Prawda

Sobota, 14 grudnia 2019 - 20:49

« Poprzedni Następny »


Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?


Vic Rosenthal 2018-02-16


Temat nielegalnych migrantów afrykańskich w Izraelu stał się gorący z wszystkimi możliwymi grupami, od organizacji praw człowieka do rabinów ruchu konserwatywnego w Ameryce, wtrącającymi się z radami, jak Izrael powinien sobie z nimi poradzić.


Wybrałem słowo “migranci” jako najbardziej neutralne. Nazywa się ich rozmaicie, od „infiltratorów” do „starających się o azyl” i „uchodźców”, zależnie od tego, jakie stanowisko wobec nich zajmuje mówiący.


Na początek, kilka faktów:

  • W Izraelu mieszka 37 885 osób uważanych za “infiltratorów” (hebrajski link do Urzędu Populacji i Imigracji Izraela). „Infiltrator” w tym kontekście jest definiowany jako “cudzoziemiec, który nielegalnie przybył do Izraela przez egipską granicę”.
  • 27 018 przybyło z Erytrei, 7731 z Sudanu, 2651 z różnych innych państw afrykańskich i 485 z reszty świata. Są to głównie chrześcijanie i muzułmanie (nie znam danych tych, którzy są w Izraelu, ale około 63% mieszkańców Erytrei to chrześcijanie).
  • Zaczęli przybywać na początku lat 2000, ale od ukończenia płotu granicznego między Izraelem a Egiptem, rzeka zamieniła się w strużkę. W 2017 r. liczba wynosiła właściwie zero. 
  • Izrael ma stosunki dyplomatyczne z Erytreą, ale nie z Sudanem. Oba kraje mają skrajnie złe oceny w sprawie poszanowania praw człowieka.  
  • Jest około 74 tysiące turystów, którzy pozostali w Izraelu po wygaśnięciu ich wiz, z czego 69% jest z byłego Związku Radzieckiego, a reszta z rozmaitych innych miejsc. Ten post ich nie dotyczy.
  • Większość migrantów mieszka w południowym Tel Awiwie, chociaż kilku można znaleźć w Ejlacie, Bat Jam, Jerozolimie i w innych miejscach. Wielu wykonuje niewdzięczne prace fizyczne w restauracjach itp.

Migranci z Erytrei i Sudanu nie mogą być deportowani do swoich krajów ojczystych, ponieważ – między innymi – mogą zostać wzięci do wojska, skazani za pobyt w Izraelu (uważanego za kraj, z którym Sudan jest w stanie wojny) i tak dalej. Izrael zawarł porozumienie z kilkoma trzecimi krajami, przypuszczalnie Ruandą i Ugandą, że zaakceptują tych migrantów, którzy zgodzą się pojechać tam „z własnej woli”. Izrael zapłaci każdemu wyjeżdżającemu 3,5 tysiąca dolarów, a także zapłaci coś krajom, do których pojadą. Najnowsza wersja prawa Izraela dotyczącego nielegalnych migrantów powoduje, że trudno im pracować, a nawet dopuszcza uwięzienie ich, jeśli nie zgadzają się na wyjazd, co czyni dyskusyjnym warunek o “własnej woli”.


Wielu migrantów oraz NGO i inne grupy, które ich popierają, mówią, że są oni uchodźcami i mają prawo do azylu w Izraelu. Według prawa międzynarodowego uchodźcą jest

…osoba, która jest poza krajem swojego obywatelstwa lub stałego zamieszkania i nie może lub nie chce powrócić z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniami w oparciu o rasę, wyznanie, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do danej grupy społecznej.

Jeśli osoba przybywa do innego kraju, może starać się o uznanie za uchodźcę i otrzymać azyl, to jest, pozwolenie dla niej i jej bezpośrednich krewnych na osiedlenie się w tym kraju. Decyzja o przyznaniu lub odmowie azylu należy do kraju przyjmującego i może zależeć od innych czynników niż status uchodźcy. Na przykład, przestępca lub osoba, która stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, może nie uzyskać azylu. Nawet jeśli azyl nie zostanie przyznany, starający się o azyl może mieć inne prawa, takie jak prawo nie zostania deportowanym do kraju, gdzie byłby narażony na tortury.


Ci, którzy opuszczają swój kraj w poszukiwaniu możliwości ekonomicznych lub z jakiegokolwiek innego powodu niż “uzasadniona obawa przed prześladowaniami”, nie są uważani za uchodźców. Agenda dla uchodźców ONZ (UNHCR) mówi o afrykańskiej migracji do Izraela jako o „mieszanej migracji” tj. ekonomicznych migrantów i rzeczywistych uchodźców.


Chociaż niektórzy spośród migrantów zwrócili się o azyl, tylko niewielka ich liczba została przyznana.


Według stanowiska rządu większość z nich jest ekonomicznymi migrantami. Tymczasem starający się o azyl, których sprawa jeszcze nie została rozstrzygnięta, otrzymali tymczasowe wizy, które pozwalają im na podjęcie pracy, ale dają ograniczone zasiłki społeczne (np. w dziedzinie opieki zdrowotnej). Pieniądze odciąga się z ich wypłaty i zwraca im, jeśli wyjeżdżają z kraju.


Wiele międzynarodowych i izraelskich organizacji, włącznie z grupami “praw człowieka” krytykuje rząd Izraela za nieprzyznawanie azylu migrantom, których nazywają uchodźcami. Wskazują na fakt, że inne kraje (w Europie i w Ameryce Północnej) zrobiły to w znacznie większym stopniu niż Izrael. Z drugiej strony, Izrael jest zobowiązany przez prawo międzynarodowe do ustalenia kryteriów przyznawania azylu i ma prawo ustalenie ostrzejszych kryteriów niż dużo większe narody w Europie i w Ameryce Północnej.


Wydalenie nielegalnych migrantów do trzeciego kraju w Afryce zdecydowanie nie jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia migrantów, którzy chcą porzucić środowisko trzeciego świata. Woleliby być w rozwiniętych krajach, takich jak Izrael lub kraje w Europie i Ameryce Północnej. To jest zrozumiałe, ale powinno być jasne, że nie wysyła się ich na śmierć, jak twierdzą ich obrońcy. Kiedy bada się szeroko nagłośnione wypadki złego traktowania migrantów, którzy dobrowolnie pojechali z Izraela do Ruandy, staje się jasne, że straszliwe wydarzenia, jakie opisywali, zdarzyły się, kiedy migranci opuścili Ruandę i próbowali dotrzeć do Europy przez Libię.


Izrael jest bardzo małym i gęsto zaludnionym krajem (zajmując 32 miejsce spośród 241 pod względem gęstości zaludnienia, podczas gdy Niemcy są na 56 miejscu, Chiny na 80, a USA na 179) z bardzo kruchą i wybuchową sytuacją bezpieczeństwa. Migranci są skoncentrowani w pewnych dzielnicach, gdzie przestępstwa wzrosły lawinowo. Stali mieszkańcy tych dzielnic znaleźli się w potrzasku, ich mieszkania stały się bezwartościowe, boją się chodzić wieczorem ulicami i mają pełne prawo pytać, czy rząd – który kiedyś dawał migrantom zatrzymanym na granicy bilety do centralnej stacji autobusowej w Tel Awiwie – w ogóle się o nich troszczy.


Jest prawdą, że totalna liczba migrantów jest niewielka w porównaniu do populacji Izraela, ale kto może wątpić, że jeśli znaczna ich część otrzyma azyl, Izrael stanie się miejscem docelowym dla masy innych. Jedyną rzeczywiście skuteczną barierą dla nielegalnej migracji ekonomicznej jest uczynienie kraju nieatrakcyjnym jako miejsce docelowe. Płoty wszystkiego nie załatwią; naprawdę zdecydowani migranci zawsze znajdą sposób, jak to odkryła Europa.  


Izrael jest wyspą rozwiniętego świata w morzu nędzy, okrucieństwa, kleptokracji i ignorancji. Naród żydowski stworzył tę wyspę, wracając do domu po dwóch tysiącleciach prześladowań ze strony chrześcijan, do których nieco później dołączyły narody muzułmańskie. Utworzenie tej maleńkiej wyspy, tej „willi w dżungli” (jak to nazwał Ehud Barak, a co ma tak pozytywne, jak negatywne konotacje), wymagało wielkich poświęceń. Izrael zrobił wiele, by eksportować swoje osiągnięcia do ludzi w potrzebie, jak jego misje na cały świat z mobilnymi szpitalami w miejscach, które doznały katastrof naturalnych, jak również dostarczanie opieki medycznej rannym i chorym Syryjczykom, nie mówiąc już o mieszkańcach Autonomii Palestyńskiej i Gazy. 


Ale Izrael, mniejszy niż New Jersey z populacją 8 milionów nie jest właściwym adresem do rozwiązania problemów afrykańskiego kontynentu z 1,2 miliarda ludzi. To jest odpowiedzialność samych Afrykańczyków, a może także europejskich kolonialistów, którzy odgrywali tak znaczącą rolę w niedawnej historii Afryki. Można też zapytać, dlaczego bogate narody Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki robią tak mało skoro mają tak dużo.


Istotne jest także zauważenie, że grupy „praw człowieka”, które tak szybko oskarżają Izrael o rasizm i ogólnie złą wolę wobec migrantów, są głównie tymi, które uczestniczą w kampaniach delegitymizowania i demonizowania Izraela.


Są tu również europejskie rządy i New Israel Fund, którzy od dziesięcioleci prowadzą dyplomatyczną wojnę przeciwko Izraelowi – dają duże sumy pieniędzy grupom i programom sprzeciwiającym się polityce migracyjnej Izraela. Proszę zauważyć, że krajowi liberalni politycy, którzy tak bardzo troszczą się o migrantów, są tymi właśnie, którzy chcą zastąpić obecny rząd.


Życie w Afryce nie jest łatwe, ale ostatnio nie jest ono także łatwe w południowym Tel Awiwie. Południowy Tel Awiw jest odpowiedzialnością Izrael. Afryka nie jest.


Should African migrants be allowed to stay in Israel?

28 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk