszym wypadku podejrzane, jako że główna propalestyńska grupa w Australii (Australian Students for Justice in Palestine) wyraża poparcie dla akademickiego bojkotu Izraela. Podpisali oni petycję wzywającą do zakończenia współpracy akademickiej z izraelskimi uniwersytetami, które - jak twierdzą – są związane lub współwinne izraelskich “zbrodni”. Ten język jest tak wszechobejmujący, że może dotyczyć każdej izraelskiej instytucji akademickiej. Hipokryzja tych propalestyńskich bojówkarzy ze świata akademickiego, którzy, z jednej strony, potępiają przyjęcie IHRA jako zagrożenie wolności akademickiej, a równocześnie umieszczają na czarnej liście cały izraelski świat akademicki, jest osłupiająca.


Ponadto, jak pisał Dave Rich z Community Security Trust i inni, IHRA nie jest prawnie wiążącą definicją, jest pełna zastrzeżeń, które wyjaśniają, że w sytuacjach, w których rozważane jest zastosowanie IHRA, trzeba rozważyć ogólny kontekst, taki jak prawna ochrona wolności akademickiej, jaka istnieje w danym kraju. Jak wyjaśnił Michael Whine, jeden z współautorów IHRA, w artykule w Fathom, definicja “miała być przewodnikiem do lepszego zrozumienia antysemityzmu, a nie kodeksem mowy wyrytym w kamieniu”. Dla zachowania niezbędnej równowagi, podkreślił, że autorzy dodali ważne słowa: “zależnie od kontekstu” i oświadczyli wyraźnie, że “krytyka Izraela, podobna do krytyki jakiegokolwiek innego państwa, nie może być uważana za antysemicką”.


Palestyńscy sygnatariusze, ignorując zastrzeżenia IHRA o zwykłej krytyce Izraela, która nie jest antysemicka, piszą: “definicja IHRA nie będzie chronić Żydów przed antysemityzmem, ale będzie potępiać prawomocną krytykę Izraela“. To zdanie ma link do wypowiedzi antysemickiej grupy ‘Jewish Voices for Peace’ – ruchu tak skrajnego, że stowarzysza się z grupami terrorystycznymi i stowarzyszonymi z terrorem, a niedawno świętowała ucieczkę z więzienia terrorystów odsiadujących wyroki za zamordowanie izraelskich Żydów.


Palestyńscy sygnatariusze wydają się również wierzyć, że rozumieją judaizm lepiej od samych Żydów, twierdząc w tym liście, że IHRA “fałszywie splata judaizm z syjonizmem”.  Ignorują oni fakt, że przytłaczająca większość Żydów widzi Izrael jako z natury rzeczy związany z ich żydowską tożsamością. W liście jest także skarga, że definicja IHRA wyłącznie zwiększy dyskryminację palestyńskich i propalestyńskich badaczy, podając profesora Davida Millera jako przykład tych, którzy są „fałszywie oskarżeni” o antysemityzm. Piszą, że David Miller został niedawno “oskarżony o antysemityzm z powodu uwag o Izraelu i zwolniony z pracy”.  


Miller, oczywiście, nie został zwolniony z powodu “uwag o Izraelu” ale dlatego, że systematycznie szerzył klasyczne antysemickie oszczerstwa, przywoływał koncepcję, że Żydzi i żydowskie grupy w Wielkiej Brytanii są częścią globalnego syjonistycznego spisku, by propagować islamofobiczną agendę. W liście piszą także, że “Profesor Miller… oskarżył uniwersytet o ugięcie się pod presją izraelskiego lobby”, czemu zaprzeczył sam Miller, który niedawno przyznał, że skargę przeciwko niemu złożyli jego żydowscy studenci.


Wypaczanie faktów i kłamstwa w liście ciągną się dalej, kiedy pada argument, “definicja IHRA była szeroko kontestowana od momenty jej powstania”. To ignoruje fakt, że została przyjęta przez ponad 30 (demokratycznych) krajów, jak też Radę, Parlament, Komisję i Specjalnego Sprawozdawcę ds. wolności religii, Ahmeda Shaheeda, Unii Europejskiej, Sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa i dziesiątki rad miejskich, agencji porządku publicznego i uniwersytetów.


Sygnatariusze listu do “Guardiana” ujawniają się, kiedy robią szybki zwrot do tego, co prawdopodobnie stanowi dla nich główny problem z definicją, czyli stwierdzenie, że antysemityzmem jest odrzucenie prawa Izraela do istnienia. W tym miejscu zaczynają przedstawiać argument, dlaczego Izrael jest ich zdaniem unikatowo złowrogi:  


Piszą, że Izrael “został założony po wygnaniu 700 tysięcy Palestyńczyków z ich domów w 1948 roku”, choć ci Palestyńczycy stracili domy w wyniku arabskiej wojny w celu unicestwienia Izraela rozpoczętej w dniu ponownych narodzin żydowskiego państwa;

Piszą, że Izrael “nadal odmawia Palestyńczykom ich równego prawa do samostanowienia”, ignorując wiele izraelskich ofert państwowości, które odrzucili palestyńscy przywódcy;  


Twierdzą, że izraelscy Arabowie są poddani “dyskryminującym prawom” i na dowód podają link do 
całkowicie zdyskredytowanej bazy danych antysyjonistycznego NGO Adalah.


Piszą o “nielegalnym oblężeniu Strefy Gazy” przez Izrael, ignorując fakt, że nawet 
komisja ONZ w 2011roku ustaliła, że blokada morska Izraela jest zgodna z prawem międzynarodowym.  


Piszą, że Izrael odmawia “Palestyńczykom w diasporze naszego międzynarodowo uznanego prawa powrotu od 1948 roku” mimo faktu, że
nie ma żadnego takiego prawa przyznanego przez społeczność międzynarodową, które pozwala milionom potomków uchodźców z 1948 roku na imigrację do Izraela.  


Wreszcie, jest w tym liście cały szereg kłamliwych twierdzeń i nielogiczności:

Australijscy uczeni muszą pozostać wolni, by krytycznie badać Izrael, tak samo jak wszystkie inne państwa są otwarte na krytykę. Nie możemy pozwolić, by IHRA robiła wyjątek z Izraela. Jest absurdem sugerowanie, że kwestionowanie państwowego rasizmu jest rasistowskie; w rzeczywistości jest tego odwrotnością.

Nie tylko australijscy uczeni i uczeni na całym świecie mają swobodę “krytycznego badania Izraela”, ale jest to państwo, które prawdopodobnie jest badane najbardziej krytycznie ze wszystkich państw na świecie. A jeśli z Izraela czyni się “wyjątek”, to tylko w sposób, w jaki każda wada Izraela –problemy takie jak rasizm, uważane za poważne, choć nie wyjątkowe, kiedy znajduje się je w innych państwach – przedstawiane są jako wyjątkowe zło, stanowiące jakiś rodzaj organicznej przeszkody dla międzynarodowego pokoju i postępu.


Tym, co naprawdę jest “absurdem”, to że Palestyńczycy, którzy należą do najbardziej antysemickich grup na świecie, nie tylko nie potrafią zająć się introspekcją i są zatwardziali w sprawie własnego rasizmu, ale zamieniają debatę o antyżydowskim rasizmie w debatę o sobie – upierając się, że oni znają lepiej od Żydów związek między judaizmem a syjonizmem;  i że oni wiedzą lepiej niż Żydzi, co stanowi antysemityzm i jakie posunięcia pomogą w walce z nim.  


Fakt, że “Guardian” dostarcza forum takim głosom - które Palsplain antysemityzm – jest tylko kolejnym dowodem, że jego pełne poparcie palestyńskiej sprawy nadal rozbija wszystkie pozory, że ten rodzaj “progresizmu” może kiedykolwiek dać priorytet bezpieczeństwu i dobru Żydów.  


The Guardian Palsplains Antisemitism

CAMERA, 31 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Adam Levick

Brytyjski dziennikarz, współzałożyciel i przewodniczący CAMERA UK


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2010 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paradoks hazardzisty i regresja do średniej   Novella   2022-01-21
Gaza mogłaby być drugim Dubajem   Rosenberg   2022-01-20
Kazachstan, czyli dramat w głębokiej mgle   Koraszewski   2022-01-19
W sprawie wolności dla Palestyńczyków Emma Watson ma rację   Flatow   2022-01-18
Podpalony pomnik Kasema Solejmaniego   Fitzgerald   2022-01-18
Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk