Prawda

Sobota, 17 listopada 2018 - 14:11

« Poprzedni Następny »


Czy Facebook wspomaga radykalizm?


Vic Rosenthal 2018-09-14


Ludzkość to 7,6 miliarda ludzi. W drugim kwartale 2018 r. 2,23 miliardy z nich było zalogowanych do Facebooka (policzeni są „miesięcznie aktywni użytkownicy).

Nie wiem jak dla ciebie, ale dla mnie jest to zdumiewające, zważywszy fakt, że Facebooka nie było do 2004 roku, a jest dostępny dla szerokiej publiczności od 2006 roku. Ta ”platforma” ma prawdopodobnie większy wpływ na nasze społeczne i polityczne zachowania niż cokolwiek innego, co pojawiło się od czasu radia i telewizji. Zapewne wpłynęła na społeczny porządek w podobny sposób jak rozpowszechnienie się ruchomych czcionek w XV wieku.

Szybkość, z jaką Facebook stał się powszechny na całym świecie, wśród różnych kultur, razem z jego ciągle zmieniającymi się ukrytymi algorytmami, powoduje, że trudno badać jego efekty. W odróżnieniu od zdecentralizowanego przemysłu wydawniczego, jaki wyłonił się z techniki drukarskiej, Facebook jest ściśle kontrolowany przez jedną prywatną firmę.      


Kilka dni temu Facebook poinformował o zlikwidowaniu 652 kont (skoordynowanych pozorowanych zachowań” – co oznacza marionetkowe postaci związane z Rosją i Iranem udające prawdziwych użytkowników) lub istniejące agencje prasowe, które publikowały ”polityczne treści związane z Bliskim Wschodem, jak również Wielką Brytanią, USA i Ameryką Łacińską”. Posty były głównie w języku angielskim i arabskim. Informacja o dokładnej treści tych publikacji była enigmatyczna, ale jak się wydaje zawierały materiały antyizraelskie oraz propagandę zmierzającą do wzmocnienia międzynarodowych podziałów i destabilizacji USA i Wielkiej Brytanii.      


Jedną z cech charakterystycznych Facebooka jest zachęta do tworzenia ideologicznych gett. Jest to efekt zaprogramowany. Programujący zdają sobie sprawę z tego, że długość czasu poświęconego oglądaniu Facebooka (a tym samym i ilość obejrzanych reklam) zależy od psychologicznych gratyfikacji, jakich dostarczają oglądane treści. Jest dobrze znaną prawdą, że te gratyfikacje rosną, jeśli to, co widzimy zawiera idee, z  którymi się zgadzamy, podczas gdy konfrontacja z ideami, które kwestionują nasze przekonania, wywołuje niepokój. Tak więc algorytmy, dzięki którym użytkownik widzi, to co widzi, wybierają treści zgodne z profilem tworzonym w oparciu o własne posty użytkownika oraz jego ”lajki”, co powoduje, że użytkownik dobrze się czuje.      


W wielu przypadkach jest to całkowicie nieszkodliwe. Na przykład Facebook ”wie”, że interesuję się motocyklami, więc będę widział posty o motocyklach, ale Facebook działa również jako cenzor treści o polityce. Coraz doskonalsza sztuczna inteligencja nauczyła się odróżniać (na ogół skutecznie) posty pro- i antyizraelskie i pokazuje mi jedne, ale nie pokazuje drugich. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zaprogramować komputer do wykonywania tego rodzaju zadań, doskonale wiesz, że jest to o niebo trudniejsze niż po prostu wyszukiwanie tekstów na jakiś temat, powiedzmy, o motocyklach.             


Algorytmy Facebooka zachęcają użytkowników do zachowań wzmacniających psychiczne gratyfikacje. Dla przykładu, użytkownik, który publikuje zdjęcie lub link jako swój ”status” zachowuje kontrolę nad komentarzami, które inni użytkownicy umieszczają na ten temat. Jeśli inny użytkownik umieszcza komentarz, z którym ”właściciel” pierwotnego postu się nie zgadza, może go usunać. W efekcie powstała kultura Facebooka, w której wyraz niezgody uważany jest za rzecz niewłaściwą. ”To moja strona i nie zamierzam pozwalać u mnie na wpisy  rasistowskie (faszystowskie homofobiczne itp)”. Użytkownik może wyrzucać obrażające go komentarze.           

Jest tu również system pozyskiwania facebookowych ”przyjaciół”. Propozycje przyjaciół generuje się na różne sposoby, jak na przykład, biorąc pod uwagę liczbę wspólnych znajomych, ale również algorytm wspólnych zainteresowań, co również oznacza podobne poglądy polityczne. Pokazuje to moje osobiste doświadczenie. Jestem użytkownikiem Facebooka od 2010 roku i jak dotąd mam kilkuset ”przyjaciół”. Po pierwszym okresie, kiedy ”zaprzyjaźniłem” się z krewnymi i ludźmi, których znam osobiście, nigdy nie proponowałem nikomu facebookowej znajomości. Regularnie otrzymywałem jednak takie propozycje. Niektórzy są ludźmi, z którymi mam podobnie (pozapolityczne) zainteresowania, lub z którymi przyjaźniłem się w przeszłości, inni to ludzie z którymi zetknąłem się na jakimś forum dyskusyjnym, ale większość to ludzie, ktorych nie znam, ale którzy (zdaniem Facebooka) mają podobny profil ideologiczny. Co ciekawe, na przestrzeni lat, wielu moich bardziej liberalnych przyjaciół postanowiło zerwać facebookową znajomość ze mną, głównie z powodu moich postów o antyisraelskiej polityce Baracka Obamy. Tak więc, siedzę w bańce osób o poglądach proizraelskich, głównie konserwatywnych, a dodatkiem jest tu garstka starych przyjaciół i członków rodziny. Dostaję również regularne zaproszenia do grup ludzi, którzy mają podobne ideologiczne poglądy.


Dlaczego to nie jest dobre? Oczywiście oznacza to, że rzadko jestem konfrontowany z ideami, z którymi się nie zgadzam. Już to jest złe. Jest tu jednak gorszy problem, w ideologicznie jednolitej grupie uczestnik zdobywa szacunek za wzmacnianie ideologii grupy. Mogę stać się bohaterem mojej zdecydowanie konserwatywnej grupy będąc bardziej konserwatywnym niż inni. A ponieważ dzięki algorytmom Facebooka nie ma w mojej grupie umiarkowanie konserwatywnych, nikt nie powstrzymuje mnie przed dalszym pójściem na prawo. Zaś kolejna osoba, która zechce popisać się przed innymi członkami grupy, zaatakuje mnie z prawej strony, przesuwając dyskurs jeszcze bardziej na prawo.        


W efekcie te grupy ideologiczne mają tendencję odsuwania się od centrum. Uwypuklają różne fakty, jak równiez tworzą własne ”fakty”. Tworzą również własny język, często używają słów, których druga strona starannie unika. To co my nazywamy ”Judeą i Samarią” oni nazywają ”okupowanymi terytoriami palestyńskimi”. Członkowie przeciwstawnych grup traktują idee przeciwników jako absurdalne, rzadko jednak mają z nimi kontakt.


Cóż, przyznaję, że lubię prawicowy dyskurs, ale tylko do pewnego stopnia. Pomyśl jednak co się dzieje w podobnej grupie palestyńskich Arabów, zorientowanej na nacjonalizm lub ideologię islamistyczną. Również ich dyskurs spychany jest w kierunku nienawiści i konfrontacji. Jednak podczas gdy moi prawicowi przyjaciele są (dzięki algorytmom) w podobnym wieku co ja i w związku z tym raczej nieszkodliwi, nie można tego powiedzieć o młodych ludziach takich jak Omar al-Abed, który napisał na swojej stronie Facebooka, że jego nóż jest ”odpowiedzią na wezwanie Al-Aksy”, a w kilka godzin później wdarł się do żydowskiego domu mordując troje ludzi. 


Facebook często zapowiada programy mające odróżnić rzeczywiste i fałszywe fakty i usuwa posty, które ”naruszają reguły społeczności” (niezależnie co mają przez to na myśli). Z pewnością nie jest intencją Facebooka dostarczanie platformy do podżegania do mordów, ludobójstwa, przemocy seksualnej, rasizmu i innych niepożądanych rzeczy. Ale nigdy nie zrobią niczego, co zagażałoby ich gównemu celowi, jakim jest zachęcanie ludzi, by spędzali jak najwięcej czasu na Facebooku i widzieli jak najwięcej reklam.     


Krótko mówiąc, ta platforma, zaprogramowana na maksymalizację zysków swoich udziałowców, produkuje niezaplanowany efekt w postaci wspierania radykalizmu. Nie tyle łączy, co rozdziela i polaryzuje. Na nieszczęście ten mechanizm jest wbudowany w strukturę tej platformy i jest istotny dla realizcji celów komercyjnych. Nie daje się go naprawić bez generalnej zmiany, która była by zagrożeniem dla opłacalności Facebooka.        


Niektóre kraje blokują Facebook. Sa to z reguły kraje totalitarne, które pragną uniemożliwić swoim obywatelom dotarcie do informacji o zewnętrznym świecie. Demokratyczne kraje nie zakażą Facebooka, ale powinniśmy pamiętać, że ta przyjemna rozrywka ma swoją ukrytą cenę.   


Facebook’s essential extremism

EoZ, 23 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Andrzej  KoraszewskiVic Rosenthal

Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dynamika radykalizacji MEF 2018-09-15


Notatki

Znalezionych 1169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk