Prawda

Czwartek, 22 października 2020 - 14:50

« Poprzedni Następny »


Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?


Vic Rosenthal 2018-02-16


Temat nielegalnych migrantów afrykańskich w Izraelu stał się gorący z wszystkimi możliwymi grupami, od organizacji praw człowieka do rabinów ruchu konserwatywnego w Ameryce, wtrącającymi się z radami, jak Izrael powinien sobie z nimi poradzić.


Wybrałem słowo “migranci” jako najbardziej neutralne. Nazywa się ich rozmaicie, od „infiltratorów” do „starających się o azyl” i „uchodźców”, zależnie od tego, jakie stanowisko wobec nich zajmuje mówiący.


Na początek, kilka faktów:

  • W Izraelu mieszka 37 885 osób uważanych za “infiltratorów” (hebrajski link do Urzędu Populacji i Imigracji Izraela). „Infiltrator” w tym kontekście jest definiowany jako “cudzoziemiec, który nielegalnie przybył do Izraela przez egipską granicę”.
  • 27 018 przybyło z Erytrei, 7731 z Sudanu, 2651 z różnych innych państw afrykańskich i 485 z reszty świata. Są to głównie chrześcijanie i muzułmanie (nie znam danych tych, którzy są w Izraelu, ale około 63% mieszkańców Erytrei to chrześcijanie).
  • Zaczęli przybywać na początku lat 2000, ale od ukończenia płotu granicznego między Izraelem a Egiptem, rzeka zamieniła się w strużkę. W 2017 r. liczba wynosiła właściwie zero. 
  • Izrael ma stosunki dyplomatyczne z Erytreą, ale nie z Sudanem. Oba kraje mają skrajnie złe oceny w sprawie poszanowania praw człowieka.  
  • Jest około 74 tysiące turystów, którzy pozostali w Izraelu po wygaśnięciu ich wiz, z czego 69% jest z byłego Związku Radzieckiego, a reszta z rozmaitych innych miejsc. Ten post ich nie dotyczy.
  • Większość migrantów mieszka w południowym Tel Awiwie, chociaż kilku można znaleźć w Ejlacie, Bat Jam, Jerozolimie i w innych miejscach. Wielu wykonuje niewdzięczne prace fizyczne w restauracjach itp.

Migranci z Erytrei i Sudanu nie mogą być deportowani do swoich krajów ojczystych, ponieważ – między innymi – mogą zostać wzięci do wojska, skazani za pobyt w Izraelu (uważanego za kraj, z którym Sudan jest w stanie wojny) i tak dalej. Izrael zawarł porozumienie z kilkoma trzecimi krajami, przypuszczalnie Ruandą i Ugandą, że zaakceptują tych migrantów, którzy zgodzą się pojechać tam „z własnej woli”. Izrael zapłaci każdemu wyjeżdżającemu 3,5 tysiąca dolarów, a także zapłaci coś krajom, do których pojadą. Najnowsza wersja prawa Izraela dotyczącego nielegalnych migrantów powoduje, że trudno im pracować, a nawet dopuszcza uwięzienie ich, jeśli nie zgadzają się na wyjazd, co czyni dyskusyjnym warunek o “własnej woli”.


Wielu migrantów oraz NGO i inne grupy, które ich popierają, mówią, że są oni uchodźcami i mają prawo do azylu w Izraelu. Według prawa międzynarodowego uchodźcą jest

…osoba, która jest poza krajem swojego obywatelstwa lub stałego zamieszkania i nie może lub nie chce powrócić z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniami w oparciu o rasę, wyznanie, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do danej grupy społecznej.

Jeśli osoba przybywa do innego kraju, może starać się o uznanie za uchodźcę i otrzymać azyl, to jest, pozwolenie dla niej i jej bezpośrednich krewnych na osiedlenie się w tym kraju. Decyzja o przyznaniu lub odmowie azylu należy do kraju przyjmującego i może zależeć od innych czynników niż status uchodźcy. Na przykład, przestępca lub osoba, która stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, może nie uzyskać azylu. Nawet jeśli azyl nie zostanie przyznany, starający się o azyl może mieć inne prawa, takie jak prawo nie zostania deportowanym do kraju, gdzie byłby narażony na tortury.


Ci, którzy opuszczają swój kraj w poszukiwaniu możliwości ekonomicznych lub z jakiegokolwiek innego powodu niż “uzasadniona obawa przed prześladowaniami”, nie są uważani za uchodźców. Agenda dla uchodźców ONZ (UNHCR) mówi o afrykańskiej migracji do Izraela jako o „mieszanej migracji” tj. ekonomicznych migrantów i rzeczywistych uchodźców.


Chociaż niektórzy spośród migrantów zwrócili się o azyl, tylko niewielka ich liczba została przyznana.


Według stanowiska rządu większość z nich jest ekonomicznymi migrantami. Tymczasem starający się o azyl, których sprawa jeszcze nie została rozstrzygnięta, otrzymali tymczasowe wizy, które pozwalają im na podjęcie pracy, ale dają ograniczone zasiłki społeczne (np. w dziedzinie opieki zdrowotnej). Pieniądze odciąga się z ich wypłaty i zwraca im, jeśli wyjeżdżają z kraju.


Wiele międzynarodowych i izraelskich organizacji, włącznie z grupami “praw człowieka” krytykuje rząd Izraela za nieprzyznawanie azylu migrantom, których nazywają uchodźcami. Wskazują na fakt, że inne kraje (w Europie i w Ameryce Północnej) zrobiły to w znacznie większym stopniu niż Izrael. Z drugiej strony, Izrael jest zobowiązany przez prawo międzynarodowe do ustalenia kryteriów przyznawania azylu i ma prawo ustalenie ostrzejszych kryteriów niż dużo większe narody w Europie i w Ameryce Północnej.


Wydalenie nielegalnych migrantów do trzeciego kraju w Afryce zdecydowanie nie jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia migrantów, którzy chcą porzucić środowisko trzeciego świata. Woleliby być w rozwiniętych krajach, takich jak Izrael lub kraje w Europie i Ameryce Północnej. To jest zrozumiałe, ale powinno być jasne, że nie wysyła się ich na śmierć, jak twierdzą ich obrońcy. Kiedy bada się szeroko nagłośnione wypadki złego traktowania migrantów, którzy dobrowolnie pojechali z Izraela do Ruandy, staje się jasne, że straszliwe wydarzenia, jakie opisywali, zdarzyły się, kiedy migranci opuścili Ruandę i próbowali dotrzeć do Europy przez Libię.


Izrael jest bardzo małym i gęsto zaludnionym krajem (zajmując 32 miejsce spośród 241 pod względem gęstości zaludnienia, podczas gdy Niemcy są na 56 miejscu, Chiny na 80, a USA na 179) z bardzo kruchą i wybuchową sytuacją bezpieczeństwa. Migranci są skoncentrowani w pewnych dzielnicach, gdzie przestępstwa wzrosły lawinowo. Stali mieszkańcy tych dzielnic znaleźli się w potrzasku, ich mieszkania stały się bezwartościowe, boją się chodzić wieczorem ulicami i mają pełne prawo pytać, czy rząd – który kiedyś dawał migrantom zatrzymanym na granicy bilety do centralnej stacji autobusowej w Tel Awiwie – w ogóle się o nich troszczy.


Jest prawdą, że totalna liczba migrantów jest niewielka w porównaniu do populacji Izraela, ale kto może wątpić, że jeśli znaczna ich część otrzyma azyl, Izrael stanie się miejscem docelowym dla masy innych. Jedyną rzeczywiście skuteczną barierą dla nielegalnej migracji ekonomicznej jest uczynienie kraju nieatrakcyjnym jako miejsce docelowe. Płoty wszystkiego nie załatwią; naprawdę zdecydowani migranci zawsze znajdą sposób, jak to odkryła Europa.  


Izrael jest wyspą rozwiniętego świata w morzu nędzy, okrucieństwa, kleptokracji i ignorancji. Naród żydowski stworzył tę wyspę, wracając do domu po dwóch tysiącleciach prześladowań ze strony chrześcijan, do których nieco później dołączyły narody muzułmańskie. Utworzenie tej maleńkiej wyspy, tej „willi w dżungli” (jak to nazwał Ehud Barak, a co ma tak pozytywne, jak negatywne konotacje), wymagało wielkich poświęceń. Izrael zrobił wiele, by eksportować swoje osiągnięcia do ludzi w potrzebie, jak jego misje na cały świat z mobilnymi szpitalami w miejscach, które doznały katastrof naturalnych, jak również dostarczanie opieki medycznej rannym i chorym Syryjczykom, nie mówiąc już o mieszkańcach Autonomii Palestyńskiej i Gazy. 


Ale Izrael, mniejszy niż New Jersey z populacją 8 milionów nie jest właściwym adresem do rozwiązania problemów afrykańskiego kontynentu z 1,2 miliarda ludzi. To jest odpowiedzialność samych Afrykańczyków, a może także europejskich kolonialistów, którzy odgrywali tak znaczącą rolę w niedawnej historii Afryki. Można też zapytać, dlaczego bogate narody Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki robią tak mało skoro mają tak dużo.


Istotne jest także zauważenie, że grupy „praw człowieka”, które tak szybko oskarżają Izrael o rasizm i ogólnie złą wolę wobec migrantów, są głównie tymi, które uczestniczą w kampaniach delegitymizowania i demonizowania Izraela.


Są tu również europejskie rządy i New Israel Fund, którzy od dziesięcioleci prowadzą dyplomatyczną wojnę przeciwko Izraelowi – dają duże sumy pieniędzy grupom i programom sprzeciwiającym się polityce migracyjnej Izraela. Proszę zauważyć, że krajowi liberalni politycy, którzy tak bardzo troszczą się o migrantów, są tymi właśnie, którzy chcą zastąpić obecny rząd.


Życie w Afryce nie jest łatwe, ale ostatnio nie jest ono także łatwe w południowym Tel Awiwie. Południowy Tel Awiw jest odpowiedzialnością Izrael. Afryka nie jest.


Should African migrants be allowed to stay in Israel?

28 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1655 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk